Sorra nyerik a pereket a társasági adó sport célú elköltése ügyében: legutóbb a DK, előtte a Transparency International keresete vált végrehajtandóvá. A két szervezet eddig összesen 39 pert indított. A párt a támogatások felhasználására kíváncsi, a TI arra, hogy a klubok kiktől, melyik évadban mennyi pénzt kaptak. Az ítélkezés a közérdekű adatok nyilvánosságának megerősítése felé mozdult el. Újabb perek jönnek, újabb sportágban.
Rutinszerűen mennek rendkívüli jogorvoslatért a Kúriához a tao-támogatásokkal kapcsolatos adatokat visszatartani kívánó szervezetek: a klubok, a szövetségek és a minisztériumok, de a Kúrián eddig végérvényesen eldőlt ügyekben megerősödni látszik az a felfogás, hogy a közérdekű adat nyilvánossága alapjog, megelőz minden mást (például, üzleti, banktitok) – derül ki Ligeti Miklós, a Transparency International (TI) jogi igazgatójának szavaiból. A TI eddig három pert indított minisztériumokkal (az EMMI és NGM), valamint öt szakági sportszövetséggel szemben a tao-összegekkel kapcsolatos igazolások megismerhetősége érdekében.
Legutóbb október második felében a Kúria harmadfokon jogerősen mondta ki:
a tao-ból kapott sporttámogatások közpénznek számítanak, közérdekű adatok, tehát nyilvánosak.
A TI az ítélet írásos formájának megérkezését várja, ezután 15 napon belül kell a minisztériumoknak és a szövetségeknek kiadniuk azokat az igazolásokat, amelyekből kiderül, kiktől hová, mennyi pénz ment az egyes sportévadokban.
A demokratikus Koalíció másik úton indult el, amikor tavaly decemberben 36 sportklubbal szembeni közadatigénylését vitte perre: ők a kapott pénz felhasználására kíváncsiak. Arra, hogy valóban a törvényben meghatározott utánpótlásképzésre fordítják-e, vagy például utazásokra, a klubok fenntartására – mondta el a FüHü-nek Földi Judit, a DK elnökségi tagja, a perek egyik kezdeményezője. Ők a futball mellett kosár- és kézilabdacsapatokhoz is fordultak adatokért.
Éppen a napokban a Mészáros Lőrinc vezette felcsúti focialapítvány vesztett véglegesen a DK-val szemben. Már erre a sorsra jutott a Videoton, a Bicske, a Ferencváros, a Vasas, az Újpest, a Honvéd és a Debrecen.
Nekik is ki kell adniuk az összes számlát a tao-támogatások elköltéséről.
(A Videoton első fokon pervesztes lett, mert a tulajdonos, Garancsi István ügyvédje elfelejtette, hogy már csak elektronikusan lehet beadványt benyújtani, a bíróság ezért elutasította a papíros fellebbezést.)
Ha 15 nap elteltével se teszik meg, bírósági végrehajtást fognak kérni
– mondta Földi Judit.
A számlákat azért is akarják látni, mert több klub esetében erős a gyanú, hogy egyáltalán nincs utánpótlásképzés, tehát minden elköltött pénz szabálytalan lehet – hangsúlyozta Földi Judit. De azt is látni akarják, hogy a sportági szövetségek által kiadott igazolások és a számlák tartalma összhangban vannak-e, mert lehetséges, hogy a kluboktól ömlesztve kapott számlákat valójában nem is ellenőrzik a szövetségekben. Azt is remélik, hátha kiderül, igaz-e a szóbeszéd, hogy akad olyan egyesület, amelynél számlákat vásárolnak, ami persze már önmagában bűncselekmény. Idén egyébként még három ítélet várható a 36-ból, majd következnek a jégkorong-csapatok, mert sok visszaélést sejtenek itt is.
Eddig legalább 320 milliárd forint áramlott az államkassza helyett sportegyesülethez tao-ból. A legtöbb, mintegy 14 milliárd a felcsúti akadémiához került.