Hadiállapotot hirdetett Dél Korea erősen konzervatív elnöke, aki azután rákényszerült annak visszavonására.
“Az ellenzék Észak Korea befolyása alá került” – indokolta a hadiállapotot Jun Szogjol, aki minimális többséggel nyerte meg korábban az elnökválasztást baloldali ellenfelével szemben. Dél Koreában a baloldal nyitott a tárgyalásokra Észak Koreával, ahol 1945 óta kőkemény kommunista diktatúra uralkodik, melyet még a sztálini Szovjetunió vezetett be, majd a Kim dinasztia nemzeti kommunista rendszerré változtatott.
Kim Dzsong Un a nyáron stratégiai együttműködési egyezményt írt alá Phenjanban Vlagyimir Putyinnal, majd pedig 12 ezer katonát küldött Oroszországba, hogy harcoljanak Ukrajna ellen.
Kim Dzsong Un elismerően nyilatkozott Orbán Viktor grúziai útjáról amikor a magyar miniszterelnök röviddel a választások után Tbilliszibe utazott, hogy támogatásáról biztosítsa az oroszbarát kormányt. Sem az államfő sem az Európai Unió nem fogadja el a választás eredményét Grúziában, ahol kaotikus állapotok alakultak ki, mert az ellenzék folyamatosan tüntet, hogy új választásokat kényszerítsen ki az egykori szovjet tagállamban. Dél Koreában is tüntetések kezdődtek, hogy lemondásra kényszerítsék a jobboldali államfőt, aki hadiállapotot rendelt el, hogy megfélemlítse az ellenzéket.
Teljhatalom a külső veszélyre hivatkozva
Amikor Hannibal hadserege közeledett Róma városához, akkor diktátort nevezett ki a szenátus, hogy megvédje a birodalom központját. A legtöbb állam alkotmányában a hasonló esetekre hivatkozva rendkívüli jogokkal ruházzák fel a vezetést, és erőteljesen korlátozzák az ellenzék jogait.
Dél Koreában 1953 óta béke van, de csak fegyverszünetet kötöttek Észak Koreával vagyis a hadiállapot formálisan fennáll. Ezen a címen Dél Koreában is sokáig diktatúra uralkodott ám az ország az USA biztatására áttért a demokráciára.
A két nagy párt közül a jobboldali képviseli a kemény szembenállást Észak Koreával míg a baloldal tárgyalások útján szeretné elérni a két Korea egyesülését. Az orosz – észak-koreai katonai együttműködés megerősödése kiélezte a belpolitikai feszültséget Dél Koreában, de távolról sem jelent nemzetbiztonsági problémát ahogy a jobboldali elnök azt állította. Ezért volt kénytelen hat órával később visszavonni a hadiállapot bejelentését az államfő, akinek pozíciója megingott: sok tanácsadója is elhagyja a süllyedő hajót, az ellenzék pedig tüntet és az elnök lemondását követeli.
Miért áll fenn vészhelyzet Magyarországon?
Orbán Viktor kezdetben a Covid pandémiával indokolta azt meg, később pedig jött a háború Ukrajnában: Putyin 2022 február 24-én indította meg csapatait a szomszédos állam ellen.
Zelenszkij elnök hadiállapotot hirdetett – teljes joggal, de milyen vészhelyzet áll fenn Magyarországon? Semmilyen!
Sem Lengyelországban sem pedig Romániában nem áll fenn vészhelyzet noha mindkét állam támogatja Ukrajnát, ezért sokkal inkább ki van téve az orosz fenyegetésnek mint Magyarország, amely többé – kevésbé nyíltan oroszbarát diplomáciát folytat. Orbán Viktor az egyetlen olyan vezető az Európai Unió tagállamai közül, aki tárgyal Putyinnal az ukrajnai agresszió után is. Igaz: Robert Fico szlovák miniszterelnök jelezte, hogy jövő májusban részt vesz a győzelem napi ünnepségeken Moszkvában. Ez lesz a nyolcvanadik évforduló, melyre Putyin meghívta Donald Trumpot is azon az alapon, hogy az USA és a Szovjetunió együtt győzte le a náci Németországot a második világháborúban. Nem kizárt, hogy Orbán Viktor is elmegy Moszkvába ebből az alkalomból noha a második magyar hadsereg megsemmisítő vereséget szenvedett a szovjet fronton 1942-43 telén a Don kanyarban.
Szijjártó Péter külügyminiszter, akit korábban a Barátság Érdemrenddel tüntetett ki Lavrov, az orosz diplomácia vezetője, 12-szer járt Oroszországban azóta, hogy Putyin megindította csapatait Zelenszkij ukrán elnök megbuktatására.
Szijjártó Péter részt vesz a NATO külügyminiszterek értekezletén, ahol a “különutas” magyar álláspontot képviseli.
A magyar diplomácia Trump ígéretében bízik: a megválasztott amerikai elnök a választási kampány során azt ígérte, hogy egy-két nap alatt békét teremt Ukrajnában. Ha valóban fegyverszünet lesz Ukrajnában, akkor Orbán Viktor mire hivatkozva fogja fenntartani a vészhelyzetet Magyarországon?!