Kezdőlap Címkék Barcelona

Címke: barcelona

Ki lesz a 2021/22-es Európai Liga győztese?

Az Európa Liga az UEFA egyik legfontosabb klubversenye, és az a tény, hogy utat kínál a Bajnokok Ligájába, tovább növeli vonzerejét. A 2021/22-es Európai Liga nyolcaddöntős sorsolása lezárult, így az európai óriások hamarosan pályára szállhatnak az áhított trófeáért.

Bár az Európa Liga nem a kontinens legnagyobb versenye, mégis rengeteg figyelemre méltó klubot foglal magába, versenyképessége pedig növekszik, amikor a Bajnokok Ligájából kiesett csapatok az egyenes kiesési szakaszba kerülnek. De melyik csapatoknak van a legnagyobb esélye a győzelemre ebben a szezonban?

Kik a 2021/22-es Európai Liga favoritjai?

Barcelona

Hosszú idő telt el azóta, hogy a Barcelona utoljára bekerült az Európa Ligába. Noha a Blaugrana mindig magasabb szintű versenyekre vágyik, azért egy Európa második számú kupasorozatán aratott siker kikövezheti az utat egy még sikeresebb jövő felé, és megkönnyebbülést nyújthat a klub modern történelmének egyik leggyengébb szezonjában.

Noha olyan nagyágyúk, mint Lionel Messi és Antoine Griezmann elhagyták a klubot, fiatal sztárok Ferran Torres, Pedri és Gavi személyében várják, hogy a Barca új generációs csillagává váljanak, és van-e jobb módja a nagy színpadon való debütálásuknak, mintha dobogós helyet érnek el ebben a szezonban?

Ezeknek a fiataloknak a lelkesedése és ügyessége, Gerard Pique és Jordi Alba ravaszságával ötvözve bármely klubot megizzaszt majd az Európa Ligában, amint azt már a Napoli felett a kezdeti kieséses fázisban aratott győzelmükkel is megmutatták.

Most már ők a nagy favoritok, akik megnyerhetik a trófeát ebben az évben, részben azért, mert a török Galatasaray klubbal mérkőznek meg a nyolcaddöntőben, míg a korábbi favorit, a Sevilla a West Ham ellen játszik majd.

Sevilla

A Sevilla sosem maradhat ki az Európa Liga esélyesei közül. A Sevilla az örök favorit, amely nem kevesebb, mint hatszor nyerte már meg a versenyt — ez háromszor több, mint bármely más klub Európában — és ami még ennél is figyelemre méltóbb: mind a hat győzelmet az elmúlt 16 évben aratták!

A Los Nervionenses híres arról, hogy legjobb teljesítményét mindig erre a versenyre tartogatja, azonban idén kiváló teljesítményt nyújtottak a La Liga bajnokságon is, és jelenleg a második helyen állnak a tabellán, reménykedve, hogy elsöprik az élen álló Real Madridot.

Mivel ebben a szezonban hatból csak egy győzelmet szereztek a Bajnokok Ligában, vajon Julen Lopetegui csapata képes lesz-e inspirációt meríteni a klub korábbi Európa Ligás győzelmeiből, most, hogy itt játszanak majd? A meglepetéscsapat West Ham mindenképpen az útjukban áll!

Atalanta

Az Atalanta az elmúlt szezonban komoly erővé vált az olasz futballban, ám ebben a szezonban az Európa ligában találták magukat miután csak egy győzelmet arattak a Bajnokok Ligája hat csoportmérkőzésén.

Noha a La Dea otthoni pályán továbbra is küzd a Bajnokok Ligáján való indulási jogért, nyitott, támadó stílusukkal lehet, hogy az Európa Ligás győzelmet ugyanolyan életképes útnak tekintik majd az Európa elit versenyébe történő visszatéréshez a következő szezonban.

Gólok tekintetében bízhatunk a Luis Muriel és Duvan Zapata játékosokból álló tapasztalt kolumbiai duóban, de az még elválik, hogy Gian Piero Gasperini képes lesz-e megbízhatóbb védelmi tervet kidolgozni ezekre a kétlábú nagyágyúkra alapozva. Az Atalanta a Bundesliga harmadik helyezett Bayer Leverkusen csapatával játszik a nyolcaddöntőben.

Ha szeretne többet megtudni az Európa Liga legfrissebb esélyeiről, promócióiról és fogadásairól, látogasson el a https://www.sportfogadas.net oldalra.

A PALACKOZOTT VÍZ KÖRNYEZETKÁROSÍTÓ HATÁSA

Barcelona városában végeztek el egy kutatást, ahol egyre népszerűbb a palackos víz annak ellenére, hogy a csapvíz minősége fokozatosan javul – írja a londoni Guardian.

83,9 millió dollárba kerülne, ha mindenki csapvizet inna Barcelonában – állapította meg az Institute of Global Health. Ennél 3500-szor drágább, ha ásványvizet isznak, mert annak kinyerése ennyivel többe kerül. A környezetet közvetlenül 1400-szor károsítja jobban ez a folyamat – fűzi hozzá a tanulmány. Tehát sokkal jobb lenne, ha mindenki csapvizet inna. Igaz, hogy annak van bizonyos kockázata: húgyhólyag rákot okozhat.

A vezetékes ivóvizben ugyanis megtalálható kis mennyiségben a trihalometán /THM/, és ennek következménye lehet a húgyhólyag rákos megbetegedése. Az Európai Unió szabályozza az ivóvizben levő THM-t, hogy csökkentse a rákos megbetegedés kockázatát.

A kutatás vezetője szerint ezért egészségügyi szempontból semmi sem indokolja azt, hogy palackozott vizet igyunk csapvíz helyett.

„A helyiek egészsége szempontjából ugyan rosszabb a csapvíz fogyasztása, de hogyha összevetjük a környezetvédelmi károkkal, akkor minimális a nyereség hiszen a palackozott víz környezetkárosító hatása jóval nagyobb” – nyilatkozta Cristina Villanueva, a kutatás vezetője Barcelonában. Aki érdekes módon nem tett említést a csapvíz ólom szennyezettségéről, amely Barcelonában valószínűleg nem okoz nagy gondot, de sok európai uniós államban – így Magyarországon is- egészség károsító hatású lehet.

Miért olyan nagyon környezetkárosító a palackos víz?

17 millió hordó olaj szükséges évente ahhoz az USA-ban, hogy előállíthassák a műanyag palackokat.

Nagy Britanniában 500-szor többe kerül a palackozott víz mint a csapvíz – írja a Guardian.

Barcelonában kampányt kíván indítani Cristina Villanueva asszony, a kutatás vezetője  a palackos víz fogyasztása ellen.

„A reklám kampányok jó munkát végeztek, és sok embert meggyőztek arról, hogy a palackos víz egészségesebb, ezért nekünk ellenkampányt kell folytatnunk. El kell érnünk, hogy az emberek könnyebben hozzáférjenek a csapvízhez, például úgy, hogy az állami épületekben közkutakat helyezünk el, ahol mindenki feltöltheti a maga műanyag palackját, és így nem kell újat vásárolnia.”

Bajban a Real Madrid?

0

Óriási meglepetésként nem került be Real Madrid játékos a spanyol válogatott Eb-keretébe, ilyet korábban soha nem tudtuk volna elképzelni. De, vajon mi áll ennek a hátterében, hol vannak a Királyi Gárda spanyoljai?

Ha végig nézzük a spanyol játékosok piaci értékét, akkor már nem számít akkor meglepetésnek ez, hiszen az első Real Madrid labdarúgó, Dani Carvajal 14. ezen a listán, ez alapján egyébként befért volna a keretbe, de jelenleg sérüléssel bajlódik. Carvajal csapattársai közül Asensio a második ezen a listán, aki a 23. helyen található, a harmadik Real Madrid játékos Isco pedig már csak a 39. Azért is elképesztők ezek az adatok, mert a „kisebbik” madridi csapatból az első 3 helyezettig mindössze a 7. helyig kell mennünk a bet-fogadas.com adatai alapján. Ez pedig minden elmond a világ egyik legnagyobb klubjának a jelenlegi helyzetéről.

De olyan csapatok labdarúgói is megelőzik az első Realost, mint Real Socieadad, Villareal és Lazio. A legértékesebb spanyol játékos jelenleg a Barcelona szupertehetsége Ansu Fati, aki még mindig csak 18 éves és már 80 millió eurót ér a piacon. Mögötte a Real Madrid nevelés, és két évet a Királyiaknál is futballozó Marcos Llorente található, akit egyszerűen elherdáltak és eladták a városi riválisnak. Llorente zseniálisan szezonon van túl és a szezon egyik legjobb középpályása volt, 12 góllal és 11 gólpasszal járult hozzá az Atletico bajnoki címéhez.

Llorente mellett található még három 70 millió eurót érő játékos, köztük van a Real Sociedadból Mikel Oyarzabal, a Manchester City védekező középpályása Rodri és egy másik barcelonai fiatal tehetség, a szintén 18 éves Pedri. Ezután következik a bajnokcsapat két további alapembere Koke és Saúl. Ahhoz pedig, hogy egy fiatal, spanyol Real Madrid játékost találjunk a 263.! helyig kell lapoznunk a listán a 22Bet adatai alapján, ott találhatunk rá a 21 éves Hugo Durora, aki jelenleg 2,5 millió eurós piaci értékkel rendelkezik. A királyiak tehát nincsenek jó helyzetbe, főleg ha körülnézünk a többi csapatnál, de elég csak a fő rivális Barcelonánál, akik két 18 évest is adnak a top 5-be.

Halmos Attila

Életének 61. évében elhunyt Diego Maradona

A Clarín nevű argentin napilap röpítette világgá a szomorú hírt: életének 61. évében elhunyt Diego Armando Maradona, akit a XX. század legjobb futballistájának választottak. Szívrohamot kapott a Buenos Aireshez tartozó Tigre városában.

Elhunyt az argentin labdarúgás legendája, Diego Maradona. Az El Pais jelentése szerint az egykori klasszis játékos két héttel azután halt meg, hogy agyműtéte után után kiengedték a kórházból.

Teljes neve Diego Armando Maradona. A futballista 1960. október 30-án született Lanúsban, Buenos Aires városától délre fekvő városban. Futballozott Argentínában, Spanyolországban és Olaszországban. Világszerte a nyolcvanas évek legjobb és minden idők egyik legjobbjának futballistájának számít.

Fiatalon kezdett focizni. 8 éves korában csatlakozott a Los Cebollitas nevű futballcsapathoz. Ez a csapat 136 egymást követő meccset nyert meg, és országos bajnokságot nyert.

14 évesen játszott az Argentinos Juniors csapatában, és 10 nappal 16. születésnapja előtt, 1976-ban debütált az argentin első osztályban. Így

ő lett a legfiatalabb játékos, aki valaha Argentína első osztályában játszott. 3 héttel később megszerezte első gólját. 4 hónappal később debütált az argentin válogatottban, így ő lett a legfiatalabb, akit beválogattak.

1981-ben Argentína egyik legsikeresebb futballklubjához, a Club Atlético Boca Juniors csapatához szerződött 4 millió dolláros díj ellenében.

Mindig arról álmodozott, hogy ebben a csapatba kerüljön. Azonnal megnyerte a csapat az országos bajnokságot.

Ezután 1982-ben a világ egyik legjobb klubjához, a Barcelonához szerződött. Akkoriban ez volt a történelem legdrágább átigazolása – 5 millió fontba, azaz 7,6 millió dollárba került. 2 évig Spanyolországban játszott, ahol 1983-ban megnyerte a Copa del Reyt. Barcelonai tartózkodása alatt Maradona sok sérülést szenvedett, és sokat harcolt a klub igazgatóival, és néha a pályán más játékosokkal.

1984-ben Nápolyba költözött, és a Napoli, a dél-olasz csapat csapatában kezdett játszani 6,9 millió fontért, azaz 10,5 millió dollárért. Így Maradona a történelem első futballistájaként kétszer is megdöntötte az átigazolási rekordot összeget.

Ezzel a csapattal Maradona ikon lett. A csapat soha nem nyerte meg az olasz bajnokságot Maradona érkezése előtt, a bajnokságban olyan csapatok uralkodtak, mint a Juventus, a Roma és a két milánói csapat. De vele együtt a Napoli 1987-ben megnyerte az olasz bajnokságot és a nemzeti kupát, 1990-ben pedig ismét megnyerte a bajnokságot. 1988-ban és 1989-ben a csapat második helyezett lett az olasz bajnokságban. Diego egy ideig a csapat kapitánya is volt.

Nápolyi tartózkodása akkor ért véget, amikor kokain birtoklása miatt letartóztatták, és a futballtól 15 hónapos felfüggesztést kapott.

Az argentin válogatottban 91 mérkőzésen 34 gólt szerzett, 1977. február 27-én a magyarok ellen mutatkozott be, az 1994. június 24-i, nigériaiak elleni világbajnoki mérkőzés jelentette az utolsót.

Óriási meglepetés a BL-ben: a Liverpool négy gólt lőtt a Barcelonának

0

Liverpool a három gólos hátrány ellenére kiharcolta a fináléba jutást, mert 4-0-ra legyőzte az FC Barcelonát a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntőjének visszavágóján.

A 3-0-s barcelonai vereség után a Liverpool nem nagyon reménykedhetett továbbjutásban, főleg azután, hogy az angol klub sérülés miatt elvesztette legjobb csatárait, Mohamed Szalah-t és Firminót.

A Liverpool nem tehetett mást, mint rohamozott az első pillanattól kezdve. Az angol csapat nagy iramot diktált, folyamatosan nyomás alatt tartotta a Barcát, a labda is többet volt a Poolnál. A rohamokat nem is bírták a katalánok, már a hetedik percben gólt kaptak.

Az 56. percben aztán már ledolgozta háromgólos hátrányát a Liverpool, miután a szünetben csereként beálló Wijnaldum három perc alatt két gólt is rúgott.

A továbbjutást a Bajnokok Ligája döntőjébe végül a 75. percben egy cseles szöglettel harcolta ki az angol csapat.

Liverpool (angol) – Barcelona (spanyol) 4-0 (1-0)

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson (Wijnaldum 45.) – Fabinho, Milner, Henderson – Shaqiri (Sturridge 90.), Mane, Origi (Gomez 85.)

Barcelona: Ter Stegen – Roberto, Piqué, Lenglet, Alba – Rakitic (Malcom 80.), Busquets, Vidal (74.) – Messi, Suárez, Coutinho (Semedo 60.)

Gólszerzők: Origi (7., 79.), Wijnaldum (54., 56.)

Sárga lap: Fabinho (11.), Matip (66.) illetve Busquets (45+1), Rakitic (53.,), Semedo (75.)

Piros lap: –

Továbbjutott 4-3-as összesítéssel a Liverpool.

Ajax-Barca BL-döntő jöhet

0

A Barcelona nagyot lépett a Bajnokok Ligája-döntő felé, miután hazai pályán 3-0-ra legyőzte a Liverpoolt az elődöntő első mérkőzésén. A hazai csapat jubileumot is ünnepelhetett, ugyanis első találata az 500. volt a legrangosabb európai kupasorozatban. A döntő másik esélyese az Ajax, amely kedden idegenben 1-0-ra győzött a Tottenham Hotspur ellen.

A mérkőzés óriási iramban kezdődött, mindkét együttes gólra törően futballozott, egymást követték a látványos, helyenként pedig szemet gyönyörködtető akciók. De amíg az angolok hadilábon álltak a kapu eltalálásával, addig Luis Suarez egy tökéletes ütemű és hajszálpontos beadásba jól tette bele a lábát, így először volt eredményes a BL jelenlegi kiírásában.

A folytatásban már inkább a Liverpool volt veszélyesebb, mégis a Barcelona növelte az előnyét, mert Suarez próbálkozását követően a keresztlécről kipattant labdát a csapatkapitány, Lionel Messi lőtte a kapuba.

A meccs legszebb gólja viszont még hátravolt: az argentin játékmester szabadrúgásból kilőtte a jobb felső sarkot, ezzel pályafutása 600. találatát szerezte klub színekben, azaz valamennyit gránátvörös-kékben. A szigetországiak ugyan szépíthettek volna, csakhogy előbb Ivan Rakitic mentett a gólvonalon, majd a kipattanót Mohamed Szalah ziccerben a bal kapufára lőtte, így csapata rendkívül nehéz helyzetből várhatja a jövő keddi, liverpooli visszavágót.

A Barcelona a BL jelenlegi kiírásában veretlen, nyolc győzelem és három döntetlen a mérlege.

Bajnokok Ligája, elődöntő, első mérkőzés:

FC Barcelona (spanyol)-FC Liverpool (angol) 3-0 (1-0)
gólszerzők: Suarez (26.), Messi (75., 82.)

kedden játszották:

Tottenham Hotspur (angol)-AFC Ajax (holland) 0-1 (0-1)
gólszerző: Van de Beek (15.) (MTI)

Simán jutott tovább a Barcelona, az Ajax kiejtette a Juventust

0

Az Ajax a Juventus elleni idegenbeli bravúrral, az FC Barcelona pedig a Manchester Uniteddel szembeni fölényes hazai sikerrel jutott tovább a labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntőjéből.

Az Ajax a címvédő Real Madrid után az olasz bajnokot is búcsúztatta

Torinóban az első negyedórában a hazai csapat uralta a meccset, beszorította ellenfelét, ám igazi helyzetet nem tudott kialakítani, majd visszavett a tempóból. Az Ajax ezek után nagyobb területhez jutott, ám a félidő közepén egy szögletet követően Cristiano Ronaldo a Juventust juttatta vezetéshez. A portugál csatár a 126. találatával megerősítette helyét a BL örökranglistájának élén.

Az olasz drukkerek még javában a gólt ünnepelték – amelyet végül videózás után ítéltek meg csapatuknak -, amikor egy amszterdami támadást záró gyenge átlövést Donny van de Beek vett át üresen a tizenhatoson belül, és a jobb alsó sarokba lőtt.

A félidő hajrájában a Juve játékosain érezni lehetett a feszültséget. Próbáltak kezdeményezni, ám sok hibával szőtték támadásaikat, így lehetőséghez sem nagyon jutottak, s az Ajax szórványos kontrái sem jártak eredménnyel.

A második játékrészben a holland együttes nagy lendülettel kezdett, gyorsan fölénybe került, s egyre gyakrabban hozta zavarba a torinói védőket. Az Ajax uralta a középpályát, játékosai lényegesen frissebben mozogtak és sorra dolgozták ki helyzeteiket. A nagy ziccereket viszont nem tudta gólra váltani a vendégcsapat, a félidő közepén azonban egy szöglet után Matthijs de Ligt mégis megszerezte a vezetést.

A Juventus a gólig gyengén futballozott, de hátrányban sem tudott váltani. A lefújásig az Ajax növelhette volna előnyét, a hazaiaknak gólhelyzetük sem volt, így kiestek. Az Ajax pedig a címvédő Real Madrid után, az olasz bajnokot is elbúcsúztatta, a négy között pedig a Manchester Cityvel vagy a Tottenham Hotspurrel találkozik.

A Barcelona végig fölényben játszott

A Barcelona már az idegenben 1-0-ra megnyert első mérkőzésen megalapozta továbbjutását a Manchester Uniteddel szemben. Lionel Messi a visszavágó 16. és 20. percében is betalált, ám a második alkalommal David de Gea hibája is kellett a gólhoz, ugyanis a labda a vendégek spanyol kapusának hóna alatt jutott a hálóba. A katalánok a folytatásban is fölényben voltak, és bár a Manchester is eljutott lövésekig, szépítenie nem sikerült.

A második félidőben sem változott a játék képe, a mérkőzés – és a meglehetősen egyoldalú párharc – végeredményét Philippe Coutinho állította be. A Barcelona immár 31 meccs óta veretlen hazai pályán a BL-ben, az elődöntőben pedig a Liverpoollal vagy az FC Portóval játszik.

Bajnokok Ligája, negyeddöntő, visszavágók:

Juventus (olasz)-AFC Ajax (holland) 1-2 (1-1)
———————————————
gólszerzők: Ronaldo (28.), illetve Van de Beek (34.), De Ligt (67.)
Továbbjutott: az Ajax, 3-2-es összesítéssel.

FC Barcelona (spanyol)-Manchester United (angol) 3-0 (2-0)
———————————————————
gólszerzők: Messi (16., 20.), Coutinho (61.),
Továbbjutott: a Barcelona, kettős győzelemmel, 4-0-s összesítéssel. (MTI)

 

Manchesterben nyert a Barcelona a Bajnokok Ligája rangadóján

0

A vendégcsapatok előnyével zárult a Bajnokok Ligája negyeddöntőjének első fordulója. A Barcelona egygólos előnnyel várhatja a hazai visszavágót, miután az este 1-0-ra nyert a Manchester United vendégeként. A másik mérkőzésen az Ajax és a Juventus nem bírt egymással Amszterdamban.

Az Old Trafford stadionban – ahol korábbi négy fellépése alkalmával egyszer sem nyert a katalán csapat – nagy lendülettel kezdett a Barcelona, és mezőnyfölényét a 12. percben gólra tudta váltani: Suárez középre visszafejelt labdája Shaw testén változtatott irányt, mielőtt a hazai kapuba került volna. A bíró először lest ítélt, de aztán kiderült, hogy tévedett és megadta a gólt.

A találkozón Messi megsérült, vérzett az orra miután Chris Smalling megütötte, de pár perces kezelés után vérző orral folytatta a játékot.

A vezetőgól után a vendégek kényelmesebb tempóra váltottak, túlzott magabiztosságuk hibákkal is párosult. Az egyenlítés elmaradt ugyan, de magukra találtak az angolok, akik egyenrangú partnerei voltak a katalánoknak, és még helyzeteket is kidolgoztak. A nagy kedvvel játszó – a 65. percben mégis lecserélt – Coutinho vezérletével idővel magához ragadta a kezdeményezést a Barcelona, de megelégedett azzal, hogy a lefújásig irányítása alatt tartották a mérkőzést.

Amszterdamban a jó iramú, küzdelmes összecsapáson mindkét kapu előtt gyakran megfordult a labda, és a szünet előtti hajrában Cristiano Ronaldo fejesével jutott vezetéshez a Juventus. A hazai védők teljesen megfeledkeztek a beadásra centerként érkező portugálról, aki nem hibázott. A második játékrész elején Neres találatával megérdemelten egyenlített a sokat dolgozó és gólra törően támadó Ajax. A folytatásban egyenrangú félként játszottak a csapatok, az eredmény pedig nem változott, bár a vendégeknek a hajrában volt egy kapufájuk.

Bajnokok Ligája, negyeddöntő, első mérkőzések:

Manchester United (angol)-FC Barcelona (spanyol) 0-1 (0-1)
gólszerző: Shaw (12. – öngól)

AFC Ajax (holland)-Juventus (olasz) 1-1 (0-1)
gólszerzők: Neres (46.), illetve Cristiano Ronaldo (45.)

A visszavágókat jövő kedden rendezik. (MTI, Euronews)

Sírva jelentette be távozását a Barcelona legendája

0

A minden idők egyik legjobb középpályásának tartott Andrés Iniesta sajtótájékoztatón jelentette be, hogy nem hosszabbítja meg a szerződését.

A 34 éves Iniestával szezon közben olyan szerződést kötött a klub, ami szerint minden évben ő maga dönthet: marad Barcelonában, vagy máshova igazol, annyi kikötés volt csak, hogy ezt minden év április végéig be kell jelentenie.

Iniesta elsírta magát a sajtótájékoztatón
Fotó: MTI/EPA/Enric Fontcuberta

A bejelentés meg is történt, Iniesta a sajtótájékoztatón azt mondta:

„Ez az utolsó idényem itt.”

Mint mondta, nagyon sokat gondolkodott, és mindent a klubnak köszönhet. Mint mondta, nem zavarja, hogy nem nyert Aranylabdát (ezért egyébként az Aranylabdát kiosztó France Football szerkesztőségi cikkben kért tőle bocsánatot a héten), hiszen a Barcelonával és a válogatottal elért sikerei kárpótolták.

 

Iniesta a 2002-03-as szezontól szerepelt a Barcelona felnőtt csapatában, négyszer nyert Bajnokok Ligáját, hatszor spanyol kupát, nyolcszor bajnokságot – az idei szezonban utóbbi szám minden bizonnyal kilencre nő.

124-szer játszott a spanyol válogatottban, kétszer nyert Európa-, egyszer pedig világbajnokságot – itt

a döntőben győztes gólt lőtt.

Ezért egyébként azóta egyedülálló módon egész Spanyolországban tapsvihar fogadja, bárhol lép pályára (kivéve Bilbaóban, ahol a baszkok nem rajonganak a spanyol válogatottért).

A nyáron valószínűleg Kínába igazol majd. Döntését már akkor sejteni lehetett, amikor néhány napja a Spanyol Kupa döntőjében lecserélték, és könnyek között hagyta el a pályát.

Terrortámadás Barcelonában: sokkal nagyobb merényletre készültek

A Sagrada Familia lehetett a fél éve, augusztus 17-én Barcelonában támadó terroristák eredeti célpontja. Öngyilkos robbantást terveztek, csakhogy felrobbant a bombagyáruk, így improvizálniuk kellett. A támadást szervező csoporthoz legalább 10-en tartoztak: a vezetőjük egy kisváros fiataljai közül toborozta őket.

Hat hónappal ezelőtt, augusztus 16-án, nem sokkal éjfél előtt hatalmas robbanás döntött romba egy házat a katalóniai Alcanarban. Két ember meghalt, egy harmadikat súlyos sérülésekkel vittek kórházba. A rendőrök akkor még nem gondolták, hogy terroristákhoz van köze a robbanásnak. Pedig a három ember egy támadásra készülő sejt tagja volt.

Másnap aztán néhány óra alatt két terrorakció is történt. Előbb az egyik merénylő fél ötkor egy furgonnal hajtott a gyalogosok közé Barcelona mindig zsúfolt, a turisták körében nagyon népszerű utcáján, a La Ramblán, majd elmenekült. Ezután hajnali negyed kettőkor öt terrorista a közeli üdülővárosban, Cambrilsban hajtott egy sétálóutcába, nekimentek egy rendőrautónak, kiugrottak a kocsijukból, majd késsel támadtak az emberekre. Őket lelőtték.

A merénylőkön kívül összesen 16-an haltak meg,

a sérültek száma 140 volt (egy magyar nő is megsérült). Ez volt a legsúlyosabb terrorakció Spanyolországban a 2004-es madridi vonatrobbantások óta.

A merénylet hátterét azóta sikerült nagyjából felderíteni. Erről két neves spanyolországi elemző, Fernando Reinares és Carola García-Calvo a West Point Katonai Akadémia Terrorellenes Központjának lapjában, a Sentinelben számolt be.

A sejtnek 10 tagja volt. A Ramblán az emberek közé hajtó furgont a 22 éves Younes Abouyaaqoub (Junesz Abujakub) vezette. A cambrilsi támadók között volt 19 éves öccse, Houssaine, unokatestvéreik, a Hychami-fivérek, a 24 éves Mohamed és a 21 éves Omar, valamint a 17 éves Moussa Oukabir és a 18 éves Said Aalla. Az ő bátyja, Mohammed bérelte a kocsit, a furgont pedig a legfiatalabb terrorista bátyja, Driss Oukabir. Őket letartóztatták, akárcsak egy Sahal el-Karib nevű férfit, valamint az alcanari házrobbanásban megsérült 20 éves Mohamed Houli Chemlalt. A robbanásban a harmadik Aalla-fivér, Youssef, valamint a csoport vezetője, Abdelbaki es-Satty halt meg.

A cambrilsi támadáshoz használt autó
Fotó: MTI/EPA/Jaume Sellart

Érdemes megjegyezni, hogy Driss Oukabir eredetileg azt állította, az öccse ellopta a papírjait, és így bérelte a furgont, de aztán bevallotta, hogy ő maga ment el érte. Igaz, állítása szerint azt hitte, hogy költözéshez kell.

Az alcanari detonáció után a rendőrök először azt hitték, hogy egy gázpalack robbant fel, vagy egy droglaborban történt baleset. Valójában azonban

ez a ház volt a sejt központja,

itt rendezték be a bombagyárat, és a robbanóeszközök készítése közben történt baleset. Ennek következtében viszont a bombáik is megsemmisültek, így új tervet kellett készíteniük. Méghozzá gyorsan, hiszen számítaniuk kellett arra, hogy a nyomok alapján a rendőrök hamar eljutnak majd hozzájuk.

Ők ugyanis természetesen megpróbálták kideríteni, ki lehet a felrobbant ház előtt parkoló autó és motor tulajdonosa, kik használták őket, így jutottak el Younes Abouyaaqoubhoz, akit 17-én délután három körül hívtak fel. A terrorista ekkor a furgonban ült, nagyjából egy órányira útra a városközponttól.

Másfél órával később már a tömegbe hajtott.

Younes Abouyaaqoub

13 embert ölt meg, több mint 100-an megsérültek, ő maga viszont a közeli piacon keresztül elmenekült. Ezután elrabolt egy autót, megkéselte a sofőrjét, majd a kocsival áttört egy ellenőrzőponton és elmenekült.

Az autót később megtalálták a várostól délre. Néhány nappal később pedig valaki felhívta a rendőrököt, hogy látta az akkor már mindenhol keresett terroristát Subiratsban (Barcelonától nyugatra). Ezután a rendőrök bekerítették és lelőtték. Egy ál-bombamellény is volt rajta, valószínűleg azért, hogy elriassza, aki szembekerül vele, illetve, hogy a rendőrök mindenképp lelőjék és így „mártír” legyen.

A csoportnak volt még egy bérelt furgonja, valószínűleg azt akarták eredetileg Cambrilsban használni. Csakhogy a sofőr karambolozott vele az autópályán fél 4 előtt pár perccel, így végül egy kisebb, szintén bérelt autóval hajtották végre a támadást. Rajtuk is ugyanolyan ál-bombamellény volt, mint Abouyaaqoubon.

A nyomozás során kiderült, hogy

a csoport ennél jóval nagyobb merényletre készült.

Az eredeti terv ugyanis az volt, hogy robbanóanyaggal és gázpalackokkal töltik meg a furgonokat. Az alcanari házban 120 gázpalackot találtak (vagyis inkább ezek maradványait), valamint rengeteg szöget, amelyek szintén óriási pusztítást végezhettek volna.

Robbanóanyagként triaceton-tiperoxidot, vagyis TATP-t használtak volna.

Ez a terroristák kedvenc robbanószere

az utóbbi időben. Először az al-Kaida használta, amikor 2001-ben Richard Reid megpróbált felrobbantani egy repülőt a cipőjébe rejtett TATP-vel. Az összetevőit könnyű beszerezni, magát a robbanóanyagot viszont nehéz összeállítani, mert nagyon instabil, könnyen felrobban. Ez történhetett Alcanarban is.

A nyomozók szerint 200-250 kilónyi TATP-re elegendő anyag volt a házban. Összehasonlításként: a 2016 márciusában, a brüsszeli repülőtéren végrehajtott terrortámadásban felhasznált két bomba egyenként kevesebb mint 20 kilós volt.

A csoport tagjai az alcanari robbanás előtti napokban vették meg a merénylet kellékeit és bérelték a furgonokat – vagyis, ha nem robban fel a bombagyár, akkor is néhány napon belül végrehajtották volna a támadást. Az autókat is csak egy hétre bérelték.

Az eredeti célpontok azonban mások voltak.

Az egyik lehetséges célpont, a Sagrada Família

A telefonjaikban talált nyomok alapján lehetséges célpontként felmerült az FC Barcelona stadionja (ahol néhány nappal később rendezték a Sevilla elleni meccset, közel százezer nézővel), illetve az Antoni Gaudí által tervezett bazilika, a Sagrada Família is.

Ez utóbbiról, mint célpontról, a sejt egyik életben maradt tagja, Mohamed Houli Chemlal beszélt is a bíróságon. Azt is mondta, hogy öngyilkos robbantást terveztek.

A csoport vezetője Abdelbaki es-Satty, a ripolli imám volt. Rajta kívül még 8-an laktak ebben a 11 ezres, a Pireneusok lábánál, a francia határhoz közel fekvő kisvárosban.

Es-Satty nem itt született, hanem Marokkóban (1973-ban), ugyanakkor már több mint egy évtizede a spanyolországi dzsihádisták köreiben mozgott. Amikor 2002-ben az országba költözött, egy olyan algériai férfi volt a lakótársa, aki egy évvel később öngyilkos merényletet követett el Irakban.

Es-Satty 2010 és 14 között

börtönben volt drogcsempészés miatt,

eközben összebarátkozott Rachid Agliffal, akit a madridi vonatrobbantásokban való szerepe miatt ítéltek el. Miután Es-Sattyt kiengedték, kiutasították az országból, de sikeresen fellebbezett a döntés ellen.

Abdelbaki Es-Satty

Két évvel később néhány hónapot a belgiumi Vilvoorde-ban töltött, vagyis egy olyan városban, ahol a radikális iszlám sok híve él. Miután hazatért, a Reuters információi szerint egy belga rendőr figyelmeztette is egy katalán kollégáját, akivel egy továbbképzésről ismerték egymást, hogy figyeljenek rá. Csakhogy ez a jelzés informálisan érkezett.

Es-Satty pedig imám lett Ripollban, és elkezdett fiatalokat beszervezni. A kisvárosban lakó, marokkói származású fiatalok általában ismerték egymást, egy iskolába jártak, ugyanoda jártak kikapcsolódni, a csoport kilenc későbbi tagjából többen rokonok voltak.

Mindannyian Spanyolországban születtek, ismerőseik szerint

mind beilleszkedtek a társadalomba,

nyolcan elvégezték a középiskolát (Moussa Oukabir még nem volt 18 éves), hatan szakmát is tanultak, volt állásuk. Egyikük sem volt különösen vallásos, a többi fiatalhoz hasonlóan jártak bulizni, ittak, füveztek is. Hárman közülük (Youseff Aalla, Houssain Abouyaaqoub és Driss Oukabir) kisebb bűncselekmények, leginkább marihuána-használat miatt voltak büntetve.

Minden megváltozott azonban, miután megismerték az imámot. Ő a New York Times szerint azért is próbált testvéreket vagy barátokat beszervezni, mert így nehezebb volt ott hagyni a csoportot. Végül hónapok alatt rávette őket a terrortámadás előkészítésére.

Azt egyelőre nem tudni, hogy az imám milyen szélsőséges csoportokkal állt közvetlen kapcsolatban.

Annyi biztos, hogy az alcanari ház romjai között találtak egy jegyzetfüzetet, amely az övé volt, és benne kézzel, arabul Al-Andalúz Iszlám Államának katonáiként írt a többiekről. A merényletek után pedig az Amák, az Iszlám Állam hírügynöksége ki is adott egy hasonló tartalmú közleményt.

A terrortámadásban használt furgon
Fotó: MTI/EPA/Quique García

Egy héttel később egy másik ISIS-médium egy Szíriában felvett videót tett közzé, amelyen két, spanyolul beszélő dzsihadistát lehet látni és hallani: Tomasa Pérezt, aki hat gyerekével költözött Szíriába 2014-ben, és az egyik fiát. A videóban Spanyolországot fenyegették.

A hasonló fenyegetések azonban rendszeresek az ország ellen. Annak ellenére, hogy Spanyolországból viszonylag kevesen, összesen 200-an utaztak Szíriába és Irakba harcolni (még Ausztriából is többen mentek),

az ország központi helyen szerepel a dzsihádista propagandában.

Egyrészt az egykori észak-afrikai gyarmatok miatt él még az ellenszenv, de sokkal fontosabb a mór hódítás korszaka. Az Iszlám Állam (és korábban az al-Kaida) céljai között ugyanis az is szerepel, hogy visszaállítsák a történelmi kalifátust, amelynek a Pireneusi-félsziget is része volt. A különböző propagandakiadványokban ezért is hivatkoznak gyakran al-Andalúzra – vagyis a mai Spanyolországra.

Az utóbbi években egyre több dzsihádistát tartóztattak le az országban. A Foreign Affairs egyenesen egy szalafista folyosóról ír, ami Reustól és Tarragonától Lleidán keresztül a francia határig ér, és a szélsőséges ideológiát hirdető mecsetekből áll. Reinares és García-Calvo szerint 2016-ban Katalónia 256 iszlám imahelyének a harmada szalafista befolyás alatt állt.

Itt tartóztatták le annak idején az első dzsihádistát is Spanyolországban, 1995-ben, 2003-ban pedig itt sikerült még a merénylet előtt leleplezni egy vegyi támadásra készülő al-Kaida sejtet. 2008-ban is sikerült megakadályozni egy, a barcelonai metró ellen tervezett merényletet, és az elmúlt három évben is sorra jöttek a hasonló hírek.

Hatalmas tömeg emlékezett a merényletek áldozataira
Fotó: MTI/EPA/Quique Garcia

2015 áprilisában például már egy, az Iszlám Államhoz kapcsolódó sejt tagjait fogták el, akik többsége, a mostani merénylőkhöz hasonlóan marokkói származású volt, de az iszlámra áttért spanyolok is voltak köztük.

Az Iszlám Állam európai terrortámadásokat Rakkából irányító csoportjának

Barcelona mindig is kiemelt célpontnak számított.

A tervek központjában pedig a szintén marokkói származású Abdeljalil Ait el-Kaid állt. Ő 2014-ben csatlakozott Szíriában az Iszlám Államhoz, de ekkor már megfigyelés alatt tartották. Szíriából az interneten, a közösségi médián és különböző csevegőalkalmazásokon keresztül próbált fiatal, Barcelonában élő muszlimokat toborozni.

Aztán 2015 nyarán visszaküldték Európába. Nem egyedül, egy bizonyos Reda Hame-mal együtt jött. Mindkettőjüket figyelték: Hame-ot Párizsban letartóztatták. A CNN és a New York Times is megszerezte a kihallgatási jegyzőkönyvét, ebből derült ki, hogy őt alig néhány napos kiképzés után már küldték is vissza, hiszen az Iszlám Állam vezetőinek ekkor már az volt a legfontosabb,

hogy Európában hajtsanak végre minél nagyobb merényleteket.

Hame kiképzője nem más volt, mint Abdelhamid Abaaoud, a párizsi terrortámadás helyszíni parancsnoka, aki többek között azt is elmondta neki: a lényeg, hogy minél több civil áldozat legyen. (Abaaoud aztán nem sokkal később maga is visszatért Európába…)

El-Kaidot is letartóztatták, őt Varsóban fogták el, ahova Isztambulon keresztül érkezett, és kiadták Spanyolországnak. Vallomásából kiderült, hogy 2015 szeptemberére tervezett támadást, ami

a nyomozók szerint hasonló lehetett volna, mint a párizsi merényletsorozat.

Az biztos, hogy a meghiúsult tervek ellenére Barcelona továbbra is a célpontok között maradt, azt viszont nem tudni, hogy az imámnak volt-e kapcsolata a szíriai központtal, vagy az Iszlám Állam új taktikájának megfelelően, gyakorlatilag szabad kezet kapott, és a terrorszervezet ideológiája csak inspirációként szolgált.

Amerikai hírszerzők egyébként három hónappal a támadás előtt szóltak a spanyoloknak, hogy az Iszlám Állam terrortámadást tervez a nyáron a Ramblán. Tudni kell viszont, hogy hasonló figyelmeztetéseket gyakran kapnak a különböző országok. A spanyolok szerint ez a fenyegetés nem tűnt túl hitelesnek, így nem erősítették meg a biztonsági intézkedéseket.

Borítókép: MTI/EPA/David Armengou

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK