Kezdőlap Címkék Herat

Címke: herat

Egy zsidó Afganisztánban

1

Régebben egyedül Herat városában több mint 300 zsidó család élt, az országban egykoron 40000 – mesélte a BBC tudósítójának Zablon Simintov, aki egyedül maradt zsidóként Afganisztánban.

Zablon Simintov mindig garantálja a legjobb helyet a helyi zsinagógában, de a kiváltság a hátránya: ő az utolsó zsidó Afganisztánban. Zablon nem hajlandó elhagyni az országot, melynek hajdanán 40 000 zsidó közösse volt. Fő feladatának tekinti, hogy gondoskodjon Kabul utolsó megmaradt zsinagógájáról, amelynek ő az egyetlen tagja.

 „A családom egész idő alatt hív engem és azt mondja: „Gyere ide, te vagy az utolsó zsidó Afganisztánban, mit csinálsz ott? „- mondja. Simintov, aki korábban szőnyegkereskedő volt, nem válaszol erre a kérdésre. Izrael megalakulása után – 1948-ban – volt az első nagy kivándorlási hullám. A második akkor amikor megérkeztek a szovjet csapatok Afganisztánba a hetvenes évek végén. Aztán a tálibok rémuralma idején elment a zsidó közösség maradéka is. Így maradt magára Zablon Simintov, aki igyekszik megtartani ősei hitét egy olyan országban mint Afganisztán, ahol vallási okból naponta gyilkolnak meg embereket.

Nem könnyű a hit gyakorlása egyedül, de a hatvan éves férfi kitart. Fenyegették a tálibok, mások pénzt ígértek neki, ha áttér a zsidó hitről az iszlámra, melyet a lakosság 99%-a követ Afganisztánban. „Engem zsidónak teremtett az Isten, titeket meg muzulmánnak. Mindannyian maradjunk meg a hitünk mellett!”- ezt válaszolta a zsidó férfi, aki a hitével magára maradt Afganisztánban.

 

Vak terror Afganisztánban

0

Legalább 29 ember meghalt és több mint hatvan megsebesült amikor két öngyilkos merénylő megtámadott egy síita mecsetet Herat városában Afganisztán nyugati részén.

Herat a dari nyelvet beszélő kisebbség fővárosának számít Afganisztánban és szoros kapcsolatban áll Iránnal, ahol a darihoz hasonló perzsa nyelvet beszélnek. Közös a vallásuk is: síiták, akik vörös posztót jelentenek a szunnita többség számára Afganisztánban.

A szunnita tálibok szoktak hasonló merényleteket elkövetni síita mecsetek ellen, de ezúttal nem vállaltak ezért felelősséget. Valószínűnek látszik, hogy

az Iszlám Állam dzsihád harcosai voltak az elkövetők.

Ők korábban Irak kabuli nagykövetsége intéztek támadást. A terrorelhárítás Afganisztánban attól tart, hogy az Iszlám állam megnöveli aktivitását Afganisztánban azt követően, hogy folyamatosan vereséget szenved saját területén Irakban illetve Szíriában. Afganisztánban évtizedek óta vak terror dúl amióta az amerikaiak szövetséget kötöttek az országot akkor megszálló Szovjetunióval szemben a fanatikus iszlamista erőkkel. Az oroszok vereséget szenvedtek és kivonultak Afganisztánból. Az amerikaiak 2001-ben vonultak be oda, mert Oszama bin Laden onnan szervezte meg a szeptember 11-i terrorakciót.

Obama elnök kivonta az USA erőinek nagyrészét. Azóta teljes a káosz Afganisztánban, ahol a demokratikusan megválasztott hatalom képtelen fenntartania a békét a sok vallású és soknemzetiségű országban.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!