Trump már 5%-os NATO hozzájárulást akar

0
124
nato.com

A londoni Financial Times szerint óriási védelmi pénzt követel Donald Trump a szövetségesektől: a GDP 5%-át költsék katonai célra!

A jelenlegi előírás 2%, de vannak tagállamok, melyek ezt sem teljesítik mint Kanada vagy Spanyolország. Az ok: nem látják, hogy ki vagy mi ellen kellene olyan nagyon védekezniük. Trump viszont mindenáron el akar adni amerikai fegyvereket , ezért kezdetben 3,5%-os NATO hozzájárulást akar, melyet később 5%-ra emelnének. Az 5%-ot jelenleg senki sem éri el a tagállamok közül , mindössze Lengyelország és a balti államok közelítik meg ezt az értéket.
Trump cserében azt ígéri: az USA folytatja Ukrajna támogatását Oroszország agressziójával szemben. Ennek mértéke nem ismert.

Donald Trump megbízta Kellog tábornokot , hogy tisztázza egy ukrajnai fegyverszünet lehetőségét. A 80 éves tábornok már január elején  megkezdi tárgyalásait , hogy amikor Trump átveszi a hatalmat január 20-án, akkor már “képben legyen.” A választási kampány során Trump azt ígérte, hogy 24-48 óra alatt békét teremt Ukrajnában. A megválasztott amerikai elnök már találkozott Zelenszkij ukrán államfővel Párizsban. Ukrajna elnöke díszvendég volt az Európai Unió évzáró csúcstalálkozóján.
A magyar diplomácia megvétózta, hogy a befagyasztott orosz javakból származó pénzeket Brüsszel fegyvervásárlásra fordítsa Ukrajna érdekében.

Az 5%-os NATO hozzájárulásba Európa belerokkanna

Az európai gazdaság stagnál, legtöbb iparága versenyképtelen. A 32 NATO tagállam közül csak 23 teljesíti a 2%-os küszöböt – köztük Magyarország. Trump javaslata földhöz vágná az egész európai gazdaságot hiszen azonnal szinte a duplájára kellene emelni a NATO hozzájárulást: 3,5%, azután pedig 5%-ra. Ez gyakorlatilag kivihetetlen hiszen például a francia és a német kormány a költségvetésbe bukott bele, de mindenütt gondot jelent a pénzügyi egyensúly.

Ráadásul Trump még azt is követeli, hogy a NATO szövetségesek fokozzák földgáz és olaj vásárlásaikat az USA-ban, mert az Európai Uniónak nagy a kereskedelmi többlete.
Trump egyértelműen éreztetni akarja az Európai Unióval, hogy nem igazi szövetséges hanem alárendelt szereplő a világpolitikában tehát nincs beleszólása olyan fontos ügyekbe mint az ukrajnai vagy a közel-keleti háború. Macron elnök még nem is oly rég Pekingből hazafelemenet kijelentette:

- Hirdetés -

“az Európai Unió nem lesz az USA vazallusa!”

Peking kereskedelmi szövetséget ajánl Európának az USA-val szemben. Kína európai barátai: Macron és Scholz annyira meggyengültek, hogy nem vállalhatják fel az önálló európai vonalat.

Orbán Viktor tett erre kísérletet mint az Európai Unió soros elnöke, de Brüsszel sietett közölni, hogy csak önmagát képviseli. Lengyelország lesz az Európai Unió soros elnöke január elsejétől, és Donald Tusk miniszterelnök nem hagyott kétséget afelől, hogy kiállnak a NATO és az Európai Unió atlanti vonala mellett, mert Oroszországgal szemben minden támogatást szükségesnek tartanak.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .