Kezdőlap Címkék Internethasználat

Címke: internethasználat

Mi még hagyományosan készülünk nyaralni

Az internetet használók fele a hálón keresztül szervezi üdülését az EU-ban. A luxemburgiak csaknem háromnegyede, a bolgárok alig hatoda. A magyarok szűk harmada él ezzel a lehetőséggel. Meglepő az EU-ban az idősek vonzódása ehhez a lehetőséghez.

Két évvel ezelőtt felvett adatok szerint az internethasználók éppen fele mondta azt, hogy a világhálón keresztül foglalja le üdülési szállását vagy intézi utazását – írja az Eurostat.

Korosztályi bontásban az internetes foglalás

a legnépszerűbb a 25 és 34 év közöttiek között (55 százalék),

a 16–24 évesek körében 41 százalékot mértek. Meglepő, hogy az idősebbek, a 65–74 éves nethasználók majdnem minden másodika (47 százalék) az elektronikus foglalást részesíti előnyben.

Nagyon érdekes az országok közti hatalmas eltérés, ami nem okolható az internet elterjedtsége közti különbségekkel, mert csak azokat kérdezték, akik rendszeresen használják a világhálót. És attól is független, hányan jutnak el egyáltalán nyaralni a lakosságon belül, mert csak őket érintette a kérdés.

A netes utazásszervezés Luxemburgban a legmagasabb arányú (73 százalék) Finnország (65) és Németország (64) előtt. A sor végén messze lemaradva mindenkitől a bolgárok kullognak 17 százalékos átlaggal. Náluk a fiatalabbak se nagyon élnek ezzel a lehetőséggel (14, illetve 23 százalék), a nyugdíjasok pedig jószerével egyáltalán nem (5 százalék).

Mi, magyarok 30 százalékkal a tág középmezőny alja felé állunk.

Nálunk is a 25-34 évesek élnek legtöbben a lehetőséggel (32 százalék), a náluk fiatalabbak közt 27, az idősek körében pedig 24 százalék a net népszerűsége az üdülési foglalásokban.

A miénkhez nagyon

hasonló számokat látunk a lengyeleknél, a szlovákok körében már nagyjából 15 százalékponttal magasabbak az arányok, a csehek pedig még ennél is korszerűbbek:

57 százalék az átlagérték, s mindhárom mért korosztályban sokkal magasabb a net használata. Óriási szórást mutat a Baltikum. A lett és litván internet-használók alig bő ötöde intézi a nyaralást ily módon, az észteké ennek duplája (44 százalék). Ennek nyilvánvaló oka az, hogy Észtország a világ első digitális állama: lényegében bármi a hálón keresztül lebonyolítható, a papíralapú ügyintézés jobbadán megszűnt. Ezt figyelembe véve még szerénynek is tűnik az utazások elektronikus szervezésének aránya.

Így hatott a roaming eltörlése az internetezési szokásokra

A roamingdíj eltörlése óta 37 százaléknyian kezdtek el külföldön is mobilnetezni – derül ki egy hazai kutatásból. Az olcsóbbá vált lehetőséggel már 900 ezren éltek eddig. Sok internetező viszont még nem hallott a roamingdíj nyári eltörléséről.

Tavaly nyár óta – bizonyos megkötésekkel – nem kell külön díjat fizetni a mobileszközök EU-n belüli külföldi használatáért. A felnőtt magyar internetezők 85 százaléka értesült is erről, és a roamingot kihasználva közel 2,5 millióan már telefonáltak, 1,8 millióan küldtek SMS-t és megközelítóen 900 ezren használtak mobilnetet – derül ki az eNET Internetkutató és Tanácsadó Kft. októberben végzett felméréséből.

A horrorszámlák megszűnte érthetően a legdrágább használati módot, az internetezést lendítette fel legjobban. A megkérdezésben

válaszolók 37 százaléka azután kezdett el külföldön mobilon netezni,

hogy jelentősen olcsóbbá vált ez a lehetőség (a telefonálók esetében 12, az SMS esetében pedig csupán 7 százalék az új használók aránya).

A jelenleg 900 ezres, külföldön is mobilinternetezős népességnek közel fele már a díj megszűnte előtt is használta telefonját vagy más mobileszközét a határon kívül, de a válaszok alapján június közepe óta közel kétszer annyian éltek külföldön a mobilinternet lehetőségével naponta többször is, mint azelőtt.

A külföldi utak idején az emberek legnagyobb arányban (85 százalék) levelezésre használják az internetet, illetve az ezzel némileg rokonítható csetelésre (71 százalék). Hasonló arányban (81) használják a GPS-navigációt vagy térképet, 77 százalék információt keres, 67 százalék az időjárásról tájékozódik. A „klasszikus” netezés, a böngészés 68 százalék foglalatossága.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!