Szobrot állítanak szimbolikus helyen Csurka Istvánnak, aki részt vett a lakiteleki találkozón, melyen megkezdődött a kommunista politikai rendszer lebontása.
Csurka István az MDF alelnöke lett, és miután a párt megnyerte a választásokat 1990-ben fontos politikai tényezővé vált. Szembekerült Antall József miniszterelnök nemzeti liberális politikájával, amely nem tolerálta Csurka István antiszemitizmusát, mely az 1945 előtti időket idézte fel a Magyar Fórum című lapban. Csurka István megalapította a MIÉP-et, amely együttműködött sok területen Orbán Viktor első kormányával. A választásokon a MIÉP megbukott, fiatal káderei megalakították a Jobbikot. Csurka István 2012-es halála előtt támogatásáról biztosította Orbán Viktor nemzeti együttműködési rendszerét.
Schmidt Mária, aki beszédet mond a Csurka szobor avatásán nemrég konferencián rehabilitálta az író politikust. Békés Márton, Schmidt Mária ideológusa Csurka reneszánszot sürgetett.
A Mazsihisz tiltakozik
“A szoborállítással egy olyan ember emléke előtt tisztelegnek akivel a magyar parlamenti pártok nem vállaltak közösséget antiszemita megnyilvánulásai miatt.
Csurka István személyi kultuszát alapoznák meg a szoborral holott annak munkásságát számtalanszor bírált antiszemitizmus jellemzi. Ezt a magyar zsidóság soha nem felejti el, és minden tisztességes magyar állampolgár elutasítja felekezeti hovatartozástól függetlenül”
– hangsúlyozza a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) nyilatkozata.
Miért csinálja ezt Orbán Viktor, aki kifejezetten jó kapcsolatot ápol Benjamin Netanjahu izraeli kormányfővel, akinek háborús politikáját maximálisan támogatja? Orbán Trumphoz hasonlóan kiáll Netanjahu mellett miközben a liberális közvélemény Európában és az Egyesült Államokban egyre kritikusabb vele szemben.
A kétszínű diplomácia gondot jelenthet Orbán táborában, ahol még erősek a magyar jobboldal antiszemita hagyományai.
A magyar miniszterelnök ravasz politikus: mindenkinek meg akarja adni azt, amiből hasznot húzhat ingadozó politikai rendszerének stabilizálására. Ezért a meghirdetett Csurka reneszánsz, amely Orbán Viktornak nem kerül semmibe viszont politikai hasznot hajthat. Bár Orbán Tusnádfürdőn meghirdette az ideológiák végét, de ezt csak a maga számára tartja relevánsnak: ő nem hisz semmiben, de híveitől elvárja, hogy higgyenek benne. Ebben a választók elkábítására szánt furcsa ideológiai keverékbe most Csurka is belekerült. Minden támogatásra szüksége van Orbánnak, akinek nincsen pénze a népszerűség fenntartására. Egy őszinte pillanatában hét szűk esztendőt jósolt a 2022-es választások megnyerése után vagyis a miniszterelnök hosszú és kemény háborúskodásra készül – természetesen a békegalamb szerepében, ahogy ezt már a szovjet elvtársaktól megtanulhatta.