Kezdőlap Címkék B.1.1.529 változat

Címke: B.1.1.529 változat

Támad az Omicron

A B.1.1.529 néven ismert új Omicron változatot az Egészségügyi Világszervezet (WHO) „aggodalomra okot adó” változatnak minősítette. Dél-Afrikában, Botswanában, Belgiumban, Hongkongban, Izraelben és jelenleg az Egyesült Királyságban és legutóbb Németországban és Olaszországban is  azonosították.

Lawrence Young professzor, a Warwicki Egyetem virológusa szerint „nagyon valószínű, hogy a jelenlegi vakcinák védelmet nyújtanak az Omicron súlyos betegségei ellen, mint az összes korábban azonosított vírusváltozat esetében”.

Az USA, Egyesült Királyság, Kanada, Ausztrália és az Európai Unió is korlátozásokat vezet be az új Covid-19 variáns miatt fokozottan veszélyeztetett dél-afrikai országokból induló járatokra.

A tudósok versenyt futnak az idővel a meglévő vakcinák hatékonyságának ellenőrzésével.

A Pfizer/BioNTech, az AstraZeneca és a Johnson & Johnson megerősítette, hogy tesztelni kívánja vakcináit az Omicron koronavírus-változata ellen. Ezek a bejelentések azt követően érkeztek, hogy az új variáns 32 lehetséges mutációt tartalmaz a tüskeproteinben, amely a vírus azon része, amelyet sok vakcina megpróbál megtámadni. Mindhárom vállalat megkezdte a tesztelést a törzs ellen, amely az előrejelzések szerint akár 500%-kal jobban átvihető, mint bármely más változat, amelyet a járvány kezdete óta láttak.

„Megértjük a szakértők aggodalmát, és azonnal vizsgálatokat kezdeményeztünk az [Omicron] változattal kapcsolatban”

– áll a BioNTech közleményében. A vállalat kifejtette, hogy a tesztek adatai legalább két héten belül elérhetőek lesznek, mondván, hogy az adatok „több információt fognak adni arról, hogy az [Omicron] egy menekülési változat lehet-e, amely szükségessé teheti oltóanyagunk módosítását, ha a változat globálisan elterjed.”

A Pfizer és a BioNTech úgy véli, amennyiben szükséges körülbelül hat héten belül elkészül a Pfizer vakcina új verziója.

Omikron, a rettegett

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) „aggasztónak” minősítette az újonnan felfedezett B.1.1.529 (Omikron) koronavariánst. Ezt az ENSZ szervezete jelentette be szakértőkkel folytatott konzultációt követően. A változat a görög Omicron nevet kapta a WHO-tól.

„Ez a változat nagyszámú mutációt tartalmaz, amelyek közül néhány aggasztó”

Többek között az úgynevezett tüskeprotein több helyen is eltér a SARS-CoV-2 eredeti változatától – vagyis attól a ponttól, amely a szervezet saját sejtjeivel való dokkolásért és végső soron fertőzésért felelős.

A koronavírus új változatát először Dél-Afrikában találták meg, de nem világos, hogy onnan származik-e. Botswanában is regisztráltak eseteket, és ezt követően az Izraelbe, Belgiumba és Hongkongba visszatérő utazók körében észlelték a változatot.

Wolfgang Preiser virológus, aki a dél-afrikai Stellenboschi Egyetemen dolgozik, azt mondta a DW-nek, hogy aggodalomra ad okot, hogy a vírus elkerülheti az immunválaszt. „Ez azt jelenti, hogy másokat is megfertőzhet, akik korábban megfertőződtek és felépültek.” A beoltott emberek is érintettek lehetnek. „Jelenleg nagyon aktívan kutatjuk” – mondta Preiser. 

Működnek az oltások?

A BioNTech/Pfizer, a Johnson&Johnson, a Moderna és az AstraZeneca vakcinagyártók bejelentették, hogy alaposan megvizsgálják az új Omikron változatot, hogy vakcináik milyen mértékben védenek a fertőzésekkel szemben. A BioNTech legkésőbb két héten belül szeretné megadni az első válaszokat. 

Az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) Dél-Afrikában azonosított változata egyértelműen különbözik az eddigiektől, de a Pfizerrel már hónapokkal korábban felkészültek egy escape-változat felbukkanására ez azzal is járhat, hogy módosítani kell a Pfizer/BioNTech-oltóanyagot – mondta a német BioNTech szóvivője pénteken.

A hírvivő RNS (mRNS) technológiára épülő vakcinát mintegy hat héten belül lehet hozzáigazítani az új variánshoz. Ez annyit jelent, hogy a módosított oltóanyag száz napon belül válik elérhetővé.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) bejelentette, hogy a B.1.1.529-es variáns veszélyességéről  jelenleg nem lehet határozottan nyilatkozni.

Aggodalomra ad okot az új szuperváltozat

A koronavírus egy új, valószínűleg nagyon veszélyes változatának Dél-Afrikában terjedése nemzetközi aggodalmat keltett. A szakértők attól tartanak, hogy a B.1.1.529 változat nemcsak rendkívül fertőző a szokatlanul sok mutáció miatt, hanem könnyebben áthatolhat a vakcinák védőpajzsán is.

A szuperváltozat megjelenésével egyidőben Nagy-Britannia és Izrael elővigyázatosságból   korlátozta a légiforgalmat a térség államaiban. A WHO már tudomást szerzett a „B.1.1.529” változatról, és ma ülést tart róla.

A koronavírus új változatát intenzív megfigyelés alá vették Dél-Afrikában. Az Afrikai Unió egészségügyi szervezete szeretné előrehozni az első és a második oltást az esetleges emlékeztető oltások előtt. Izrael, Nagy-Britannia, India és Japán lezárja határait és szigorítja a belépési intézkedéseket.

Egy új változat, amely nemrégiben jelent meg Afrika déli részén, több mint 30 mutációt hordoz a SARS-CoV-2 vírus tüskeproteinjében. Nyilvánvalóan kezd elterjedni a dél-afrikai Gauteng tartományban, amely Johannesburg és Pretoria nagyvárosait foglalja magában.

Ulrich Elling bécsi genetikus szerint a különleges kombináció aggodalomra ad okot. A WHO már tudomást szerzett a „B.1.1.529” változatról, és pénteken ülést tart.

Míg a Covid-19 világjárvány Dél-Afrika többi részén lelassult tavasszal, Gauteng tartományban a közelmúltban hatalmas növekedést figyeltek meg az új fertőzések számában. A hirtelen növekedés több mint 1000 új fertőzésben csúcsosodott ki szerdán.

Az új változat már körülbelül kétharmadát teszi ki

A régióból származó néhány szekvenált vírusgenom közül Elling számításai szerint a B.1.1.529 jelzésű variáns már körülbelül kétharmadát teszi ki. Az első három megerősített eset Botswanából származik, egy esetet egy dél-afrikai nyaralónál észleltek Hongkongban. A helyzet még mindig zavaros, de a WHO már tárgyal erről – mondta Elling csütörtökön.

Sajnos a változat a tüskeproteinben nagyszámú mutációt egyesít. A szakértők 32 változást számolnak, bár a közzétett adatok még mindig tele vannak bizonytalansággal. Elling szerint elképesztő, hogy egy változat ennyi mutációt halmozhat fel. Az S fehérje szekvenciájában három újonnan beépített építőelem is található. Ez „általában soha nem történik meg” – mondja a tudós, aki csapatával hosszú hónapok óta elemzi a fehérjét Ausztriában. A sok mutáció közül ez a „legőrültebb”.

A genom egy része jelentősen megváltozott

A genom azon része is nagymértékben megváltozik, amely a fehérje azon pontjának tervrajzát adja, amellyel a vírus az emberi sejtekhez kötődik (receptor-kötő domén). A változatban ismert változások is vannak, amelyek az immunvédelem megkerülésével járnak, valamint teljesen új változások.

Egyelőre nem bizonyított, hogy a hirtelen növekedést a variáns okozza – hangsúlyozta Elling. Az biztos, hogy a mutációk felhalmozódása nem laboratóriumi hiba, hiszen ezt már több laboratóriumban is kimutatták. A most felbukkant B.1.1.529 variáns mindenesetre a jelenleg legaggasztóbb mutációk halmozódása.

Mindenesetre további vizsgálatok hiányoznának a veszély jobb felméréséhez. Az új fertőzési görbe Gautengben egyértelműen felfelé mutat. Ezért valószínűleg sürgősen intézkedésekre van szükség annak érdekében, hogy amennyire csak lehetséges, elkerüljük a további terjedést Dél-Afrikából – mondta Elling.

A helyzetre a dél-afrikai egészségügyi minisztérium is hivatkozott csütörtöki tájékoztatóján. Tulio de Oliveira szakértő rámutatott, hogy országszerte már 77 olyan eset van, ahol „nagyon szokatlan mutációs konstelláció” van. A teljes vírusgenomban körülbelül 50 változás található.

A tudós szerint a változat egyik „előnye”, hogy PCR-teszttel kimutatható: „Ez segít visszakövetni és megérteni, hogyan terjed.” A járvány valószínűleg a Gauteng régió diákjai körében kezdődött. Nem lehet megmondani, hogy a változatot a régióban hozták-e létre. De Oliveira a WHO holnapi sürgős ülésére utalt a változattal kapcsolatban.

Izrael és Nagy-Britannia korlátozza a légiforgalmat

Joe Phaahla egészségügyi miniszter szerint az új változat megerősíti azt a „tényt, hogy ez a láthatatlan ellenség nagyon kiszámíthatatlan”. Arra szólította fel a dél-afrikaiakat, hogy viseljenek maszkot, tartsák meg a távolságot, és különösen oltsák magukat. „A védőoltás extra eszközével is rendelkezünk, ami segít elkerülni a súlyos betegségeket, beleértve a klinikára kerülést vagy akár a vírus áldozatául esést is” – mondta.

Izrael ezután Dél-Afrikát, Lesotót, Botswanát, Zimbabwét, Mozambikot, Namíbiát és Eswatinit „vörös országoknak” minősítette. Ezekből az országokból már nem léphetnek be külföldiek Izraelbe – közölte Naftali Bennett miniszterelnöki hivatal. Amikor az izraeliek hazatérnek ezekből az országokból, akár 14 napig is karanténban kell lenniük egy Korona szállodában, de egy hét után két negatív PCR-teszttel is tesztelhetik magukat. Az új változatot szorosan figyelemmel fogják kísérni, hogy megakadályozzák Izraelben való elterjedését.

A brit kormány korlátozza a Dél-Afrika, Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Eswatini és Namíbia légiforgalmát az új vírusváltozat miatt. Sajid Javid egészségügyi miniszter elmondta, hogy szigorú szállodai karantén-követelmény van az érkezőkkel szemben. Vannak arra utaló jelek, hogy a B.1.1.529 még a Delta változatnál is fertőzőbb, és a rendelkezésre álló vakcinák kevésbé hatékonyak. Péntek déltől meg kell szüntetni a hat ország légiforgalmát.

Eddig egyetlen esetet sem találtak az új variánssal, amely állítólag körülbelül 30 mutációt tartalmaz az Egyesült Királyságban. Egyelőre csak Dél-Afrikában, Botswanában és Hongkongban vannak megerősített esetek.

A Die Presse cikke nyomán

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!