Unió, ahol a hibákat nem „kommunikációval” javítják

0
1271
Facebook

Milliós tételben érkezik uniós vakcina a következő időszakban, az Európai Gyógyszerügynökség pedig holnap ideiglenes engedélyt ad a Johnson&Johnson vakcinának, ezzel is bővül tehát az elérhető oltóanyagok választéka.

Az Európai Bizottság és az Európai Parlament közötti vakcinaügyi egyeztető csoport első, zártkörű ülésén, – erről Ujhelyi István EP-képviselő számolt be szerdai online sajtótájékoztatóján, ahol az EP közlekedési és turisztikai bizottságát képviselte alelnökként a tárgyalóasztalnál. Ez a testület a jövőben rendszeresen ülésezni fog, hogy elősegítse az uniós intézmények közötti koordinációt.

A tanácskozást követően az Európai Bizottság jelenlévő biztosainak tájékoztatása szerint az uniós gyógyszerügynökség (EMA) holnap megadja az amerikai Johnson&Johnson oltóanyag ideiglenes engedélyét, így ez a vakcina is része lehet a tagállami oltási kampányoknak. A Johnson&Johnson 55 millió vakcina szállítását vállalta a következő három hónapra.

Az amerikai gyártó, Magyarországnak ebből 1,2 millió oltóanyag ad, vagyis – mivel egydózisú oltásról van szó – egészen pontosan 1,2 millió magyar ember beoltását teszi majd lehetővé.

Ujhelyi István megerősítette azt a hírt, hogy az Európai Bizottság tárgyalásainak köszönhetően a Pfizer mintegy négymillió extra adag vakcinát ajánlott fel az európai gócpontok számára.

„Én egyelőre nem hallottam, hogy Magyarországot felsorolták-e volna ezen gócpontok között, ezt nyilván a magyar kormánynak kellene kezdeményeznie.

A magyar kormánynak muszáj lenne minden egyes adag oltóanyagért lehajolnia, ezért tisztáznia kell, hogy kértünk-e ebből a négymillió adagból, vagy kezdeményezzük-e hasonló plusz adagok lehívását a jövőben.

Tudom, hogy az orbáni kommunikációba nem fér bele, hogy Magyarországon nagy a baj, hiszen ez ellentétes lenne a kormányzati propagandával, de ha elismerné, hogy szükségünk van további vakcinákra, akkor ezek szerint mi is kaphatnánk extra adagokat az Európai Uniótól” – fogalmazott Ujhelyi István.

Az  oltási igazolványok kapcsán megismételte, hogy megnyugtatóbb lenne, ha az uniós tagállamok mindegyikében csak uniós engedéllyel rendelkező oltóanyagokat használnának, de – tette hozzá – ha már úgy alakult, hogy EMA-engedély nélküli vakcinákat is beadnak például Magyarországon, akkor az ilyen oltással rendelkező állampolgárokat nem érheti hátrány az egységes európai vakcina-igazolvány rendszerének elfogadása során.

Ujhelyi hangsúlyozta, hogy azt várja el az Európai Bizottságtól: ne tegyen különbséget a tagállamok és az EMA által engedélyezett oltások között az uniós igazolvány kiállításakor.

Hozzátette, hogy ez a kérdés még nem dőlt el, ezért szükséges még lobbizni ezzel kapcsolatban; az egyeztető testület mai ülésén – Ujhelyi szerint – az érintett uniós biztosok egyelőre látványosan kerülték az ezzel kapcsolatos kérdéseket.

Az Európai Bizottság tájékoztatása szerint az uniós vakcinák leszállítása felgyorsul a következő időszakban: januárban 14 millió, februárban 28 millió, márciusban 60,7 millió uniós vakcinát osztottak, illetve osztanak szét az Unióban, ehhez képest

áprilistól már havi 100 millió felett lesz ez a mennyiség.

Az uniós támogatással létrejött gyártói kapacitások sikeres megnövelésének köszönhető, jelenleg ugyanis már harmincöt gyárban zajlik az uniós oltóanyagok készítése.

„Számomra továbbra is érthetetlen, hogy az Orbán-kormány miért állt el a Magyarországnak még rendelkezésre álló, utolsó negyedéves Moderna-szállítmány lehívásától, hiszen vakcinákra a későbbiekben is szükség lesz, az oltási folyamat nem áll meg. Minden adag vakcinát, amit az Európai Unió ad nekünk, azt be kell hozni!”

– hangsúlyozta Ujhelyi.

A szocialista politikus elmondta azt is, hogy az illetékes uniós biztos tájékoztatása szerint bár már zajlik az orosz Szputnyik V vakcina hatósági ellenőrzése, a későbbi szállítással itt is bajok lehetnek, hiszen az oroszok azt jelezték Brüsszelnek: uniós segítséget kell kérniük a gyártókapacitás növeléséhez.

„Ezt az is jelenti, hogy az Európában gyártott orosz vakcinával akarják majd oltani az orosz lakosságot is. Vagyis ellentétben a kormányzat kommunikációjával, a valóság az, hogy az oroszok kérték az Európai Unió segítségét”

– tette hozzá.

Magyarországnak 600 ezer orosz vakcinát ígértek az elmúlt hónapban, ehhez képest az adatok szerint eddig csak 350 ezer érkezett, ezért szerinte a szállítási kritikák az orosz fél irányába is jogosak. A megnövekedett uniós szállítmányok segítségével hazánkban is hamarosan elérhető lesz a nyájimmunitás, ehhez azonban – tette hozzá – az is szükséges, hogy a magyar kormány hatékonyan meg tudja szervezni a gyors beoltást.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .