Na mi van Putyin?! – kérdik gúnyosan Azerbajdzsánban

0
582
azernews.az

Két azeri állampolgárt agyonvertek a rendőrségen Jekatyerinburgban Oroszország kellős közepén: valószínűleg egy gengszter háborúról volt szó, de Bakuban hevesen reagáltak. Letartóztatták az orosz propagandamédia munkatársait Azerbajdzsán fővárosában, ahol tetszőlegesen összefogott orosz állampolgárokat békaügetésben masíroztattak az állami televízió  kamerái előtt.

Nemes Gábor, aki a Kossuth rádió tudósítójaként többször is járt Bakuban, arról számolt be, hogy Alijev elnök pompás ürügyet talált arra, hogy tovább távolodjon Moszkvától. Ez már akkor megkezdődött amikor az orosz légierő tévedésből lelőtt egy azeri utasszállító gépet, 38-an meghaltak. Putyinnak esze ágában sem volt bocsánatot kérnie. Soha nem szokott ilyet tenni, de egy egykori kis szovjet tagállam esetében valószínűleg eszébe sem jutott. Alijev azeri elnök válaszul nem ment el a győzelem napi ünnepségre Moszkvába. Alijev elnök, aki Moszkvában végezte tanulmányait, jó kapcsolatot épített ki az Egyesült Államokkal és Izraellel. Amikor Irán kemény vonalas elnökének helikoptere lezuhant, akkor Teheránban azzal vádolták meg Azerbajdzsánt, hogy Izrael onnan indított drónokat “a baleset” előállítására.

Azerbajdzsán a CIA kedvence

A Szovjetunió felbomlásakor az USA szemet vetett Azerbajdzsánra, melynek stratégiai fekvése és olaj- földgáz kincse már régóta a figyelem középpontjában áll: már Adolf Hitler is el akarta foglalni Bakut, hogy biztosítsa a harmadik birodalom olajellátását. Gina Haspel asszony volt a CIA regionális főnöke amikor a Szovjetunió összeomlott, és Azerbajdzsán függetlenné vált. A ma már 10 milliós országot, melynek lakóinak többsége muzulmán és a törökhöz hasonló nyelven beszél, az Alijev klán vezette már a szovjet időkben is: Gejdar Alijev kezdetben a titkosszolgálat helyi parancsnoka volt, majd innen emelkedett fel a kommunista párt vezéri posztjára. Már életében szobrot emeltek neki mint a Szovjetunió kétszeres hősének. Moszkvában is sikeresen nyomult előre: bekerült a Politikai Bizottságba, sőt Gorbacsovval szemben elindult a főtitkári posztért is, de nem volt esélye. Moszkvában ugyanis 1953-ban a grúz Sztálin halála után elhatározták: többet kaukázusi vezér nem lesz! Sztálint Dzsingisz kánhoz hasonlították a kommunista vezetők, akiket azután egymásután likvidált is a grúz diktátor. Gina Haspel asszony az USA nevében alkut ajánlott Gejdar Alijevnek, a jelenlegi államfő apjának. A szovjet vezető rábólintott az amerikai ajánlatra, így nem csoda, hogy napjait egy amerikai katonai kórházban fejezte be.

A trónt – átmeneti zavarok után – Ilham Alijev örökölte, aki éppen olyan nemzetiszocialista rendőrállamot épített ki Azerbajdzsánban mint Putyin Oroszországban. Amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát – 2022 február 24. – az orosz energia pótlására Azerbajdzsán is felmerült. Ebből a célból még Ursula von der Leyen asszony, a brüsszeli bizottság elnöke is elrepült Bakuba. Az azeri fővárost egyébként éppúgy maguknak követelik az orosz nacionalisták mint Odesszát Ukrajnában.

Orbán, a türk avagy a baltás gyilkos szabadon bocsátása

Világbotrány kerekedett abból, hogy a magyar miniszterelnök kiengedte a börtönből azt az azeri katonatisztet, aki egy budapesti NATO tanfolyamon baltával agyoncsapta örmény tiszttársát. Nem személyes ügyről volt szó hanem a Hegyi Karabah tartományról, melyet vegyes lakossága miatt magának követelt mind Azerbajdzsán mind pedig Örményország. A kis keresztény állam megszakította a diplomáciai kapcsolatait Magyarországgal Orbán döntése nyomán, de a magyar miniszterelnök vígan felfedezte magában a türköt, be is lépett a Türk tanácsba, mely májusban épp Budapesten tartotta meg csúcstalálkozóját. Ebből az alkalomból természetesen Budapesten járt Ilham Alijev is, aki a kapcsolatok további fejlesztéséről tárgyalt Orbán Viktorral a karmelita kolostorban. A MOL már 2019- ben olajmezőt vásárolt Azerbajdzsánban, Magyarország pedig a földgázimport diverzifikációja érdekében egyre több földgázt  vásárol Azerbajdzsánban.

- Hirdetés -

A kaviár diplomácia jellemzi Ilham Alijev külpolitikáját vagyis megvásárolja azokat a döntéshozókat, akikre szüksége van. Ma sem tudjuk, hogy Orbán Viktor mit kapott cserébe a baltás gyilkos elengedéséért, akit nemzeti hősként ünnepeltek Azerbajdzsánban. Máltán egy oknyomozó újságírónő kutakodott a miniszterelnök azeri kapcsolatai után: a három gyerekes családanya autóját felrobbantották. Az Európai Parlament akkori elnöke Máltára sietett, hogy elmondja: Európában ilyen nincs! Málta miniszterelnöke nem vállalta a felelősséget az újságírónő meggyilkolásáért, de nagy késéssel lemondott, és eltűnt a süllyesztőben. Ilham Alijev és Orbán Viktor még a helyén van…

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .