A kínai adatokat elemezve arra a következtetésre jut a New Yorki Bloomberg, amely számos példát ismertet az összezártság lélektani következményeiről, hogy válási járvány követheti az összezárt családokat.
Vu asszony két hónapi karantén után válik
Ő okozott otthon minden bajt – állitja a feleség férjéről, akivel össze volt zárva egy kis lakásban a két gyerekkel a dél-kínai Kuangtung tartományban. Melyek a harmincas éveiben járó kínai nő fő kifogásai férje ellen? „A családi kasszát nem igazságosan osztottuk el. Abból kevesebb jutott nekem, a házi munkából és a gyerekek neveléséből viszont annál több ” – panaszkodik az asszony. Az asszonyt különösen azt viselte nehezen, hogy a férje megengedte: maradjanak fenn sokáig a gyerekek, akiktől azután ő nem tudott aludni!
„Megállapodtunk , hogy beadjuk a válópert. Most ügyvédet keresünk ”
– mondta a dühös nő a Bloomberg tudósítójának.
Kínában csak az év végén összegzik a válási adatokat, de a helyi média mindenütt arról számol be, hogy ugrásszerűen megnőtt a családon belüli erőszak és a válások száma a karantén idején.
Hszian, az ősi főváros például azt jelezte, hogy olyan sokan jelezték a válási szándékukat, hogy az már fennakadást okozott a hatóságoknál is. A dél-kínai Hunan tartományban az egyik város hatóságai azt nyilatkozták: „vizet inni sincsen időnk, mert olyan sok válási kérelem érkezik hozzánk!”
Sanghajban is megugrott a válások száma
25%-al növekedtek egy nagy ügyvédi irodának a válóperes ügyei Kína legnépesebb városában. Ahol a karantén idején csip-csup ügyekben kezdődött általában a veszekedés, amely azután a bezártság miatt oda vezetett, hogy a házas felek úgy döntöttek: nem tudnak tovább együtt élni! Kínában nagyon komoly egzisztenciális döntés a válás, mert a szétköltözés rendkívüli mértékben megterheli a pár pénztárcáját. Gyakran a nulláról kell újrakezdeni, mert a hiteleket továbbra is fizetni kell. A válás mindennek ellenére egyre népszerűbb Kínában – a koronavírus karanténtól függetlenül is. 2003-ban megkönnyítették a feltételeket: abban az évben 1,5 millió válás volt az 1,4 milliárd lakosú országban. 2018-ban már több mint 4,15 millió! 2020-ban ennél jóval többre számítanak, mert a karanténban a párok az egymás idegeire mentek a kis lakásokban.
Hongkongban a 2002-2003-as SARS vírus járvány 21 %-al növelte meg a válások számát.
A hatalom is tisztában van a probléma súlyosságával. A pekingi Global Times szerint a nemzetgyűlés olyan törvénymódosítást hoz majd, hogy a válást kérő pároknak egy hónapos várakozási vagy „lehiggadási” időszakon kell átesniük, és csak azután fordulhatnak ügyvédekhez.
Nemcsak a pár kapcsolatokat tette próbára a karantén
A korona vírus nagy támadása egybeesett a Hold újévvel Kínában, ahol ilyenkor a nagyvárosokban élő család felkeresi szűkebb pátriáját vidéken. Idén sokan ott is ragadtak, mert a karantén kihirdetése idején nem tudtak hazatérni. Li ügyvéd, Sanghaj egyik legnagyobb válóperes irodájának feje elmondta a Bloombergnek:
„a karanténban a nagy családok egyre jobban megutálták egymást. Ahogy telt az idő az összezártságban, úgy nőtt a gyűlölet a nagycsalád tagjai között „
– mesélte a tapasztalt ügyvéd.
Másutt?
Minthogy most New York lett a koronavírus járvány egyik gócpontja és karanténba kényszerült a dinamikus nagyváros is, fennáll a veszélye annak, hogy Kínához hasonlóan itt is megnövekszik a válások száma – írja a Bloomberg, mely maga is New Yorkban működik – karanténban.