Depresszió és elhúzódó válság

0
1319
youtube.com

Tízéves visszaesés követheti a koronavírus járványt: pangás és adósságválság jellemzi majd a következő évtizedet – jósolja Nouriel Roubini, akinek pesszimista előrejelzései gyakran bejöttek eddig.

2008-ban megjövendölte a válságot, és az idei év elején újra jelezte: a koronavírus járvány olyan világválságot okoz, amely magával hozza a többi között Trump elnök bukását is az elnökválasztáson.

„A legutolsó pénzügyi világválság idején három évbe telt amíg gyorsan esni kezdtek a mutatók. Most csak három hét kellett hozzá, hogy minden mutató zuhanni kezdjen”

– nyilatkozta a közgazdász professzor New Yorkból a BBC-nek.

Betűk harca

Míg a Goldman-Sachs előrejelzés szerint a világválság V alakú lesz vagyis nagyon gyorsan megindul a fellendülés addig Nouriel Roubini az U vagy L alakú válságot jósolja. Ez sokkal rosszabb forgatókönyv, mert azt jelenti, hogy a gyors esés után hosszú stagnálás következik a mélyben mielőtt megindulna a felemelkedés. Az U betűnél is rosszabb az L válság, mert ez azt jelenti, hogy a gyors zuhanás után egyáltalán nem lesz fellendülés belátható időn belül!

Az eltűnt munkahelyek nem jönnek vissza

Sem a gazdag sem pedig a szegény országokban nem jönnek létre új munkahelyek azok helyett, melyeket elvitt a válság – jósolja Nouriel Roubini. Vagy hogyha vissza is jönnek, akkor részmunkaidős foglalkoztatás, alulfizetett szerződéses munkahely váltja fel a korábbiakat. Az USA-ban 30 millió, Kínában 80 millió az új munkanélküliek száma. Pekingben ezért le is mondtak arról, hogy az idei évre GDP előrejelzést adjanak. Pedig a Goldman Sachs forgatókönyv épp Kína gyors fellendülésére alapozta optimizmusát.
„Kínában a bevásárló központok csaknem üresek, Németországban kinyitottak az üzletek, de ki akar ott vásárolni?” – teszi fel a kérdést Nouriel Roubini.

Az USA és Kína ellentéte felerősödik

„Ázsia jobban fejlődik mint a világ más részei. Sok országnak választania kell majd az USA és Kína között, melyek a saját 5 G rendszerükhöz ragaszkodnak. A saját mesterséges intelligencia szabványaikat akarják rákényszeríteni más államokra. Megosztottabb lesz a világ.”
Ezt jósolja Nouriel Roubini New Yorkból, de tiltakozik a pesszimista jelző ellen. Realista vagyok – mondta a BBC-nek.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .