Putyin saját kémeit hibáztatja a villámháború kudarcáért

0
1239
Georgetown University

Két nap alatt akarta elfoglalni Kijevet az orosz elnök – mondta Washingtonban a kongresszusi bizottság előtt a CIA igazgatója. Bill Burns szerint Putyinnak valószínűleg azt jelentették az orosz hírszerzők, amit az elnök hallani szeretett volna. Már több mint két hete tart a háború és eredmény sehol.

Ukrajnában teljes a nemzeti egység az orosz invázióval szemben. Putyin már az invázió előtt megalázta a nyilvánosság előtt Szergej Nariskint, az FSZB főnökét. Minden bizonnyal azt rótta fel a polgári hírszerzés vezetőjének, hogy nem sikerült puccsot szerveznie Kijevben. Senki se hívta be „a testvéri orosz csapatokat”.

Tisztogatás

Házi őrizetbe helyezték Moszkvában az FSZB ötös számú főosztályának vezetőjét és helyettesét. Szergej Beszeda vezette eddig a külföldi hírszerzést az FSZB-n belül. Nemcsak hogy nem sikerült Ukrajnában támogatókat találnia az orosz invázióhoz, de alábecsülte a nyugati világ reakcióit és a szankciók súlyosságát is. Az FSZB szerint a franciáktól, a németektől, az olaszoktól és a magyaroktól „megértő semlegességet” vártak az ukrajnai invázió után. Arra számítottak, hogy megoszlik a nyugati reakció: a kemény angolszász vonal és a mérsékeltebb francia-német-olasz-magyar irányzat között. Ehelyett egység jött létre a NATO-ban éppúgy mint az Európai Unióban. Még Orbán Viktor is beállt a sorba pedig őrá számítottak Moszkvában. Putyin más európai barátai is siettek elhatárolni magukat az Ukrajna elleni orosz inváziótól.

Putyin zsákutcában

Az orosz elnök legnagyobb baja az, hogy nincs forgatókönyve a politikai megoldásra Ukrajnában – mondta Bill Burns, a CIA igazgatója. Nincs a láthatáron ukrán Kádár János vagy Jaruzelski. Az idő nem az oroszoknak dolgozik. Putyin óriási kockázatot vállalt az ukrajnai invázióval és nem készített B tervet. Így akaratlanul is létrehozta a Nyugat egységét Oroszországgal szemben, és a szankciók drámai következménnyel járnak az orosz életszínvonalra. Ez aligha tesz jót Putyin népszerűségének. Egyetlen igazi szövetségese maradt: Kína. Peking cinikus józansággal ki is használja Oroszország szorult helyzetét: kedvező áron juthat energiához és nyersanyagokhoz. Közben pedig a Global Times, a kommunista párt angol portálja nyíltan örvendezik azon, hogy az európai háború miatt mind több külföldi befektető keresi fel Kínát, ahol békés, nyugodt körülmények között vállalkozhat és juthat tisztes profithoz.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .