Sokkolja a briteket a kormány karantén rendelete

0
1212

1,4 millió brit polgár életét dúlja fel, hogy a Spanyolországban újrakezdődő Covid-19 vírus járvány miatt karanténba kerülhetnek. 600 ezren ott nyaralnak, 800 ezren pedig már befizettek…

Csak az utazzon Spanyolországba, akinek feltétlenül muszáj – közölte a külügy Londonban látva a Covid-19-es vírussal kapcsolatos legfrissebb adatokat. Bár a madridi kormányzat megkísérli kisebbíteni a veszélyt, hogy megmentse a turizmust, de Londonban döntöttek: két hét karantén minden hazatérőnek!

Jelenleg valamivel több mint 600 ezer brit polgár nyaral spanyol földön – írja a Times, de sokan már befizettek a nyaralásra. Így jön ki az 1,4 millió brit, akiknek az életét alaposan felforgathatja a kormány döntése a karanténról. Boris Johnson miniszterelnök viszont nem véletlenül óvatos: kezdetben megpróbálták elviccelni a járványt. Az eredmény: maga a miniszterelnök is kórházba került korona vírus fertőzéssel, és épphogy megúszta ép bőrrel. Mások nem voltak ilyen szerencsések: Nagy Britanniában haltak meg a legtöbben a korona vírus következtében egész Európában, és a világon is csak két sokkal népesebb állam, az USA és Brazília előzi meg őket.

A hétvégén hosszú sorok várakoztak a hazatérésre Madridban a repülőtéren – számolt be a Daily Mail helyszíni tudósítója. Aki megjegyzi, hogy egész Spanyolország érintett bár a Baleari és a Kanári-szigetek megpróbálták kivonni magukat a karantén alól.

Mit szólnak a munkaadók?

Nem lehet megbüntetni a brit turistákat azért, mert Spanyolországban nyaraltak – hangsúlyozta Dominic Raab brit külügyminiszter. De akkor ki fizet a kéthetes karanténért?

A munkaadók lelkesedés meglehetősen visszafogott. Jogilag pedig a munkavállalók ki vannak szolgáltatva. Egy munkajogász így vázolta fel a helyzetet a Daily Mailben: „ha valakivel közli a munkaadó, hogy lejárt a szabadsága és ezért be kell jönnie, akkor nem hivatkozhat a kormány karantén rendeletére. Akkor ugyanis a munkaadó azt mondhatja: nem jöttél be dolgozni? Akkor nem fizetlek!”

A külügyminiszter persze másképp látja mindezt. Szerinte a törvény elég rugalmas ahhoz, hogy a munkaadók figyelembe vegyék: a munkavállaló nem azért nem jön be dolgozni, mert lógni akar, hanem azért, hogy megóvja munkatársait a potenciális fertőzés veszélytől. Végső soron azonban a munkaadók belátására van bízva: kifizetik-e a karantént vagy sem?!

Az érintettek borzasztó dühösek

„14 héten át éjjel-nappal dolgoztunk az egészségügyben. Most eljöttünk egy hétre Spanyolországba, de itt is dolgozunk egy járvány elleni programon. Erre jön ez a két hét karantén!” – mondta egy dühös brit turista, aki azért kérte a nevének elhallgatását a Daily Mail tudósítójától.

Emily Harrison, aki saját névvel nyilatkozott a madridi repülőtéren, azért hibáztatja a kormányt, mert „derült égből villámcsapásként jött a karantén rendelet. Mindenki bepánikolt. Rohamtempóban csomagoltunk és húzunk haza. Az egész nyaralásunk el van rontva!” Boris Johnson kormánya légi hidat hirdetett meg Spanyolország és Nagy Britannia között a több mint 600 ezer turista „kimentésére”. A légi híd egyelőre akadozva működik számol be Spanyolországból a Daily Mail. Amely a londoni repülőtereken sem talált sok elégedett embert, aki Spanyolországból érkezett. Egy családanya így nyilatkozott: „sokkolt minket a karantén döntés. Főként az, hogy ilyen gyorsan történt. Ha sejtettük volna, hogy ez lehetséges, akkor bele sem vágtunk volna egy nyaralásba Spanyolországban.”

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .