Kezdőlap Címkék Joszip Visszarionovics Sztálin

Címke: Joszip Visszarionovics Sztálin

Sztálin szobrot szenteltek fel Oroszországban

0

Az ukrajnai háború furcsa mellékhatása, hogy a szovjet diktátor halála után hetven évvel egyre népszerűbb Oroszországban. Ezúttal Velikije Luki városában avattak fel egy nyolc méter magas Sztálin szobrot, amelyet fel is szentelt egy ortodox főpap. Anton Tatarincev az egyházi hatóságok felhatalmazása nélkül cselekedett – sietett tudatni a moszkvai központ.

Kicsapta a biztosítékot  hogy az ortodox főpap beszédében megemlítette:

“Sztálin sok új vértanút adott az ortodox egyháznak!”

Ez utalás arra, hogy a Szovjetunióban szisztematikusan üldözték az egyházakat. Rengeteg egyházi vezetőt gyilkoltak meg vagy küldtek a Gulágra, ahol a rémes körülmények miatt gyorsan meghaltak. Sztálin “átszervezte” az egyházakat, az elöljárók a kommunista titkosrendőrség tisztjei lettek.

Ez a mai napig fennáll: Kirill pátriárka, az orosz ortodox egyház vezetője egyben az orosz titkosszolgálat tábornoka is. Érdemes megemlíteni, hogy Kirill pátriárka nevét az uniós szankciós listáról a magyar diplomácia vettette le mondván “egyházi személlyel szemben nem alkalmazunk szankciókat.”

Kiril pátriárka igen hálás ezért, mert így nem kobozták el többmillió eurós vagyonát Európában. Magyarországon jelenleg az orosz ortodox egyház egykori második embere képviseli Kirill pátriárkát. Alfejev metropolitával Ferenc pápa is találkozott Magyarországon, mert a katolikus egyház feje közvetíteni szeretne Kijev és Moszkva között a mielőbbi tűzszünet érdekében.

Sztálin papneveldéből startolt

A szegény grúz családból származó fiatalember papneveldében tanult Tbilisziben. Innen kirúgták amikor bekapcsolódott a forradalmi mozgalmakba. Sztálin nemzetiségi népbiztos volt a Szovjetunió megalakulása idején, és indítványozta a nemzeti elitek lefejezését beleértve az egyházi vezetőket is. Lenin a forradalom idején nemzeti önrendelkezést ígért, és ennek értelmében független is lett Finnország, Észtország, Lettország és Litvánia. Georgia-Grúzia is szeretett volna az maradni, de nem sikerült: a Vörös Hadsereg elfoglalta az országot, és megkezdődött a brutális tisztogatás. A vörös terror végzett az egyházi vezetőkkel és a papok többségével. Amikor a Szovjetunió végveszélybe került 1941 nyarán, mert Hitler az akkori világ legerősebb hadseregével megtámadta az országot, akkor Sztálin felfedezte az egyházat: ortodox pópák hívtak fel a nagy honvédő háborúra, melyet hihetetlen véráldozattal az oroszok végül is megnyertek a náci Németország ellen.

Az egyházak elleni elnyomás ennek ellenére folytatódott, a Szovjetunióhoz frissen került területeken éppoly brutális volt mint korábban a huszas-harmincas években. Kárpátalján görög-katolikus püspököket is meggyilkoltak az akkori helyi vezető, Nyikita Szergejevics Hruscsov javaslatára.

Sztálin élt, Sztálin él, Sztálin élni fog!?

A diktátor 1953 tavaszán halt meg, és a Lenin mauzóleumban  temették el Moszkvában a Vörös téren. Utóda Nyikita Szergejevics Hruscsov lett, aki 1956 elején nagy beszédben leplezte le Sztálin bűneit a kommunista párt huszadik kongresszusán. Sztálint kitették a Lenin mauzóleumból, szobrainak eltávolítása megkezdődött. Sztálingrád városát átkeresztelték Volgográdra. Az 1956-os magyar forradalom idején ledöntötték Sztálin szobrát. Amióta Putyin hatalomra került Moszkvában az ezredfordulón megkezdődött Sztálin rehabilitálása. Putyin, a KGB egykori alezredese, az orosz ortodox egyház fővédnöke lett éppúgy ahogy a cárok is betöltötték ezt a szerepet. A nacionalista propaganda Sztálinnal kapcsolatban kizárólag azt hangsúlyozta, hogy megnyerte a második világháborút, és olyan nagy birodalmat hozott létre, amely korábban egyetlen cárnak sem sikerült. A több tízmillió áldozatról nemigen esik szó manapság Oroszországban. Ahol azon is megdöbbentek, hogy a Szovjetunió bukásának idején Ukrajna lakosságának 90%-a a függetlenség mellett döntött holott akkoriban nagyon jelentős volt az orosz kisebbség az országban. Mindenki emlékezett azonban Ukrajnában a holodomorra, amikor a harmincas években legkevesebb 5 millióan haltak éhen Ukrajnában, ahol a termést elkobozták a hatóságok, a paraszt családokat pedig hagyták éhen halni. Az áldozatok között egymillió gyerek is volt! Sztálin felesége Ukrajnából hazatérve felelősségre vonta férjét. Vita bontakozott ki, és pisztoly dördült. Sztálin felesége meghalt. A hivatalos verzió: öngyilkos lett.

Ma az orosz lakosság 70%-a kedvezően ítéli meg Sztálin szerepét. Ők azok, akik támogatják Putyin háborúját Ukrajnában.

Sztálin, a grúz bolsevik felfedezte, hogy a nagyorosz nacionalizmus komolyabb politikai erő mint a marxista-leninista világmegváltás.

Putyin ezt az irányt követi miután nem tudta modernizálni Oroszországot. Ahogy a változásra képtelen, agyilag leépült szovjet vezetés megindította a háborút Afganisztánban 1978-ban, Putyin megkezdte a megnyerhetetlen “különleges hadműveletet” Ukrajnában. A szovjet vezetésnek tíz évébe került, hogy kijöjjön a zsákutcából, Afganisztánból.

Putyin háborúja Ukrajnában csaknem másfél éve tart…

A háború 52. napja – (folyamatosan frissítve )

Ez a háború nem olyan, mint az eddigiek: aki
a hadseregével behatol egy területre,
az ott
érvényre juttatja a maga társadalmi rendjét… 

Joszif Visszarionovics Sztálin

 

14:05 – Oroszország megtagadja a belépést országába, nemkívánatos személyként kezelik  Boris Johnson, brit miniszterelnököt és kormányának több tagját.

13:50 – A luhanszki régió vezetője felszólítja a lakosokat, hogy a helyzet súlyosbodásával meneküljenek ki a térségből, és ezzel segítsék a fegyveres erőket az orosz megszállókkal való konfrontációban.

12:05 – A Dnyipropetrovszk régiót két két rakétacsapás érte. Az egyik a Dnyipro városában – egy elhagyott baromfitelepet semmisített meg.

11:40 – Au ukrán titkosszolgálatok szerint az oroszok által megszállt Krím-félszigeten lévő Szevasztopol város közelében 39 orosz hadihajó vagy kishajó található, a Moszkva cirkáló nincs köztük.

10:20 – Mariupol orosz megszállói arra készülnek, hogy április 18-tól lezárják a várost a be- és kiutazás előtt, valamint a körzetekben megtiltanak mindenféle mozgást, hogy minden férfit kiszűrjenek így megakadályozva a bentmaradók hadba állását.

09:10 – Az orosz hatóságok bejelentették, hogy megkezdték az ukránok kitoloncolását a Harkiv megyei Izyumból az Oroszország területére.

08:40 – Kora reggeli óta robbanások hallatszanak a fővárosában, Kijevben és a nyugat-ukrajnai Lviv városában – jelentették a helyi portálok. 

07:20 – Az Egyesült Államok part menti védelmi fegyvereket ad a héten bejelentett 800 millió dolláros katonai segélycsomaghoz. 

05:30 – Ukrán tisztviselők becslése szerint 2500-3000 ukrán katona vesztette életét a háborúban.

04:25 – A legnagyobb német ellenzéki párt, a CDU vezetője bírálta Scholz kancellárt, amiért késik a nehézfegyverek szállítása Ukrajnába. Merz kijelentette, hogy „teljes mértékben” egyetért Annalena Burbock külügyminiszter álláspontjával, miszerint az ilyen késedelmek „már nem indokoltak” – olvasható Merz a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott interjújában.

03:00 – Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka Mark Milli tábornok vezérkari főnökök egyesült államokbeli elnökével a Harkiv-Izyum határon és Donbászban vívott harcokról tárgyalt.

02:15 – Az orosz külügyminisztérium megerősítette azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint jegyzéket küldtek az Egyesült Államoknak az Ukrajnába irányuló fegyverszállításról. „Felszólítjuk az Egyesült Államokat és szövetségeseit, hogy vessen véget Ukrajna felelőtlen militarizálásának, amelynek beláthatatlan következményei vannak a regionális és nemzetközi biztonságra nézve” – áll a közleményben.

00:20 – Zelenszkij elnök kijelentette, hogy Oroszország örökre elvesztette Ukrajnát.

00:10 – Volodimir Zelenszkij elnök videón közzétett beszédében hangsúlyozta, hogy a hatóságok mindent megtesznek az emberek megmentése érdekében Mariupolban.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!