Kezdőlap Címkék AfD

Címke: AfD

“Az Alternative für Deutschland az ellenség!”

0

Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője, Funke médiának adott interjújában, hogy “Európa lelkéért harcolunk”  – hangoztatta a kereszténydemokrata politikus a jövő évi európai választásokra utalva.

“Az Alternative für Deutschland nem vetélytárs hanem ellenfél, ellenség” – jelentette ki Manfred Weber azzal a német mozgalommal kapcsolatban, amely sokat átvett a náci ideológiából, és amellyel a többi politikai párt nem köt koalíciót helyi szinten sem. A kereszténydemokrata politikusnak nemcsak ideológiai kifogásai vannak a szélsőjobboldali párttal kapcsolatban, de rámutat arra is, hogy az Alternative für Deutschland létében kérdőjelezi meg az Európai Uniót, amely Németország jólétének alapja.

Jelenleg az Alternative für Deutschland Németország második legnépszerűbb pártja a kereszténydemokraták után. A szociáldemokrata – zöld – szabad demokrata koalíció igen népszerűtlen Németországban, ahol jelenleg is recesszió van, és a kormány mintha nem tudná, hogy merre van előre, mert belső viták hátráltatják a közös cselekvést.

Figyelmeztetés Orbán Viktornak

Manfred Weber üzent a magyar miniszterelnöknek is az Alternative für Deutschland bírálatával. Orbán Viktor ugyanis lehetségesnek tartja az együttműködést a szélsőjobboldali párttal, ezért is romlottak meg a kapcsolatai a CDU-CSU pártszövetséggel. Korábban Orbán Viktor szívesen látott vendég volt a CSU főhadiszállásán Münchenben, de az Alternative für Deutschland megjelenése megingatta a keresztényszociális unió politikai monopóliumát Bajorországban. Orbán elképzelését a jobboldal-szélsőjobboldal szövetségéről nem fogadta el a CDU-CSU pártszövetség. Más uniós tagállamokban viszont működik a jobboldali – szélsőjobboldali szövetség: Itália, Svédország, Finnország. Spanyolországban is esélyes a választásokon egy jobboldali – szélsőjobboldali koalíció. Csakhogy a szélsőjobb amint kormányra kerül elfelejti Európa ellenes jelszavait: Giorgia Meloni pálfordulása a legjobb példa erre. Senki sem akar Orbán Viktor helyzetébe kerülni:

Brüsszel példát statuál a magyar miniszterelnökkel!

Ha Európa ellenes vagy, akkor ne csodálkozz, hogy nem kapsz egy euró centet sem Brüsszeltől a kötelező minimum fölött! – ez az üzenet, amely mindenki mást kijózanítana kivéve Orbán Viktort.

Miben bízhat a magyar miniszterelnök? Honnan lesz pénz a hiányzó eurómilliárdok pótlására? Peking már jelezte, hogy nem fizet. Kölcsönt csak piaci áron nyújt. Az pedig drága. Orbán már elengedte az európai és önkormányzati választást. Neki csakis az országos választás a fontos hiszen attól függ a hatalma. Csökkenő életszínvonal mellett még egy politikailag impotens ellenzéknek is lehetne esélye a proteszt szavazatok miatt. Orbán azzal számol, hogy 2026 még messze van, addig még jöhet kedvező fordulat. Némi túlzással: csak kedvező fordulat jöhet hiszen jelenleg a pénzügyi csőd szélén táncol egyetlen igazi szövetséges nélkül az Európai Unióban.

AMIKOR GULYÁS GERGELYNEK IGAZA LEHET

A Miniszterelnökséget vezető miniszter legutóbbi sajtótájékoztatóján egy állításának indoklásában megismételte azt a sokszor hangoztatott tételét, hogy Nyugat-Európában nincs olyan sajtószabadság, mint Magyarországon, más szóval Magyarországon a média sokszínűbb, mint Nyugat-Európában.

Szó szerint leírtam a televízió-közvetítésből a kérdéses passzust:

„… ismét el kell mondjam Önöknek azt a valósággal megegyező meggyőződésemet, hogy miután az európai országok sajtója nem olyan sokszínű, mint ami itt egy-egy kormányinfón is kiviláglik, hanem egyhangú, tehát konzervatív sajtó nem létezik, és van egy főirány, amit aki nem követ, az utána nem nagyon írhat a gyakorlatban újságot – elvileg persze a média szabadsága törvényben biztosított, de a gyakorlatban a sokszínűség természetesen nem érvényesül –, ezért aki jó politikus akar lenni és jó ember, az akkor jár jól, ha mond valami rosszat Magyarországról.”

Gulyás miniszter állítása, miszerint a mai Magyarországon van csak igazi sajtószabadság, Nyugat-Európában pedig, noha a törvény ezt előírja, nincs, első hallásra képtelenségnek tűnik. Aki olvas nyugati nyelveken – de akár csehül, lengyelül vagy románul –, az tudja, hogy milyen gondolatgazdag azokban az országokban a sajtó, menyire különféle nézetek kapnak benne hangot. Alaposan átgondolva azonban be kell látnunk, hogy bizonyos értelemben Gulyás miniszternek igaza van.

Talán segít a dolog megértésében, ha Gulyás miniszternek abból a mondatából indulunk ki, hogy a nyugati sajtó „egyhangú, tehát konzervatív sajtó nem létezik”. Vajon mit érthet ezen a miniszter? Vajon mit szólnának ehhez olyan tekintélyes konzervatív lapok szerkesztői, újságírói és olvasói, mint a Frankfurter Allgemeine Zeitung, a Welt, a Times, a Presse, a Figaro vagy a Rzeczpospolita?

Érteni vélem, hogy mit jelent Gulyás állítása. Számára „konzervatív” az olyan újság, tévécsatorna vagy internetes portál, amelyik a Fidesz szellemiségét sugározza. (Ők mindenkit, aki nem az ő hívük, „baloldalinak” titulálnak itthon is és a világban is, ilyennek tekintik az Európai Parlament többségét, így a Néppárt pártjait is.)

Az ilyen értelemben „konzervatív”, vagyis szélsőjobboldali lapból vagy médiumból olyan szélsőségesen nacionalista, a politikai ellenfelet kirekesztő, uszító és sokszor rágalmazó „újságírás” árad, amelynek Nyugat-Európában a főáramú sajtóban valóban nincs helye.

Ahogy a nyugati demokráciák politikai közéletében sincs. A második világháború óta, annak tanulságaira tekintettel a főáramhoz tartozó politikai erők, bármilyen keményen vitatkozzanak is gazdaságpolitikai, társadalompolitikai vagy külpolitikai kérdésekről, a humanizmus, tolerancia, demokrácia és jogállamiság talaján állnak, és elutasítják a szélsőjobboldali és szélsőbaloldali politikát.

A Fideszre jellemző politizálást kivetik maguk közül (ahogy az Európai Néppárt is tette), és az a főáramú sajtóban, médiában sem jelenik meg.

Az olyasfajta uszításnak, kirekesztésnek, nacionalista felsőbbrendűség-tudatban, ami a Fidesz által üzemeltetett magyarországi médiában mindennapos, ott valóban nincs helye.

Amikor a német szélsőjobboldali AfD egy-egy politikusa ilyesmire vetemedik, a párt országos vezetői nem győzik kimagyarázni a dolgot. Ezért tűnik a nyugati főáramú sajtó Gulyás miniszter számára „egyhangúnak”.  Lássuk be: ebben az értelemben igaza van, az ottani főáramú sajtóban ilyesmivel tényleg nem találkozunk.

Nem csoda, ha ez az „egyhangú” sajtó Magyarországot – azaz dehogy Magyarországot, az orbáni magyar államban kialakult viszonyokat – valóban bírálni szokta, nem karriermegfontolásokból, mint azt Gulyás miniszter feltételezi, hanem azért, mert az orbáni magyar államban kialakult viszonyok ellentétesek a mai Nyugat-Európában kialakult demokratikus-humanista konszenzussal, s az embereket a második világháború előtt uralkodó közép-európai közszellemre emlékeztetik.

A neonáci pártvezér példaképe Orbán Viktor

Akit demokratikus Európa vezetői elvtelen zsarolónak tartanak, akire teljességgel érvényes a „madarat tolláról, embert barátjáról” mondás, akivel csak diktátorok és szélsőjobboldali pártvezérek állnak egy platformon, ő fiatal demokratából maffiaállamot létrehozó magyar miniszterelnök.

“Ő egy példakép, ő talán az egyik utolsó államférfi Európában “ – jelentette ki Björn Höcke, az Alternative für Deutschland vezére Türingiában, amely a szélsőjobboldali mozgalom egyik fellegvára Németországban. Björn Höcke szívesen utazik Magyarországra, mert “ott szabadon lélegezhet és szabadon kifejezheti a véleményét”.

Björn Höcke 2017-ben Drezdában egy sörcsarnokban kijelentette, hogy

“véget kell vetni a holokauszt miatti szégyenkezésnek” és Németországban“ meg kell szűnjön az ezzel kapcsolatos egyetértés, amely elítéli azt.”

Björn Höcke szerint “elvágják Németország gyökereit 1945 óta.”

Az emlékművet, melyet a nácik által meggyilkolt 6 millió zsidó áldozatnak állítottak “szégyenteljesnek nevezte.”

Az Alkotmányvédelmi Hivatal figyeli Björn Höckét.

“A szélsőjobboldali politika és a szélsőjobboldali terror a legnagyobb fenyegetés Németországban” – hangsúlyozta az Alkotmányvédelmi Hivatal vezetője, aki közölte: figyelik a Szárny című frakciót az Alternative für Deutschland mozgalmon belül. Ennek a frakciónak az egyik vezetője Björn Höcke.

Korábban az Alkotmányvédelmi Hivatal nem figyelt meg olyan pártot, amelynek képviselői vannak a Bundestagban, de 2020-ban szakítottak ezzel a gyakorlattal.

Orbán német dilemmája

“Kénytelenek voltunk feláldozni a párt kapcsolatot az Alternative für Deutschland mozgalommal annak érdekében, hogy javítsuk a két állam viszonyát”

– nyilatkozta Orbán Viktor a német sajtónak azt követően, hogy találkozott Berlinben Olaf Scholz kancellárral. A szociáldemokrata kancellár felhívhatta Orbán Viktor figyelmét arra, hogy a neonáci elemeket is tartalmazó Alternative für Deutschland karanténban van Németországban.

Lambsdorf gróf, az FPD akkor elnöke vezette be a fiatal Orbán Viktort a német politikába. Az ő támogatásával lett a Liberális Internacionálé egyik alelnöke. Azután Orbán váltott, és a CDU-CSU pártszövetséggel működött együtt, amely hosszú ideig vezette Németországot. Paktumot kötött Merkel kancellárral, aki megóvta őt a bírálatoktól. Orbán Viktornak különösen jó kapcsolatai voltak a bajor CSU-val, ahova gyakran meghívták migráns ellenes nézetei miatt. Ám mindez a múlt: Orbán Viktor kiléptette a Fideszt az Európai Néppártból. A magyar miniszterelnök megpróbált szélsőjobboldali európai mozgalmat létrehozni, mindeddig sikertelenül. Ily módon Németországban szövetséges nélkül maradt holott a német kancellárnak döntő szava van abban, hogy Magyarország megkaphatja-e az uniós eurómilliárdokat. Az európai pénzek nélkül nem működik a Nemzeti Együttműködés Rendszere Magyarországon. Németországban, ahol erről a pénzről elsősorban döntenek, csak a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland mozgalom az Alkotmányvédelmi Hivatal által megfigyelt neonáci Szárnya tekinti példaképnek  Orbán Viktort.

Orbán kötéltánca

Sok európai populista politikus támogatta Putyin politikáját, mely az Európai Unió megosztására irányult – közöttük a legnagyobb kárt talán Orbán Viktor magyar miniszterelnök okozta – írja a CNN, amely rámutat arra: az Ukrajna elleni háború miatt szinte mindenki igyekszik távolságot tartani az orosz elnöktől.

Putyin populista barátai Európában elhatárolódnak az orosz elnöktől

„Nézze meg, hogy Putyin barátja mit tett!” – kiáltotta Przemysl polgármestere Matteo Salvininek az Ukrajnából érkező menekültekre mutatva. Az olasz szélsőjobb vezére korábban élvezte Putyin támogatását, és cserébe elszántan támadta az Európai Uniót. Most azonban úgy érezte, hogy ki kell fejeznie szolidaritását az Ukrajnából érkező menekültekkel. A sors iróniája, hogy Olaszországban populista pártja épp a migráció bírálatával érte el korábban népszerűségét.

Franciaországban elsősorban Marine Le Pen asszony élvezte Putyin támogatását. A 2017-es elnökválasztási kampányát orosz bank támogatta. Idén ezt az MKB vállalta fel, amely több mint 10 millió eurós kölcsönt adott Marine Le Pen szélsőjobboldali pártjának miután Orbán Viktor miniszterelnök fogadta őt Budapesten.

Marine Le Pen elítélte az Ukrajna elleni agressziót mint „a nemzetközi jog megsértését és teljesen védhetetlen akciót.”

Orbán Viktor is arra kényszerült, hogy elítélje „Oroszország fegyveres agresszióját” és megengedte NATO csapatok és fegyverek mozgatását Magyarországon bár közvetlenül nem juthatnak fegyverek Ukrajnába – írja a CNN.

„Putyin célja az volt, hogy olyan politikusokat találjon az Európai Unióban, akik támogatják az ő radikális eszméit és lépéseit. Ily módon megoszthatta az Európai Uniót, az Európai parlamentet és a Tanácsot” – nyilatkozta a CNN-nek Litvánia egykori miniszterelnöke, Andrius Kubilius, aki jelenleg az Európai parlament képviselője.

A német szélsőjobb, az Alternative für Deutschland elítéli ugyan a háborút, de Putyin politikáját nem.  Gunnar Beck, az Alternative für Deutschland Európai Parlamenti képviselője szerint „a Nyugat gyakran képmutató amikor Putyin politikáját bírálja.” Szerinte Putyin Oroszország „örökségét és értékrendjét képviseli”.

Putyin célja az európai egység bomlasztása volt

Az Európai Parlement néppárti elnökasszonya szerint Putyin évek óta tudatosan gyengítette  az európai egységet.

„Putyin tőlünk eltérő értékrendet képviselt és megpróbált bizonytalanságot kelteni közöttünk. A Kreml tudatosan használt fel dezinformációkat és növelni akarta a társadalmak belső megosztottságát” – hangsúlyozza Roberta Metsola elnökasszony, aki szerint mindennek vége, mert „a háború megváltoztatott mindent méghozzá hosszú időre.”

Cseh Katalin (Momentum) szerint Orbán Viktornak kötéltáncot kell járnia a választási kampány idején, mert konzervatív törzsszavazóinak éveken keresztül azt adta elő, hogy „az Európai Unió ellenség, Putyin pedig nagyember.”

Putyin inváziója már eddigis sokba került Orbán Viktornak az Európai Unióban és lehet, hogy persona non grata lesz sok helyen – írja a CNN, amely megfeledkezik arról, hogy a francia elnök és a német kancellár Putyin inváziója után is tárgyal az orosz elnökkel, mert arra gondolhatnak, hogy korábban Minszkben épp Franciaország és Németország segítségével sikerült valamiféle megegyezésre jutni Moszkva és Kijev között.

Szexpartik a szélsőjobboldalon

Még a tartományi parlamentben is tartottak szexpartikat prostituáltak részvételével az Alternative für Deutschland helyi vezetői Schwerinben – írta meg a Nordkurier névtelen forrásokra hivatkozva. Mecklenburg – Elő Pomeránia tartomány az egykori NDK-ban van, ahol a szélsőjobboldal különösen erős.

Az Alternative für Deutschland korábban az ellenzék legerősebb pártja volt a Bundestagban, de a legutóbbi választáson leszerepelt. Emiatt erős viták voltak a pártvezetésben, ahol mindenki a másikat okolta a kudarcért.

Lehet, hogy a szexorgiákról írogató névtelenek célja épp a lejáratás – hangsúlyozza a Nordkurier.

Merkel kontra Orbán

A német kancellár asszony és a magyar miniszterelnök útja akkor vált ketté amikor Orbán Viktor nyitást javasolt az Európai Néppártnak a szélsőjobboldali mozgalmak irányában. Merkel kancellár viszont ragaszkodott a centrumhoz, és a szélsőjobboldali pártok távoltartásához a hatalomtól. A kancellár asszony politikája bevált: Európában nem tört át a szélsőjobboldal, de Merkel politikai pályafutása végetért és pártja, a CDU is leszerepelt a legutóbbi választáson.

Nyugat Európa nem a szélsőjobb hanem a baloldal irányában mozdult el: Németország következő kancellárját valószínűleg a szociáldemokraták adják majd.

Keleten a helyzet egyelőre változatlan bár Orbán cseh és szlovák barátja már megbukott. A magyar miniszterelnök új barátokat szerzett Szlovéniában és Szerbiában.

Viták a csúcson

Nyugat-keleti szembenállás alakulhat ki az Európai Unió csütörtökön kezdődő csúcsértekezletén, ahol Orbán Viktor több témában is neki akar menni Brüsszelnek.

Az előzetes meglehetősen drámaira sikeredett: Morawiecki lengyel kormányfő az Európai Parlament előtt védelmezte az alkotmány bírósági döntést, amely a hazai jogot az uniós fölé helyezi. Mire Ursula von der Leyen emlékeztette őt arra, hogy Lengyelország ezt felvállalta amikor belépett az Európai Unióba.

Élőhalott Orbán európai álma

A magyar miniszterelnök és Matteo Salvini egységes szélsőjobboldali mozgalmat szeretne, mely komoly súlyt képviselne az Európai parlamentben.

16 párt most ugyan aláírt egy chartát arról, hogy nem akarnak európai Egyesült Államokat, de csak erre futotta az erejükből. Egységes mozgalomról szó sincs – írja az olasz La Repubblica, amely máris temeti a még létre sem jött szélsőjobboldali egységes mozgalmat.

Olaszországban ugyanis két ilyen párt van, és mindkettő vezető szerepre tör, de más más módszerrel. Matteo Salvini belépett Mario Draghi egység kormányába, amely egyertelműen híve az európai integrációnak sőt az európai Egyesült Államoknak is. Giorgia Meloni viszont ellenzékben maradt, és így próbálja növelni a népszerűségét.

Orbán Viktor épp Giorgia Melonira hivatkozva mondta le a szereplést a müncheni stadionban, ahol a magyar futball válogatott sorsdöntő mérkőzést játszott Németországgal szemben.

Mi lesz a németekkel?

Orbán korábban megpróbált nyitni az Alternative für Deutschland irányában, mert úgy gondolta, hogy ők vannak feljövőben a hagyományos CDU-CSU-val szemben. Ámde kiderült, hogy Orbán tévedett: az Alternative für Deutschland karanténban maradt.

Legutóbb a CDU a volt NDK-ban győzte le a szélsőjobboldali pártot!

Orbán így szövetséges nélkül maradt az EU legfontosabb államában. Ráadásul a feljövő zöldek kifejezetten az ellenségei közé tartoznak. Baerbock asszony, a zöldek vezetője arra buzdította az EU-t, hogy vegyen el pénzeket Orbán Viktortól a pedofil törvény miatt. Merkel kancellár közölte, hogy ez nem lehetséges. Ha viszont a zöldek bekerülnek a kormánykoalícióba Berlinben, akkor Merkel utódának nehéz lesz féken tartani a zöldek fellépését a magyar miniszterelnök politikája ellen.

Orbánnak nincs pozitív programja

A szélsőjobboldali pártok csak azt tudják, hogy mit nem akarnak. Ez kevésnek tűnik egy gazdasági-társadalmi válság kezeléséhez. Különösen azután, hogy Donald Trump megbukott Washingtonban.

Biden és az EU vonalával szemben Putyin orosz elnökre hivatkoznak

Moszkva támogatja is elszántan Matteo Salvinit, Marine Le Pent vagy Orbán Viktort, de ez olyan lehet mint Piszkos Fred barátsága, amely öl. Washington és Brüsszel számtalan gazdasági eszközzel akadályozhatja a szélsőjobboldali előretörést míg Putyinnak legfeljebb a vezetők pénzelésére van anyagi lehetősége.

A kínaiak sokkal realistábbak annál, hogy politikai mozgalmakat támogatnának. Ők csakis olyanokkal állnak szóba, akik hatalmon vannak vagy erre reális esélyük lehet. A lúzerek támogatása nem Peking műfaja …

Bajor miniszterelnök: ki a Fidesz-szel az Európai Néppártból is!

Marcus Söder, aki a CSU elnöke is, és szeretne Németország kancellárja lenni a korábbinál sokkal egyértelműbben fogalmazott a magyar kormánypárttal kapcsolatban a Süddeutsche Zeitungnak. A bajor miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az Európai Néppárt nem jobboldali hanem centrum párt. A Fidesz azzal, hogy kilépett az Európai Néppárt parlamenti frakciójából nyilvánvalóvá tette, hogy másképp képzeli el a politikai jövőjét.

„Jó , hogy végre nem tartozunk egy frakcióhoz „- üzente Szijjártó Péter külügyminiszter Manfred Webernek. Az Európai Néppárt frakcióvezetője ugyancsak a CSU politikusa, és korábban Spitzenkandidat volt vagyis meg akarta szerezni a brüsszeli bizottság vezetői posztját. Ezt Orbán Viktor akadályozta meg mondván, hogy gyenge jelöltről van szó. A magyar miniszterelnök azt rótta fel Manfred Webernek, hogy együttműködik a baloldali, a liberális és a zöld frakciókkal az Európai parlamentben.

Korábban Orbán a CSU kedvence volt

A bajor keresztényszociális párt meghívta konferenciájára a magyar miniszterelnököt, akinek migráció ellenes nézetei népszerűek voltak Münchenben.

Orbán Viktor akkoriban nyitást javasolt az Alternative für Deutschland szélsőjobboldali párt irányában.

Ezt az álláspontot Merkel kancellár határozott állásfoglalását követően a CSU is elutasította.

Amikor Orbán Viktor vétóval fenyegette meg az uniós válságkezelő csomagot, akkor a CSU politikailag elhatárolta magát, mert Merkel kancellár meggyőzte őket: a válságkezelő csomag gyors elfogadása nélkül Olaszország csődbe mehet, és bedőlhet az eurozóna.

Marcus Söder szeretne a kancellár asszony utóda lenni.

Ehhez pedig szövetségeseket kell találnia. Például azokat a zöldeket, akik Orbán Viktor leghevesebb bírálói közé tartoznak a Bundestagban és az Európai parlamentben.

A Biden hatás

A müncheni biztonságpolitikai konferencián az amerikai elnök arra figyelmeztette Merkel kancellárt és más európai vezetőket, hogy Orbán Viktor politikája veszélyes vírus, amely megfertőzheti az egész Európai Uniót.

A magyar miniszterelnök nemrégiben együttműködést javasolt Giorgia Meloninak, a szélsőjobboldali Olasz Testvérek vezérének, aki egyben a Konzervtívok és Reformerek európai mozgalmának elnökasszonya is. Ez az egyetlen olyan jelentős olasz párt, amely nem állt be Mario Draghi nemzeti egységkormánya mögé. Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke világossá tette Orbán korábbi szövetségese, Matteo Salvini előtt, hogy el kell utasítani a „magányos szuverenitást”!

Csakis akkor vehet részt az uniós válságkezelő alap több mint 200 milliárd eurós olasz kvótájának elosztásában, ha elfogadja az uniós játékszabályokat. Matteo Salvini elfogadta ezt, Orbán Viktor egyelőre nem.

Marcus Söder bajor miniszterelnök kemény bírálata után valószínűleg neki is át kell gondolnia, hogy Trump bukása után hova vezet a Brüsszel ellenes politikai vonal, mert ehhez többé nemigen talál szövetségeseket mértékadó körökben Európában.

A Fidesz szép társaságban

Németország háború utáni történetében ez az első alkalom, hogy a szövetségi parlamentben képviselt pártot a demokrácia potenciális fenyegetéseként a titkosszolgálatok illetékes ága, az Alkotmányvédelmi Hivatal vizsgálja – olvasható a New York Times hasábjain.

Németország a háború utáni történelem során először felügyelet alá helyezte  ellenzéki legnagyobb pártját, amely egy nyugati demokrácia eddigi egyik legdrámaibb lépése azért, hogy megvédje magát a szélsőjobboldali erők támadásától.

A belső hírszerző ügynökség döntése mostantól lehetővé teszi a telefonok és egyéb kommunikációs eszközök lehallgatását, valamint a szélsőjobboldali AfD párt tagjai mozgásának megfigyelését.

Ez az egyik legszélesebb erőfeszítés a szélsőjobboldali és neonáci politikai mozgalmak térnyerésének kezelése a nyugati demokráciákban, amelyek erőteljesebben próbálják ezeket az elemeket korlátozni, kiközösíteni vagy akár törvényesen üldözni, hogy megakadályozzák őket demokratikus intézmények alapjai.

A lépés híre ugyanazon a napon érkezett, amikor Franciaország betiltotta a Generation Identity nevű harcos ifjúsági mozgalmat, amelyet veszélyesnek tartottak a neonáci koncepciók terjedése miatt, és mivel az Európai Parlament brüsszeli törvényhozói kényszerítették Orbán Viktort, Magyarország félig autoriter vezetőjét, hogy Fidesz nevű pártját kiléptesse az Unió fő konzervatív frakciójából.

Életveszélyes fenyegetés egy baloldali politikusnak

Két fenyegető levelet is kapott Janine Wissler asszony, aki parlamenti képviselő Hessen tartományban. A Linke (Baloldal) képviselőnőjét az NSU 2 nevű neonáci szervezet fenyegette meg.

A szervezetet 2011-ben feloszlatták, de most újra aktív. Hessen tartomány parlamentjének pártjai közös nyilatkozatban ítélték el az életveszélyes fenyegetést. Minden párt aláírta a közös nyilatkozatot kivéve az Alternative für Deutschland szélsőjobboldali   szervezetet. Az Alternative für Deutschland jelenleg a Bundestag legerősebb ellenzéki frakciója. Tagjai közül sokan szimpatizálnak a nácizmussal. A Szárny (Wing) elnevezésű csoport, mely az AfD egyik legharcosabb szervezete az Alkotmányvédelmi hatóság megfigyelése alatt áll.

linke.de

Célkeresztben a Linke

A Baloldal, mely az NDK kormánypártjának utóda heves versenyben áll az AfD-vel Németország keleti felében, ahol mindkét párt sokkal erősebb mint Németország nyugati felében. Most mégis nyugaton, Hessenben fenyegették meg a Linke egyik parlamenti képviselőjét. Nem sokkal korábban Bajorországban támadtak rá a Linke képviselőnőjére.

A náci minta

A harmincas években Hitler pártja ugyanilyen módszerekkel félemlítette meg a többi pártot, mely akadályozta, hogy a Führer megszerezze az egyeduralmat Németországban. Épp ezért most az Alkotmányvédelmi hivatal és a rendőrség mindent megtesz, hogy megakadályozza a neonáci terrorizmust.

„Nem vagyunk vakok a jobb szemünkre!” – hangsúlyozta ezzel kapcsolatban Horst Seehofer belügyminiszter. Aki nemrég még a markánsan jobboldali CSU elnöke volt Bajorországban. A demokratikus pártok kizárják az együttműködést az Alternative für Deutschland szervezettel, mert az nem hajlandó egyértelműen elhatárolni magát a nácik diktatórikus rendszerétől. Amikor az együttműködésre helyi szinten kísérlet történt Németország keleti felében, akkor Merkel kancellár utasítására azt felmondták. Ily módon is kifejezésre akarták juttatni, hogy a neonácikkal szimpatizáló pártnak nincs esélye a hatalom közelébe sem kerülni Németországban.

Német szélsőjobb: ne legyen ünnep május 8!

Az „abszolút vereség” felszabadulás volt, amely új Németországot és demokráciát teremtett.

Alexander Gauland, az Alternative für Deutschland vezére szerint a náci Németország fegyverletétele „abszolút vereség” volt, melynek során az ország területének jelentős része is elveszett. Alexander Gauland ugyanakkor elismerte a Bundestagban, hogy azoknak, akik koncentrációs táborokban voltak, felszabadulás volt 1945. május 8-a.

A szociáldemokraták szónoka visszataszítónak nevezte Alexander Gauland szavait a nácik vereségéről. „Aki abszolút vereségről beszél, az a barikád rossz oldalán áll”- írta Twitteren a zöldek egyik vezetője, Cem Özdemir. A zsidó közösség egyik vezetője úgy nyilatkozott az ynetnews izraeli portálnak, hogy „május 8-a teremtette meg az alapját a demokráciának az új Németországban”.

Az Alternative für Deutschland 2017-ben került be a Bundestagban, és jelenleg ők alkotják a legerősebb ellenzéki frakciót. Tagjaik, sőt vezetőik között is többen vannak, akik nyíltan szimpatizálnak a nácik eszméivel. Az Alternative für Deutschlandnak különösen nagy a befolyása az egykori NDK-ban, ahol a náci múltat inkább elhallgatták míg az NSZK-ban szisztematikusan leleplezték a nemzetiszocialista Németország bűneit.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!