Vakcina, közpénz milliárdok zsebben

1
1020
Facebook/ Orbán Viktor

Az ország gondolkodó fele eddig is tudta, ahogy a Transparency International is: a 15 milliárd forintos kínai vakcina vásárlást  nemcsak erősen körüllengi hanem minden ízében átjárja a korrupció. A szervezet a legtökéletesebb pillanatban feljelentést tett az ügyben.

A nemkormányzati szervezet perrel megszerezte a SinoPharm és a Szputnyik vakcinák engedélyezési dokumentációját. Ebből kiderült, hogy mindkét esetben voltak jogos kifogásai a magyar szakembereknek, de ezeket a döntéshozók figyelmen kivül hagyták.

A kínaiak maguk is felhívták a figyelmet arra, hogy a SinoPharm hatása a 60 év felettiek számára kérdéses, de ennek ellenére tömegesen oltották kínai vakcinával ezt a veszélyeztetett korcsoportot.

A Transparency International emiatt, és a Szputnyikkal kapcsolatos problémák miatt pereli az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés Egészségügyi Intézetet.

15 milliárdos korrupció?

Ligeti Miklós, a Transparency International vezetője úgy nyilatkozott, hogy normális körülmények között nem engedélyezték volna ilyen gyorsan a kínai és orosz vakcinákat. Nyilvánvaló, hogy felsőbb helyről nyomást gyakoroltak, és sürgették azt. Január 21-én már ki is adták az ideiglenes engedélyt a Szputnyik V-re miközben a magyar szakértők ugyanezen a napon juthattak csak be az orosz vakcina ellenőrző központjába!

Az Európai Unió mindmáig nem engedélyezte az orosz vakcinát!

Kínában január közepén jártak a magyar szakértők, és a hónap végén a SinoPharm meg is kapta az engedélyt. A baj csak az, hogy

a magyar szakértők 14 hiányosságot állapítottak meg,

és az ellenőrzés új határideje március 3. volt. Az engedélyt ennek ellenére kiadták mondván a veszély kisebb mint a védőoltás várható kedvező hatása.

„Az állam szükségtelenül drágán és egy átláthatatlan tulajdonosi szerkezetű közvetítő cég közbeiktatásával vásárolta meg a kínai vakcinákat. Ezt az ügyletet azért tekintjük a korrupció kimagaslóan súlyos példájának, mert az állam a Danubia Pharma cégnek nagyjából 15 milliárd forintot kitevő, közpénzből származó és extraprofitot eredményező szerződés révén beszerzett kínai oltóanyagot, annak hatástalansága ellenére engedte a hatvan évesnél idősebb magyar lakosságon alkalmazni” – mondta Ligeti Miklós a 24.hu portálnak.

A kormány ilyenkor a rendkívüli helyzetre hivatkozik. Ezt úgy fordíthatjuk le magyarra, hogy rendkívüli helyzetben rendkívül sokat lehet lopni…

1 hozzászólás

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .