Manapság egyre több embert érint valamilyen fokú ételallergia, intolerancia vagy érzékenység. Ha kiderül, hogy nem ehetünk laktózt, cukrot, glutént vagy bármi mást, ami eddig az étrendünk része volt az először sokkolóan hathat. Megvannak a jól bevált receptjeink, a kedvelt éttermeink, cukrászdáink, ezektől mind el kell búcsúznunk?
Barátokkal, családdal beülni ide-oda, elmenni együtt nyaralni, ezek mind kicsit körülményesebbé válhatnak. Nem kell azonban megijedni, ha a fentiek egyike beigazolódik. Ma már szerencsére egyre több boltban kaphatók gluténmentes, sőt mindenmentes termékek. Vannak kifejezetten olyan éttermek, cukrászdák, ahol mentes fogásokat, sütiket ehetünk. A különböző szálláshelyek is figyelnek rá, hogy svédasztalos vacsora vagy reggeli estén legyenek mentes opciók a kínálatban.
1. Ne ess tehát kétségbe, nem vagy egyedül!
Jó hír, hogy nem kell egyedül kitalálnod, mit ehetsz és mit nem. Ha a gluténérzékenység derül ki, akkor a gluténmentes étrend összeállítása nem olyan egyértelmű, mint például az, ha valakinek csak a laktózt kell elhagynia az étkezéséből. Glutén sok olyan ételben, alapanyagban van, amit utánaolvasás, szakemberrel való konzultáció nélkül nem feltétlenül gondolnánk. Ha fennáll nálad a gluténérzékenység, akkor mindenképp beszélj dietetikussal. A Facebookon számos gluténmentes étrenddel foglalkozó, nyilvános vagy zárt csoportot találhatsz. Ezekben receptcserére, tapasztalatmegosztásra is sor kerülhet, de vigyázz, ha nem vagy biztos benne, hogy a kapott tanács vagy recept valóban megfelel-e a gluténmentes étrend szabályainak, akkor inkább kérdezz rá szakembernél. Egy-egy ilyen csoportban megélheted azt, hogy valóban nem vagy egyedül ezzel a problémával. Közösségteremtő ereje is lehet annak, ha segítitek egymást, ha megosztjátok, ki hogyan oldja meg a gluténmentességet a mindennapokban. Egy-egy jól sikerült gluténmentes fogásról kép kíséretében hírt adhatsz a csoporttagoknak, ezzel számodra is értékes visszajelzéseket, megerősítést is kaphatsz. Azért is hasznosak lehetnek a csoportok, mert több ember véleményét megismerheted bizonyos gluténmentes termékekről. Nézz körül a csoportok között!
2. Miben nincs glutén?
A péksütemények a mindennapjaink részei. Reggelire és vacsorára, de akár ebédre is jól tud esni egy finom szendvics. A gluténmentes étrendben viszont oda kell figyelned, hogy a kenyér és egyéb péksütemények milyen lisztből készülnek. A következő lisztek például szóba jöhetnek a gluténmentes étrendnél: burgonyaliszt, kukoricaliszt, rizsliszt, kölesliszt, hajdinaliszt, mandulaliszt, tökmagliszt, szezámliszt. Az itt felsorolt lisztek közül néhány inkább süteményekhez jó, míg másokkal gluténmentes kifliket, zsömléket is süthetsz. Szerencsére sütőport, élesztőt és szódabikarbónát is használhatsz a sütéshez. A gluténmentes péksütik természetesen a boltok polcain is fellelhetők. Megbízható helyről vásárolj, pékségben kérdezd meg, milyen lisztből készült a megvásárolni kívánt áru!
A péksütemények után a tészták a következő olyan csoport, ami igen gyakran szerepel a hétköznapok rohanós vacsorájaként vagy ebédjeként. Tészták közül például a következő alternatívákat választhatod: kukoricatészta, rizstészta, üvegtészta, hajdinatészta. Sajnos a durumtésztától meg kell válj gluténmentes étrend esetén.
A köretként gyakran fogyasztott rizs szerencsére minden formájában és fajtájában a gluténmentes étrend része maradhat. Választhatsz basmati, jázmin, fehér vagy barna rizst is a húsok mellé.
Dióféléket és olajos magvakat bátran fogyaszthatsz, ha egyébként ezekre nem vagy allergiás. Sokan ugyanis nehezen tolerálják a mogyoróféléket, diót. Pisztácia, mák, szezámmag, tökmag, mandula, mogyoró ezek mind zöld utat kaphatnak, ráadásul ízesíteni is nagyon jól lehet velük.
Az alkoholos italok közül a legtöbb sör sajnos tiltólistás a gluténérzékenyek számára, hiszen árpa, búza, zab agy rozs lehet az alapjuk. Ugyanígy a vodkát, a gint és a whiskyt is kerülni kell, valamint az ezeket tartalmazó koktélokat is. Ami viszont jó hír, hogy a borok nyugodtan fogyaszthatók, legyen akár vörös, fehér vagy rozé. Szabadon ihatók a gyümölcspálinkák is, persze csak mértékkel. 😊 Érdemes minőségi bort választani!
Ha már italok, jöjjenek az alkoholmentesek is. A gyógyteák, ásványvíz, kávé, valódi kakaó mind mind szintén részei lehetnek a gluténmentes étrendnek.
3. Szerencsére itt vannak a zöldségek és a húsok is!
Ha kiderül a gluténérzékenységed, akkor ne csak a tragédiát lásd ebben. Ne csak azt, hogy te jó ég, mennyi finom dologról kell lemondanom, hanem annak a lehetőségét is, hogy kialakíthatsz egy egészségesebb étrendet. Ennek pedig legyen része a több zöldség, több gyümölcs és lehetőleg a fehér húsok (csirke, nyúl), valamint a halak. A zöldségekből próbálj idény szerint választani.
Húsok közül a tőkehúsok bátran fogyaszthatók, viszont a feldolgozott húskészítményekkel már érdemes óvatosan bánni. Sok meglepő dolog kerülhet a párizsiba, májkrémekbe. Vásárlás előtt mindig alaposan olvasd át az összetevők listáját!
Mint láthattad igen változatosan étkezhetsz akkor is, ha kiderül, hogy gluténérzékeny vagy, ne hidd, hogy vége mindennek. A gluténmentes ételek ugyanúgy fűszerezhetők, és alternatív alapanyagokból biztos, hogy kedvenc ételeid is elkészíthetők.