Trump nem akar osztozkodni Magyarországon Putyinnal

0
2404
fity.club

Sokezer amerikai katonát kíván a Pentagon Németországból Magyarországra átvezényelni. Egyidejűleg Marco Rubio külügyminiszter  nekiment Putyin és Orbán balkáni szövetségeseinek. Nem véletlen, hogy David Pressman ex nagykövetnek most jutott az eszébe, hogy Putyin 2,2 milliárd dollárral finanszírozta Orbán düledező rezsimjét az ukrajnai háború kitörése óta.

Az ukránok amerikai biztatásra állították le az orosz gázszállítást, ennek következtében csak a déli Török Áramlat maradt meg  Magyarországnak. Ez is nagy üzlet Orbán Viktornak, mert az orosz földgázt felárral tudja eladni Nyugaton, a haszon a miniszterelnök rokonainak, barátainak és ügyfeleinek zsebében landol. Kérdés, hogy meddig?

Trump és Putyin új Jaltát akar, de ennek sok az ellenfele. Orbán Viktor tudja, hogy Oroszország nem igazi világhatalom bár a régióban a szerepe fontos, de agyaglábú óriás, mely épp a jövőjét éli fel az ukrajnai háborúban. Trump békét akar nemcsak Ukrajnában de a Balkánon is, ezért nem tart igényt Putyin bajkeverésére.

Magyar nukleáris program: Roszatom helyett Westinghouse?

A magyar atomprogram megbukott – hangsúlyozta Holoda Attila energia szakértő, aki a Pénzügykutató Intézetben tartott előadást. Az Oroszországot jól ismerő szakértő szerint az oroszok lemondtak Paks 2-ről, ahol jóformán meg sem kezdődött az építkezés, mely máris leállt.

Jön az amerikai Westinghouse? Ez még egyáltalán nem biztos, de Szijjártó Péter külügyminiszter nemrég Washingtonban járt, és ott Marco Rubioval arról is tárgyalt, hogy a magyar nukleáris programban az USA jelentős szerepet játszhatna. A Paks 2 atomerőmű fűtőelemeinek problémái kapcsán már felmerült a Westinghouse cég neve, de most Szijjártó Péter arra utalt, hogy kis moduláris atomerőműveket terveznek, és ebben is számítanak az amerikai technológiára. A külügyminiszter Facebook bejegyzése nyilvánvalóan arra a problémára utal, hogy az új gyárak, melyek elsősorban Debrecenben és Szegeden épülnek, hatalmas energiaigényt jelentenek, és ennek kielégítésére Orbán Viktor korábban gázerőműveket emlegetett, de most előtérbe került a környezetet kímélő nukleáris megoldás.

- Hirdetés -

Sem Washington sem Brüsszel nem érdekelt abban, hogy Magyarország Moszkva gyarmata legyen

Orbán Viktor 2009 óta szorosan együttműködik Vlagyimir Putyinnal, aki bőségesen pénzeli is a magyar miniszterelnököt és csapatát. Csakhogy ez a támogatás nincsen ingyen: Orbán aktívan segíti Putyin balkáni zavarkeltő politikáját. Trumpot abszolút nem érdekli a Balkán, de nyugalmat akar hiszen csökkenteni kívánja az amerikai katonai szerepvállalást Európában. Márpedig Washingtonban még mindenki emlékszik arra, hogy a legutóbbi balkáni háború úgy ért véget: az USA katonailag beavatkozott, és a békét Daytonban az Egyesült Államokban kötötték meg. Trump számára épp elég gondot jelent az ukrajnai béke összehozása, és egyáltalán nem akar a Balkán zűrzavaros ügyeivel foglalkozni. Mindezt Marco Rubio külügyminiszter minden bizonnyal elmondta Szijjártó Péternek is.

Mi lesz, ha Orbánnak választania kell Trump és Putyin segge között?

Trump jóval nagyobb hatalom, de nem kívánja finanszírozni Orbán Viktort. Putyin viszont bőségesen juttat a magyar miniszterelnöknek és csapatának, amely a befagyasztott uniós euró milliárdok helyett itt lel jelentős lopási lehetőséget. Ezért Orbán amíg lehet nem választ, és szuverén módon üdvözült arccal nyalja tovább Trump és Putyin seggét, közben pedig azért imádkozik, hogy a két gazdi minél később szakítson egymással.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .