Egyetlen németországi párt sem mer foglalkozni komolyan az Északi Áramlat 2 gázvezetékkel, amelyet minden bizonnyal ukrán kommandósok robbantottak fel a CIA segédletével. Most viszont a német kormány felvetette: Finnországból szállíthatna cseppfolyósított hidrogént Németországba.
Az energiaügyi minisztérium államtitkára elutazott Helsinkibe, hogy tárgyaljon a cseppfolyósított oxigén szállításról.. Németországban február 23-án tartják meg a választásokat, a megalakuló kormánynak pedig döntenie kell arról, hogy mihez kezd a megrongált tengeralatti földgáz vezetékekkel. A jogi helyzetet bonyolítja, hogy a földgáz vezeték az orosz Gazprom tulajdona, de van benne részesedése egy német állami cégnek is. Jelenleg csődeljárás van függőben a cég ellen. A szélsőséges Alternative für Deutschland azt javasolja, hogy újítsák fel a földgáz importot Oroszországból, ugyanez a véleménye Sara Wagenknecht pártjának is. A többi párt elvben a zöld energia híve…
Az üzleti élet a kormány koncepciójára vár
Az Északi Áramlat földgáz vezeték a szimbóluma annak az eurázsiai koncepciónak, mely Angela Merkel mesterterve volt, és melyet a német gazdasági vezetés zöme támogatott. Ennek a lényege az, hogy egységes gazdasági rendszert kell létrehozni az Atlanti óceántól egészen a Csendes óceánig vagyis megteremteni az Európai Unió, Oroszország és Kína hosszútávú stratégiai együttműködését. Az USA kezdettől fogva ellenezte ezt az elképzelést, ezértis nyilvánította stratégiai ellenfelének Kínát és Oroszországot már 2021-ben. 2022 februárjában Putyin megtámadta Ukrajnát, és ettől fogva az Egyesült Államok mindent megtett az eurázsiai koncepció ellen.
Orbán továbbra is az eurázsiai koncepcióban gondolkodik
Ezt több budapesti előadásában is hangsúlyozta kiemelve, hogy visszatérésről lenne szó egy korábbi jól működő konstrukcióhoz. Való igaz, hogy ez volt Angela Merkel és Orbán Viktor együttműködésének valóságos alapja, amely azonban megszűnt Putyin Ukrajna elleni agressziójával. Orbán azértis szervezi az oroszbarát Patriótákat, hogy megteremtse az alapját a nagy kontinentális együttműködésnek az Európai Unió – Oroszország és Kína között. Ezért fogadják lelkesen Moszkvában és Pekingben a magyar miniszterelnököt.
Mit szól ehhez Donald Trump? Az amerikai elnök leszarja Európát, de stratégiai tanácsadói tisztában vannak azzal: a nagy kontinentális együttműködés ellentétes az USA érdekeivel. Trump azértis akar mindenkivel külön külön tárgyalni, hogy ki tudja használni a meglévő belső ellentéteket.
Az Európai Unió mélységesen megosztott ebben a kérdésben: miközben a nagyobb országok: Németország, Franciaország és Itália továbbra sem vetik el a nagy kontinentális együttműködést, addig Lengyelország és a balti államok zsigeri gyűlöletből elutasítanak bármilyen együttműködést Putyin Oroszországával. Mindenki a nemet mondásban erős, csakhogy Mario Draghi jelentésében megállapította: ha minden így megy tovább, akkor Európa végképp elveszíti a versenyképességét a globális piacon. Európának lépnie kellene, de nincsen konszenzus. Anélkül pedig az Európai Unió szépen lassan sodródik le a fejlődés útjáról, és mindinkább a partvonalra szorul.