Egyiptom amerikai helyett kínai vadászgépeket vásárol

0
415
airlines.net

Az egyiptomi légierő F16-os flottáját a kínai J10-C re cseréli le. Így döntött Sziszi elnök, aki az amerikaiak szövetségese volt, de a közel-keleti fejlemények miatt hűvösebbé vált a viszonya az Egyesült Államokkal. Az egyiptomi légierő orosz és francia vadászgépeket is vásárolt. Mubarak egykori egyiptomi elnököt a Szovjetunióban képezték ki vadászpilótának amikor a két állam kapcsolata még igen baráti volt.

Kissinger külügyminiszter változtatott, aki az 1973-as Jom Kippur háború után Egyiptomot a Nyugat oldalára állította. 2024-ben Egyiptom csatlakozott a BRICS szövetséghez, amely többé kevésbé nyíltan megkérdőjelezi az USA vezető szerepét a világban.

Az amerikai diplomácia kudarcát kihasználva a kínaiak nyomulnak előre a Közel Keleten

Kairóban azt fontolgatják, hogy nemcsak ezt a negyedik generációs vadászgépet vásárolják meg Kínától hanem a korszerűbb J31-es ötödik generációs vadászgépet is. Ez a kínai lopakodó, amely összemérhető az amerikaival viszont lényegesen olcsóbb. Ebből a vadászgépből egyelőre csak Pakisztán vásárolt külföldön. Mind Pakisztán mind Egyiptom rém rossz pénzügyi helyzetben van, a kínaiak ezért előnyös kölcsön szerződéssel adják el a vadászgépeket. Ily módon viszont mind Iszlámábád mind pedig Kairó pénzügyi függésbe kerülhet Pekingtől. A pakisztániak már nyakig benne is vannak a kínai adósságcsapdában.

Peking rendkívüli mértékben érdeklődik a Közel Kelet iránt: egyrészt a földgáz és a kőolaj miatt, másrészt pedig a Szuezi csatorna stratégiai víziútja miatt. Kína egyetlen külföldi katonai támaszpontja Dzsibutiban van.

A kínai diplomácia nemrég elérte, hogy a két nagy rivális: Szaúd Arábia és Irán megbékéljen egymással.

Közben az USA közel-keleti diplomáciája befuccsolt hiszen a Hamász terrortámadása megakadályozta Szaúd Arábia és Izrael megbékélését. A lassan egy éve folyó háború lehetetlenné teszi a mérsékeltebb arab államok számára, hogy nyíltan együttműködjenek Izraellel. Az amerikai diplomácia ezért is sürgeti a fegyverszünetet a gázai övezetben, de ehelyett Netanjahu miniszterelnök tovább folytatja a háborút, amely mindinkább kiterjed Ciszjordániára is. Közben a libanoni Hezbollah ellen is hadakozik az izraeli hadsereg, amely még sohasem kényszerült ilyen hosszú és ennyire kilátástalan háborúra.

A kínaiak békejavaslattal álltak elő a Közel Keleten is, de igyekeznek kimaradni a válságból, amely egyelőre megoldhatatlannak tűnik.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .