Kezdőlap Címkék Templom

Címke: templom

Frissítve!! – Húsvéti merényletsorozat Sri Lankán – Nyolc ember őrizetben

0

Nyolc embert vettek őrizetbe vasárnap Colombóban, egy házkutatás közben három rendőr életét vesztette – közölték a Srí Lanka-i hatóságok. Az akciókról nem közölt részleteket a rendőrség.

Friss! – Újabb két robbanás rázta meg Sri Lankát. A rendőrség kijárási tilalmat rendelt el. Már több mint 200 áldozata van a merényletsorozatnak.

Robbanás történt a húsvéti szertartás alatt Srí Lankán három katolikus templomnál és három drága szállodánál. Legalább 200 ember – köztük sok külföldi – életét vesztette, a sebesültek száma pedig eléri a ötszázat.

A rendőrség szerint hat merénylet egy időben történt, olyan helyeken, ahol sok a turista.

A fővárosban, Colombóban, a Kochchikade katolikus templomban és három szállodában robbantottak. A közeli Negombo és Batticaloa városában a templomoknál követtek el merényletet.

Legkevesebb 200 ember meghalt amikor nyolc merényletet követtek el az istentiszteletek idején. A sebesültek száma több mint ötszáz. 35 külföldi halott is lehet, magyar áldozatról nem tud a külügy. Az Anadolu török állami hírügynökség két török állampolgár haláláról tud eddig. A brit külügyminisztérium öt brit állampolgár halálát erősítette meg.

A szigetországban a rendőrség számított arra, hogy iszlamista csoportok akciókat hajtanak végre Húsvét idején. Tíz napja a rendőrfőnök éberségre intette csapatait, mert a hírszerzők azt jelezték: akció készül a keresztények és a külföldiek ellen Húsvét alkalmából. India nagykövetsége is a lehetséges célpontok között volt a rendőrség értesülései szerint.

A templomokban a húsvétvasárnapi mise miatt sokan voltak, a szállodáknál pedig sok külföldi halhatott meg. A robbantások időzítése egyértelműen annak a jele, hogy a merénylők a lehető legtöbb áldozatot akarták megölni.

Eddig senki nem vállalta a merényleteket. Az ország miniszterelnöke szerint vallási szélsőségesek állnak a terrorakció mögött.

Forrás: Twitter

A Srí Lanka-i elnök arra kérte a lakosságot, hogy őrizzék meg a nyugalmukat, és segítsék a hatóságok munkáját. A kormány válságértekezletet tart.

Az egyik miniszter, Harsha de Silva, miután a helyszínre látogatott, azt írta a Twitteren, hogy szörnyű a látvány, rengeteg testdarabot látott mindenfelé szétszóródva. Arról is írt, hogy a kormány minden szükséges biztonsági intézkedést meghozott.

A rengeteg sebesült híre miatt rengetegen rohantak a véradó központokba, akkora a tömeg és olyan hosszúak a sorok, hogy a véradók egy részét hazaküldték.

Srí Lanka, korábbi nevén Ceylon egy szigeten helyezkedik el Indiától délre. A 21 milliós lakosság 74 százaléka szingaléz, 18 százaléka a tamil népcsoporthoz tartozik. 7 százaléka ceyloni mór, 1 százaléka pedig egyéb népcsoportokhoz tartozik. Az emberek 70 százaléka buddhista, 12 százaléka hindu, 10 százaléka muszlim és 8 százaléka keresztény. A katolikus vallásnak híd szerepe van, mert a többségben lévő szingalézok és a kisebbségben lévő tamilok között is gyakorolják ezt a vallást.

A vallási és etnikai megosztottság miatt 26 évig polgárháború volt az országban a kormány fegyveres erői és a tamil szeparatisták között.

Sri Lankán brutális polgárháború folyt, melyet a szingaléz kormányzat folytatott a tamil kisebbséggel szemben. A tamil tigrisek gerilla szervezetet leverték, a lázadást elfojtották. A tamilok Indiából kerültek Sri Lankara a brit birodalmi időkben. Az indiai tamilok támogatták a felkelést Sri Lankan. Amikor Radzsiv Gandhi indiai miniszterelnök nem vállalta fel a felkelés támogatást, ezért az életével kellett fizetnie. Indiában nemrég engedték szabadon azokat a merénylőket, akik végeztek az indiai miniszterelnökkel.

A szingaléz-tamil ellentéteknek vallási színezete is van: a szingalézek többsége buddhista míg a tamilok jórésze muzulmán. Mindkét közösségnek vannak keresztény tagjai is.

A 2009-ben záruló harcokban 100 ezer ember vesztette életét.

Srí Lanka egyik fő bevételi forrása a turizmus, a merényletek miatt az ország gazdasága visszaeshet.

Újra jelentkezett az Iszlám Állam: terrortámadás egy templom ellen

0

Pravoszláv templomra támadt több szélsőséges fegyveres Csecsenföld fővárosában, Groznijban. A kialakult lövöldözésben két rendőr, egy templomlátogató és a támadók közül négyen meghaltak. A támadást az Iszlám Állam vállalta.

Egy orosz hírportál tudósítása szerint a templom papja azt mondta: csak az egyik bejárat volt nyitva, a támadók azon akartak behatolni. A papnak és az egyik jelen lévő hívőnek azonban sikerült bezárni a kaput. A Kommerszant szerint

a támadók túszokat akartak ejteni.

A templomban tíz ember tartózkodott, amikor a fegyveresek megérkeztek.

A támadás hírére csecsen rendőrök és kommandósok érkeztek a helyszínre, és tűzharcba keveredtek a támadókkal., akik közül egynek sikerült elmenekülni. A műveletet az Oroszországhoz tartozó Csecsenföldet diktatórikus módszerekkel vezető, Putyin-barát Ramzan Kadirov irányította.

A megölt terroristák közül három csecsen volt, a negyedik pedig ingus. Az egyik hivatalos verzió szerint

eredetileg a grozniji kormányépületet akarták megtámadni,

de ezt a hatóságok megneszelték, így választották a templomot.

A terrorista szervezetek megfigyelésével foglalkozó amerikai SITE Intelligence Group szerint a támadást az Iszlám Állam vállalta. Idén nem ez volt az első hasonló merénylet a térségben, amelyért a terrorszervezet vállalta a felelősséget. Februárban egy 22 éves férfi nyitott tüzet egy pravoszláv templom látogatóira egy vadászfegyverből a dagesztáni Kizljarban. Öt ember gyilkolt meg, mielőtt lelőtték.

Elemzők szerint a komoly területveszteségek ellenére az Iszlám Állam az utóbbi hetekben, hónapokban ismét megerősödött, és

újabb terrortámadásokat követhet el.

Arról, hogy a vereségek hatására a dzsihádisták milyen taktikához folyamodhatnak, itt írtunk korábban.

Közben Szíriában ismét előrenyomultak az amerikai és francia támogatású kurd-arab koalíció, a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) harcosai az Iszlám Állam egyik utolsó enklávéjában, Deir-ez-Zór tartományban. A dzsihádisták még három várost tartanak itt ellenőrzésük alatt, és összesen az ország területének három százalékára terjed ki a hatalmuk.

Ez volt ma – 2018. január 16.

0

Összefoglaljuk a nap legfontosabb híreit.

Fellázadtak a bírói tanács tagjai?

Heves vita nyomán „kritikus hangvételű” Országos Bírói Tanács felügyelheti az új tagokkal felálló szervezetben Handó Tünde bírósági hivatali elnök munkáját.

Egyesek forradalomnak, lázadásnak nevezték a hat évre szóló új kinevezéseket.

Fleck Zoltán jogszociológus szerint nem politikai, hanem szakmai szembenállás vezetett oda, hogy Handó Tündéhez hű bírákat nem szavaztak be a bírói tanácsba.

Kampánybeszéd a templomban

Erősen szuggesztív beszéddel buzdított a Fidesz-KDNP helyi jelöltjének támogatására Németh László, a hódmezővásárhelyi Szentháromság-templom plébánosa a Szent István Király római katolikus templom vasárnapi szentmiséje után. A misére ellátogatók létszámából ítélve akár karácsonyi nagymise is lehetett volna, ám ezen a vasárnapon nem a vallásgyakorlásé volt a főszerep.

Magyarország a legkevésbé szabad uniós ország

Az unió legkevésbé demokratikus tagállama Magyarország – ez derül ki a Freedom House éves jelentéséből. A nemzetközi szervezet szerint

sikertörténet helyett tekintélyuralomba csúszás

az ország útja.

Megvan a Fidesz jelöltjeinek névsora

A párt országos választmánya döntött a Fidesz egyéni képviselőjelöltjeinek névsoráról. 2014-hez képest a körzetek körülbelül ötödében indítanak új jelöltet. Budapesten lesz a legtöbb változás.

Újabb politikai gyilkosság a Balkánon

A világsajtó címoldalokon számol be Oliver Ivanović koszovói szerb politikus meggyilkolásáról. Belgrádban

terrorista cselekménynek minősítették az esetet,

a Brüsszelben tartózkodó szerb delegáció megszakította a tárgyalásokat a koszovói albánokkal és hazautazott. A gyilkosság csak néhány nappal azután történt, hogy kihirdették: március 4-én helyhatósági választások lesznek a szerb fővárosban.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!