Kezdőlap Címkék Linke

Címke: Linke

Életveszélyes fenyegetés egy baloldali politikusnak

Két fenyegető levelet is kapott Janine Wissler asszony, aki parlamenti képviselő Hessen tartományban. A Linke (Baloldal) képviselőnőjét az NSU 2 nevű neonáci szervezet fenyegette meg.

A szervezetet 2011-ben feloszlatták, de most újra aktív. Hessen tartomány parlamentjének pártjai közös nyilatkozatban ítélték el az életveszélyes fenyegetést. Minden párt aláírta a közös nyilatkozatot kivéve az Alternative für Deutschland szélsőjobboldali   szervezetet. Az Alternative für Deutschland jelenleg a Bundestag legerősebb ellenzéki frakciója. Tagjai közül sokan szimpatizálnak a nácizmussal. A Szárny (Wing) elnevezésű csoport, mely az AfD egyik legharcosabb szervezete az Alkotmányvédelmi hatóság megfigyelése alatt áll.

linke.de

Célkeresztben a Linke

A Baloldal, mely az NDK kormánypártjának utóda heves versenyben áll az AfD-vel Németország keleti felében, ahol mindkét párt sokkal erősebb mint Németország nyugati felében. Most mégis nyugaton, Hessenben fenyegették meg a Linke egyik parlamenti képviselőjét. Nem sokkal korábban Bajorországban támadtak rá a Linke képviselőnőjére.

A náci minta

A harmincas években Hitler pártja ugyanilyen módszerekkel félemlítette meg a többi pártot, mely akadályozta, hogy a Führer megszerezze az egyeduralmat Németországban. Épp ezért most az Alkotmányvédelmi hivatal és a rendőrség mindent megtesz, hogy megakadályozza a neonáci terrorizmust.

„Nem vagyunk vakok a jobb szemünkre!” – hangsúlyozta ezzel kapcsolatban Horst Seehofer belügyminiszter. Aki nemrég még a markánsan jobboldali CSU elnöke volt Bajorországban. A demokratikus pártok kizárják az együttműködést az Alternative für Deutschland szervezettel, mert az nem hajlandó egyértelműen elhatárolni magát a nácik diktatórikus rendszerétől. Amikor az együttműködésre helyi szinten kísérlet történt Németország keleti felében, akkor Merkel kancellár utasítására azt felmondták. Ily módon is kifejezésre akarták juttatni, hogy a neonácikkal szimpatizáló pártnak nincs esélye a hatalom közelébe sem kerülni Németországban.

Tüntetés Türingiában a neonácik ellen

A baloldal nagyszabású megmozdulást szervez Erfurtban, hogy így tiltakozzon a szélsőjobboldali előretöréssel szemben. Ebben a tartományban a jobboldali pártok összefogtak az Alternative für Deutschland mozgalommal, hogy közösen miniszterelnököt válasszanak.

Az így megválasztott miniszterelnök egyetlen nap után lemondott, de a tabut megtörték: a jobboldali pártok elfogadták a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland támogatását! Ez az első számú ellenzéki párt ma Németországban. Türingiában különösen veszélyes, mert jelentős tömeg támogatottsága van: a második számú politikai erő a tartományban.

Meddig szárnyal a Szárny?

A neonácik a Szárny nevű csoportban tömörülnek az Alternative für Deutschland mozgalomban. A Szárny vezére Björn Höcke, aki Türingiában megszervezte a jobboldal és a szélsőjobboldal együttműködését. Sokan új Hitlert látnak az egykori történelem tanárban, aki tudatosan használja a nácik nyelvezetét választási kampányai során.

Az antifasiszta ellenállást a Baloldali párt vezeti

A Linke vezetője, Katja Kipping is részt vesz az antifasiszta tüntetésen Erfurtban. A Baloldali párt az NDK egykori kormánypártjának utóda. A harmincas években is a kommunisták harcoltak a legelszántabban a nácik ellen. Mintha ma is ez lenne a helyzet az egykori NDK tartományban   …

Erősödnek a populisták Németországban

0

Minden harmadik német kész arra, hogy szélsőjobboldali vagy szélsőbaloldali populista pártra szavazzon – derül ki a Bertelsmann alapítvány és a Berlini Társadalomtudományi Központ most közzétett tanulmánya. A Populista Barométer a centrum gyengülését jelzi.

Már a tavaly őszi választások is a kereszténydemokraták és a szociáldemokraták minden korábbinál gyengébb eredményeit mutatták, most ez még tovább csökkent négy százalékkal.

Mindössze a németek egyharmada kíván a centrum pártokra szavazni.

Ráadásul a centrum szavazóinak 13%-a nem zárja ki azt sem, hogy a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland pártra szavaz. A populisták a trójai faló szerepét játsszák a centrumban. Népszerű jelszavaikkal olyan rétegeket is elérnek, amelyek eddig centristának tartották magukat.

Teszt lesz az októberi választás Bajorországban, ahol a CSU valószínűleg elveszíti többségét. Előretörnek viszont a zöldek, akik 17%-ra számíthatnak, és a közszolgálati Deutsche Welle szerint koalíciót alkothatnak a CSU-val, hogy megakadályozzák az AfD bekerülését a hatalomba.

Ahogy a kereszténydemokraták és a keresztényszociálisok szavazókat veszítenek jobbra, úgy a szociáldemokraták balról néznek szembe fenyegetéssel.

Előretör a Linke, az egykori kommunista párt utóda és a zöldek, akik nem voltak hajlandóak koalícióra lépni Angela Merkellel.

Mit tehet a centrum, hogy ne folytatódjon szavazó táborának a lemorzsolódása? Mindenekelőtt szociális intézkedéseket hozhat – javasolja a Bertelsmann alapítvány és a Berlini Társadalomtudományi Központ tanulmánya. Sok szavazó hiányolja a szociális lakásokat. Felróják a kormánynak ezeknek a hiányát illetve azt, hogy miért a migránsok kapják meg részben ezeket. Az adórendszer változtatását is javasolja a tanulmány, mondván: túlságosan is megnőttek a társadalmi különbségek az elmúlt években Németországban. Ezt kifogásolják a bérből és fizetésből élők, akik eddig jórészt a centrumra szavaztak, de most a szélsőségek felé tájékozódnak.

Mi lesz Európával?

A populizmus a legtöbb uniós államban Európa-ellenes. Jól látszott ez a Brexit-népszavazáson Nagy Britanniában, vagy a legutóbbi választásokon Olaszországban vagy Magyarországon.

Németországban ezzel ellentétben a többség továbbra is kitart Európa mellett. Németország európai vezető szerepét helyesnek tartják.

Vannak szuverenista követelések, de ezek nem annyira Brüsszel, hanem inkább Washington vagy Peking ellen irányulnak. Az Európai Uniótól a németek az európai érdekek határozottabb képviseletét várják el. Fel van adva tehát a lecke Angela Merkel kancellárnak, akinek centrista kormánya mind kisebb szavazói támogatásra számíthat. A populisták nagy előnye, hogy bírálhatnak anélkül, hogy különösebben kézzelfogható alternatívákat megfogalmaznának. A jövő évi Európa parlamenti választások ebből a szempontból különösen kritikus lehet, mert könnyen összejöhet egy olyan parlament, amely döntésképtelennek bizonyul az Európai Unió számára döntő fontosságú kérdésekben.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK