Szobor a legendás futball edzőnek, aki a holokauszt áldozata lett

0
1859

Weisz Árpád Olaszországban érte el legnagyobb futballedzői sikereit, ezért a szobor felavatásán a Bologna futball klub elnöke is részt vett. Ezzel a csapattal kétszer, az Internazionale együttesével egyszer nyert olasz bajnokságot a magyar edző.

“Csaknem hatvan évig azt sem tudtuk, hogy mi történt vele” – mondta a szoboravatáson Giuseppe Saputo. A Bologna elnöke hangsúlyozta:

”A mi felelősségünk arról gondoskodni, hogy Weisz Árpád sorsa ne ismétlődhessen meg!”

Weisz Árpád, aki Magyarországon, a Törekvés SC-ben kezdte pályafutását, és magyar színekben vett részt az 1924-es párizsi olimpián. Játszott a csehszlovák bajnokságban is, és tagja volta Makkabi Brno csapatának. 1926-ban családjával Olaszországba települt, ahol az Alessandria, majd az F. C. Internazionale Milano edzője lett. A futballedző 1944-ben családjával együtt Auschwitzban végezte életét.

A szoboravatáson részt vett és beszédet mondott Izrael állam külügyminisztere is. Éli Cohen hangsúlyozta, hogy

“Minden szónak következménye van. Ezért lényeges, hogy a futballstadionok biztonságosak maradjanak. Ez is Weisz Árpád öröksége. Tanulnunk kell a múltból, és mindent meg kell tennünk azért, hogy ilyen pusztítás ne ismétlődhessen meg!”

A magyar és az olasz futball stadionokban ma is előfordulnak antiszemita, rasszista megnyilvánulások.

Olaszországban ebben élen jár a Lazio futballcsapatának szurkoló gárdája. A Lazio annak idején Mussolini kedvenc csapata volt. Orbán Viktor gyakran vendégeskedett a Lazio díszpáholyban mint Silvio Berlusconi akkori olasz miniszterelnök vendége.

Gulyás Gergely miniszter a magyar kormány nevében most arról beszélt, hogy

“Weisz Árpád életútja tanúságtétel és figyelemfelhívás, amely egyszerre szól a legnagyszerűbb sportág, a labdarúgás szépségéről és a huszadik századi náci népírtás borzalmáról.”

Csányi Sándor, az OTP elnöke mint a Magyar Labdarúgó Szövetsége vezetője beszélt a szobor avatáson. Minthogy a magyar szurkolótábor szélsőséges megnyilvánulásait többször is elítélte az UEFA, ezért a Magyar Labdarúgó Szövetség kampányt indított

“a gyűlölet nem pálya”

címmel.

Weisz Árpád labdarúgó edző szoboravatásán elhangzott a magyar, az izraeli és az olasz himnusz is.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .