Kezdőlap Címkék Labdarugás

Címke: labdarugás

Matekozás

A foci nagyon bonyolult (mármint az emberi agyhoz képest). Ez a legbonyolultabb játék a világon, először is huszonketten vannak a pályán, és hogy még sokkal kiszámíthatatlanabb legyen, a játékosok döntő részének csak az ügyetlenebbik végtagjukkal szabad a labdához érni.

Ezért nincs olyan, hogy az ember magához szorítja, és szalad vele, mert ezt lábbal nem tudja megtenni. A kézzel is labdához érő sportágakban mindenféle külön szabályokat kellett kitalálni ahhoz, hogy a labdás ember labdacipelését az ellenfél meg tudja akadályozni, a fociban az ilyesmi nem szükséges, elveszti ő azt magától is. Mivel pedig ilyen korlátozó szabályok nincsenek, a fociban az akciók akármilyen bonyolultak lehetnek, az egysíkú, sablonos játék (mint pl. a kézilabdában) csak akkor jellemző egy mérkőzésre, ha az egyik csapat valamilyen okból tíz emberrel, azaz körömszakadtáig védekezik, és csak addig van nála a labda. amíg váratlanul valamelyik játékosához jutván az az ún. felszabadító rúgást elvégzi. Utána a támadók kapusától vagy bedobásból visszaérkezik a labda a védekezők térfelére, és a védőfal körbeadogatása kezdődik elölről.

A foci abszolút igazságtalan. Először is gólra megy, ami nem teszi lehetővé, hogy a szakértők a teljes mérkőzés látványa alapján dönthessék el, ki volt a jobb, és mennyivel, mint például a pontozásos sportágakban, ráadásul abszolút tévedésmentesen nem ítélhető meg még egy pimf lökés sem, hiszen ahhoz mindkét játékos mozgását ki kellene elemezni a különböző testrészekkel okozott erőhatások nagyságának ismeretében, amihez persze meg kell állapítani a tényleges erőket, és még előtte a szabálykönyvben rögzíteni azt az erőt, amely még megengedett. Még szerencse, hogy a VAR bevezetése óta a leshelyzetek megítélése objektív, és a többi kérdéses szituációban sem csupán azon múlik a döntés, hogy egy ember éppen akkor hol állt, és mit látott.

A focit a nagyok fejjel játsszák (és itt most ne a fejelésre tessen gondolni), azaz az agyi állapot nagyban befolyásolja a játékosokat. Ebből következően, hogy a foci világbajnokságokat szinte mindig az az európai vagy dél-amerikai ország csapata nyeri, amelyiknek a rendezési helyszínhez képest a legkisebb az időeltolódása, mert akkor a helyszínen tartózkodva kevésbé borul fel az életritmus az agyi koncentrációs és kombinatív képességekkel együtt, azaz az igazságtalanság ebben az esetben is érvényesül. Ma már ez nem annyira jelentős, mert a válogatott játékosok általában nem az adott ország valamelyik csapatában játszanak, hanem valahol máshol.

Az igazságtalanság további fokozása érdekében a nagy világversenyek, amelyen az országok válogatottjai vesznek részt, nem úgy zajlanak, hogy mindenki játszik mindenkivel, ahogy például az úszásban, mivel az rendkívül sok időt igényelne, hanem már eleve csoportokba sorsolják a válogatottakat. Tegyük föl, hogy például egy Európa Bajnokságon négycsapatos csoportok vannak. A csoportokon belül mindenki játszik mindenkivel, ne legyen már az, hogy egy tisztán kieséses rendszerben a csapatok fele már egy mérkőzés után hazamegy (ami akár egyetlen kapufán is múlhat), hanem háromszor próbálkozhatnak, így aztán valamennyire mégiscsak a csapatok tudásán múlik, ki megy haza, és ki marad a kieséses szakaszra. A sorrend persze matekozás végeredménye, ahogy a hatból a négy legjobb harmadik kiválasztása is, mely utóbbi nagy számolgatásokat eredményez a leendő harmadikok részéről, hogy mi lenne jó nekik. A matekozásban az a jó, hogy ott nincs vita, a négy nagyobb a háromnál, és punktum.

Az igazságosságot valamennyire fokozó lebonyolításon túlmenően további haszon a több mérkőzés, azaz az ebből adódó nagyobb, főleg a tévéközvetítésből adódó bevétel is, amelynek egy részét az UEFA tovább osztja a csapatoknak. Az osztás persze olyan, hogy minél sikeresebb és minél tovább jut egy csapat, annál több pénzt kap, holott talán fordítva kéne, hiszen ahol amúgy is jó a foci, azt nem kellene annyira támogatni, viszont a többieket annál inkább.

További igazságtalanság még, hogy az országoknak van egy-egy csapata, így például a 84 milliós Németországnak is egy, meg a tizenötöd annyi lakosú Skóciának is egy, ebből következően úgy lenne helyes, ha egy Skócia – Németország meccs, ha nem is 15:0-ról, de legalább 5:0-ről indulna.

Ám ilyenről szó sincs, éspedig azért nem, mert a nagy országok válogatottjainak sztárjátékosai gyakorlatilag mind európai nagycsapatokban játszanak, és mivel ezek ritkán esnek ki hamar a hazai meg a nemzetközi kupákból, ráadásul a hazai bajnokságaik is több meccsből állnak, mint a kicsik bajnokságai, a sztárok nyárra már eléggé fáradt állapotban érkeznek akár az EB-re, akár a VB-re, és ott néha igencsak visszafogottan kergetik a labdát. Erre tesz még rá egy lapáttal, hogy ezek a csapatok a csoportjukból nagy valószínűséggel tovább is jutnak, azaz a csoportmérkőzések során nem adhatnak ki mindent magukból, hiszen utána jön az egyenes kieséses szakasz, ahol még intenzívebb játékra lesz szükség. Ebből következően az utolsó csoportmeccsekre jellemző, hogy a már továbbjutott csapatok egyáltalán nem erőltetik meg magukat, hanem tartalékolnak, hiszen nekik már tökmindegy az utolsó meccs eredménye.

Ezeken az utolsó meccseken előfordulhatnak még szalondöntetlenek is, melyek következményeképpen mindkét döntetlenező csapat továbbjut (a matekozásból ez jön ki). Ezek a döntetlenek szintén az erő tartalékolására szolgálnak, mert arra nagy szükség lesz a következő mérkőzésen, hacsak az adott válogatott nem akar rögtön utána hazautazni.

A fenti két esetet tekintve biztosan lesz morgás, hogy ezek a magukat már nem nagyon erőltető válogatottak megszentségtelenítik a sport eszméjét, meg hűha, és minden! Ezzel a beleszólással csak az a baj, hogy a sportversenyek sohasem azt díjazzák, aki jobban küzd, hanem aki jobb eredményt ér el, mivel pedig a továbbjutás három meccsen dől el, ahol az összesített eredmény számít, a már továbbjutottaknak joguk van az utolsó meccsen akár rossz játékkal még vereséget szenvedni is, hiszen már megtették, amit megkövetelt a haza. Sőt, ha még jobban meg akarnak a hazájuknak felelni, akkor szuverén döntés lehet akár az is, hogy a következő egyenes kieséses szakasz első mérkőzésére tartalékolják az erejüket. Ebből következően minél jobban kikapnak, annál szuverénebb és hazaszeretőbb a csapat.

A mások viselkedésbe beleszólni azt jelenti, hogy a beleszóló nem tiszteli a másikat, mely megállapítást Magyarország kedvenc (4*2/3) miniszterelnökétől tudjuk, akinek, a hazaszeretet, a szuverenitás meg a mások iránti tisztelet mindennél fontosabb.

A fentiek tükrében kissé érthetetlen a Demokrata c. lap publicistájának véleménye (nyilván nem tiszteli Orbán Viktort sem), mikor azt írja, hogy:

„Vajon a gyalázatos teljesítményt nyújtó angol és portugál focisták mit mondanak a drukkereiknek, akik jegyet váltottak, repülőre ültek, szállást foglaltak, készültek életük élményére, és végignézték, amint Európa-bajnoki címre bejelentkezett csapatuk, a világverő Anglia képtelen egy épkézláb helyzetet kialakítani a kétmilliós Szlovénia kapuja előtt. A portugálok B-csapatáról már nem is beszélve, akik a világranglista 74. helyén álló Grúziától kaptak ki simán kettő nullra… Minket persze elsősorban magunk miatt is dühít ennyire, hiszen papírforma szerint bőven tovább kellett volna jutnunk a három pontunkkal. De természetesen nem értünk kellett volna harcolniuk az angoloknak, portugáloknak, hanem a saját szurkolóikért és hazájukért.”

Az angolok meg portugálok a sima továbbjutással megharcoltak a saját szurkolóikért és hazájukért. Sikeresebben, mint a mieink, akiknek három meccs nem volt elég, hogy a legjobb harmadikok között egy negyedik helyet elcsípjenek (a matekozás sajnos nem nekünk segített), és ha arra gondolok, hogy a skótok ellen a magyar gól a tízperces hosszabbítás utolsó percében esett, valamint, hogy a horvátok ellen az olaszok a kilencvennyolcadik percben egyenlítettek (ezzel lett nálunk rosszabb harmadik Horvátország), azaz ebben a két esetben is igencsak nagy mázlink volt, akkor nemigen tehetünk szemrehányást senkinek. Pláne nem azért, hogy az említett két válogatott játékosai hazájukat tartva szem előtt, már a következő meccsre gondoltak, és nem ránk, mert náluk a hazaszeretet és Anglia, illetve Portugália az első, amit nekünk Orbán Viktor szerint tiszteletben kell tartani.

Sajnos előfordul az, hogy az ember a csapatát szeretve túlértékeli, és túl nagyok az elvárásai, de csalódás esetén akkor sem szabad másra mutogatni. Semelyik válogatott sem azért megy világbajnokságra, hogy másokért harcoljon, hanem, hogy a lehető legönzőbb (= legszuverénebb) módon a maximális eredményt érje el.

Ha ezzel másoknak „árt”, az nem az ő dolga.

Nem győztünk kikapni

A magyar válogatott Svájccal találkozott a németországi Eb-n szombaton. A mieink első csoportmeccse nem sikerült jól, hiszen a svájciak 3-1-re nyertek.

gazzetta.it tudósítása a címben kiemeli, hogy a magyar válogatott horrorvédekezés miatt maradt alul. Az AS sem dicsérte a játékosainkat. A spanyol portál szerint nemzeti együttesünk gyengén játszott, így maximum a harmadik helyben bízhat. Javier Hernández úgy véli, szerencse, hogy Szoboszlait a hangosbemondó bemutatta a kezdő sípszó előtt, hiszen ha ez nem történik meg, sokaknak fel sem tűnt volna az, hogy a pályán van.

AL

Ronaldo után a focivébét is vásárolna Szaúd Arábia

0

Szaúd Arábia mindenáron meg akarja szerezni a 2034-es futball VB-t: szponzor szerződés a FIFA és az Aramco között. Négy évre szól a szponzori szerződés a világ legnagyobb olajvállalata, a szaúdi Aramco és a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség – FIFA – között.

Évi százmillió dollárt fizet be a FIFA kasszájába az Aramco, melyet közvetve Mohamed bin Szalman herceg, Szaúd Arábia trónörököse irányít. A nagyszabású reformokat végrehajtó Szaúd Arábia ura tisztában van a futball jelentőségével: az oroszországi világbajnokság idején kötött szövetséget a világ másik nagy olajtermelőjével Oroszországgal. Az OPEC+ meghatározó szerepet tölt be a világ olaj piacán.

Mire irányul a szponzor szerződés? Elsősorban a 2026-os futball világbajnokságra, melyet együtt rendez meg az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó illetve a női VB-re, melyet 2027-ben tartanak meg. A Forbes emlékeztet rá, hogy a 2018-as oroszországi világbajnokság előtt a Gazprommal kötött hasonló szponzori szerződést a FIFA.

2022-ben a katari VB előtt a Qatar Airways volt a fő pénzügyi támogató.

A szaúdiak bejelentkeztek a 2023-as női VB támogatására, de a Saudi Tourism ajánlatát végülis a FIFA nem fogadhatta el, mert olyan negatív volt a globális visszahang tekintettel arra, hogy a szebbik nem jogait csak igen mérsékelten respektálják a sivatagi királyságban. Mohamed bin Szalman trónörökös ezen lassan változtatni akar, ezért a mostani szponzori szerződés már a női világbajnokságra is vonatkozik.

A FIFA elnöke, Gianni Infantino így nyilatkozott a szaúdi szponzori szerződésről:

”az Aramco a múltban is jelentős mértékben támogatta a világraszóló sport eseményeket, de ugyanakkor fontosnak tartja, hogy az új kezdeményezéseket is felkarolja.”

Szaúd Arábia az elmúlt években több mint 300 szponzor szerződést kötött 21 sportágban.

Amin H. Nasszer, az Aramco elnök vezérigazgatója így nyilatkozott:

”Ezzel a szponzori szerződéssel hozzá akarunk járulni a futball fejlesztéséhez, és elő akarjuk segíteni a sport világméretű hatásának elmélyítéséhez.”

A környezetvédő szervezetek képmutatással vádolják a FIFA-t, amely egyrészt a zöld átmenet hívének mutatja magát miközben szponzori szerződést köt egy olyan olajóriással, mely erősen szennyezi a környezetet.

Az Aramco elnök vezérigazgatója egy tanácskozáson így beszélt a zöld átmenetről: ”Le kell mondani arról a fantázia szüleményről, hogy kiszorítják a kőolajat és a földgázt az energia ellátásból, ehelyett továbbra is be kell ruházni az olaj- és földgáziparba figyelembe véve a reális feltételeket.”

2022-ben az Aramco 71,8 millió tonna szén-dioxid kibocsátásért volt felelős – írja a Forbes. Ez egyenlő egész Norvégia éves szén-dioxid kibocsátásával.

Az energiaválság ugyanakkor óriási profitot hozott az Aramconak: 156,4 milliárd dollárt 2023-ban, ezzel a cég vagyona 661 milliárd dollárra nőtt.

Az Amnesty International a nők jogainak sérelme miatt bírálta a szponzor szerződést:

”Kegyetlen irónia van abban, hogy a FIFA szponzor szerződést köt a szaúdi állami olajcéggel, az Aramcoval miközben az országban börtönben tartanak női aktivistákat, akik kiálltak a nők jogegyenlősége mellett Szaúd Arábiában”

– nyilatkozta Steve Cockburn, az Amnesty International jogi osztályának vezetője.

Cél a 2034-es futball VB

Szaúd Arábia szeretné megszerezni ezt a férfi világbajnokságot, és ezt célozza ez a szponzor szerződés is.

Katar annak idején vesztegetéssel szerezte meg a futball világbajnokságot, ebbe belebukott a FIFA egész vezérkara élén az elnökkel és az alelnökkel. Michel Platini, aki akkoriban az UEFA elnöke és a FIFA alelnöke volt, intézte el a 2022-es világbajnokságot Katarnak Sarkozy akkori francia elnökkel és a katari emírrel együtt. A katari emír megvásárolta Sarkozy kedvenc csapatát, a Paris Saint Germaint, mely ezt követően jelentős európai tényezővé vált hiszen sztárokat tudott megvenni.

Szaúd Arábia Katar példáját követi: pénzzel kívánja megszerezni a 2034-es futball világbajnokságot.

Környezetvédő szervezetek viszont egyre hangosabban bírálják a szponzor szerződést a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség és a világ legnagyobb olaj társasága között hiszen az szembemegy a zöld átmenettel, melyet a párizsi klímaegyezményben a világ csaknem összes állama elfogadott, de egyelőre jóformán senki sem teljesíti az előírásokat, melyek célja a karbonsemleges gazdaság.

A Liverpool és Szoboszlai Waterlooja hazai pályán

0

3-0-ra kapott ki az olasz Atalanta csapatától az Anfield Roadon az angol sztár csapat Európa Liga mérkőzésen. Ennél nagyobb csapás aligha érhette a sztár együttest, melyben Szoboszlai Dominik, a jelenlegi legjobb magyar játékos alapembernek számít. A magyar válogatott kapitányát két másik sztárral együtt a második félidőre küldte be Jürgen Klopp edző, de ők nem tudtak fordítani: teljes lett a bukás.

Az első félidőben 1-0 ra vezetett az Atalanta, amely távolról sem oly nagy csapat az olasz bajnokságban mint a Liverpool Angliában. Az olasz Gianluca Scamacca lőtte be az első gólt, ő éppúgy válogatott játékos mint Szoboszlai Dominik. Scamacca azután másodszor is betalált egy lesgyanús akció végén: 2-0 a vendég Atalanta javára.

Később a Liverpool gólt lőtt, de a játékvezető les miatt ezt nem adta meg.

A kegyelemdöfés, a harmadik gól részben Szoboszlai hibájából történt: a magyar sztár elveszítette a labdát, az olaszok kontráztak. Az első lövést a Liverpool kapusa kivédte, de a labda kipattant, és Pasalic berúgta. 3-0 – ez bizony kiütés. Waterloo Liverpoolban.

Orbánt az ág is húzza

“Legyetek olyanok mint Szoboszlai Dominik!” – intette a magyar fiatalokat Orbán Viktor, aki közismerten futball rajongó és emiatt a magyar kormány sokat is költ erre. A futball iskolák, melyek oly sok pénzt vittek el, eddig nem sok eredményt hoztak. Szoboszlai Dominik sem innen került ki: külföldi karrier végén érkezett meg a Liverpoolhoz. Ő lett a magyar válogatott kapitánya, és a sport talán legjobb reklámarca, akire szívesen hivatkozott Orbán Viktor is. Aki szívesen használja a sportot politikai céljai megvalósítására: nemrég együtt nézte meg a Csíkszereda – Brassó jégkorong mérkőzést Erdélyben Novák Katalinnal. Akkor a köztársasági elnökasszony még lelkesen kiáltozta a miniszterelnök mellett, hogy Ria, ria, Hungária! Akkor még egyikük sem sejtette, hogy hamarosan rövid üzenet érkezik Orbán Viktortól, amely az azonnali lemondást sürgeti a köztársasági elnöktől. Novák Katalinnal pártunk és kormányunk elveszítette emberi arcát. Szoboszlai gyengélkedése a Liverpoolban kikezdheti a fiatal sztár reklámértékét Orbán Viktor számára pontosan akkor amikor óriási szüksége van népszerű arcokra hiszen Rogán Antallal, a választási kampányok kiváló szervezőjével mégsem kampányolhat. A titkosszolgálatok és a kormányzati média fura ura, a bizniszben is nagyúr. Nem véletlen, hogy a Völner – Schadl korrupciós ügyben is ő lehetett a felső kapcsolat.

Orbán mintha elveszítette volna a fonalat – írta nemrégiben a magyar származású amerikai elemző, George Friedman, akit a miniszterelnök tavaly a karmelita kolostorban fogadott. Orbán Viktornak a pénze fogyott el márpedig nemcsak a háborúra igaz hanem a politikára is: három dolog kell hozzá: pénz, pénz és pénz.

Vidi csőd, de miért?

A kiesés szélére sodródott a Videoton egykor legendás labdarúgó csapata. Székesfehérvár polgármestere, a fideszes Cser Palkovics András így látja a kudarc okát: ”Minden idők valószínűleg legtöbb pénzéből minden idők egyik leggyengébb csapata a mai. Sajnos.”

„Tankönyvet lehet majd írni arról, hogy miképp lehet egy Chelsea ellen jól játszó csapatot ennyire lezülleszteni négy vagy öt év alatt. Az alapvető okok persze meglehetősen egyszerűek : gazdátlanság, hozzá nem értés és az elkötelezettség teljes hiánya!”

Illusztráció:

a klub az elmúlt évben 1,2 milliárd forintot költött a kirúgott játékosok és edzők végkielégítésére!

