Kezdőlap Címkék Fertőzés

Címke: fertőzés

Nő a Covid halálozás Kínában, de csak “normális mértékben”

Nyilatkozott a kínai járványt felügyelő országos egészségügyi hatóság egyik tagja az állami televíziónak. A társas oldalakon viszont arról számolnak be a kínaiak, hogy a kórházakat elárasztották a pandémia páciensei Sanghajban és sok más nagyvárosban. A járvány tetőzése a Holdújév idején várható.

“A járvány csúcs, melynek tanúi vagyunk Kínában, nemzetközi összehasonlításban egyáltalán nem szokatlan” – ezzel a nem túlságosan konkrét megállapítással szolgált a központi televízióban az országos járványügyi hatóság képviselője. Az Amerika Hangja pekingi tudósítója megkereste az egyik nagy kórház igazgatóhelyettesét, aki konkrétabb részleteket közölt. Tong doktor két nagy pekingi kórházban ellenőrzi a Covid vírus elleni küzdelmet, amely azt követően vált drámaivá, hogy a kormány felszámolta a zéró tolerancia politikáját.

“A fertőzöttek 3-4% jut el a súlyos vagy kritikus fázisba abban a két kórházban, melyet én felügyelek”

– mondja a kínai orvos. Őszintén bevallja, hogy a járvány méreteiről halvány fogalma sincs, de nem is lehet, mert a hatalom megszüntette a kötelező PCR tesztet. Kína egy időre le is állt a Covid adatszolgáltatással, ezt a WHO is kifogásolta.

Peking hétfőn 3 Covid halálozást jelentett, ez nem túlságosan sok a 20 milliós városban. A baj az, hogy a kínaiak szerint eddig összesen csak 5.253 ember veszítette életét a járványban az elmúlt három év során. Kevesen hiszik el, hogy az 1,4 milliárd lakosú országban, ahonnan a járvány elindult 2019 őszén csak ilyen kevesen haltak volna meg. Peking viszont azt állítja, hogy ez a zéró tolerancia politika eredménye.

A Reuters tudósítója bejutott a 25 milliós Sanghaj egyik nagy kórházába, ahol azt látta, hogy óriási a tömeg, amely Covid ellátásra várakozik. A kínaiak szorgosan tesznek fel erről képeket és videókat a társas oldalakra, de a szigorú cenzorok ezeket pillanatok alatt eltávolítják.

Az egyik ilyen videó például arról számolt be, hogy Hunan tartomány fővárosában, a 11 millió lakosú Csangsaban az egyes számú kórházban elutasítják a Covid pácienseket mondván, hogy a kórház megtelt.

Hivatalos adatok szerint ennek a kórháznak 1500 ágya van. A videóból az is kiderült, hogy sok orvosnak is Covid fertőzése van, de tovább dolgoznak, mert vészhelyzet áll fenn.

Más videók azt mutatják, hogy kilométeres sorok kígyóznak a krematóriumok előtt. A hatóságok közölték, hogy sok városban éjjel-nappal működnek a krematóriumok, de azt cáfolták, hogy tömegesen együtt hamvasztanák el a halottakat.

Sanghaj lakosságának 70%-a fertőzött

Ezt nyilatkozta a központi pártlapnak, a Zsenmin Zsipaonak az egyik sanghaji kórház igazgatóhelyettese.

“Ma 20-szor vagy 30-szor nagyobb a Covid fertőzöttség Sanghajban mint áprilisban és májusban volt” – mondta Csen Erzsen doktor. Áprilisban és májusban két hónapig le volt zárva Kína legnagyobb városa a járvány miatt. Ez visszavetette a gazdaságot, és komoly elégedetlenséget váltott ki, amely hozzájárult ahhoz, hogy a hatalom enyhített a zéró tolerancia politikán.

A Bloomberg tudósítója szerint naponta 25 ezer ember halhat bele a Covid járványba Kínában.

Tetőzés a Hold újév idején

Az előrejelzések szerint január 23-án érheti el a csúcsot a járvány Kínában, ahol ekkor már megkezdődik a legnagyobb hagyományos ünnep, a Holdújév, amikor körülbelül 500 millió kínai indul útnak egy hét alatt, hogy felkeresse rokonait szülőföldjén. A Covid miatt ezt az óriási mozgást erőteljesen korlátozta a hatalom az elmúlt időszakban. Minden bizonnyal most is erre lesz szükség hiszen nemcsak Sanghajban következhetett be, hogy a lakosság 70%-át elérte a Covid fertőzés.

Peking közben tiltakozik azellen, hogy polgárait PCR tesztnek vetik alá külföldön a repülőtereken és a kikötőkben.

FFP2, avagy megvéd e a maszkom?

Az FP2 maszkok rendkívül magas szintű védelmet nyújtanak a koronavírus-fertőzés ellen. De ez a helyes viselési módtól is függ, ahogy a göttingeni Max Planck Dinamikai és Önszerveződési Intézet kutatói számolnak be róla egy tanulmányban.

Ha egy fertőzött és egy egészséges ember egy zárt térben, kis távolságra egymástól találkozik a fertőzésveszély már 20 perc után is bő egy ezrelék (0,1 százalék). Az előfeltétel az FFP2 vagy KN95 maszk megfelelő illeszkedése – írja az intézet igazgatója, Eberhard Bodenschatz körüli csapat az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Akadémia („PNAS”) „Proceedings”-ben.

A rosszul illeszkedő FFP2-maszkok esetében viszont a fertőzés kockázata ugyanebben a forgatókönyvben négy százalék körüli! Az optimális védelem érdekében az orrklippet ezért „lekerekített W” alakúra kell formázni, hogy oldalirányban nyomódjon az orrlyukakhoz. A sebészeti maszkoknál a jó illeszkedés is elegendő ahhoz, hogy a fertőzés kockázata legfeljebb tíz százalékra csökkenjen.

A kutatók úgy számították ki a fertőzés kockázatát, hogy különböző tényezőket kombináltak, mint például a részecskeméret, a kilégzés fizikája, a különböző típusú maszkok és a koronavírusok belélegzésének kockázata. „A mindennapi életben a fertőzés tényleges valószínűsége tízszer-százszor kisebb” – idézi Bodenschatzot az intézet közleménye. A kutatók a kockázatot a lehető legkonzervatívabban akarták kiszámítani.

„Ha ilyen körülmények között a legnagyobb elméleti kockázat is kicsi, akkor valós körülmények között a biztonságban van”

– mondja Bodenschatz.

Ez ellentétben áll két maszkot nem viselő ember találkozásának eredményeivel: Ha ebben az esetben egy egészséges ember három méterrel távolabb áll egy fertőzött személy leheletében, akkor nagyon nagy a valószínűsége. hogy fertőzöttek lesznek a kutatók szerint. Bodenschatz hangsúlyozza:

„Eredményeink ismét azt mutatják, hogy a maszk viselése az iskolákban és általában véve jó ötlet.”

Házikedvenceink és a COVID

2020 februárjában egy hongkongi pomerániai teszten pozitív lett az új koronavírus. Hamarosan más esetek is megjelentek macskáknál és kutyáknál. Azóta a tudósok sokkal többet tudnak arról, hogy a vírus hogyan hat kedvenceinkre – erről ír a New York Times.

Átadhatom a vírust a kedvenceimnek?

Igen. Az emberek ugyanúgy továbbíthatják a vírust kedvenceiknek, mint másoknak: apró, légúti cseppecskék révén. Úgy tűnik, hogy a legtöbb kutya és macska, amely elkapja a vírust, a háztartásában élő fertőzött emberektől kapja el.

A macskák nagyobb valószínűséggel fertőződnek meg, mint a kutyák, olyan okokból, amelyeket a tudósok nem teljesen értenek. (A biológia és a viselkedés egyaránt szerepet játszhat.)

A házi kedvenceim átadhatják nekem a vírust?

Nem jegyeztek fel olyan dokumentált esetet, amikor a macskák vagy kutyák átadták volna a vírust emberre. És semmi nem igazolta, hogy ezek az állatok könnyen átadják egymásnak a vírust.

Mik a tünetek a háziállatoknál?

A legtöbbnek egyáltalán nincsenek tünetei. Azok, akik megbetegszenek, általában enyhe tünetekkel járnak, amelyek közé tartozik a köhögés, tüsszögés vagy hasmenés.

Beoltassam kedvencemet?

Bár a tudósok ígéretes vakcinákat fejlesztettek ki macskák és kutyák számára, az Egyesült Államokban nincs jóváhagyott kisállat vakcina. A szabályozó hatóságok pedig jelenleg nem fogadják el a macska- vagy kutyaoltás iránti kérelmeket.

A tudósok szerint szükségtelen a kedvtelésből tartott állatok elleni védőoltás, mivel a macskák és a kutyák nem nagyon betegszenek meg a vírustól, és nem adják át könnyen emberre vagy más állatokra.

Hogyan védhetem meg kedvencemet?

Ha a teszt pozitív a vírusra, izolálja magát házi kedvenceitől. És oltasd be magát. Ha a gazda vagy családja nem fertőződik meg a vírussal, nagyon valószínűtlen, hogy kedvencei elkapják.

Nem csak a fertőzéstől a terjedéstől is óv az oxfordi vakcina

Az AstraZeneca vakcina bizonyítottan nem csak a fertőzéstől óvja meg az embereket, hanem drasztikusan csökkenti a vírus terjedését is.

Az AstraZeneca vizsgálatának eredményei elsőként mutatnak be olyan vakcinát, amely a fertőződés megakadályozásán túl jelentősen csökkenti a vírus terjedését is. A brit tisztviselők üdvözölték az eredményeket, mondván, hogy ez is bizonyítja mennyire kulcsfontosságúak a tömeges oltások a járvány megszüntetéséhez.

Az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca által kifejlesztett vakcina nem csak megvédi az embereket a súlyos betegségektől és a haláltól, hanem jelentősen lelassítja a vírus átterjedését is állítja egy most közzétett tanulmány.

Ez egy olyan megállapítás, amely utat nyit a tömeges oltás szükségszerűségét elsődlegessé tevő stratégiákhoz.

Az Oxfordi Egyetem kutatóinak tanulmánya elsőként dokumentálja annak bizonyítékát, hogy bármely koronavírus elleni vakcina csökkentheti a vírus terjedését. Az eredmények, amelyeket az Oxford és az AstraZeneca kutatói egy tanulmányban részleteztek, azt mutatják, hogy a vakcina közel kétharmadával csökkentheti az átvitel mértékét.

„Most már tudjuk, hogy az oxfordi oltás is csökkenti az átvitel mértékét, és ez mindannyiunk számára elősegíti a pandémia mielőbbi legyőzésének lehetőségét” – mondta Mr. Hancock államtitkár a BBC-nek adott szerda reggeli interjúban.

Az Oxford és az AstraZeneca kutatói azt is megállapították, hogy a vakcina egyetlen dózisa 76 százalékban hatékony a Covid-19 megelőzésében.

Az első oltás beadását követő három hónapban az adatok nem mutatják annak szükségességét a védelem életbe lépéséhez, hogy szükséges kivárni a kezdeti három hetes időszakot.

A biztató eredmények megerősítik azt a már alkalmazott stratégiát, amely prioritásként kezeli a lehető legtöbb első adag vakcina bevitelét, félretéve az aggodalmat, hogy gond ha az emberek a tervezettnél később kapják meg a második adag vakcinát.

A legfrissebb adatok nem befolyásolják azt a vitát, hogy az Egyesült Államokban engedélyezett két oltás, a Pfizer-BioNTech és a Moderna oltásaira is érvényes e mindez mivel az AstraZeneca vakcinájára vonatkozó adatok nem általánosíthatók más oltásokra.

A vakcina akkor tűnt hatékonyabbnak, amikor a két oltás beadása közötti intervallum hosszabb volt, mint az eredetileg tervezett négyhetes kivárás – állapították meg az oxfordi és az AstraZeneca kutatói. A klinikai vizsgálatban résztvevők között, akik két standard erősségű dózist kaptak legalább három hónapos különbséggel, a vakcina 82 százalékos hatékonyságot mutatott, szemben az 55 százalékos hatékonysággal, amikor az adagokat kevesebb, mint hat hét különbséggel adták be.

Az oltási stratégia, amely három hónappal elkülöníti az adagokat, „optimális lehet a pandémiás vakcina bevezetéséhez, ha a készlet rövid távon korlátozott” – írták a kutatók.

Az újonnan közzétett tanulmány a tavaly év végén kiadott adatokra épít, és megállapította, hogy az oltóanyag két százalékos erősségű dózisban 62 százalékos hatékonyságú volt. Ezekben a kezdeti megállapításokban a vakcina hatékonysága jóval magasabb, 90 százalék volt, ha a a vakcina első adagját csak fele mennyiségben adták be.

Az oxfordi és az AstraZeneca kutatók eredetileg a különböző hatékonysági szinteknek tulajdonították a kezdeti dózis alacsonyabb erősségét. De fokozatosan más következtetésre jutottak: a dózisok közötti idő  a legvalószínűbb magyarázat.

Az újonnan közzétett tanulmány várhatóan elegendő biztonsági adattal látja el az AstraZenecát, hogy március elejéig engedélyt kérjen az oltóanyag sürgősségi felhasználására.

Reggeli vírusjelentés megjegyzésekkel, 2021. január 01. péntek

Tavaly év vége óta már több mint 83.474.757 embert fertőzött meg és  1.818.759 életet követelt világszerte az új típusú koronavírus. Az elmúlt 24 órában 697.452 új fertőzöttet regisztráltak.

Magyarország 

Hazánkban 2.764 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 325.278 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma.

Elhunyt 1130 az elhunytak száma 9.667 főre emelkedett.

Az aktív fertőzöttek száma 158.548. Kórházban 5.648 koronavírusos beteget ápolnak, közülük  401-en vannak lélegeztetőgépen. Hatósági házi karanténban 20.057-en vannak.

Az elmúlt huszonnégy órában tízezernél több újonnan elvégzett teszt. Így emelkedett rögtön az új esetszám, az elmúlt négy napban 600 és 1200 között mozgott a naponta azonosított új fertőzöttek száma. A pozitív tesztarány 10,7 százalékos volt. Ez alacsonyabb, mint az elmúlt napokban, de még mindig messze van az elégségestől.

A pozitivitási arány még mindig nem éri el a WHO ajánlását, amely 5% feletti mutató elégtelen mértékű tesztelést jelez, illetve az alatt tartható ellenőrzés alatt a járvány.

A WHO által kívánatosnak tartott tesztelési mennyiséget eddig két napon érte el a közegegészségügy.

Eddig összesen 80 ezer adag vakcina érkezett Magyarországra, amelyekkel már 21 kórházi oltóponton zajlik az egészségügyi dolgozók oltása.

A pekingi vírus jobban fertőz mint a vuhani

A kínai fővárosban négy nap alatt 79 embert fertőzött meg a korona vírus, ez sokkal több mint amit Vuhanban tapasztaltunk a kezdet kezdetén – nyilatkozta a pekingi Global Times-nak egy vezető vírus szakértő, aki Vuhanban dolgozik.

Jang Csancsiu professzor, aki a vuhani egyetemen tanít, elmondta, hogy a járvány ott a tengeri állatok piacán kezdődött és csak lassan terjedt át az emberekre. Pekingben viszont a nagybani piacon kezdődött meg a korona vírus járvány, amely valószínűleg külföldről érkezett Kínába! Ezt állapították meg a pekingi járvány központban, ahol alaposan elemezték a vírust. Szerintük ez a vírus Európából érkezhetett Pekingbe! Hogyan? Vagy az emberek hozhatták be a vírust Európából vagy pedig valamilyen áruval érkezett – mondják a kínai kutatók.

Tömeges tesztelés Pekingben

Több mint 200 ezer embert vizsgáltak meg a nagybani piac környékén a kínai fővárosban. Kiderült, hogy hétfőig 79-en fertőződtek meg. Ez sokkal rosszabb arány mint Vuhanban. Ott ugyanis november közepén kezdődött meg a koronavírus járvány és január közepén csak 62 fertőzöttet regisztráltak! Ráadásul Vuhanban tél volt, amely kedvez a járványnak míg Pekingben már nyár van, mely elvben nem számít járványos időszaknak a meleg miatt.

Többféle oltóanyag kell

A kínai járvány szakértők elmondták: ha a vírus felépítése különböző, akkor nem lehet univerzális oltóanyagot használni velük szemben. Lehet tehát, hogy a kifejlesztett oltóanyag sikeresen véd az egyik vírus típus ellen, de hatástalan a másikkal szemben!

Pekingben mindenesetre szigorú elzárást alkalmaznak, mert a kínai fővárosnak több mint 20 millió lakója van és jelentős nemzetközi forgalma. A Global Times arra utal, hogy megszigorítják az ellenőrzést a repülőtereken és a kikötőkben, hogy megakadályozzák a korona vírus visszatérését Kínába.

Hej vírus, távozz mellőlem

Nem jár fertőzéssel a koronavírussal fertőzött személyekkel való mindenfajta érintkezés. Egy kutató összeállította azokat a helyzeteket, amelyekben különös óvatosság szükséges.

Az új koronavírussal fertőzöttek védőintézkedések nélkül átlagosan két-három másik embert fertőznek meg. Sok ember emlékezett erre a számra a világjárvány kezdeti szakaszában. Ez azonban könnyen félreértésekhez vezethet, mivel ez egy átlagos érték. A mindennapi életben az érték sokkal alacsonyabb vagy magasabb lehet egyes esetekben.

Az új vírus átterjedésének vagy magának a fertőzésnek a kockázata különböző helyzetekben változik. A döntő tényező a vírusdózis, azaz a vírusok mennyisége, amellyel az ember érintkezésbe kerül.

Fertőzés kockázata a saját háztartásában

A kutatók csak most kezdik meg részletesen megérteni, hogy milyen körülmények között és milyen helyzetekben szükséges különös óvatosság. Az úgynevezett kapcsolatkövetési tanulmányok segítik őket a tisztánlátásban. Megvizsgálták, hogy hány emberrel volt kapcsolatban a fertőzött személy, és hányan fertőződtek meg.

a zárt helyiségekben való találkozás, A hosszú távú, szoros kapcsolat a fertőzött emberekkel magas fertőzési kockázatot jelentenek.

Május elején Muge Cevik, az Egyesült Királyság St. Andrews Egyetem virológusa, a  május 4-ig publikált e témáról szóló tanulmányokat összegezte. A kutató hangsúlyozottan rámutat arra, hogy az értékelés új adatokkal részleteiben is megváltozhat. Voltak új tendenciák is, amelyek megjelentek – idézi a „Bloomberg.com” a szakértőt.

Például egy kínai tanulmányban a tudósok 2297 szoros kapcsolatot vizsgáltak meg közülük 157 koronavírussal fertőzött ember volt. Összesen a kapcsolattartók hat százaléka volt fertőzött. Mindazonáltal bárki, aki egy fertőzött emberrel közeli baráti kapcsolatot ápolt vagy ugyanabban a háztartásban élt, szignifikánsan magasabb kockázatot vállalt, átlagosan 18 vagy 22 százalékot.

A leggyakoribb fertőződési helyek vizsgálatakor a kutatók 13 és 11 százalékkal találták legveszélyesebbnek a háztartásokat és a szállítóeszközöket. Egy másik kínai tanulmányban, amelyben több száz fertőzöttet követtek ugyanezeken a helyeken a fertőzések még gyakoribbak voltak. Mindkét helyen a fertőzés zárt térben zajlott le. Közös étkezéskor a kockázat hét százalék volt.

A házastárs valószínűleg megfertőződik

Két másik ázsiai tanulmány alapvetően hasonló eredményre jut. Ennek alapján a fertőzött személy azonos háztartásban élők megfertőzésének átlagosan 16 vagy 17 százalék (itt található tanulmány és korábban közzétett PDF).

Ugyanakkor vannak különbségek a családokon belül is – attól függően, hogy milyen közel állnak egymáshoz az egyes tagok. Az egyik vizsgálatban tíz házastárs közül körülbelül három (28%) fertőződött meg, ha a másik vírust hordott. A partner tehát szignifikánsan magasabb fertőzési kockázattal rendelkezik, mint a család egésze.

Ha az emberek sok időt töltenek együtt, vagy ugyanazon a tömegközlekedési eszközön vannak, ez nyilvánvalóan megkönnyíti a vírus terjedését – magyarázza Cevik. Másrészről, rövid piaclátogatás vagy átmeneti találkozás, például ha egy fertőzött személy sétál vagy kocog, alacsony kockázatot jelent.

Maszk viselése minden esetben csökkentheti a fertőzés kockázatát még hosszú beltéri tartózkodás esetén is, például tömegközlekedési eszközön.

A legtöbb fertőzött átlagosan két-három embernek adja tovább a vírust, de egy kisebbség szignifikánsan többet fertőz az úgynevezett szuperspreading események során. Ezt a társadalomnak meg kell akadályoznia, elkerülve a fertőzés magas kockázatával járó helyzeteket.

Nagy kockázat a zárt térben eltöltött hosszabb együttlét

Számos ilyen esemény történt a németországi járvány miatt. Például egy osztrák ischgl-i bár alkalmazottja tudattalanul több tucat nyaralót fertőzött meg az esti parti kavalkádjában, akik aztán a vírust a továbbvitték saját országukba.

Vagy például az antitest tesztek azt mutatták, hogy a heinsbergi Észak-Rajna – Vesztfália kerületben, Gangelt településen a lakosság körülbelül 15% -a fertőzött meg.

A labdarúgókról is feltételezik, hogy hozzájárultak a vírus Európában való széles körű elterjedéséhez. A vírus jelenleg a vágóhídi alkalmazottak szálláshelyein terjed leginkább (erről bővebben itt olvashat).

Az Egyesült Államokban a kutatók beszámoltak Chicagóban fertőzött személyről, aki valószínűleg tizenöt embert fertőzött meg a három órás temetés és két órás közös ebéden.

A bostoni hajléktalan szállón élő 408 ember 36%-a fertőződött meg egy személytől, aki két napot tartózkodott a menedékhelyen.

Mindezeknek az eseményeknek egy közös vonása van: mindig sok ember találkozott zárt térben. Ez egybeesik minden jelenlegi tanulmánnyal, amelyek szerint a levegőben lebegő apró részecskék, úgynevezett aeroszolok fontos szerepet játszhatnak a vírus terjedésében.

Szuper szórók az edzőteremben

Vírusok nem csak tüsszentés és köhögés, hanem légzés és beszéd során is kerülhetnek a levegőbe. Ha egy fertőzött személy levegőkeringtetés és levegőcsere nélküli zárt helyiségben van, a vírusokat tartalmazó cseppek felhalmozódhatnak és idővel a koncentráció elegendő a fertőzéshez. Ebben az esetben a távolság megtartása csak korlátozott védelmet kínál.

A száj-orr maszkok csökkentik a levegőbe kerülő részecskék számát!

Ezt a dél-koreai fitnesz stúdiók tapasztalatai is jelzik. Tizenkét intézmény egyenlően tartott fitnesz-oktatást több fertőzött oktatóval. A 200 hallgató körülbelül 26%-a fertőzött meg. Ugyanakkor a szobában tartózkodó egyének száma és a szoba mérete is szerepet játszott a fertőzés terjedésében.

Sőt, az edzés intenzitása is mérvadónak bizonyult. Az ötnél kevesebb résztvevővel rendelkező kurzusok során nem voltak fertőzések. A kutatók összehasonlították két fertőzött edző tanfolyamát is, akik ugyanabban a helyiségben voltak ugyanabban az időben – az egyik oktató izzadt solo táncot tanított a latin-amerikai zenére (valószínűleg valami hasonlót a Zumba-hoz), a másik jóga- és Pilates-órákat tartott. A táncfolyamokkal kapcsolatban a kapcsolattartók 60 százaléka megfertőződött, jóga oktatásban és Pilatesban senki sem.

„Feltételezzük, hogy a Pilates és a jóga alacsonyabb intenzitása nem volt ugyanaz az átviteli hatásfokú, mint az intenzívebb fitnesz táncóráké” – írják a kutatók. A részleteket azonban alaposabban meg kell vizsgálni.

A fertőzés kockázata legnagyobb tünetek első napjaiban

Az érintkezéskövetési tanulmányok azt is kimutatták, hogy a fertőzés kockázata nyilvánvalóan legmagasabb a Covid 19 vírus tüneteinek első megjelenésekor. Sajnos dokumentáltak olyan eseteket is, amelyekben az emberek néhány nappal azelőtt elkapták a vírust, mielőtt a fertőzöttnek tünetei jelentkeztek.

Bárki, aki egy nagyobb csoporttal találkozik a tünetek megjelenése körüli időben egy vagy több embert megfertőz. A kockázat ezután gyorsan csökken. Egyik száz esettel foglalkozó tajvani vizsgálatban öt nap után már nem fertőztek meg senkit. Nem tudjuk pontosan, hogy milyen szerepet játszottak a fertőzött viselkedésbeli változásai.

Másrészről továbbra sem tisztázott azoknak a fertőzött embereknek a szerepe, akik a fertőzés egyik pontján sem mutatnak tüneteket a vírus terjedésében – mondja Cevik. Elvileg az egyértelmű tünetekkel rendelkező emberek valószínűleg fertőzőbbek, mint azok, akiknek enyhe tünetei vannak vagy egyáltalán nincsenek tünetei.

Ezenkívül új és hatékonyabb szellőzési koncepciókat kell kidolgozni a zárt térben élő vagy dolgozó emberek számára.

„Kerülje el a szoros, hosszabb idejű tartózkodást zárt térben és a tömegközlekedési eszközökön” – írta Cevik következtetéseként a Twitter-en.

(a Spiegel nyomán)

Reggeli vírusjelentés – 2020. április 19. vasárnap

A hajnali összesítés szerint nyolcvanhatezer új megbetegedést regisztráltak világszerte. Magyarországon 1916 regisztrált megbetegedés és 17 újabb halálesetet jelentettek, így összesen 189-re nőtt az új koronavírus halálos áldozatainak a száma. 

Az Egyesült Államokban  több mint 735 ezer fertőzöttet tartanak nyilván, Spanyolországban majdnem 194 ezer koronavírusos emberről tudtak, Olaszországban pedig 175 ezer, míg a franciáknál 152 ezer, a németeknél 143 ezer, Nagy Britanniában pedig 115 ezer fölé emelkedett a számuk.

  • 1916-ra nőtt Magyarországon a beazonosított fertőzöttek és az elhunytak száma 189-re emelkedett 
  • A ma reggeli  járvány világhelyzet: igazoltan fertőzöttek: 2.333.081 elhunytak: 160.777  felgyógyultak: 597.045

Boris Johnson az életéért küzd

A vírus nem válogat, nincsen tekintettel pozícióra, vagyoni helyzetre, de még életkorra sem.  Reméljük azt is megbocsátja, hogy Boris Johnson nem akarta komolyan venni.

Boris Johnson az életéért küzd. Ezzel a figyelem felkeltő címmel jelent meg a Daily Mirror Londonban, ahol Nagy Britannia miniszterelnökét az intenzív osztályon ápolják. Négy liter oxigént juttattak az 56 éves miniszterelnök szervezetébe. Nincs lélegeztető gépen, de szobájában van ilyen gép, hogy azonnal bekapcsolhassák, ha szükség lenne rá. Trump amerikai orvosokat küldött, hogy segítsenek Boris Johnson gyógyulásában.

A külügyminiszter a kormányfő

Amíg Boris Johnson a kórházban van, addig Dominic Raab helyettesíti őt. A külügyminiszter azt mondta, hogy Boris Johnson „a lehető legjobb kezekben van”.

Ilyen magasrangú vezető még nem került kórházba a világon a korona vírus járvány kitörése óta. A hatalom nem óv meg a vírus fertőzéstől – figyelmeztet a Guardian, emlékeztetve arra, hogy Boris Johnson korábban megpróbálta negligálni a korona vírus veszélyt. II. Erzsébet királynőt is tájékoztatták a miniszterelnök állapotáról. Nagy Britanniában eddig 439 halálos áldozata volt a korona vírus járványnak.

Koronavírus: félezer európait mentettek ki

Rendkívüli miniszteri értekezletet tartanak Brüsszelben a koronavírus terjedése miatt. Eddig mintegy ötszáz európait mentettek ki Vuhanból. A 910 áldozat két kivétellel mind kínai.

„Aggasztó” a koronavírus terjedése, ezért az EU egészségügyi miniszterei csütörtökön rendkívüli ülést tartanak Brüsszelben. Ez „segíteni fogja a tagállamok fellépésének összehangolását” – mondta Janez Lenarcic, a válságkezelésért felelős uniós biztos hétfőn. A vírus gyorsan terjed, és súlyos veszélyt jelent a közegészségügyre – hangsúlyozta. A koronavírus terjedése egyre több országot érint – köztük európaiakat is -, az Európai Uniónak a koordinációra és az együttműködésre kell helyeznie a hangsúlyt a járvány megállításának érdekében.

Alapvető fontosságú, hogy az egész nemzetközi közösség a koronavírus elleni küzdelemre való felkészültségre és a válaszadás lehetőségeire összpontosítson, a szolidaritást is szem előtt tartva – fogalmazott Lenarcic. A miniszterek a csütörtöki különtalálkozón a helyzetértékelést követően következtetéseket fognak elfogadni a teendő, összehangolt lépésekről.

Az Európai Bizottság tájékoztatása szerint eddig mintegy ötszáz európai uniós állampolgárt szállítottak haza a kínai Vuhanból, az új típusú koronavírus okozta járvány gócpontjából. A hazatelepítések Franciaország és Németország felajánlásával, az Európai Unió társfinanszírozásával valósultak meg. (Legutóbb húsz németet ma szállítottak haza.) Az unió emellett január végén 10 millió eurót (mintegy 3,36 milliárd forint) különített el a légzőszervi tünetegyüttest okozó koronavírussal összefüggő kutatások támogatására. Az EU Vészhelyzeti Koordinációs Központja minden EU-tagállammal szoros kapcsolatot tart, és koordinálja a szükséges védőeszközök Kínába szállítását.

A legfrissebb adatok szerint 910-re nőtt a koronavírus okozta betegség halálos áldozatainak száma, kettő híján mind Kínában. A fertőzöttek száma 40 573 világszerte, s ezek túlnyomó része, 40 195 is Kínában regisztrált. Ezen belül is Hupej tartomány és Vuhan város számít változatlanul gócpontnak, a megbetegedések és elhalálozások zöme ide kötődik. Egy nap alatt háromezret meghaladó új fertőzést jelentettek a kínaiak. Kínán kívül 27 országban jelent meg az újfajta koronavírus.

Súlyos és küszöbönálló közegészségügyi fenyegetésnek minősítette a koronavírus okozta járványt hétfőn Matt Hancock brit egészségügyi miniszter. Az angliai tiszti főorvosi szolgálat vezetője nem sokkal később arról számolt be, hogy újabb négy brit szervezetében mutatták ki a vírust.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!