Kezdőlap Címkék Snowden

Címke: Snowden

Feltörték az orosz elektronikus hírszerzés kódját

Rossz passzban az orosz titkosszolgálatok: a Szkripal ügy kapcsán a katonai hírszerzés lepleződött le, most pedig hekkerek egy csoportja behatolt az FSZB szigorúan védett rendszerébe. Egészen pontosan a SkyTech rendszerébe, amely az orosz elektronikus hírszerzés olyan alvállalkozója, amely a kémkedést végzi külföldön. A Digital Revolution (digitális forradalom) nevű hekker csapat juttatta el az oroszokra nézve meglehetősen kínos információt a világsajtónak, amely a kód feltörésén túl nem sok részlettel szolgál… egyelőre.

Az mindenesetre kiderült, hogy az oroszok is működtetnek egy elektronikus hírszerző rendszert, amely az amerikai NSA szolgálatra emlékeztet. Ennek volt a munkatársa Edward Snowden, aki azután Kínán keresztül Oroszországba szökött. Edward Snowden jelenleg is Oroszországban éldegél, és a CIA feltevése szerint az FSZB vagy a katonai hírszerzés tanácsadója. Most tehát nem lehet különösebben büszke magára …

Mire volt különösen kíváncsi az orosz elektronikus hírszerzés most meghekkelt rendszere?

Elsősorban a Facebookra és a hozzá hasonló társas oldalakra. A Facebook ugyanis a maga 2 milliárd tagjával pompás vadászterület. Egyben kiválóan alkalmas a hibrid hadviselésre. Ennek atyja Geraszimov tábornok, az orosz fegyveres erők vezérkari főnöke. Elmélete szerint a modern hadviselésben kulcsszerepet játszanak az informatikusok, akik meg tudnak szerezni jól őrzött információkat illetve olyan fake news(álhírek)-et terjeszthetnek, melyek komoly hatást gyakorolnak a közvéleményre. Az oroszok ezt a hibrid hadviselést Ukrajnában próbálták ki, majd az Egyesült Államok és az Európai Unió következett. 2016-ban ezzel a módszerrel segítették elő Donald Trump megválasztását. 2017-ben ily módon támogatták a szélsőjobboldali Marine Le Pen asszonyt, akit Putyin korábban fogadott a Kremlben. A francia akció nem volt sikeres: Emmanuel Macront választották köztársasági elnökké. Kampányfőnöke nyíltan megvádolta Putyin elnököt, hogy beleavatkozott a francia belügyekbe. Aztán következett Olaszország, ahol Putyin jelöltje, a korábban alig ismert Matteo Salvini a csúcs közelébe érkezett. Már ő Itália erős embere, bár még csak miniszterelnök helyettes és belügyminiszter.

A Szkripal ügyben a katonai hírszerzés szerepelt le. Akkor Putyin behívatta a főnököt és letolta. A tábornok „szabadságra ment”, majd két héttel később közölték „végkimerülés következtében elhunyt”. Hatvan év körül járhatott.

Az FSZB , a polgári titkosszolgálat mostani látványos kudarca még nem járt személy cserékkel. Még csak nagyon kevesen tudják: milyen információkhoz juthattak az ismeretlen hekkerek, akik vidáman tudatták a világgal: feltörték az FSZB kódját, így elvben az orosz polgári titkosszolgálat valamennyi információjához hozzá férhettek.

Holló a hollónak: amerikai hackerek az USA érdekei ellen dolgoztak

0

Az amerikai hírszerzés, az NSA egykori ászai az Öbölbeli Emirátusok szolgálatába szegődtek, mert remekül megfizették őket a Holló program keretében. Ezt állítja a Reuters hírügynökség, melynek oknyomozó riporterei utánajártak az ügynek.

Exkluzív anyagukban közlik a vizsgálat eredményét: eszerint a 2009 óta működő Holló program számtalan közel-keleti nagyság IPhone-jának a lehallgatására szolgált. Bevetették a Karma nevű informatikai fegyvert, melyet az NSA fejlesztett ki az Egyesült Államokban. Ezzel hallgatták le a többi között Angela Merkel német kancellárt is. Ez akkor derült ki amikor az NSA egyik informatikus sztárja lelépett és Hongkongon keresztül Oroszországba menekült. Edward Snowden leleplezései nyomán Obama elnök bocsánatot kért azoktól a szövetséges állam és kormányfőktől, akiket az USA hírszerzés lehallgatott.

Míg Edward Snowden Oroszországba távozott, az NSA más sztárjai jövedelmezőbb megoldást találtak a Közel Keleten. Elszerződtek az Emirátusokba, ahol a fő feladatuk volt, hogy megfigyeljék a Muzulmán Testvériséget és annak kapcsolatát Katarral és az Al Dzsazira televízióval, melynek az arab tavasz idején különösen nagy szerepe volt az arab világban.

Miközben az Egyesült Államok diplomáciája támogatta az arab tavaszt, az Emirátusok szolgálatában álló hackerek mindent elkövettek, hogy akadályozzák azt. A Reuters csak annyit állapított meg, hogy a hackerek behatoltak számos fontos arab politikus rendszerébe, de azt nem tudta megállapítani, hogy milyen információkat szereztek meg és főként, hogy az Emirátusok vezetői hogyan használták fel azokat?!

Ami tény: az Emirátusok Szaud Arábia és Egyiptom támogatásával akciót indítottak Katar ellen, ahol pedig a legnagyobb USA katonai támaszpont van a térségben. Szaúd Arábia forrófejű trónörököse még katonákat is akart küldeni Katarba, de erről néhány szigorú washingtoni telefonhívás lebeszélte. A Reuters megkérdezte az Egyesült Államok korábbi nagykövetét, hogy mi a véleménye arról, hogy az USA hírszerzés egykori ászai immár keresztbe tettek az amerikai diplomáciának a Közel Keleten? Dana Shell Smith ex nagykövet sietett elítélni a Holló akciót és felhívta a figyelmet arra, hogy a zsoldossá vált egykori hírszerző tisztek súlyos károkat okozhatnak az amerikai diplomáciának a Közel Keleten és másutt.

Katar, hogy megerősítse pozícióit, lepaktált Törökországgal és Iránnal. Mindkét állam jelenleg az amerikai diplomáciával ellentétes irányban tevékenykedik – aktívan együttműködve Oroszországgal! Amióta a Holló program megindult az Egyesült Államok számtalan kisebb-nagyobb vereséget szenvedett el a Közel Keleten. Bár a Reuters összeállítása nem utal rá, de nagyon valószínű, hogy Washington is támogatta a Holló programot, mert az Egyesült Államokban is sokan kételkedtek az arab tavasz sikerében, melyet Obama elnök hirdetett meg 2009-ben Kairóban, de amely végülis csak Tunéziában vezetett el sikeres rendszerváltáshoz míg a többi arab országban visszatért a régi rendszer //Egyiptomban/ vagy az anarchia az úr – mint Libiában – illetve polgárháború dúl, melyben orosz támogatással felülkerekedtek az USA ellenfelei. (Szíria)

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK