Izrael és Libanon megállapodott a részleges IDF-kivonulásról

0
145
x.com

Történelmi jelentőségű keretmegállapodás született: Izrael és Libanon amerikai közvetítéssel megegyeztek arról, hogy az izraeli hadsereg részlegesen kivonul Dél-Libanonból. A döntés a hónapok óta tartó határmenti feszültség enyhülését jelezheti – miközben mindkét fél dühösen érkezett a tárgyalásokra az USA és Irán múlt heti különalkuja miatt.

Izrael és Libanon keretmegállapodásra jutottak arról, hogy az izraeli hadsereg (IDF) két területről megkezdi a kivonulást a Dél-Libanonban létrehozott, mintegy hat mérföld hosszú pufferzónán belül. A kivonuló izraeli egységeket libanoni erők váltják fel – erősítette meg egy, az ügyet ismerő forrás a Times of Israel-nek .

A területeket az IDF előzetesen „megtisztította” a Hezbollah infrastruktúrájától, ami több határ menti libanoni falu lerombolását is jelentette. Izrael szerint ezek a települések a Hezbollah támadási logisztikájának részét képezték.

Washingtonban született meg az áttörés

A megállapodás az ötödik tárgyalási forduló negyedik napján született meg Washingtonban, amerikai közvetítéssel. A felek között jelentős volt a feszültség, mivel az Egyesült Államok a múlt héten külön megállapodást kötött Iránnal, amely tűzszüneti elemeket tartalmazott Libanonra nézve.

Izrael és Libanon egyaránt attól tartott, hogy az amerikai–iráni egyezség aláássa saját tárgyalási pozícióját, hiszen az USA eredetileg éppen azért hozta létre a közvetlen izraeli–libanoni tárgyalási csatornát, hogy kizárja Teherán befolyását.

- Hirdetés -

Mindkét fél keményebbre váltott – majd engedett

Az amerikai lépés miatt Izrael a hét elején szigorította álláspontját, és jelentősen csökkentette azoknak a területeknek a számát, ahonnan hajlandó lett volna kivonulni.

Libanon ezzel szemben keményebb tárgyalási pozíciót vett fel, hogy ellensúlyozza azt a benyomást, miszerint Irán diktálja a libanoni álláspontot. A libanoni delegáció olyan térképeket mutatott be, amelyek jóval nagyobb területek kiürítését követelték, mint amit Izrael – különösen a Netanjahu-kormány belpolitikai nyomása alatt – elfogadhatónak tartott.

A felek végül amerikai nyomásra jutottak kompromisszumra, és a megállapodás aláírása hamarosan megkezdődik a washingtoni Külügyminisztériumban.

Mit jelent ez a térség számára?

A részleges kivonulás nem jelenti a konfliktus végét, de fontos jelzés: mivel csökkenhet a határ menti eszkaláció veszélye, és megerősödhet az amerikai diplomácia szerepe, ettől aztán Izrael és Libanon között új kommunikációs csatornák nyílhatnak, viszont ugyanakkor a Hezbollah reakciója továbbra is kulcskérdés marad.

A megállapodás egy törékeny, de jelentős lépés a stabilitás felé egy olyan térségben, ahol minden mozdulat geopolitikai dominóhatást válthat ki.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .