Üdvözlünk a pokolban

0
325
deutscherundfunk.de

Friedrich Merz 2009-ben felhagyott a politikával, hogy milliókat keressen a pénzügyi világában, majd a politikába való visszatérését tervezte, amikor ellenfele, Angela Merkel nyugdíjba vonult.

Merz végre elérte a csúcsot. Annak ellenére, hogy úgy lett Németország új kancellárja, hogy keményen megkötött koalíciós megállapodást kellett kötnie a szociáldemokratákkal.  Ráadásul telefonján „Üdvözlünk a pokolban” felirat villant fel: a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párt most először került a közvélemény-kutatások élére.

Ettől Merz dolga nem lesz könnyebb, sőt. Európa arra vár, hogy Németország átvegye a vezetést, miközben keleti szárnyán tűz dúl, az Atlanti-óceánon átívelő híd összeomlik, magját pedig a kukacok marják szét. Az új kancellárnak otthon, Németországban és határain túl az Egyesült Államokban is meg kell küzdenie a szélsőjobboldallal. Meg kell mentenie Ukrajnát az orosz hódítástól és az amerikai kirablástól. Pluszként meg kell határoznia Európa legnagyobb exportáló nemzetének útját a vámok viharában.

Az előjelek nem jók, mégis sok tekintetben sikerre van ítélve a 69 éves cégjogász, aki a CDU-CSU szövetség konzervatív szárnyából származik. Kabinetje – legalábbis német mércével mérve – szorosan előrehaladó kétpárti ügy lesz. A szociáldemokratákkal kötött legutóbbi „nagykoalíció”, noha Németországban sokat csúfoltak korábbi ócska inkarnációi miatt, némi stabilitást biztosít a szélsőjobb könyörtelen támadásai közepette.

Kiesett a tanácstalan Olaf Scholz, aki a lármás szociáldemokrata-zöld-szabad demokrata hármast vezette. A szociáldemokratákat az új kormányban Lars Klingbeil vezeti, aki 47 évesen fiatalabb és kevésbé elkopott, mint Scholz. Klingbeil várhatóan akkor kap finanszírozást, amikor a kormány május elején letette az esküt. Boris Pistoriust, az előző kormány szociáldemokrata sztárját várhatóan megtartják védelmi miniszterként. Ukrajna elkötelezett barátja, Pistorius figyelemre méltó védelmi kiadásokat fog felügyelni. Miután Merz a leköszönő Bundestag utolsó heteiben áthajtott egy alkotmánymódosítást, több százmilliárd eurót bocsátottak rendelkezésre fegyver- és infrastrukturális projektekre. Bármit is vet be Oroszország ukrajnai háborújába, Németország egyedül képes lesz megmérkőzni vele a következő években. A seprűnyéllel hadonászó Bundeswehr katonáinak kora lejárt.

- Hirdetés -

Bundeswehr katonái Szlovákián keresztül Ukrajnába is újabb fegyverek fognak eljuttatni, köztük olyan amerikai felszerelést, amelyet már nem Sam bácsi fizet. A védelmi miniszterek e heti ramsteini találkozóján, amelyet az Egyesült Államok védelmi minisztere először került el, új Patriot rakétasorozatvetőt jelentettek be Ukrajnának.

Ahogy Amerika elfordul Európától, és az amerikai fegyverkészletek kiapadnak, Ukrajna szövetségesei készpénzt gyűjtenek, hogy amerikai fegyvereket vásároljanak Kijevben élő barátaiknak, vagy megrendeljék őket saját virágzó gyáraikból, és keletre küldjék őket.

Még jobb – és olcsóbban – Ukrajnában felállítandó összeszerelő sorokat adnak át. Egy hardver hiányozni fog. Bár Ukrajna lelkes támogatója, Merz keveset beszélt a választás előtti ígéretéről, hogy Taurus rakétákat szállít Ukrajnának, amelyek hatótávolsága 500 km. Az előző Scholz-kormány összekötötte magát a német-svéd fegyverekkel, amelyek bevetése lehetővé tenné Ukrajnának, hogy sokkal agresszívebb magatartást tanúsítson. Pistorius védelmi miniszter azonban rajongója, így a Taurus még felszállhat, ha a várakozásoknak megfelelően Oroszország fokozza a támadásokat a következő hónapokban.

Mivel a védelmi kezdeményezések nagy része Berlinből érkezik, Németországnak az a sorsa, hogy átvegye Európa vezetését, faute de mieux. Franciaországot egy kisebbségi kormány kapkodja a Nemzeti Rallye kegyének, és forrong Marine Le Pen állami hivataloktól való eltiltása miatt. Emmanuel Macron elnök nem tett jót vezetői mandátumának, amikor 2022-ben Vlagyimir Putyinnal találkozott az ukrajnai invázió kezdetén, és ostoba módon sikerrel dicsekedett. Nagy-Britannia azért szállt ki, mert Keir Starmer kormánya tönkrement, és mindenesetre az ország már nem képviselteti magát az uniós intézményekben.

Az eredeti „háromszög”, az EU teológusainak 25 évvel ezelőtti Szent Grálja, átadta helyét egy új geometriának. Merz koalíciója a Németország, Franciaország és Lengyelország úgynevezett „weimari háromszögét” szeretné feléleszteni.

A februári választás éjszakáján Merz világossá tette, hogy Németország többé nem támaszkodhat Donald Trump Amerikájára, és nem feltételezheti, hogy a NATO életképes intézmény. Kemény szavak egy szenvedélyes atlantistáktól, és az azóta történtek megerősítették őt. Az új német kormány valószínűleg koherensebb hangot fog hallani külföldön, mint sok elődje.

A koalíciós megállapodás értelmében Merz pártja ezentúl a Külügyminisztériumot, valamint a Gazdasági Minisztériumot irányítja. Ez biztosítja, hogy minden német, beleértve a volt CDU védelmi minisztert is, Ursula von der Leyen, ugyanerről a kottából fog énekelni Brüsszelben.

A szélsőjobboldal elleni küzdelem Európa-szerte kiemelt prioritás lesz. A peremeken lévő különböző csoportok egyre inkább összekapcsolódnak. A magyar Orbán Viktor agytrösztöket, propagandaüzemeket és trollgyárakat finanszíroz, amelyek Európa és az Egyesült Államok demokráciáit célozzák. A Franciaország Nemzeti Tömörülés pártja támogatást kapott Oroszországtól. A Kreml TikTok-seregei közel kerültek a választások megnyeréséhez Romániában és Moldovában.

Ráadásul most az Egyesült Államok kormányzatának vezető személyiségei vannak, nevezetesen Elon Musk és JD Vance, akik az AfD és más szélsőjobboldali pártok nevében képviseltetik magukat. Vannak jelei egy feltörekvő fasiszta internacionálénak, amely arra törekszik, hogy belülről felfalja a demokráciát. Amint azt Le Pen és Orbán is bebizonyította, tevékenységüket gyakran uniós források táplálják.

Elon Musk januárban egy AfD-tüntetésen jelenik meg videós linken

A német konzervatívok azzal érveltek, hogy a kemény jobboldal leküzdésének legjobb módja az EU-ban letelepedő külföldiek számának ellenőrzése. Merz választások előtti kemény vonalát elkerülhetetlenül mérsékelték szociáldemokrata partnerei, de mindkét párt továbbra is elkötelezett a migráció csökkentése mellett, természetesen más EU-tagállamok segítségével. Az, hogy ezt hogyan kívánja elérni, az lesz az új kormányzat egyik fő törésvonala.

Mindkét párt tudja azonban, hogy ha nem találnak megoldást, az AfD a következő választásokon eltörli őket.

Alice Weidel az AfD-től a választás éjszakáján

Van egy terv a demokrácia ellenségeinek leküzdésére is EU-szerte. Merz kereszténydemokratái a koalíciós megállapodásban kijelentették, hogy fel akarják függeszteni a klubszabályokat többszörösen megszegő tagállamok szavazati jogát. Kétségtelen, hogy Orbán Magyarországára utaltak, amely már az EU értékeit aláásók büntetését célzó eljárás első szakaszában sínylődik. 22 milliárd eurót is visszatartottak a Magyarországnak szánt uniós forrásokból. A következő lépés véget vetne Orbán azon szokásának, hogy az uniós döntések ellen szavazzon, beleértve a legújabb amerikai vámtarifákat is. Az EU Alkotmányának 7. cikke értelmében a büntetett tagállamon kívül bármely tagállam megvétózhat egy ilyen döntést. A jelenlegi konstellációban egyedül Robert Fico Szlovákia kísérthetné meg, hogy ellene szavazzon, pedig félre kellene tennie a magyarok iránti erős ellenszenvét. Úgy tűnik, a németek kiszámolták, hogy Ficót meg lehet vásárolni.

K.I.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .