Kezdőlap Címkék Kém

Címke: kém

Orosz üzletember Moszkvának kémkedett Lengyelországban

A lengyel kémelhárítás közölte, hogy egy régóta lengyelországban élő orosz üzletember kapcsoltak le. Most nyakoncsípték amikor a Lengyelországban állomásozó NATO csapatokról és lengyel katonai alakulatokról gyűjtött információkat Moszkva számára.

Az USA és a többi NATO állam fegyverszállítmányai általában Lengyelországon keresztül érik el Ukrajnát. Az ukrán hadsereg kiképzési és hadtáp központja Lviv közelében van, viszonylag távol az orosz csapatok harci tevékenységétől.

Varsó nemrég 45 orosz diplomatát utasított ki kémkedés vádjával.

És nálunk?

A magyar kémelhárítás sasszeme eddig egyetlenegy orosz hírszerzőn nem állapodott meg holott a Direkt36 szerint Magyarországon nyüzsögnek az orosz kémek. A külföldi hírszerzés főnöke, Szergej Nariskin például Magyarországon tartja családjának egy részét. A Direkt36 szerint az orosz hírszerzők minden fontos magyar intézményben ott vannak – méghozzá évek óta. Ezt aligha tehetnék meg anélkül, hogy a magyar kémelhárítás nem ellenségnek hanem barátnak tekinti őket. Ez meglehetősen egyedi elbírálásnak számít egy NATO tagállamban különösen olyan háború esetében, amely a szomszédban folyik. Orbán Viktor, aki a titkosszolgálatokat már előre figyelmeztette arra, hogy Putyin előbb vagy utóbb megtámadja Ukrajnát, minden bizonnyal úgy véli, hogy érdemes jóba lenni Oroszország elnökével. Putyin az elsők között gratulált Orbán Viktor választási győzelméhez. Szerbia mellett Magyarország az az európai állam, amely az ukrajnai háború ellenére, megőrizte jó kapcsolatait Putyinnal. Csakhogy Szerbia nem tagja sem a NATO-nak sem pedig az Európai Uniónak. Mindkét szervezet elítélte Putyin agresszióját Ukrajna ellen, és szankciókat alkalmaz Oroszországgal szemben.

Rengeteg orosz diplomatát utasítottak ki az elmúlt napokban az EU és a NATO tagállamokból. Magyarországról egyetlen egyet sem!

Aligha véletlen, hogy a NATO Ukrajnát érintő titkos döntéseiből kihagyják Magyarországot, mert nem bíznak benne. Orbán viszont kitart politikája mellett. Nemrég közölte, hogy az új kormányban is számít Szijjártó Péter külügyminiszterre, akit nem is oly rég a Barátság Érdemrenddel tüntettek ki Oroszországban.

Orosz tudós Németországban kémkedett

Vádat emeltek egy bizonyos Ilnur N. ellen, aki Bajorországban kutatott, és az Ariane európai rakéta programról továbbított információkat az SZVR-nek, az orosz hírszerzésnek.

Az orosz tudós 2500 eurót kapott készpénzben a moszkvai hírszerzéstől – állapitja meg a vádirat, melyről a közszolgálati Deutsche Welle számolt be. Ilnur N-t tavaly júniusban tartóztatta le a kémelhárítás Németországban.

A vádirat szerint 2019 óta továbbított titkos tudományos információkat az SZVR-nek.

A vádiratban nincsen benne, hogy melyik egyetemen kutatott az orosz tudós,  de letartóztatásakor a dél-németországi Augsburgi Egyetem dolgozott.

A bíróságnak most azt kell eldöntenie, hogy pert rendez-e vagy más megoldást keresnek. Egy kémper megnehezítené az amúgy is meglehetősen problematikus német-orosz kapcsolatokat. A német kormány nemrégiben közölte , hogy amennyiben az orosz csapatok megindulnak Ukrajna ellen, akkor nem kap engedélyt a működésre az Északi áramlat kettő földgáz vezeték, amely közvetlenül Oroszországból hozná az energia válság idején felértékelődött energiahordozót  Németországba.

Yossi Cohen, a fecsegő kémfőnök

Yossi Cohen a Moszad főnöki posztjáról nemrég ment nyugdíjba. Az izraeli hírszerzés ászának számított, és akit eddig mindenki csodált, mert kulcsszerepe volt abban, hogy Irán nukleáris programját sikerült lelassítani. A csodálat eddig tartott.

Kiderült, hogy Cohen nem tudta tartani a száját: szeretőjének, sőt annak férjének is mesélt méghozzá szigorúan titkos ügyekről. A férj kitálalt, és Izraelben áll a bál: hogy lehetett ennyire vigyázatlan a Moszad vezetője?

A sajtóban is dicsekedett a mesterkém

Az izraeli hírszerzés az iráni atombomba atyját eltette láb alól, ezzel alaposan visszavetette az egész iráni nukleáris programot.

Yossi Cohen felvállalta az iráni atombomba atyjának meggyilkolását mint a Moszad mesterművét. Ez visszatetszést keltett, mert noha nagyon sokan sejtették, hogy a gyilkosságot az izraeli hírszerzés hajtotta végre, de korábbi Moszad főnökök ilyesmit sosem ismertek volna be nyilvánosan. Annál kevésbé, mert ezek után Teherán terrorizmussal vádolta meg Izraelt. Mindez nem zavarta Yossi Cohent, aki azzal is eldicsekedett, hogy izraeli információk alapján végzett egy amerikai drón Szulejmani iráni tábornokkal, aki a forradalmi gárda külföldi akcióit irányította. Yossi Cohen kiváló kapcsolatokat ápolt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel, és ezért sérthetetlennek érezte magát.

Szinte egyidőben távoztak a hatalomból, és azóta megszaporodtak a bírálatok a Moszad egykori főnökének nem egészen ortodox viselkedését illetően. Míg a korábbi kémfőnökök diszkrétek voltak, ahogy azt a szakma megkívánja, Yossi Cohen fecsegett. De nemcsak ez volt a baj. Benjamin Netanjahu körében elharapózott a korrupció, és ez Yossi Cohent is érintette. Egy ausztrál dollár milliárdos 20 ezer dolláros nászajándékot küldött Cohen lányának. Vajon miért?

Cohen kormányfő akar lenni?

Benjamin Netanjahu bizalmasa át akarja venni a stafétabotot a 72 éves ex miniszterelnöktől, aki eddig a legtöbb időt töltötte a kormányfői székben Izraelben. Jelenleg Netanjahu ellenfelei kormányoznak Izraelben, de Yossi Cohen abban bízik, hogy előbb utóbb felbomlik a szivárvány koalició, melyben a baloldal éppúgy benne van mint a szélsőjobb illetve a palesztinok egy csoportja. Pénze lesz bőven a választási kampányokra Yossi Cohennek, mert napokkal azután, hogy távozott a Moszadtól a japán Soft Bank izraeli igazgatójának nevezte ki Japán egyik leggazdagabb embere, a milliárdos, Maszajosi Szon.

Újságírók megkérdezték Yossi Cohent: akar-e kormányfő lenni?

“Gondoltam rá, de még nem döntöttem”

– válaszolta a mesterkém, aki az izraeli sajtó szerint lenyűgöző hatással van a szebbik nemre.

Végleg szabad a kém, aki Izraelnek dolgozott Amerikában

Jonathan Pollard amerikai zsidó titkosszolgálati munkatárs másfél éven keresztül szállított információkat Izraelnek. 1985-ben akkor tartóztatták le amikor lzrael washingtoni nagykövetségére próbált meg bemenekülni. A legsúlyosabb büntetést kapta, amit egy baráti állam hírszerzője kaphatott: életfogytiglant!

Bár Izrael permanensen lobbizott az érdekében Pollard ebből harminc évet le is ült. Az amerikaiak tartottak a precedenstől: mi van, ha a soknemzetiségű állam felelős tisztségviselői annak az országnak kémkednek, ahonnan a szülők érkeztek Amerikába?

Pollardot harminc év után szabadlábra helyezték, de korlátozták a mozgásszabadságát, és nem beszélhetett, mert akkor visszamehetett volna a börtönbe. Most ez alól mentesítette Donald Trump, akinek a legfőbb külföldi szövetségese nem volt más mint Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök.

USA – izraeli – szaúdi csúcs

A titkos találkozón, melyet Szaúd Arábiában tartottak meg a hétvégén, Benjamin Netanjahu képviselte Izraelt, Mohamed bin Szalman trónörökös Szaúd Arábiát, az USA-t pedig Mike Pompeo külügyminiszter, aki Trump utóda szeretne lenni.

Az izraeli lapok gyorsan hozzátesznek még egy fontos nevet: Joszi Cohen, a Moszad főnöke is részt vett a titkos tanácskozáson. Őróla köztudott, hogy igen közel áll Benjamin Netanjahu miniszterelnökhöz, akinek az utóda szeretne lenni Izrael kormányfői székében.

Ex CIA ügynök Kínának kémkedett

Az Egyesült Államokban vádat emeltek egy kínai származású USA állampolgár ellen, aki korábban a CIA illetve az FBI munkatársa volt. A CIA állítja, Kína tagadja, hogy Pekingnek kémkedett.

Andrew Yuk Ching Ma a Hawai szigeteken lakott. Ott állított neki csapdát a kémelhárítás. Amióta Washingtonban Kínát stratégiai ellenfélnek nevezték meg, a kémelhárítás szisztematikusan kutat Pekingnek dolgozó hírszerzők után az Egyesült Államokban. A kínai hírszerzők elsősorban ipari kémkedést folytatnak az USA-ban. A most vád alá helyezett egykori CIA ügynök is informatikával kapcsolatos kódokat adott át korábban Peking embereinek, az elmúlt időszakban pedig az amerikai kémelhárítás őt csapdába csalogató munkatársainak.

Peking kém hisztériával vádolja Washingtont

Hidegháborús mentalitást vet a Trump kormányzat szemére a pekingi vezetés, amely még nem is oly rég a Tiltott városban ünnepelte az amerikai elnököt. Aki magával hozta unokája videó üdvözletét, melyben ékes kínai nyelven köszöntötte Hszi Csinping bácsit és nejét.

A választási kampány idején azonban Kína elsőszámú bűnbakká vált  Washingtonban, mert Trump tanácsadói így próbálják meg ellensúlyozni az elnök népszerűségvesztését, mely elsősorban amiatt következett be, hogy nem tudta megfelelőképp kezelni sem a Covid-19 járvány sem pedig a nyomában fellépő gazdasági válságot.

Kémkedés miatt három orosz diplomatát kiutasítottak Pozsonyból

A szlovák kémelhárítás szerint a három orosz diplomata megsértette a bécsi konvenciót, és hírszerzéssel foglalkozott – közölte a külügy szóvivője Pozsonyban.

Az amerikaiak nemrég figyelmeztették a térség államait, hogy megnövekedett náluk az orosz hírszerzői tevékenység.

Trump nemrég határozta el, hogy kivonja az amerikai csapatok egy részét Németországból, és áttelepíti őket Lengyelországba illetve Romániába. Washingtonban ezt a két államot tekintik a térség kulcs országainak. Mind Lengyelország mind pedig Románia – a NATO vonalat követve – határozottan szembeszáll az orosz befolyással.

Csehország és Szlovákia Putyin kedvencei a térségben

Mindkét országban igen intenzív az orosz jelenlét mind gazdasági mind pedig diplomáciai téren. Csehország miniszterelnöke szlovák , aki Pozsonyban született – édesanyja magyar volt. Tanulmányait részben Moszkvában végezte. Hazatérése után egy ideig a csehszlovák titkosszolgálatnak dolgozott mint orosz összekötő tiszt. Szlovákiában a Fico kormányzattal épült ki különösen szoros orosz kapcsolat. Miután Fico és csapata kikerült a hatalomból , megkezdődött a titkosszolgálat átszervezése is. Hűvösebbé vált a viszony Moszkvával. Ezért válhatott hirtelen aktuálissá három orosz diplomata kiutasítása Szlovákiából.

Kínának kémkedett az orosz akadémikus

Tengeralattjárókkal kapcsolatos katonai titkokat adott el Kínának Oroszország egyik legmegbecsültebb tudósa. Házi őrizetbe helyezték a Tudományos Akadémia Arktika részlegének fejét.  A 78 esztendős akadémikust súlyos börtönbüntetés fenyegeti, ha a vádak beigazolódnak.

Valerij Mitko akadémikus ügyvédje elmondta, hogy a hatóságok már februárban letartóztatták a tudóst, most pedig októberig meghosszabbították az előzetest. “A tudós Kínában tanított majd tett körutat, és ott adott át katonai titkokat. Amint hazatért, a lakásában házkutatást tartottak és letartóztatták hazaárulás gyanújával” – mondta el az ügyvéd a TASZSZ hírügynökségnek.

Oroszország és Kína két jóbarát, de…

Az Interfax hírügynökség értesülései szerint az akadémikus 2017 óta dolgozott a kínaiaknak. Elsősorban a tengeralattjárók észlelésével kapcsolatos szonár érdekelte a kínaiakat, akik beszálltak az északi sark körüli versengésbe annak ellenére, hogy tőlük elég távol fekszik ez a terület. Stratégiai fontossága és gazdag tengeralatti ásvány kincsei miatt azonban nagyon is érdekli Pekinget az Arktika éppúgy mint az USA-t, Kanadát, Norvégiát és persze Oroszországot.

Ki az a Valerij Mitko?

Hivatalos életrajza szerint a flottánál szolgált 1963 és 1994 között. Sokáig teljesített szolgálatot tengeralattjárókon. Tudományos munkával csak azóta foglalkozik, hogy nyugdíjba vonult a flottától. A feladata az volt a Tudományos Akadémia Arktika részlegében, hogy megindokolja Oroszország “jogos érdekeit ” a térségben.

A katona-akadémikus Kínában is oktatott nevezetesen Dalien városában. Ez a kínai hadiflotta egyik legfontosabb kikötője, és itt van a flotta akadémiája. Ezen tanított Valerij Mitko, akit az orosz kémelhárítás gyanúja szerint beszervezhettek a kínaiak. A két nagyhatalom szorosan együttműködik ugyan, de nincs közöttük katonai szövetség. A Szovjetunió az ötvenes években épp erre hivatkozva tagadta meg a nukleáris technológia átadását Kínának. Ezzel kezdődött meg a szakadás a két kommunista nagyhatalom között, mely azután szakításhoz vezetett. Azóta helyreállt a barátság: amikor nemrég Oroszország a második világháború óta a legnagyobb hadgyakorlatot rendezte meg a Távol Keleten, akkor azon a kínaiak is részt vettek. De a barátságba nem fér bele a kémkedés – ezt kívánta megmutatni Moszkva azzal, hogy letartóztatta a Kínából hazatért akadémikust, akit húszéves börtönbüntetés fenyeget hazaárulás miatt Oroszországban.

Diplomata kémkedett Kínának

Soha rosszabbkor nem jöhetett volna Angela Merkel kancellárnak és a kínaiaknak a hír, hogy német diplomata kémkedett Kínának az Európai Unióban. Eközben a kínaiak amellett lobbiznak Európában, hogy a Huawei ötödik generációs technológiáját vegyék meg az EU tagállamai.

Németország az Európai Unió legerősebb állama, ezért döntése túlmutat az országhatárokon. Amikor Mike Pompeo amerikai külügyminiszter Budapesten győzködte Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy vesse el a kínaiak technológiáját, mert az nemzetbiztonsági kockázatot jelent, akkor azt a választ kapta: Magyarország Németországra és Franciaországra figyel ebben a kérdésben. Aztán persze kiderült, hogy Orbán Viktor már réges régen megígérte a kínaiaknak, hogy a Huawei vezetheti be az ötödik generációs rendszert Magyarországon. Németországnak mostanában kell dönteni. Merkel kancellár azon a véleményen van, hogy nem szabad kizárni a kínaiakat a tenderből nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozva. A kancellár asszony a Financial Times-nak elmondta: ebben a kérdésben megosztott nemcsak a német vezetés, de maga a CDU is.

A kémkedő diplomata is CDU tag

Legalábbis ezt állítja a német sajtó – prágai forrásokra hivatkozva. A cseh Hospodárske Noviny (HN) szerint Gerhard Sabathilról, a konzervatív CDU tagjáról van szó, aki magyar állampolgársággal is rendelkezik. A diplomata az EU fontos testületeiben dolgozott: például versenyjogi területen is volt befolyása. Épp ott, ahol a kínaiak érdekei összeütköztek az uniós szabályokkal. A német diplomata a hírek szerint két lobbistát is beszervezett, akik a kínaiak érdekében cselekedtek Brüsszelben. Nem kizárt persze, hogy a német diplomata kettős ügynök volt, aki menetközben tájékoztatta ténykedéséről a német kémelhárítást,

A Huawei ügy politikai döntés

Sarkára áll-e Európa vagy sem az Egyesült Államokkal szemben? Ezt kérdezte lényegében Vang Ji külügyminiszter Brüsszelben. Mi partneri kapcsolatot ajánlunk – fűzte hozzá, de nem titkolta: ha az EU vagy bármelyik tagállam kizárja a Huaweit a tenderből, akkor ennek negatív következménye lesz a Kínához fűződő viszonyra. Aki minket diszkriminál, azt mi is diszkrimináljuk – ezt üzenik a kínaiak. Ezért oly óvatos Angela Merkel kancellár. A német hírszerzés főnöke viszont egyértelműen fogalmazott: “nem bízhatunk meg egy olyan külföldi cégben, mely szoros kapcsolatban áll a kommunista párttal illetve a kínai hírszerzéssel!”

A kémügy ellenére szívesen látott vendég Belgrádban Putyin

Erről nyilatkozott a hamburgi Der Spiegelnek Aleksandar Vucic szerb elnök. A nacionalista politikus, aki a háborús bűnös Szlobodan Milosevics szóvivője volt egykor, most nagy barátja Vlagyimir Putyinnak és Orbán Viktornak. Ezenkívül be szeretne lépni az Európai Unióba.

Ez a portfolió az Európai Unióban Várhelyi Olivérhez tartozik majd vagyis nem lesz hátrány Szerbia számára Orbán Viktor barátsága. Dehát az igazi nagy barát mégiscsak Vlagyimir Putyin , aki a Balkánon szeretné eljátszani a cárok szerepét: minden szlávok vezérének képzelheti magát. Igaz, hogy az Európai Unió erről más véleményen van. Horvátország és Szlovénia is csak mérsékelten lelkesedik Putyinért éppen, mert Belgrádban oly közeli barátnak tekintik őt.

Miért kémkedtek nálunk?

Ezt kérdezte Aleksandar Vucic elnök amikor kiderült, hogy az orosz nagykövetség egyik katonai attaséja egész kém hálózatot épített ki Szerbiában. Akcióinak egy részét lefilmezték. Ebből kirobbant a botrány, amely annális kínosabb volt, mert Putyin elnök december negyedikén Belgrádba érkezik. Olyan jók a kapcsolataink Oroszországgal, hogy ezt kém ügyek nem zavarhatják meg – hangsúlyozta Aleksandar Vucic, aki a hamburgi Der Spiegelnek nyilatkozott.

Kémjátszma

Kína át akarja venni az irányítást Ausztráliában? Ezt nyilatkozta a sajtónak a kémelhárítás feje miután kihallgatott egy kínai kémet, aki menedékjogot kért Ausztráliában.

Vang William Liqiang nemcsak Ausztráliában kémkedett Pekingnek, de Hongkongban és Tajvanon is. Családjával együtt menekült Ausztráliába, ahol a kémelhárítás kihallgatta őt. A sajtóban most először szólalt meg. Elsősorban arról kérdezték, hogy mit csinált Hongkongban hiszen ott hetek óta folynak a megmozdulások Pekinggel szemben. Az árulóvá vált kém elmondta: az egyetemisták közé épült be, és rendszeresen hacker akciókat folytatott az ellenzéki mozgalom megzavarására. Tajvanon a választásokat próbálta meg befolyásolni Peking javára. Elmondta, hogy a jövő évi elnökválasztásra kidolgozott programja van a kínai titkosszolgálatnak. Elárulta a hongkongi és a tajvani hírszerzők nevét, így komoly kárt okozott Pekingnek. Ha visszavisznek Kínába, akkor halott ember vagyok! – nyilatkozta a sajtónak.

Ausztráliában elsősorban a politikai életet akarja befolyásolni a pekingi titkosszolgálat – hangsúlyozta az átállt kém. Hosszútávra kidolgozott programja van erre. A kémelhárítás főnöke szerint nagyon komolyan kell venni ezt a fenyegetést. Scott Morrison ausztrál miniszterelnök úgy nyilatkozott az eset kapcsán, hogy bízik a hazai kémelhárításban, mely képes megakadályozni azt, hogy a kínaiak átvegyék az irányítást Ausztráliában.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK