Az Arab Liga vezetője, Ahmed Aboul Gheit „a gázai hadműveletek azonnali befejezésére” és „a két fél fegyveres konfrontációjának befejezésére” szólított fel. „Izrael erőszakos és szélsőséges politikája egy időzített bomba, amely megfosztja a régiót a stabilitás minden komoly lehetőségétől ” – tette hozzá.
Egyiptom, az izraeli-palesztin konfliktus hagyományos közvetítője mindkét felet a „legnagyobb önmérséklet gyakorlására” szólította fel, figyelmeztetve „a folyamatban lévő eszkaláció súlyos veszélyére” . Abdel Fattah al-Sissi elnök figyelmeztetett „a helyzet további romlásának veszélyére”, Sameh Choukri, a diplomácia vezetője pedig telefonon beszélt jordániai, emírségi, török, német és francia kollégáival, valamint az európai diplomácia vezetőjeével, Josep Borrellal.
Jordánia emellett figyelmeztetett a helyzet „volatilitására”, „különös tekintettel a palesztin nép elleni izraeli támadásokra és jogsértésekre, amelyeknek Ciszjordánia városai és régiói tanúi vannak”. Emlékeztetőül: Jordánia és Egyiptom volt a térség első két országa, amely békemegállapodást kötött Izraellel.
Az Egyesült Arab Emírségek, amelyek 2020-ban az Ábrahám-egyezmény részeként normalizálták kapcsolatait Izraellel, „azonnali tűzszünetre” és „a legnagyobb önmérsékletre” szólított fel . A Külügyminisztérium közleményében hangsúlyozta a civilek védelmének fontosságát.
Marokkó, amely szintén csatlakozott az Ábrahám-egyezményhez és diplomáciai kapcsolatokat létesített Izraellel, „mélységes aggodalmának ad hangot a helyzet romlása és a katonai akciók kitörése miatt a Gázai övezetben, és elítéli a civilek elleni támadásokat, bárhol is legyenek” – áll a Külügyminisztérium sajtóközleményében.
A külügyminisztérium közleménye szerint Szaúd-Arábia azt mondta, hogy „a királyság a két fél közötti eszkaláció azonnali befejezését. Rijád megismételte más regionális államok, köztük Kuvait, Irak, Katar és Omán, valamint az Iszlám Együttműködési Szervezet (OIC) kijelentéseit, miszerint a szombati támadás „a folyamatos megszállás és a palesztin nép jogfosztásának eredménye volt.”
Szíria „terror elleni háborúnak” nevezte a Hamász hadműveletét, és „tiszteletre méltó eredménynek, amely bizonyítja, hogy a palesztinok számára ez egyetlen módja annak, hogy törvényes jogaikat elérjék”. Szíria emellett „támogatását” fejezte ki a palesztin nép és a „cionista terrorizmus ellen harcoló” erők iránt.
Irán is támogatta a Hamaszt. „Támogatjuk ezt a büszke hadműveletet ” – jelentette ki Yahya Rahim Safavi, a Forradalmi Gárda tábornoka, miközben Nasszer Kanaani, a Külügyminisztérium szóvivője is üdvözölte az iszlamista párt ágának offenzíváját.
Jemenben a fővárost, Szanaát irányító huthi lázadók kijelentették, hogy támogatják a dzsihadisták „hősi hadműveletét”, a „méltóság, büszkeség és védelem csatáját”. A lázadók hivatalos hírügynökségükön közzétett közleményükben azt mondták, hogy a támadás „felfedte Izrael gyengeségét, törékenységét és tehetetlenségét”.
A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.
A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.
A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.