Bűnbánatot kell tanúsítani! – sürgeti a Nemzeti Együttműködés Rendszerének központi lapja a Magyar Nemzet.

Ki a klub tulajdonosa: Garancsi István, Orbán Viktor egyik kedvenc oligarchája. Akivel a magyar miniszterelnök régebben együtt mászott hegyet vagyis nagyon megbízhatnak egymásban.

Pénzügyi csapdában a magyar kormány

Brüsszelből nem jön a pénz, ezért radikálisan kurtítani kell a költségvetést. Ez érinti az önkormányzatokat is. Ezért is merte megtámadni Garancsi Istvánt Cser Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere. A sport kiemelten fontos Orbán Viktornak, de most ennek is vége szakadt. Nincs pénz a rendszerben, mert európai támogatás nélkül nem megy a szekér. Majd kapunk Kínától – szokta mondogatni Orbán Viktor, aki maga is jól tudja: erről szó sincs! Pekingben kedvelhetik a magyar miniszterelnököt, de kormányokat nem támogatnak csakis beruházásokat Magyarországon vagy másutt. De hát Erdogan török elnök a pénzügyi válság mélypontján kapott egymilliárd dolláros gyorssegélyt. Ez igaz, de meg is fizette az árat: lemondott az ujgur kisebbség támogatásáról Kínában. Elment Urumcsiba, a Hszincsiang-ujgur tartomány fővárosába, ahol a kissé meglepett helyi lakossággal közölte: sosem éltek olyan jól mint Hszi Csin-ping elnök kommunista rendőrállamában! A magyar miniszterelnöknek nincs ilyen aduja. De hogyha nincsen pénz a rendszerben, akkor hogy lehet azt megakadályozni, hogy a haszonélvező oligarchák és politikusok egymásnak essenek? Székesfehérvár, ahol Orbán Viktor szülei élnek, tiszta képlet: a fideszes polgármester nekiment Orbán kedvenc oligarchájának, és a Magyar Nemzet neki ad igazat. Működik -e a nemzeti együttműködés rendszere, ha nincs benne elég pénz? Ez a futballrajongó Orbán Viktor igazi fejtörése miután Brüsszelben rájöttek arra: a pénzzel lehet megfogni a vétózó renitens magyar miniszterelnököt.

TIPPELJÜNK! Vajon Mészáros Lőrinc csapata kiejti-e Garancsi Istvánét?

Vasárnap este akár el is dőlhet a labdarúgó NBI.-ből kieső helyen álló MOL Fehérvár FC sorsa Felcsúton, a Puskás Akadémia FC elleni találkozón.

A 31. forduló mérkőzésének érdekessége az is, hogy a kormány és a MOL által anyagilag leginkább támogatott MOL Fehérvár FC tulajdonosa Garancsi István, míg a szintén milliárdokkal támogatott Puskás Akadémia ügyvezetője Mészáros Lőrinc. A kormány által preferált két üzletember és a csapatok találkozóját színesíti, hogy a felcsúti meccseken gyakran találkozhatunk a Mészáros Lőrinc társaságában szurkoló és szotyolát ropogtató magyar miniszterelnökkel is. Amennyiben a Fehérvár FC Felcsúton veszít, nagy az esélye, hogy jövőre az NB II.-ben folytatja, hiszen már csak két forduló marad hátra. A csapat kiesésének következményei pedig beláthatatlanok lennének. Annak ellenére, hogy az 5. helyen álló Puskás Akadémia számára nincs igazán jelentősége a pontszerzésnek, nem illik előre megjósolni a mérkőzés eredményét, de ha az itt felsorolt szempontok mindegyikét figyelembe vesszük, a magam részéről egy ezrest ráteszek a kiesés elől menekülő Fehérvár FC győzelmére a Tippmixen.

This poll is no longer accepting votes

Vajon Mészáros Lőrinc csapata kiejti-e Garancsi Istvánét?
FH

A Bajnokok Ligája legjobb kapusai

Összeállítottunk egy listát a BL legjobb hálóőreiről az alapján, hogy a mérkőzéseiknek hány százalékát tudták lehozni kapott gól nélkül. Azokat a kapusokat vettük figyelembe, akik legalább 50 Bajnokok Ligája találkozón pályára léptek.

Ez alapján Edwin van der Sar teljesített a legjobban az Unibet bónusz oldal adatai alapján, zseniálisnak mondható 52%-os mutatót produkált a holland kapus a BL karrierje során. Van der Sar 3 csapatban is pályára lépett a Bajnokok Ligájában, ezek közül az Ajax-szal és a Manchester United-el is elhódította egyszer a BL serleget. A játékos 98 meccs alatt 51-szer kapott gól hozta le a csapata meccsét, más nem lépte át rajta kívül az 50 százalékot.

A második helyen talán a jelenlegi legjobb kapus található, Jan Oblak 49 %-os mutatóval rendelkezik. A szlovén hálóőr a Benficában került fel a futballtérképre, de gyorsan kirajzolódott, hogy egy nagyon komoly tehetségről van szó, aki azóta már 191 meccsen védte az Atlético Madrid kapuját. Oblak játszott már BL döntőt és nyert Európa Ligát. A labdarúgó még mindig csak 27 éves és eddig 51 Bajnokok Ligája találkozójából 25-öt is kapott gól nélkül hozott le, és nem kizárt, hogy megtudja majd előzni Van der Sar-t ezen a listán.

A harmadik helyet Dida foglalja el, aki 2000 és 2010 között védte az AC Milan kapuját a Bet 365 szerint. A brazil kapus már biztosan nem fog javítani a mérlegén, de 72 mérkőzéséből 34-en zárt kapott gól nélkül, így simán a harmadik helyen van 47,2-es mutatójával. Didánál sem volt hiány a sikerekben, Van der Sar-hoz hasonlóan ő is két BL címet ünnepelhetett a karrierje során, amiben nagy szerepet játszott a remek kapusteljesítménye.

Ezután két 44 százalék fölött kapus következik, Vítor Baía, aki a Barcelona és a Porto színeiben is pályára lépett a BL-ben. Pontosan 70 találkozó jutott neki, amiből 31-en nem sikerült bevenni a kapuját. Baía szintén BL győztesnek mondhatja magát, az egyik legfontosabb tagja volt a Mourinho-féle Portónak, amely óriási meglepetésre tudta elhódítani a serleget. Mögött épphogy lemaradva Petr Cech következik, ő az első az eddigi kapusok közül, aki több mint 100 BL meccsen is pályára lépett, ilyen magas számnál még nehezebb tartani egy ilyen jó mérleget, de a cseh kapus 111 mérkőzésén 49-szer is megőrizte kapott gól nélkül a hálóját. A Bajnokok Ligája Petr Cech-nek sem maradhatott el, a 2012/13-as szezonban jutott a dobogó legtetejére a Chelsea-vel.

TOP 10

  1. Edwin van der Sar 52 %
    2. Jan Oblak 49 %
    3. Dida 47,2 %
    4. Vítor Baía 44,3 %
    5. Petr Cech 44,1 %
    6. Mar-André ter Stegen 43,3 %
    7. Santiago Canizares 43,1 %
    8. Victor Valdés 42,5 %
    9. Fabien Barthez 42,1 %
    10. Gianluigi Buffon 41,5 %

A sport tisztára mossa a szennyest?

Katar minden árat hajlandó volt megfizetni a világbajnokság megrendezéséhez és az emberek foci iránti szeretete ismét felülmúlta a diktátorokkal, a korrupcióval és az emberi jogok megsértésével kapcsolatos rosszallását.

Három évvel ezelőtt az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia néhány szövetségesével együtt bojkottálta Katart Doha terrorizmust finanszírozó állítólagos kapcsolatai és Iránnal való baráti kapcsolata miatt. Akkoriban az emirátusiak és a szaúdiak azt javasolták, hogy akkor oldják fel bojkottot, ha Katar nem rendezi meg az idei labdarúgó világbajnokságot.

A szaúdiak és az Emirátusok a Katarba utazó futballszurkolók egyik legnagyobb haszonélvezője. Az Egyesült Arab Emirátusok szállodái teljes kapacitással üzemelnek a világbajnokság ideje alatt, mivel Dohából özönlenek a turisták.

2021 januárjára feltűnt, hogy az Öböl-menti államok rájöttek

a sportnak a politikai kritikát elnémító erejére, amely végül elnémította a saját országuk elleni averziókat is.

Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek első kézből tanulták meg, hogy az emberek sport szeretete általában meghaladja a diktatúrával, a korrupcióval és az emberi jogok megsértésével szembeni rosszallását.

Talán még ennél is fontosabb, hogy megtudták, hogy a sporteseményekhez kapcsolódó pénz és az ezek megrendezésének pénzügyi hatásai többféle módon de mindenképpen pozitív irányba befolyásolják a róluk alkotott általános képet.

Az Öböl felismerte, hogy a hitelesség megvásárolható áru; mi sem erősíti meg ezt jobban, mint az, hogy Katar rendezi a világbajnokságot.

Vitathatatlan, hogy az Egyesült Arab Emírségek volt az első az Öböl-menti államok közül, amely felfedezte a sport pozitív tulajdonságait, és Mohammed bin Rashid Al Maktoum sejk, Dubai uralkodója rendszeresen fellépett az angol derbin, és a brit lóversenyek legnagyobb jótevőjévé vált. Mohammed sejk dollármilliárdokat fordított az Egyesült Királyságban közel 20.000 embert foglalkoztató sportágba. Ezzel

tiszteletet vívott ki magának a brit elittársadalom körében, ahol az uralkodóval szembeni fenntartások megvitatása egyszerűen udvariatlan és kínos lett volna.

Abu-Dzabi is észrevette a sportok tisztázó, békító hatásait, és 2010-ben UFC-mérkőzéseket kezdett rendezni. Azóta az MMA-szervezettel való kapcsolat kivirágzott, és Abu-Dzabi megerősítette pozícióját a milliárd dolláros sportág központjaként.

A sport bebizonyította, hogy a hatékony eszköze a diplomáciai elfogadásnak, és az Öböl erőteljesen alkalmazza ezt az erőt.

Szaúd-Arábia szuverén vagyonalapja a közelmúltban megvásárolta a Newcastle United labdarúgócsapatot, az Egyesült Arab Emírségek a Manchester City tulajdonosa, a szaúdiak pedig a Sheffield United tulajdonosai. Az egyesült arab emírségekbeli Etihad és a Qatar Airways jelentős, több százmillió dolláros üzletet kötött európai futballklubokkal. Dubai még egy Real Madrid vidámpark megnyitását is tervezi.

Meg kell érteni, hogy pusztán pénzügyi szempontból az Öböl-menti államok sporteseményekbe való befektetései értelemszerűen katasztrofálisan veszteségesek. Katar nagyjából 200 milliárd dollárral többet költött, mint amennyit a világbajnokságon keresnek, de amit az olyan országok, mint Katar és az Egyesült Arab Emírségek valójában vásárolnak, az természetesen a mentelmi jog – és ez felbecsülhetetlen.

Mai kérdés – Ön szerint ki lesz a katari labdarúgó-világbajnokság győztese?

ORBÁN VIKTOR IS MEGTETTE TÉTJÉT A KÖZÖSSÉGI OLDALÁN, ÉS OLYAN ORSZÁGRA TIPPELT, AMELYRE NEM IGAZÁN GONDOLTUNK VOLNA: SZERBIÁRA.

This poll is no longer accepting votes

Ön szerint ki lesz a katari labdarúgó-világbajnokság győztese?

Foszlányaim – Magyarország-Andorra 2-1

1

Győztes mérkőzés után ritkán hallani ilyen őszinte véleményt: Szalai Ádám, csapatkapitány:

„Megpróbálok nem nagyon őszinte lenni, mert rögtön a meccs után felfokozott az emocionális állapot: ez szörnyű volt. Óriási köszönet mindazoknak, akik kilátogattak erre a meccsre és végignézték. A labdával való játékunk borzalmas volt.”

Szerintem a csapatnak himnuszéneklés jobban megy mint a foci.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK