Trumpnak csak a kínai kapcsolat számít

0
1254
x.com

Pénteken újra 100%-os vámtarifát jelentett be az amerikai elnök Kínával szemben, de megerősítette: november elsején találkozni akar Hszi Csin-ping elnökkel Dél Koreában. A világgazdaság jövője ettől a két óriástól  függ, akik valójában szinte kizárólag egymásra koncentrálnak miközben Európát és Oroszországot szépen csendben leírták.

Trump Európát választotta Oroszországgal szemben, amely megszűnt világhatalom lenni, de Putyin ezt nem vallhatja be népének anélkül, hogy megrendülne a hatalma. Ezért a háború Ukrajnában folyik tovább – csendes érdektelenség közepette. Európa is periféria lett, de ezt nem akarja beismerni, sőt az ukrajnai háborút épp arra akarja kihasználni, hogy előre lépjen az Európai Egyesült Államok útján. De hogyan? Útban van Donald Trump – ahogy erre a Columbia egyetem Nobel díjas professzora rámutat:

Stiglitz:

Európának szembe kell szállnia Trumppal!

A Nobel díjas közgazdász szerint csakis így lehet megállítani az Egyesült Államok populista autokrata elnökét. Csakhogy az erőviszonyok Trumpnak kedveznek.

“Az Európai Unió eléggé erős ahhoz, hogy szembeszálljon Trumppal különösen most, hogy Európa finanszírozza Ukrajna felfegyverzését a győzelem érdekében”

– írja Stiglitz a Project Syndicate oldalon.

- Hirdetés -

“Ha Európa megadja magát, akkor a veszteségek sokkal nagyobbak lehetnek. A második világháború után kialakult szabályok lehetővé teszik a kereskedést a szélesebb értelemben: a törvények uralma kritikusan fontos, mert e nélkül nem működik hatékonyan a piacgazdaság. A beruházók elveszítik a kedvüket, a növekedés lelassul és a demokrácia tovább erodálódik.”

A Nobel díjas professzor arra mutat rá, hogy mások a szembeszállást választották: mindenekelőtt Hszi Csin-ping elnök. Csakhogy Kínának erős aduja van: a ritka földfémek.

Szeptemberben 8,3%-kal nőtt a kínai export

A múlt szeptemberhez képest azért különösen figyelemreméltó a kínai kivitel növekedése, mert áprilisban Trump kirobbantotta a kereskedelmi háborút, mely a leginkább Kínát akarja sújtani. Erre rátett egy lapáttal amikor újabb 100%-os vám tarifát jelentett be október elején a világ második legnagyobb gazdaságával szemben.

Az Egyesült Államokba irányuló export 34,3 milliárd dollárt ért el szeptemberben annak ellenére, hogy Trump mindent megtett Peking leállítására.

“Mindez arra mutat, hogy a kínai exportőrök meg tudnak birkózni a felemelt amerikai vámtarifákkal is bár Trump legutóbbi intézkedése negatív kockázatot jelent ezen a téren” – nyilatkozta Huang Zicsün, a Capital Economics Kína szakértője az AFP-nek.

Közben persze Peking diverzifikálja exportját:

”A kínai exportnak az amerikai piac már csak a 10%-át teszi ki, az eddig odaszállított árukat most másutt értékesítik”

– hangsúlyozza a Capital Economics Kína szakértője, aki arra is rámutat, hogy Trump új vámjai épp november elsején lépnének életbe pontosan akkor amikor a tervek szerint találkozna Dél Koreában Hszi Csin-ping elnökkel. Amikor erről megkérdezték Trumpot, akkor úgy nyilatkozott, hogy a csúcstalálkozó továbbra is napirenden van.

“Ne aggódjanak Kína miatt”

– írta Trump a Social Truth oldalon.

”Minden rendben lesz, ez csak egy rossz pillanata volt Hszi Csin-pingnek.”

A kínai elnök a ritka földfémexport korlátozásával kívánta felhívni Trump figyelmét arra, hogy itt egyenrangú partnerek viszonyáról van szó: Washington nem diktálhat!

Trump képmutató módon azzal zárta sorait:

”Az USA segíteni akar Kínának nem pedig megsebezni azt.”

Furcsa módon ez akár igaz is lehet hiszen Trump november elsejétől le akarja állítani minden kritikus szoftver exportját Kínába, és ezzel Peking rákényszerülhet arra, hogy mindent maga fejlesszen ki, és csökkentse függését az Egyesült Államoktól.

Európának nincsen aduja viszont védelmi deficitje van

Ursula von der Leyen azért fogadta el Trump kereskedelmi diktátumát, hogy az USA elnöke Európával és ne Putyinnal paktáljon le. Ily módon akadályozta meg azt, hogy Trump és Putyin Ukrajna és Európa feje fölött vessen véget az ukrajnai háborúnak.

Trump ebben a tekintetben folytatja Biden vonalát: helyreállítja az USA vezető szerepét a nyugati világban, és közben folytatja Ukrajna támogatását Oroszország agressziójával szemben – csak ezentúl már európai pénzen.

“Európa nem lesz az USA vazallusa!” – kiáltotta Emmanuel Macron Pekingből hazafele jövet, de pontosan ez történt amikor Ursula von der Leyen megállapodott Donald Trumppal a közös érdekek mentén.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .