A jeles zongoraművész feltette a kérdést: vajon Bartók Béla miért emigrált az Egyesült Államokba 1940-ben? Nyugodtan maradhatott volna, de a lelkiismerete nem ezt diktálta éppúgy mint Thomas Mannak vagy Arturo Toscanininek.
“Magyarország hiányzik, az orosz zenehallgató közönség a legjobb a világon, az amerikai lemondás pedig hatalmas anyagi veszteséggel jár. Nagyon kis pont vagyok ahhoz, hogy azt higgyem: bármit is megváltoztathatok. Ez lelkiismereti kérdés” –
hangsúlyozta Sir András Schiff, aki az Indexnek nyilatkozott.
Wilhelm Furtwängler hatalmas karmester volt, de filmfelvétel van arról, hogy kezet fogott Goebbels propaganda miniszterrel a Mesterdalnokok nyitány után, melyet megtapsolt az egész náci vezérkar, amely bálványozta Wagnert.”
Majd Schiffer András Babits Mihályt idézte, aki szerint
“vétkesek közt cinkos, aki néma.”
Milyen erkölcsi kifogása van Schiff Andrásnak Trumppal és Orbánnal szemben?
“Trump csodálja Orbánt. Mindkettőjüket megválasztották. Mindketten a dzsungel törvényét követik: a legerősebb győz! Orbán ezt lépésről lépésre alakította ki: a törvény, az alkotmány, a sajtó birtokbavételével. Ilyen körülmények között a választásoknak semmilyen jelentőségük sincsen” – állítja Schiff András.
“Trump jellemzése meghaladja a képességeimet. Milyen ember ez, egyáltalán ember-e? Ha igen, akkor szégyellnünk kell magunkat, hogy ugyanahhoz a fajhoz tartozunk.”
Kicsoda Donald Trump? Schiff András nem fogja vissza magát:
”Trump egy durva közönséges kulturálatlan bunkó, akiről az utca embere magára ismerhet”
– hangsúlyozza Schiff András. Aki nem gondol arra, hogy lehet mindez egy szerep, amelyet televíziós tapasztalatok alapján Donald Trump eljátszik, hogy eladja a népnek a szupergazdagok politikáját.
“Hiányzik nekem Magyarország”
Így vall a 72 éves zongoraművész, aki 1979-ben tehát még a kommunista rendszer idején emigrált Nagy Britanniába, ahol Erzsébet királynő lovaggá ütötte 2014-ben. Felváltva él Londonban és Firenzében. 1987-ben Salzburgban telepedett le egy időre, ahol megszerezte az osztrák állampolgárságot is. 1990-ben Grammy díjat kapott.
“Magyarország nagyon hiányzik, de a nyelv az velem van: az irodalom és a remek viccek. Ha Magyar Péter nyerne 2026-ban, akkor ingyenes koncertet adnék Budapesten, de őszintén szólva nem nagyon hiszek a változásban Magyarországon” – nyilatkozta az Indexnek Schiff András zongoraművész.