Musk a mesterséges intelligenciával választja ketté a világot

0
283
techrato.com

A demokrata adminisztráció a hagyományos hidegháborús felosztással állt elő amikor 2021-ben az Egyesült Államok stratégiai ellenfelévé nyilvánította Kínát és Oroszországot.

Bár Nixon és Kissinger 1972-ben egy sokkal brutálisabb kommunista diktatúrával állapodott meg az együttműködésről, Washingtonban siettek felfedezni 2021-ben, hogy Kínában a kommunista párt diktatúrát gyakorol. Ez már 1949 óta így van a Mennyei Birodalomban, de az USA-ban aszerint veszik elő a kínai kártyát ahogy pillanatnyi érdekük diktálja. Szavakban Donald Trump méginkább Kína ellenes mint Biden, ám legfontosabb embere, Elon Musk egészen másképp osztja ketté a világot: a digitális globalizáció nyertesei állnak az egyik oldalon, a vesztesek a másikon. Kik a nyertesek? Az USA és Ázsia, benne Kína, Dél Korea, India és a Közel Kelet digitális siker államai: Izrael, Szaúd Arábia és az Egyesült Arab Emírségek.

A többiek a vesztesek, az élen Európával.

A Teslat szokás az elektromos autógyártással azonosítani valójában azonban Elon Musk a mesterséges intelligencia fejlesztését is épp Sanghajban akarja folytatni új gyárában. Ezért támadták őt a washingtoni kongresszusban a demokraták, de Musk nyilvánvalóan élvezi Trump támogatását, ezért biztonságba tudta helyezni kínai beruházásait azon az áron is, hogy bezárással fenyegette meg az amerikai államot.

Elon Muskot Kínában rendszeresen fogadja Li Csiang miniszterelnök, aki egyértelműen közölte: a mesterséges intelligenciát fejlesztő gyár engedélyezése attól függ, hogy az USA kormánya milyen vámpolitikát folytat Kínával szemben.

A pekingi China Daily ujjong: Musk mesterséges intelligencia cége kapásból 6 milliárd dollárt hozott össze

Az xAI 6 milliárd dollárjába döntő szerepet Szaúd Arábia játszik, melynek uralkodója Mohamed bin Szalman herceg Donald Trump kedvenc tárgyaló partnere a Közel Keleten. Első elnöksége idején Trump első külföldi útja Szaúd Arábiába vezetett, ahol csekély 150 milliárd dollárért adott el fegyvereket. Ekkor fogalmazódott meg az Ábrahám terv, amely stratégiai együttműködést irányoz elő Izrael és Szaúd Arábia illetve az Egyesült Arab Emírségek között. Ennek megakadályozására indította el terrortámadását a Hamász Izrael ellen 2023 októberében – Irán és Oroszország támogatásával. A háborút Izrael megnyerte, Szíria oroszbarát és Iránbarát rendszerének bukásával a korábbinál jóval előnyösebb helyzetbe került. Trump minden bizonnyal újrakezdi az Ábrahám tervet, mely beilleszti a modernizálódó Közel Keletet a digitális globalizációba, amelyből kimaradnak a vallási és nemzeti viszályokba elsüllyedő százmilliók. Már ma is

- Hirdetés -

Dubajban rendezik meg a világ legnagyobb digitális vásárát.

Európa a nagy vesztes

Mario Draghi a brüsszeli bizottság számára készített jelentésében megállapította, hogy míg az USA és Kína állandóan fokozza versenyképességét a globális piacokon addig Európa mindjobban lemarad. Jó példa erre az elektromos autók piaca: a német autógyárak gyengélkednek miközben betört Európába a Tesla, és jönnek a kínaiak: a BYD és a többiek. Mit javasol Mario Draghi, az Európai Központi Bank ex vezére? Olyan közös uniós fejlesztési alapokat, melyekből támogatni lehetne a versenyképesség fokozását.

Honnan lenne erre pénz? A közös hitelfelvételből. Ez gazdaságilag teljesen logikus ámde politikailag keresztülvihetetlennek látszik. A tagállamok többsége nem hajlik a közös hitel felvételre, saját pénzük viszont nincsen elég a fejlesztésre. A versenyképesség ahelyett, hogy javulna, még romlik is.

Elon Musk inkább Kínával üzletel, és nem véletlenül: nemcsak az alacsonyabb munkabérek motiválják hanem az is, hogy ott engedélyezik a sofőrmentes autózás kipróbálását szélesebb körben. Ezenkívül a mesterséges intelligencia fejlesztése egyelőre elmarad még az USA mögött, de Hszi Csin-ping elnök szerint jövőre a fordulat éve jöhet: Kína az első helyre törekszik a mesterséges intelligencia felhasználásában és fejlesztésében. Elon Musk, a világ leggazdagabb embere, nem akar kimaradni a buliból…

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .