Putyin Orbánnak: “Egyelőre nincs lehetőség az ukrajnai konfliktus békés rendezésére”

0
1161
coub.com

A magyar miniszterelnök és az orosz államfő tárgyalásairól előbb adtak tájékoztatást Moszkvában mint Budapesten. Ebből az derül ki, hogy a felek megvitatták a két ország kapcsolatait, az ukrajnai és a közel-keleti helyzetet.

A telefonbeszélgetésre nem sokkal azután került sor, hogy Orbán Viktor Floridában járt Trump birtokán. A megválasztott amerikai elnökkel is beszélgettek Ukrajnáról miközben Trump emberei Jermakkal, Zelenszkij elnök kabinetfőnökével egyezkedtek. Jermak azt mondta Trump embereinek (Vance megválasztott alelnök, Mike Waltz kijelölt nemzetbiztonsági tanácsadó és Kellog tábornok, Trump különmegbízottja Ukrajna ügyében), hogy csakis akkor hajlandók elfogadni a béketárgyalásokat, ha garanciákat kapnak a NATO tagságra.

Az amerikaiak egyértelművé tették, hogy Trump számára Ukrajna NATO tagsága éppúgy elfogadhatatlan mint Biden  elnök számára.

Trump arra készül, hogy Ukrajna feje fölött tárgyal Vlagyimir Putyinnal, aki a maga részéről szintén csakis az amerikai elnököt tekinti egyenrangú partnernek. Orbán közvetítési kísérlete ezért meglehetősen illuzórikus, sőt sokak szerint nevetséges, de a magyar miniszterelnöknek fontos, hogy megmutathassa magát elégedetlenkedő népe előtt mint mindenki által respektált “békegalamb”.

Orbánt le se szarják, ő viszont leszarja boldog és dolgos népünket

Mit mondott Putyin Orbánnak Ukrajnáról?

“A kijevi rezsim destruktív irányvonala változatlanul kizárja a konfliktus békés rendezésének lehetőségét.”

Miért? Ez nem mondja meg Putyin, de nyilvánvalóan arra gondol, hogy Zelenszkij elnök a béketárgyalások előfeltételének tekinti az orosz csapatok kivonását Ukrajna területéről. Az erőviszonyok ismeretében Ukrajna követelésének nem sok realitása van, ezt világosan látják Kijevben éppen úgy mint Moszkvában vagy Washingtonban. Putyin igyekszik a maximális hasznot kicsikarni a számára előnyös hadi helyzetből hiszen Donald Trump csak január 20-án teszi le az elnöki esküt. A béketárgyalások csak ezt követően kezdődhetnek el: Trump már régóta tisztában lehet azzal, hogy nem lehet 24 óra alatt rendezni a háborús helyzetet Ukrajnában ahogy azt a választási kampányban megígérte.

- Hirdetés -

Az USA két fő partnere térségünkben Lengyelország és Románia, de mindkét elit Biden és Kamala Harris mellett kötelezte el magát. Trumpnak egy “barátja” maradt a térségben, és ez Orbán Viktor, aki már lezavart egy békemissziót még a nyáron röviddel azután, hogy Magyarország átvette a soros elnökséget az Európai Unióban. Orbán rohamtempóban bejárta Kijevet, Moszkvát, Pekinget, Brüsszelt és Washingtont, de mint az várható volt: az égvilágon kívül semmilyen eredményt sem ért el.

Békére persze szükség lenne, de ezt nem Orbán Viktoron keresztül kívánja megvitatni Trump vagy Putyin. Így maradt az üres PR a magyar miniszterelnöknek.

Kit érdekel, hogy kivel parolázik Orbán, ha közben romlanak a megélhetési körülmények? – ez az átlagos magyar választó kínos kérdése a miniszterelnöknek, akinek egyelőre nincsen elég pénze arra, hogy lecsitítsa az elégedetlenkedőket. A kételkedés immár a hatalmi rendszerre is átterjedt, ahol egyre kevésbé bíznak Orbán Viktor problémamegoldó képességében. Mind többen érzik úgy a Fidesz vezérkarában is, hogy Orbán miatt nem jönnek az euró milliárdok Brüsszelből. Kezdetben a miniszterelnök azzal nyugtatta híveit, hogy majd jön pénz Pekingből, de onnan megüzenték neki:

”ingyen pénz nincs, csakis üzleti alapon tárgyalnak a magyar miniszterelnökkel.”

Hoz-e a konyhára pénzt Trump barátsága? Ez erősen kérdéses. Addig is Orbán elküldte régi mentorát és miniszterét Dubajba, hogy próbáljon meg pénzt szerezni a dúsgazdag emírektől. Egyúttal Orbán már készíti a menekülő útját is: Szerbián keresztül az Emírségek irányában. Onnan ugyanis nem adnak ki senkit – akármennyit is lopott korábban a hazájában.

Orbán a magyar népet kilóra megvehető és könnyen befolyásolható csőcseléknek tekinti. Ez az andropovi iskola, amely Lech Walesat állította a Szolidaritás  élére. A KGB akciója túlságosan is jól sikerült, a Szolidaritás fasírozottat csinált a kommunista pártból Lengyelországban. Ezen okulva a KGB 1988-ban már a Fideszt ajánlotta Kádár János figyelmébe. Orbán be is futott, létre is hozta a nemzeti együttműködés rendszerét  Andropov és Putyin receptje alapján, de nem szeretné úgy végezni mint Rákosi elvtárs vagy Asszad elnök: búbánatos emigránsnak lenni Oroszországban nem épp leányálom, és nem is életbiztosítás: Kun Béla a magyar kommunisták emigrációban szervezkedő vezére megkapta az egy font ólmot a harmincas években Sztálin elvtárs parancsára valahol Oroszországban.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .