Jövőt választ Grönland március 11-én

0
1515
Panorama

Miután Trump bejelentette igényét a Zöld szigetre, azóta nagy figyelem kíséri Grönland függetlenségi törekvéseit: viszonyát Dániához és az Egyesült Államokhoz. A miniszterelnök szerint ilyenkor különösen fontos a nemzeti egység. A parlament egységesen támogatta a választások kiírását.

“Olyan időket élünk mint még sohasem az ország  történetében. Ez most nem a belső megosztottság ideje” – hangsúlyozta Mute Egede miniszterelnök egy társas oldalon. Donald Trumpot nem említette, de mindenki tudja, hogy a választást épp az teszi aktuálissá: az USA elnöke bejelentette igényét Grönlandra, melyet pénzért szeretne megvenni, de nem zárta ki katonai erő alkalmazását sem. Grönland jelenleg Dánia autonóm tartománya, Koppenhága elutasította Trump javaslatát. A grönlandi kormány úgy foglalt állást, hogy “készek vagyunk tárgyalni, de nem akarunk az Egyesült Államok részévé válni.”

Grönland egészen 1953-ig Dánia gyarmata volt, azóta autonóm terület, amelynek joga van arra, hogy maga döntsön a függetlenségéről. Jelenleg Dánia dönt Grönland kül- és biztonságpolitikájáról.

A lakosság többsége függetlenséget szeretne

Egy dán újság, a Berlingske illetve egy grönlandi lap, a Sermitsiaq közvélemény-kutatást rendelt, és a felmérés szerint a többség a függetlenség híve a Zöld szigeten. Csak 28% jelezte, hogy mindenképp ellenzi Grönland függetlenségét. A probléma az, hogy jelenleg is a dán költségvetés támogatása a legfontosabb tétel Grönland büdzséjében. Emiatt a közvélemény-kutatás azt mutatta ki, hogy a lakosság 45%-a nem akar függetlenséget akkor, ha az az életszínvonal csökkenését hozná magával.

Grönland gazdag ásványi kincsekben, de…

“Én nem mondom, hogy az ásványi kincsek kiaknázása nem lehetséges, de borzasztóan sok pénzbe kerülne” – mondta a sziget egyetlen hajózási társaságának főnöke a londoni Guardian tudósítójának  Nuukban, a fővárosban. Trump nem is emiatt érdeklődik Grönland iránt hanem, mert a klímaváltozás következtében hajózhatóvá válnak a víziutak, és ezzel lényegesen lerövidülhetnek a szállítási távolságok. Emiatt máris késhegyig menő harc folyik a nagyhatalmak között a jobb pozíciók megszerzése érdekében. Az oroszok és a kínaiak igen aktívak, az USA és Európa eléggé le vannak maradva.

- Hirdetés -

“Az Északnyugati átjáró jeges. Olvadozik ugyan, de a jég továbbra is akadályozza a hajózást. Rengeteg jégtörő hajóra lenne szükség a hajózás folyamatos biztosításához” – mondja Grönland egyetlen hajózási vállalatának főnöke a sziget fővárosában. Dániának jelenleg egyetlenegy jégtörő hajója sincsen, az utolsókat 2010-ben vonták ki a forgalomból. Dánia miniszterelnöke nemrég megnézett egy jégtörő flottát Finnországban, de hogyha úgy is döntene, hogy hozzákezdenek jégtörő hajók építéséhez, akkor ehhez sok pénzre és időre lenne szükség. Oroszországnak viszont máris van legkevesebb 50 jégtörő hajója, és ebből 13 működhet az északi sarki vizeken.

A jégtörők használata felvet egy másik problémát is: a helyi halászokat ugyancsak zavarnák márpedig a sziget lakosságának jelentős része ebből él: a tőkehal mellett rozmárra és fókára is vadásznak, sőt jegesmedvékre is. A helyi halász és vadász szövetség elnöke, aki korábban miniszter is volt, arról panaszkodik, hogy

“a klímaváltozás az egész hagyományos életformánkat megváltoztatja.”

Hogy közlekednek Grönlandon? “Minden a jég vastagságától függ. Egy rövid időszakban tudunk autókat használni, de az év nagy részében a halászok a hagyományos kutyaszánokkal vagy snowmobilokkal közlekednek.”

Grönlandon tartanak az oroszoktól, akiknek legkevesebb 50 jégtörő hajójuk állomásozik Murmanszk környékén” – írja a londoni Guardian.

Törvényjavaslat  a külföldi beavatkozás korlátozására

“Meg akarjuk őrizni Grönland politikai integritását”- hangsúlyozza a törvényjavaslat, mely szerint: “a pártok illetve azok ifjúsági szervezetei nem kaphatnak támogatást külföldi vagy névtelen támogatóktól.” A törvényjavaslat azt is szabályozza, hogy “egyetlen párt sem kaphat 200 ezer dán koronánál nagyobb támogatást magántámogatóktól”. 200 ezer dán korona euróban 27 ezer körül ingadozik.

Trump többször is hangsúlyozta, hogy meg akarja szerezni Grönlandot, Dánia miniszterelnöke viszont kijelentette:

”Grönland népének magának kell döntenie!”

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .