Kezdőlap Címkék Tetoválás

Címke: Tetoválás

Uniós szabályozás a tetoválások piacán

0

Az uniós polgárok 5 százalékának volt valamiféle tetoválása 15 évvel ezelőtt, de ma már ez a szám 12%. Vagyis drámai a növekedés – különösen a fiatalok között. Ami meglepő: semmilyen uniós szabályozás sincsen e téren. Pedig a tetoválás nagyon veszélyes is lehet.

Az Európai Vegyszer Ügynökség (European Chemical Agency – ECHA) hosszas vizsgálatot folytatott – számolt be róla a Politico. Meglepetésükre azt tapasztalták, hogy a tetoválás alanyait egyáltalán nem érdekelte, hogy milyen vegyszert fecskendeznek a bőrükbe. Évente, ha egyszer kérdezik ezt meg tőlem – vallotta egy tetováló mester Brüsszelben. Pedig sok problémát okozhatnak a tetováló vegyszerek. Svédországban nemrég megvizsgálták a különféle tintákat, és

34 szerből 12-t veszélyesnek minősítettek.

A jelentést készítő uniós ügynökség – az ECHA – természetesen megkérdezte a legfőbb gyártót a BASF-et. A német cég rutin választ adott: az ő termékeik nem veszélyesek az egészségre. Az ECHA viszont elvégezte a saját külön vizsgálatát. Az 500 oldalas jelentés 4000 olyan vegyszert talált, melyet a tetováló mesterek használnak az Európai Unióban, és melyek veszélyesek lehetnek az egészségre. A jelentést megküldték az Európai Bizottságnak, amely azután dönt arról, hogy készül e uniós törvényjavaslat a tetoválásról.

Valószínűleg ezzel már csak az új uniós bizottság foglalkozik majd. Jövőre ugyanis európai választásokat tartanak, és ennek nyomán megújul az Európai Bizottság is. A választási kampányban aligha növelné a jelenlegi bizottság, illetve az egész EU népszerűségét, ha egységes uniós törvényt javasolnának a tetoválásra. Személyi szabadságjogokat sérthet ugyanis, ha bizonyos szereket kitiltanak a tetoválószalonokból. Ráadásul egy esetleges tilalom azt eredményezhetné, hogy a szalonok egy része az illegalitást választaná. Nincs tehát könnyű helyzetben az Európai Unió, ha szabályozni akarja a tetoválást.

Szerelem és tetoválás a haláltáborban

0

Egy lány karjára ezt a számot tetováltam: 34902! Jól megjegyeztem, ő lett a feleségem- mesélte Auschwitz egykori tetováló mestere már jóval később Ausztráliában. Az idős Ludwig Sokolov, akit korábban Eisenbergnek hívtak, egy ausztrál újságírónőnek mesélte el az életét. Auschwitz tetováló mestere címmel könyv lett belőle.

Még a Nagy-Magyarország felvidéki részén született 1916-ban Ludwig Eisenberg, akit a szülei Lale-nak becéztek. Lale 1942-ben 26 éves korában került be a legrémesebb haláltáborba: Auschwitzba. Kézügyességének és nyelvtudásának köszönhette a túlélését. No meg egy francia mesternek, egy bizonyos Pepan-nak, aki betanította őt. Lale ugyanis szinte minden fogollyal szót tudott érteni:

szlovák anyanyelvén kívül beszélt csehül, magyarul, németül, franciául és egy kicsit lengyelül is.

Aztán a francia mester eltűnt és Lale-t állították a helyére. Többszázezer ember karjára tetoválta a számot, mely a nevet helyettesítette Auschwitzban Neki is volt ilyen száma: ő volt a 32407. Akinek nagyon megtetszett 34902. Megtudta, hogy Gitanak hívják. Miután kiemelt fejadagot kapot, mint tetováló mester, ezért segíteni tudta a lányt, aki éhezett a női lágerben. Néhány jóindulatú SS őr elnéző magatartása miatt olykor találkozhattak is. Az SS többsége persze egyáltalán nem ilyen volt. Mengele doktor például többször megfenyegette Lale-t: egyszer még elkaplak, a kezeim közé kerülsz, te tetováló!

Aztán megkezdődött a lágerek kiürítése hiszen közeledett a szovjet hadsereg. Természetesen a szerelmesek külön transzportba kerültek.

Lale hazatért Csehszlovákiába. Pozsonyban Gita várt rá!

Összeházasodtak. Új életet kezdtek. Textil üzemet indítottak – sikerrel. Felvették a Sokolov nevet, hogy elrejtsék zsidó származásukat. De közben anyagilag támogatták azokat a zsidókat, akik Palesztinába mentek, hogy létrehozzák Izraelt. Az állambiztonság felfigyelt rájuk és Lale-t lecsukták. Amikor az előzetesből hétvégére kiengedték, nem tért vissza, feleségével együtt Ausztráliáig menekült.

Többé nem is tért vissza Európába, ahol annyi szörnyű élmény érte. Ausztráliában újra textil gyárat alapított. Gita lett a divattervező. Szépen éltek az emberi kor végső határáig. Egy gyerekük született, Gary. Sohasem beszéltek neki Auschwitzról. Amikor Gita asszony meghalt, a 87 éves Lale úgy érezte: mégiscsak el kell mesélnie az életét. Egy ausztrál újságírónő, Heather Morris vállalkozott a nem épp könnyű feladatra. Ausztráliában a huszonegyedik században Auschwitz emléke hihetetlenül távolinak tűnt. Hosszú hónapokig tartott az élet-interjú, melynek végén megszületett az Auchschwitz tetováló mestere című könyv.

GRAFIKONBAN A VILÁG – Csak az a tetkóm ne lenne!

Míg nem is olyan régen, csupán néhány  évtizeddel ezelőtt, az emberek ferde szemmel, gyanakvóan és sokszor félve néztek a tetováltakra, akiket – az akkori sztereotípia szerint –  bűnözőknek, de legalábbis gyanús alakoknak, jó esetben „csak”  tengerészeknek néztek. Ma már megszokott dolog még a tetőtől talpig kivarrt férfi, sőt, akár nő is, már az a ritka, ha egy fiatalon nincs tetkó. Eltávolítani pedig nehéz ezeket.

 

Pedig milyen kínos lehet, amikor a régi szerelme neve virít valakinek a karján, amivel új – és persze más nevű – kedvesét öleli éppen. Nos, nem feltétlenül ilyen motivációból, de azért viszonylag sokan megpróbálkoznak a tetkó eltávolításával.

S láss csodát! Volt olyan pihent agyú a fejlett világban, akinek az eszébe jutott ebből is nemzetközi rangsort készíteni. A Nemzetközi plasztikai sebészek társasága (International Society of Plastic Surgeons) tette hozzá a vonatkozó adatokat, amelyekből a statistia.com rajzolt látványos grafikont.

Forrás: https://www.statista.com/chart/12025/where-are-people-regretting-their-tattoos-the-most/

Amelyből kiderül, hogy a vizsgált évben Indiában (ahol az évezredes testfestészet hagyományaiból a modern korban divatos tetkózás lett) volt a legnagyobb igény a tetoválások eltávolítására: 2016-ban közel 29 ezer alkalommal hajtottak végre ilyet plasztikai sebészek (az illegális és házi praktikákkal folytatott hasonló tevékenységre nincs adat).  Persze, könnyű a világ második legnépesebb országában első helyezést elérni ezen a téren!

Japán sincs messze lemaradva, bár a lakosság számát illetően igen. Érdekes módon a harmadik helyre az Egyesült Államok jött fel, míg Európát Olaszország képviseli, a negyedik helyen.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!