Musk vagy Trump irányítja majd az új gazdaságpolitikát?

0
198

A világ leggazdagabb embere mind nagyobb szerepet játszik Trump csapatában. Elon Musk Trump floridai birtokán bérel egy “kunyhót” havi 2000 dollárért, és sikeresen lobbizik a high tech cégekért  és Kína mellett.

Nouriel Roubini, a Végzet közgazdásza úgy véli: jó eredménye is lehet Trump rossz gazdasági elképzeléseinek, ha korlátok közé szorítják a legvadabb célkitűzéseket.

A Végzet közgazdásza szerint, ha visszafogják Trumpot, akkor 2025-ben lehet növekedés túlságosan nagy infláció nélkül. Miért?

Business First – első az üzlet

– ez Trump jelszava.

Trump bizniszpárti gazdaságpolitikája felébreszti a vállalkozók elemi ösztönét, és ez a gyakorlatban több beruházást, újítást és növekedést jelent. A társasági és személyi jövedelemadó csökkentések jórésze lejár 2025-ben, de ezeket Trump könnyedén meghosszabbíthatja hiszen mind a képviselőházban mind pedig a szenátusban többsége van. A dereguláció Trump mániája, de hogyha ezt korlátok közé szorítják, akkor elvezethet a bürokrácia csökkentéséhez, mely fokozza a gazdaság növekedését.

- Hirdetés -

Nouriel Roubini, aki a Project Syndicate oldalon fejti ki a véleményét, itt  Elon Musk tervezett bürokráciacsökkentő intézkedéseire gondol. A világ leggazdagabb vállalkozója, akinek a vagyona meghaladja a 400 milliárd dollárt, odaköltözött Trump floridai birtokára: a CNBC szerint havi 2000 dollárt költ egy nyaralóra Mar-a-Lagoban. Elon Musk 4 millió embert akar kirúgni az amerikai állam apparátusból.

“A Department of Government Efficiency – DOGE – a kormányzati hatékonyság minisztériuma – természetesen képtelen lesz arra, hogy végrehajtsa azt amit ígér: 2000 milliárd dollárt megtakarítani a költségvetésnek, de hogyha “csak” 200 milliárdot sikerül, már az is nagy eredmény” – hangsúlyozza Roubini.

A jó hírekhez tartozik, hogy Trump napi 3 millió hordóval kívánja növelni az USA olajkitermelését, ez pedig oda vezethet, hogy az energia költségek csökkenek. Ily módon javul az energia intenzív ágazatok nemzetközi versenyképessége. Csak reménykedni lehet abban, hogy a Biden kormányzat zöld energia támogatásait nem veszik ki a rendszerből.

Szintén jó hír, hogy Trumpnak egyre jobb a viszonya a high tech cégekhez, és ez turbó fokozatba kapcsolhatja azokat az ágazatokat, melyek vezető szerepet játszanak a globális gazdaságban.

“Az USA komparatív előnye nőhet olyan ágazatokban mint a mesterséges intelligencia fejlesztése, a robotok gyártása, az automatizálás vagy a biológiai – orvosi kutatások. Trump egyáltalán nem akarja korlátozni ezeket, sőt el kívánja takarítani az útjukból az akadályokat, de ehhez idő kell.”

Inflációs fenyegetés

Trump meghirdette az infláció ellenes harcot, de a magas vámtarifák, a kereskedelmi háborúk, a leválás Kínáról mind-mind infláció növelő tényező. Miképp vezethetnek inflációhoz Trump ígéretei? Egyrészt azáltal, hogy az ellátási láncok sokkot kaphatnak, másrészt pedig rendkívüli kereslet mutatkozhat a piacokon.

“Mindez károsan befolyásolhatja a gazdasági növekedést az Egyesült Államokban, de a kár mértéke attól függ, hogy milyen magasak lesznek a büntetővámok, mennyire erősek a protekcionista intézkedések?”

Roubini itt is Elon Muskra utal, aki Kína egyik legfőbb lobbistája Trump csapatában már csak azért is, mert a Tesla legnagyobb autógyára Sanghajban működik. Amikor legutóbb fogadta a világ leggazdagabb emberét Li Csiang kínai miniszterelnök, akkor kerek-perec megmondta neki, hogy egy második Tesla gyár felépítése Sanghajban attól függ: a Trump kormány milyen politikát folytat Kínával szemben? – számolt be erről a pekingi Global Times.

Rossz hír lehet az amerikai gazdaságnak, ha drákói rendelkezéseket hoz Trump a bevándorlással kapcsolatban. Miért lehet ez nagy gond?

“A bevándorlás drákói korlátozása, nem beszélve a tömeges deportálásokról, visszafoghatja a növekedést és növelheti az inflációt, mert megemelheti a bérköltségeket és munkaerőhiányt okozhat néhány kulcságazatban.”

Roubini itt is Muskra céloz, aki elérte, hogy a high-tech iparágak külföldi munkaerő szükségletét Trump nem fogja korlátozni – számolt be erről a Bloomberg.

Rossz hír lehet a költségvetés állapota hiszen a deficit 8 ezer milliárd dollárral nőhet a következő évtizedben. Ez inflációgerjesztő lehet, és emelheti a kamatlábat visszafogva a gazdaság növekedését.

A dollár árfolyamának tudatos csökkentése szintén rossz hír lehet, mert növelheti az inflációt és zűrzavart okozhat a globális pénzügyekben. Ha pedig Trump fenyegetésekkel megpróbálná befolyásolni a Federal Reserve Board kamatpolitikáját, akkor ezzel nemcsak az inflációt, de az inflációs várakozásokat is fokozná.

Geopolitikai kockázatok

Trump csökkentheti a kockázatokat ezen a téren, ha eredményt ér el az ukrajnai konfliktusban vagy a közel-keleti háborúban. Ez jó hír lenne nemcsak az Egyesült Államoknak, de az egész világnak. Rossz hír lenne viszont egy átfogó kereskedelmi háború Kínával, mely feldarabolná a globális gazdaságot.

Szerencsére sok gazdasági tényező visszafogottságot sugall Trumpnak.

“A legfontosabb korlát az, hogy amennyiben nő az infláció és a költségvetési hiány, akkor az államkötvények kamatai is megugranak. Ebben az esetben a New York-i tőzsde is korrigálna legkevesebb 10%-kal” – jósolja a Végzet közgazdásza, aki a 2008-as pénzügyi válságban szerezte meg hírnevét.

“Minthogy Trump a tőzsdei árfolyamokkal méri az elnöki teljesítményt, ezért lázas ötleteit jéghideg vízzel locsolhatja meg a tőzsde negatív szereplésének esélye.”

Mindebből az következik, hogy “2025-ben növekedés lehet az USA gazdaságában, de az nem éri el a tavalyit. Mindent összevéve jól alakulhat az Egyesült Államok gazdasági éve, persze csak akkor, ha nem következik be valamilyen előre nem látható fordulat például egy geopolitikai sokk” – vázolja fel a kilátásokat Nouriel Roubini a Project Syndicate portálon.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .