“Ukrajna Európai Uniós csatlakozása orosz érdek, ne engedjünk Putyinnak!” Ezzel a címmel közölt vezércikket a kormánypárti Origo pontosan akkorra időzítve, amikor úgy volt, hogy Ukrajna külügyminisztere Magyarországra látogat. Ebből sem lett semmi, végül az európai és euroatlanti integrációért felelős miniszterelnök-helyettest delegálta a budapesti tárgyalásra Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter.
“Aki támogatja Ukrajna felvételét az Európai Unióba, az Putyin hasznos idiótája!” – állítja Ambrózy Áron. A támogatók sora elég hosszú az Európai Unió tagállamainak többségétől Donald Trumpig és Magyar Péterig. Legutóbb Ungváron már Robert Fico is megígérte, hogy nem ellenzi Ukrajna uniós tagságát, így Orbán Viktor magára maradt nemcsak az unióban, de Nyugaton is.
Putyint mindig is Ukrajna potenciális NATO tagsága aggasztotta, az uniós tagság sosem. Miért nem?
“Ukrajna uniós tagsága mindkét fél számára végzetes lesz!”
– állítja az Origo publicistája. Ambrózy Áron sajnos egyetlenegy érvet hoz csak fel állítása mellett:
“Putyin élvezettel nézné az Európai Unió és Ukrajna megsemmisítését.”
Árulkodó a vezércikk zárómondata:
”ne vegyük fel Ukrajnát Putyin kedvéért!”
Miért lenne végzetes Ukrajna uniós tagsága? Ezt Orbán Viktor fejtette ki Kötcsén:
Előrelépés az Európai Egyesült Államok felé
A magyar miniszterelnök joggal mutatott rá arra, hogy Ukrajna tartós támogatása majd újjáépítése nem megy anélkül, hogy az Európai Unió újra nagy összegű közös hiteleket vegyen fel – ahogy ezt Mario Draghi, az Európai Központi Bank ex elnöke nevezetes jelentésében felvázolta.
A sok nagy összegű közös kölcsön elvezethet a hamiltoni pillanathoz: az Egyesült Államok első pénzügyminisztere úgy teremtette meg a jövő világhatalmát a tizenhárom felszabadult gyarmatból, hogy egyesítette azok adósságát.
Orbán attól tart, hogy ez következne be Európában is, ezért látja végzetesnek Ukrajna uniós csatlakozását. Ebben az az érdekes, hogy tavaly amikor Magyarország az Európai Unió soros elnöke volt, épp a versenyképesség növelését tűzte ki célul – éppúgy mint Mario Draghi. Sőt Orbán Viktor átvette Trump jelszavát: Make Europe Great Again! Azt viszont nem árulta el Orbán Kötcsén: miképp lehetne naggyá tenni Európát közös hitelfelvétel nélkül, ha a nemzeti költségvetések helyzete dermesztő? Épp most bukott bele ebbe a francia kormány.
Putyin barátsága öl, Orbán menekülne, de …
Az Origo vezércikkét úgy is fel lehet fogni mint a magyar miniszterelnök kétségbeesett menekülési kísérletét az orosz elnök fojtogató “barátságából.”
Orbán Viktor Kötcsén elismerte, hogy nem járt sikerrel Trump kísérlete arra, hogy elválassza Oroszországot Kínáról, és lepaktáljon Putyinnal Európa és Ukrajna feje fölött. Csakhogy a magyar miniszterelnök épp erre a Trump-Putyin paktumra alapozta diplomáciáját! Trump mindinkább a bideni külpolitika folytatója, amely stratégiai ellenfélnek nyilvánította Kínát és Oroszországot. Putyin ennek következtében végképp Peking mellett kötelezte el magát, ahogy ez kiderült a nagy katonai parádén a kínai fővárosban.
Orbán diplomáciája megbukott, erre Németh Zsolt is felhívta a figyelmet Tusnádfürdőn. A parlament külügyi bizottságának elnöke arra ösztönzi Orbánt, hogy térjen vissza a transzatlanti táborba, amely támogatja Ukrajnát.
Csakhogy Orbánt kettős kötelék fűzi Putyinhoz: egyrészt a múltból örökölt személyi függés, másrészt pedig a pénzügyi kiszolgáltatottság! Ki ad még pénzt Orbánnak kedvező feltételek között? Sem Brüsszel, sem Trump, sem Kína nem hajlandó erre! Marad Putyin, aki az ukrajnai háború kezdete óta 2,2-2,3 milliárd dollárral támogatta meg a nemzeti együttműködés egyre jobban düledező rendszerét az orosz energia szállításokon keresztül. Mi lesz, ha Trump – Volodimir Zelenszkij hatására – felszólítja NATO szövetségeseit az orosz olaj és földgáz mellőzésére? Magyarországon az orosz olaj részesedése 92 százalékra emelkedett miközben az ukrajnai háború előtt 61% volt…




















