Európa még nem veszítette el a versenyképességét, de…

0
870
youtube.com

Az Európai Unió előtt nem sok lehetőség van, ha nem akar a futottak még kategóriába kerülni. Megoldás kínálkozik, de egyes tagállamok húzódoznak bizonyos kérdésekben feladni önállóságukat pedig Mario Draghi tanulmánya világos kiutat kínál.

Mario Draghi jelentésében azt állította, hogy az Európai Unió elveszíti versenyképességét az USA-val és Kínával szemben, de a McKinsey egyik partnere, Solveigh Hieronimus szerint különböző életformák versenyéről van szó. Európa meg akarja őrizni életformáját, amely azt jelenti, hogy a világ GDP-jének 10%-át produkálja miközben a szociális kiadások az  50%-át teszi ki, vagyis jóléti állam nagyon drága.

Az elektromos autózás látszólag igazolja Draghi állítását hiszen a Tesla és a kínaiak nyomulnak előre Európában is, de a McKinsey szakértője szerint:

“Egyáltalán nem veszítette el Európa a versenyképességi csatát ezen a területen, mert a technológia nagyon gyorsan változik. Sokan az európai programozók hiányával magyarázták a lemaradást, de aztán kiderült, hogy a mesterséges intelligencia felülírja ezt a trendet. Hasonlóképp az új ipari technológiák lehetőséget kínálnak Európának arra, hogy vezető szerepet töltsön be.

Arra lenne szükség, hogy a pénzt a jövő technológiáiba fektessük be ne pedig a múltéba. Januárban egy jelentést mutatunk be Davosban a világgazdasági fórumon, ahol 14 kulcsiparág technológiai tendenciáit vázoljuk fel. Ez  alapvető fontosságú lesz Európa versenyképessége szempontjából.

Honnan lesz erre pénz?

“Meg kell határozni azokat a területeket, ahol Európa globálisan vezető szerepet vállalhat elősegítve az innovációt és biztosítva azt, hogy a tőkepiacok mélyek, likvidek és hatékonyak legyenek.”

- Hirdetés -

Csakhogy Európában nincs egységes tőkepiac. Sok állítólagos nemzeti érdek akadályozza ezt, de érdekes módon Orbán Viktor, az Európai Unió soros elnökeként támogatásáról biztosította ezt. Mi is az a Tőkepiaci Unió?

“A Tőkepiaci Unió racionális gazdasági kezdeményezés, mely a politikai viták ellenére is előreléphetne. Ez politikai kihívást jelent, de óriási ígéretet hordoz Európa pénzügyi integrációja és gazdasági dinamizmusa szempontjából.”

Mario Draghi, aki korábban az Európai Központi Bank elnöke majd pedig Olaszország miniszterelnöke volt, jelenleg Giorgia Meloni kormányfő gazdasági tanácsadója. Ő úgy akarja megoldani a finanszírozást, hogy az Európai Unió újra közösen vegyen fel kölcsönöket, és ezekből finanszírozhatná az ukrajnai háborút, a zöld átállást, a digitális fejlesztést stb. A tagállamok többsége jelenleg ezt nem támogatja, de Olaszország és Franciaország igen.

Ha nemzeti alapon folynak továbbra is a fejlesztések, akkor Európa lemaradása biztosra vehető:

”fontos, hogy ne osszuk túlságosan sokfelé az erőforrásokat hanem azokra a beruházásokra koncentráljunk ahol a várható profit magas, mert olyan technológiákról van szó, melyek a jövőben lesznek igazán meghatározók.”

Mi lehet a nemzetállam szerepe? Jelenleg csaknem minden uniós tagállam költségvetési problémákkal küszködik: szinte senki sem tudja a 3%-os határon belül tartani a hiányt, és az államadósság növekedése is folyamatosnak tűnik noha már szinte mindenki túllépte a 60%-os határt.

“Kulcsfontosságú a versenyképességhez, hogy miközben stratégiailag irányítjuk a közkiadásokat hatékonyan mozgósítsuk a magántőkét” – hangsúlyozza Solveigh Hieronimus, a McKinsey egyik partnere, aki a Portfolionak nyilatkozott.

Jelenleg a magántőke inkább menekül Európából Észak Amerikába vagy a világ más részeibe.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .