Az amerikai elnök szinte egy lélegzettel jelentette be, hogy Kínával szemben 10%-ról 20%-ra emeli a vámokat míg az Európai Unió 25%-os vámokra számíthat.
“Trump második elnöki periódusában Európa már az USA vazallusa sem lehet” – írja a China Daily. A pekingi lap arra céloz, hogy Emmanuel Macron francia elnök Kínából hazatérve közölte a világgal: ” Európa nem lesz az Egyesült Államok vazallusa!” Akkor még a Biden adminisztráció volt hatalmon Washingtonban, ahol 2021-ben stratégiai ellenfélnek nyilvánították Kínát és Oroszországot. Csakhogy Trump visszatért, és véget vetett az atlanti együttműködésnek. Biden nyomást gyakorolt Európára, hogy kövesse Kína ellenes szankcióit: “vámok az elektromos autókkal szemben, a holland szuper chip gyár termékeinek export tilalma Kínába, európai hadihajók megjelenése a tajvani szorosban stb.” – írja a China Daily, amely rámutat arra, hogy cserébe az USA garantálta Európa biztonságát, de ez Trump megjelenésével megszűnt.
“Az Európai Unió azért jött létre, hogy kibasszanak az Egyesült Államokkal”
– vádaskodott Trump.
“Európának egyre nehezebb nemet mondania az Egyesült Államoknak, mert egyre nagyobb a szakadék az USA és az Európai Unió gazdasági, pénzügyi és katonai ereje között. Még inkább igaz ez a technológiára” – hangsúlyozza a kínai lap.
“Az USA ma már fenyegetést jelent Európára nézve”
A China Daily azt hangsúlyozza, hogy
“szétesik az atlanti együttműködés, és semmilyen jel sem mutat arra, hogy a közeli jövőben ez a folyamat leállna vagy a visszájára fordulna.”
Európának szüksége van az 1,4 milliárd lakosú Kínára, a világ második legnagyobb gazdasági hatalmára: ”Kínának és Európának közösek az érdekei. Olyan világgazdasági rendet akarnak, amely stabil és amelynek működése a szabadkereskedelmen és nem a protekcionizmuson alapul. Mind Európa mind Kína ellenzi a hegemonizmust” /Pekingben ez az eposzi jelzője Trump politikának/.
“Az együttműködésnek kell dominálnia Kína és Európa kapcsolatában” – hangsúlyozza Zsang Csian professzor, a Nemzetközi Kapcsolatok intézetének alelnöke, aki a pekingi China Dailyben fejtette ki a véleményét.
Trump kétkulacsos politikája
Az első washingtoni kormányülésen az amerikai elnök kijelentette:
”mi azt akarjuk, hogy a kínaiak beruházzanak az Egyesült Államokban, és mi is be akarunk fektetni Kínában. Jó kapcsolatokra törekszünk Kínával.”
Az egyetlen külföldi vendég, akit Donald Trump meghívott a beiktatására Hszi Csin-ping volt, aki maga helyett Han Zseng alelnököt küldte Washingtonba.
“A kereskedelmi háborúnak nincsenek nyertesei csak vesztesei vannak”
– írja a szankciókkal kapcsolatban a Global Times, amely a kínai vezetés nézeteit tükrözi. A lap rámutat arra, hogy “a Deep Seek mesterséges intelligencia és egy kis kínai gyógyszergyár világsikere bizonyította: Kínával már számolni kell a technológia élvonalában is.”
Végül a Pekingben megjelenő angol nyelvű lap üzen Donald Trumpnak: