Kezdőlap Címkék Talgo

Címke: Talgo

A spanyol vagongyár találmányára fájt Moszkva foga

Nemzetbiztonsági okra hivatkozva utasította vissza a Magyar Vagon szépen feltőkésített ajánlatát a spanyol Talgo. A CIA figyelmeztette a spanyolokat, hogy a magyar ajánlat igencsak veszélyes lehet, mert a spanyol cég licence lehetővé teszi, hogy a vonatok gyorsan váltsanak fesztávot.

A spanyol vasút más fesztávolságú mint az európai szabvány, ezért a gyors váltás időt és pénzt takarít meg. Csakhogy a cári Oroszország és nyomában a Szovjetunió is az európai szabványtól eltérő szélesebb fesztávolságú vasúti rendszert épített ki. A vasút a háborús logisztika fontos eszköze, és Putyin Ukrajna elleni agressziója óta a NATO árgus szemekkel figyeli Moszkvát. Sok olyan NATO tagállam van, amely tart attól, hogy Putyin vissza akarja állítani a cári birodalmat, a szovjet határokat. Emiatt fegyverkezik olyannyira Lengyelország és a balti államok. Az Európai Unió új külügyi képviselője az észt Kallas vagyis Brüsszel felvállalja ezt az aggodalmat. Finnország, amely egykor a cári birodalom része volt, ezért adta fel semlegességét, és ezért lépett be a NATO-ba.

Ursula von der Leyen Orbánt bírálta oroszbarát külpolitikájáért

A brüsszeli bizottság újraválasztott elnöke Prágában beszélt egy biztonságpolitikai konferencián, ahol feltette a kérdést: ”hibáztatta valaki is a magyarokat az 1956-os szovjet invázióért?” Orbán Viktor a rendszerváltáskor épp 1956-ra hivatkozva ismételte meg a jelszót: ruszkik haza! Most viszont oroszbarát húrokat penget, és ezt sem Brüsszelben sem Washingtonban nem nézik jó szemmel.

Az Egyesült Államok már 2021-ben stratégiai ellenfélnek nyilvánította Oroszországot, és Putyin Ukrajna elleni agresszióját követően – 2022 február 24 – az Európai Unió is csatlakozott ehhez. Ursula von der Leyen erről azt mondta Prágában:

”Az ukrajnai háború két dolgot megtanított Európának. Egyrészt illúziónak bizonyult, hogy a kölcsönös gazdasági függőség a biztonság útja, mert az oroszok sohasem támadnának Európára, amíg az onnan vásárolja a földgázt.”

Ez Merkel kancellár politikájának bírálata hiszen a korábbi német kancellárnak szívügye volt a gazdasági együttműködés Oroszországgal. Ursula von der Leyen állítása, hogy Oroszország ukrajnai agressziója Európa megtámadását jelenti, erős túlzás hiszen Moszkva épp azt akarta megakadályozni, hogy Ukrajna a NATO-hoz csatlakozzon. Putyinnak nincsen ereje arra, hogy a NATO-t megtámadja. Ezért is lépett be sietve a NATO-ba Finnország és Svédország.

Mi volt a második tanulság Európa számára?

“Elhanyagoltuk a védelmi kiadásokat az Európai Unióban“

– hangsúlyozta Ursula von der Leyen Prágában. A NATO előírása a GDP 2%-a, melyet Putyin Ukrajna elleni agressziója előtt sok tagállam nem teljesített. A többi között Németország sem, ahol Ursula von der Leyen korábban hadügyminiszter volt. Orbán Viktor viszont régóta forszírozza a hadiipar fejlesztését, Magyarország immár a GDP 2%-át fordítja katonai kiadásokra. Lengyelországban ez az arány meghaladja a 4%-ot! Lengyelország, melyet a Hitler-Sztálin paktum eltüntetett a térképről 1939-ben, harci lázban ég, és mind nagyobb szerepet játszik mind a NATO-ban mind pedig az Európai Unióban.

A magyar-lengyel barátság jelenleg politikailag tetszhalott hiszen Varsóban senki sem nézi el Orbán Viktornak oroszbarát politikáját.

Madridban nem díjazzák a magyar kormány Putyin barátságát

“A spanyol kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy elutasítsa a Talgo vonatgyárra vonatkozó magyar ajánlatot, mert emögött orosz befektetők állhatnak” – mondta a spanyol kormány közlekedési minisztere. Oscar Puente azt sem tartja kizártnak, hogy a Putyin barát magyar kormány áll a felvásárlási szándék mögött hiszen korábban Szijjártó Péter külügyminiszter lobbizott Madridban a magyar vásárlási ajánlat mellett.

A gyanú annál megalapozottabbnak tűnik, mert a magyar vállalkozás, mely meg akarja venni a spanyol céget 55%-ban Tombor András, kormányközeli magyar oligarcha tulajdona, 45%-ban pedig az állami Corvinus alapé. Az ajánlattevő Ganz Mávag korábban részben orosz tulajdonban állt, majd Szalay Bobrovniczky Kristóf tulajdona lett, de neki formálisan le kellett erről mondania miután hadügyminiszter lett.

Orbán a szélsőjobboldali Voxot támogatja

A baloldali kormány azért is ellenzi a spanyol vagongyár felvásárlását, mert Orbán Viktor a spanyol belpolitikába is nyíltan beavatkozik, és a szélsőjobboldali Voxot támogatja. Rogán Tóni sajtója gyászba borult amikor Spanyolországban nem sikerült legyőzni a baloldali kormányt, amely a választások után  végül felülkerekedett. Orbán Viktor nem a mérsékelt jobboldalt hanem a szélsőjobboldali Voxot támogatta, melyet nosztalgia jellemez Franco tábornok félfasiszta rendszerével. Spanyolország modernizációja Franco tábornok halála után – 1975-kezdődött meg, és mindenfajta nosztalgia a keresztény nemzeti diktatúra iránt meglehetősen népszerűtlen a fiatalabb nemzedékek körében, akik már olyan Spanyolországban nőttek fel, mely az Európai Unió értékrendjét vallja, és nem visszafelé néz hanem előre.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK