Trump lekapcsolhatja az internetet – Európa semmit sem tehet ez ellen

0
728
zif.ai

Európa szinte teljes mértékben az amerikai felhőszolgáltatóktól függ. Ezért sebezhető, és Donald Trump tudja ezt – írja a brüsszeli Politico. Lehet persze függetlenségről álmodni, de ez legkevesebb 300 milliárd euróba kerülne.

Az Amazon, a Microsoft és a Google kezében van az európai felhő piac több mint kétharmada. Az európai szuverenitás hívei már régóta érvelnek azzal, hogy az amerikai törvények lehetővé teszik az informatikai óriások számára, hogy hozzáférjenek létfontosságú európai információkhoz.

“Trump utálja Európát, ő úgy gondolja, hogy az Európai Uniónak nincs más célja minthogy kibabráljon/screw/ az USA-val.” Mi következik ebből?

“Az, hogy féléve még elképzelhetetlen lett volna, de ma már az amerikai elnök elrendelheti az internet lekapcsolását vagy más módon okozna komoly kárt Európának. Ez ma már nem elképzelhetetlen”

– hangsúlyozza Zach Meyers, a CERRE kutatóközpont igazgatója Brüsszelben.

“Már korábban szólnunk kellett volna arról, hogy egészségtelenül nagy a függés az USA felhő szolgáltató cégektől, és erőteljesebben kellett volna lobbiznunk annak érdekében, hogy az európai felhő szolgáltatók versenyképesebbé váljanak a piacon. Lekapcsolja-e Trump az amerikai felhő szolgáltatásokat Európában?  Nem tudom, de ki hitte volna, hogy Trump Grönlandot követeli magának?!” – mondja Alexander Windblicher, egy Anexia nevű osztrák felhőszolgáltató cég vezérigazgatója.

- Hirdetés -

Az Európai Parlamentben már márciusban felfigyeltek a veszélyre:

”Már nem támaszkodhatunk teljes mértékben amerikai partnereinkre. Komoly kockázata van annak, hogy az USA-ban levő adminisztrátor lehetetlenné tegye a hozzáférést más országok számára” – jelentette ki egy német szociáldemokrata képviselő, Matthias Ecke az Európai Parlamentben.

“Az új paradigma az, hogy fennáll a lekapcsolás veszélye“ – jelentette ki a francia OVH felhő szolgáltató főnöke. Benjamin Revcoleschi szerint:

”A felhő olyan mint a vízcsap. Mi van akkor, ha elzárják ?!”

Ha Trump utasítja a csap elzárására az amerikai óriásokat, akkor mi lesz?

A Microsoft közölte, hogy a jövőben olyan szerződést köt majd a kormányokkal, amelyek kötelezik a szolgáltatás folyamatos fenntartására, és csak a bíróság rendelheti el a leállítást. Csakhogy nagy kérdés: Trump mennyiben respektálja a bíróságokat? A hágai nemzetközi bíróság elnökének e mailjeit letiltatta.

Az Amazon úgy tesz mintha a letiltás elképzelhetetlen lenne, ezért arra utasítja az embereit, hogy ezt válaszolják a kínos kérdésre:

”Amennyiben ez az elméleti lehetőség megvalósulna, akkor az Amazon mindent megtesz a folyamatos felhőszolgáltatás biztosítására.”

Nesze semmi, fogd meg jól. Az Amazon és a többi informatikai óriás vezetői tüntetően részt vettek Trump beiktatási ünnepségein.

“Mennyire hihető az, hogy az amerikai elnökkel szemben fellépjenek az amerikai cégek?” – teszi fel a teljesen jogos kérdést Cristina Caffarra, a University College of London tiszteletbeli professzora.

“Az amerikai cégeknek természetesen az amerikai törvényeket kell betartatniuk” – fejtegeti az Európai Parlament néppárti képviselője, aki korábban a Meta lobbistája volt Brüsszelben. Aura Salla finn képviselő le is vonja a következtetést:

”Az európaiak számára ez azt jelenti, hogy nem bízhatnak meg az amerikai informatikai cégek nagy rendszereiben.”

A függetlenség ára 300 milliárd euró

Nemcsak drága lenne az európai szuverenitás megteremtése a felhő szolgáltatásban, de nem is menne egyik napról a másikra. “Ha megnézzük a felhőt, a mesterséges intelligenciát, akkor azt látjuk, hogy egyelőre nincsen alternatívája az amerikai digitális ágazatnak” – állapította meg Jörg Kukies, Németország korábbi pénzügyminisztere.

A Eurostack Initiative kiszámolta, hogy mennyi lenne a függetlenség ára: 300 milliárd euró! Az amerikaiak szerint sokkal magasabb lenne a számla: elérhetné akár az 5000 milliárd eurót is!

“A technológiai forradalom nem lehet egy állam, egy régió ügye”

– jelentette ki Henna Virkkunen, aki a technológiai szuverenitás felelőse az Európai Unióban.

“Fennáll annak veszélye, hogy fegyverként használják fel a függést” – utalt Donald Trump America First politikájára. Brüsszelben jelenleg a jogászok vitatkoznak arról, hogy miképp lehetne nemzetközi garanciákat szerezni. A tagállamok is megosztottak: vannak, melyek továbbra is bíznak a transzatlanti kapcsolatokban, míg mások szkeptikusak Trump szándékait és lehetőségeit illetően.

“Európa eddig vakon megbízott az Egyesült Államokban, hogy mindig ott lesz, ha kell, és mindig Európa oldalán áll majd. Most már mindenki azt érzi: a helyzet ma egészen más!”

– nyilatkozta a brüsszeli Politiconak Bria, a University College of London professzora.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .