Rekord mennyiségű földgáz jött és jön Oroszországból

0
472
Facebook

A Facebookon Szijjártó Péter külügyminiszter, írt a növekvő mennyiségű földgázról, aki tizenharmadszor látogatott Oroszországba azóta, hogy Putyin megindította csapatait Ukrajna ellen 2022 február 24-én.

A magyar diplomácia vezetője az orosz energiaszektor irányítójával, Alekszandr Novak miniszterelnökhelyettessel tárgyalt. Kiderült, hogy sikeres a MOL oroszországi kőolaj kitermelése úgyhogy ebből profitálhat a magyar energia óriás.

David Pressman, az USA ex nagykövete ismertette az orosz-magyar energiakereskedelem adatait, és közölte: Putyin 2,2 milliárd dollárral támogatta Orbán Viktort az ukrajnai agresszió megkezdése óta. Ha valaki nem értené Orbán Viktor elszánt oroszbarát politikáját, akkor ezzel a csinos összeggel magyarázatot találhat arra, hogy miért nemzeti érdek az együttműködés Oroszországgal.

Szijjártó elismerően nyilatkozott az ideiglenes fegyverszünetről Ukrajnában, mely amerikai közvetítéssel jött létre. Kis szépséghibája ennek, hogy Putyin sietett azonnal megszegni azt, majd válaszul az ukránok is tovább folytatták a harcot vagyis Trump békepolitikája eddig nem hozott eredményt.

Az USA növelni akarja cseppfolyósított földgáz szállításait Európába

40%-kal nő a cseppfolyósított földgáz mennyisége a tervek szerint Európa irányában – ez derült ki egy zágrábi szakmai tanácskozáson, melyről Anton Bendarzsevszkij ukrán szakértő számolt be a Facebookon. Melyik országok vásárolják a legtöbb amerikai cseppfolyósított földgázt Európában? Hollandia, Franciaország, Nagy Britannia, Németország és Törökország. Különösen a két utóbbi állam az érdekes hiszen mindkettő az orosz földgáz nagy vásárlója volt.

- Hirdetés -

2021-ben az orosz földgáz aránya Európában 45% körül mozgott, de aztán jött Putyin háborúja Ukrajna ellen. Megindult a menekülés a moszkvai függéstől, és ma már az orosz részesedés lement 10% alá, az amerikai cseppfolyósított földgáz pedig meghaladja a 15%- ot.

Az amerikai cseppfolyósított földgáz ára az orosz vezetékes gáznál 10-30%-kal drágább. Ezt használja ki Orbán Viktor amikor a vezetés földgázt eladja Nyugaton természetesen csinos felárral.

Horvátországba a Krk szigeten levő cseppfolyósított földgázterminálra érkező földgáz  70%-a amerikai jelenleg. A gázvezeték kapacitása, mely Magyarországot is kiszolgálja tíz évre előre el van adva. Az USA egyértelműen Európa legnagyobb földgáz szállítója lett, és nagy kérdés, hogy miként viszonyul a legfőbb konkurenshez, Oroszországhoz.

Van-e Trump – Putyin energiapaktum?

Az amerikai elnök le akarja nyomni a globális energia árakat, mert tudja: az amerikai átlagpolgár annak alapján ítéli meg a kormányzat gazdasági teljesítményét, hogy mennyibe kerül egy gallon benzin? Trump és Putyin megállapodtak, hogy az OPEC + fokozza a kőolaj kitermelést áprilistól. Nem véletlenül rendezik az amerikai – orosz tárgyalásokat Szaúd Arábiában hiszen energia ügyekben a sivatagi királyság álláspontja meghatározó. Trump tervének sikeréhez béke kellene mind Ukrajnában mind a Közel Keleten, de jelenleg mindkét hadszíntéren tovább folyik a háború. Mindeközben Trumpnak szembe kell nézni az amerikai költségvetés problémáival, amelyek megdöbbentően súlyosak.

Trump Bokros Lajos legjobb amerikai tanítványa

Brutális megszorító csomagot alkalmaz az USA elnöke éppúgy mint 30 éve a Horn kormány pénzügyminisztere. Mindkét gazdaságpolitika alapja a neoliberális gondolkodás: minél kevesebb államot és minél több piacot, mert az állam nem jó gazda! Az államot karcsúsítják: az USA-ban milliókat bocsátanak el, mert a béreket így megspórolhatja az állam. A kassza feltöltése érdekében Bokros Lajos vámpótlékot alkalmazott Trump pedig büntetővámokat. Egyik sem felel meg a neoliberális elveknek, de szükség törvényt bont.

Orbán Viktor a Bokros csomag politikai visszhangját értékelve mondott búcsút a neoliberális elveknek, és tért át lassan, de biztosan az államközpontú modellre. Ezt a náci Németország alkalmazta a gazdasági válság leküzdésére , Oroszország és Kína a diktatúra modernizálására. Csakis Peking volt sikeres, de miért? A kínaiak a holisztikus gondolkodás hívei vagyis egységben látják a társadalmat, és ezért az informatikában lelték meg a csodaszert. Európát és Oroszországot messze megelőzve költöttek hatalmas pénzeket az informatikára, amelytől nemcsak a gazdaság fejlődését, de a társadalom kontrollját is várták. Orbán Viktor ezért irigyelte meg a kínai modellt, melyet Matolcsy György ismertetett meg vele. Csakhogy az informatika fejlesztéséhez hatalmas pénz és óriási piac kell: Kínában megvolt mindkettő, Magyarországon egyik sem. Így Magyarország belerohant a nemzetiszocialista putyini zsákutcába, ahol a gazdasági fejlődés semmi, a társadalom állami kontrollja minden. A szuverenista zsákutcában Oroszország hatalmas ásványi kincsei miatt viszonylag jól ellehet éppúgy mint a Türkménbasi utódai Türkmenisztánban, de Orbán Viktor nem egészen tízmilliós országának ásványi kincsek nélkül ez nem megoldás.

A stagfláció nem véletlen Orbán rendszerében: semmi sem nő csak az árak. Nem épp biztos garancia a választások megnyerésére …

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .