Kezdőlap Címkék Roman Abramovics

Címke: Roman Abramovics

Oligarchák pácban

Ukrajna 1 milliárd euróhoz  juthat az orosz oligarcháknak a francia Riviérán lefoglalt vagyonából.

Egyelőre egy lefoglalt villát sikerült állami kézbe venni, de minden nagyon lassan megy a számtalan jogi probléma miatt.

23 millió eurót ér a luxus villa a Cote d’Azur-ön, mely most a francia állam tulajdonába került miután októberben elvették egy orosz oligarchától. Ez az első fecske – állapítja meg a párizsi Le Monde, amely rámutat arra, hogy jogilag egyáltalán nem egyszerű külföldi tulajdonban levő vagyontárgyak lefoglalása politikai indokokra hivatkozva. Az orosz oligarchák egy részének vagyonát arra hivatkozva zárolták sok nyugati országban, hogy ők Putyin rendszerének aktív támogatói, akik ily módon elősegítik Oroszország agresszióját Ukrajna ellen. Viktor Rasnyikov, a szóban forgó orosz oligarcha, akinek a villáját elvették a francia Riviérán, az acél gyártás egyik királya Oroszországban. Az acélgyártást teljesen alárendelték a hadigazdálkodásnak orosz földön, ahol Putyin egykori alteregóját, Medvegyevet, a Védelmi Tanács alelnökét  bízta meg a hadiipar irányításával.

Viktor Rasnyikovot az elsők között írták fel a feketelistára Franciaországban: már március 15-én megindult ellene az eljárás. Putyin agressziója Ukrajna ellen február 24-én kezdődött meg. Két luxus ingatlant azonnal lefoglaltak: egyet a Riviérán, egyet pedig Párizsban. A harmadik egy luxusjacht. Mindhárom Rasnyikov néven volt bejegyezve, ezért itt nem merült fel jogi probléma. A jacht értéke csekély 300 millió euró – írja a Nice Matin, amely azt is hozzáteszi, hogy ez egyik luxus ingatlan értéke meghaladja a 100 millió eurót is.

A 23 milliós luxus villa esetében nem voltak ilyen egyértelműek a tulajdonviszonyok, ezért csak októberben foglalták azt le. A luxus villa ugyanis egy orosz stróman nevén volt bejegyezve Franciaországban, és bár mindenki sejtette, hogy nem ő az igazi tulajdonos, de jogilag is bizonyítani kellett, hogy valójában Rasnyikov rendelkezik a 23 millió eurós luxus ingatlannal.

A francia pénzügyőröknek feltűnt, hogy az orosz tulaj gyorsan meg akar szabadulni a luxus villától nem sokkal azután, hogy összeállították az első fekete listát Putyin oligarchái ellen tavaly márciusban Franciaországban.

Rögtön intézkedtek arról, hogy a villámgyorsan eladott luxusvilla vételi árát – 17 millió eurót – lefoglalták a közjegyzőnél. Ezután jöttek a jogi problémák, mert a luxusvilla egy panamai cég tulajdonában állt, mely az orosz stróman nevén volt bejegyezve a francia Riviérán. A panamai cég vizsgálata során a francia pénzügyőrök azt vették észre, hogy az is csak álcázás, valójában mögötte egy svájci pénzügyi vállalkozás áll, mögötte pedig az orosz acél király, Viktor Rasnyikov. A luxusvillát ezért elkobozták, de ez nem végleges. Jelenleg a francia igazságügyi minisztérium tulajdonában van, de a bíróságnak kell kimondania a végső szót. Csakis akkor kerül teljesen a francia állam tulajdonába az orosz oligarcha luxus villája a Riviérán.

Egymilliárd euró juthat Ukrajnának

Hosszútávú folyamat a vagyonelkobzás, de a végső cél az, hogy az orosz oligarchák  elkobzott vagyonát Ukrajna újjáépítésére fordítsák. Csak a Riviérán lefoglalt orosz javakból 1 milliárd euró jöhet össze erre a célra – állapítja meg a Nice Matin, amely sorolja a luxus ingatlanokat.

Alekszandr Ponomarenko, az orosz gabona export királya csekély 91 millió euróért vette meg a La Chabane luxus ingatlant. Arkagyij Rotenberg, Putyin jóbarátja  a Riviéra egyik legdrágább helyén, Saint Jean Cap Ferrat szerezte meg a Shosana villát. A Rotenberg fivérek vállalták magukra Putyin több milliárd dolláros Szocsi környéki villa komplexumának tulajdonjogát miután az ellenzéki Navalnij videóban leplezte le az orosz elnök déli Kreml városkáját.

Viktor Rasnyikov egyik lefoglalt villája valaha a Rolling Stones együttes kedvenc búvóhelye volt.

Antibes-ban van Roman Abramovics luxus villája. A londoni Chelsea futballklub egykori tulajdonosát rákényszerítették ugyan a csapat eladására, de előtte már 10 letéti társaságot (trust) hozott létre 4 milliárd dollár értékben a gyerekei javára, akik közül a legfiatalabb 9 éves.

Csak pénzmosás miatt 17 vizsgálat indult orosz oligarchák ellen Franciaországban

– írja a párizsi Le Monde.

Andrej Melnyicsenko, az orosz műtrágya király ezért ment Franciaországból Svájcba, de csalódnia kellett, mert a szankciók ott is utolérték. Most Dubajba tette át a székhelyét, ahol olyan sok orosz oligarcha húzza meg magát, hogy kis Moszkvának hívják.

Vagyim Moskovics, az élelmiszer ipar egyik óriásának tulajdonosa Nizzában a Prince Grace de Monaco sugárúton szerzett palotát, melyet lefoglaltak. Vagyim Moskovics is ott volt azon a gyűlésen a Kremlben amikor orosz oligarchák a támogatásukról biztosították Putyin agresszióját Ukrajna ellen – írja a Nice Matin.

Németországban a rendőrség lerohanta Putyin oligarchájának birtokait

250 német rendőr kutakodott az orosz oligarcha 24 ingatlanában, mert pénzmosással gyanúsítják a tulajt, akit hivatalosan nem neveztek meg, de a sajtó kiderítette. Aliser Uszmanov az egyik leggazdagabb orosz oligarcha – vagyona csaknem 20 milliárd euró -, aki Putyin Ukrajna elleni agressziója óta szerepel az uniós fekete listákon. A magyar diplomácia megpróbálta levetetni Aliser Uszmanovot a fekete listáról, de később elállt ettől.

Aliser Uszmanov különösen közeli kapcsolatban áll Vlagyimir Putyinnal, egyike annak az ötven oligarchának, aki rendszeresen találkozik vele a Kremlben – írta az uniós jellemzés, mely megindokolta, hogy miért került a fekete listára. Uszmanov volt a tulajdonosa a világ legnagyobb jachtjának, melynek értékét 600 millió dollárra becsülték. A jachtot már korábban lefoglalták, most az ingatlanokra került sor Németországban. A 24 ingatlanból a legtöbb Bajorországban található, de Baden Württemberg, Schleswig Holstein és Hamburg is érintett.

Mivel gyanúsítják az üzbég származású orosz oligarchát? Azzal, hogy európai cégei adóparadicsomokba juttattak el hatalmas összegeket, hogy ily módon rejtsék el azokat az adóhatóságok elől.

Csaknem 20 milliárd eurós vagyon

Putyin oligarchái általában nem szűkölködnek, de Aliser Uszmanov köztük is szupergazdagnak számít. Vagyonát 19,7 milliárd euróra becsülték Putyin Ukrajna elleni agressziója előtt. A 69 éves milliárdos külföldön elsősorban óriási jachtja miatt volt ismert illetve, mert tulajdonrészt szerzett Premier League egyik sztár csapatában az Arsenalban.

Facebook

Putyin másik kedvenc oligarchája, Roman Abramovics  a Chelsea tulajdonosaként egyengette az orosz diplomácia útját Londonban. Mindketten távozni kényszerültek az angol fociból.

Uszmanov vagyonát az orosz bányászatban és a fémiparban alapozta meg. Az övé Oroszország második legnagyobb mobil hálózata, a Megafon. A sajtóban is terjeszkedett: a Kommerszant média fontos szereplője az orosz nyilvánosságnak.

Uszmanov természetesen nem ért egyet az uniós jellemzéssel, mely feketelistára tette őt. Ezért az imént említett Roman Abramoviccsal együtt az Európai Bírósághoz fordult annak érdekében, hogy lekerüljön az uniós feketelistáról.

Dubajban szárnyal az ingatlan piac, vevők az orosz oligarchák

Az Egyesült Arab Emirátusok nem csatlakoztak a nyugati szankciókhoz, melyekkel az orosz oligarchákat sújtják Putyin Ukrajna elleni háborúja miatt. Ebből most jócskán profitálnak hiszen drágább lett az olaj és a földgáz, az orosz oligarchák pedig menedéket keresnek pénzüknek és olykor a családjuknak is.

“Hihetetlen, hogy milyen tempóban érkeznek az orosz pénzek – kriptoban. Van egy közvetítő, aki azután a készpénzt átadja az ingatlan tulajdonosának” – nyilatkozta a londoni Observernek Alan Pinto, az egyik vezető ingatlan cég szakértője Dubajban. Pletykák szerint Roman Abramovics is keres luxusingatlant valahol a tengerparton. A Putyinhoz közelálló orosz oligarcha kénytelen volt megválni a Chelsea futball csapatától, mert rajta van azon a fekete listán, melyet Putyin oligarcha barátairól állítottak össze. Zelenszkij ukrán elnök a hírek szerint kérte Biden amerikai elnököt, hogy vegye le a fekete listáról Roman Abramovicsot, mert az orosz oligarcha jelenleg közvetíteni próbál Oroszország és Ukrajna között. Roman Abramovics egyik magán repülőgépe gyakori vendég Dubaj repülőterén, egyik jachtja is az Öbölben cirkál.

Abramovics korábban a Karib tenger világát kedvelte: St. Barts szigetén volt egy óriási birtoka a tengerparton, de a sziget Franciaországhoz tartozik, és ott mostanában alaposan utánanéztek az orosz oligarchák ügyeinek.

“20 millió dollár körül vannak most nálunk a tengerparti luxus ingatlanok. Az elmúlt három hétben kettőt adtam el közülük orosz oligarcháknak” – mondta egy ingatlanos Dubajban.

Az Emirátusok a szürke listán

Már jóval az Ukrajna elleni orosz agresszió előtt szürke listára kerültek az Egyesült Arab Emirátusok, ahol kevés kérdést tesznek fel a dúsgazdag befektetőnek. Harminc napon belül megadják ilyenkor a letelepedési engedélyt és a bankok készséggel számlát nyitnak – nem firtatva a pénz eredetét. Tartós letelepedési engedély körülbelül annyiba kerül mint egy luxusvilla: 1,5 millió dollárba.

Washingtonban figyelik az Egyesült Arab Emirátusokat, és nemcsak az oroszok hanem a kínaiak miatt is. A kínaiak alternatív pénzátutalási rendszere, a Cips egyelőre még nem pótolja itt a Swift hálózatot, de az Egyesült Arab Emirátusok vezetői nem is nagyon titkolják, hogy nem tetszik nekik Biden politikája, mert távolodni látszik a stratégiai együttműködéstől miközben Putyin és a kínaiak nagyon is igyekeznek barátkozni a fontos olaj és földgáz exportőr Emirátusokkal.

Az eredmény: méregdrága sportkocsik száguldoznak Dubajban, a luxus ingatlanok pillanatok alatt elkelnek, a kikötőben luxusjachtok várják gazdájukat. Akik mind gyakrabban oroszok. Őket sok helyen már nem fogadják Putyin háborúja miatt, de az Egyesült Arab Emirátusokban szívesen látott vendégek – elsősorban a pénzük miatt – írja a londoni Observer.

Az oroszok megmérgezték Abramovicsot és az ukrán delegáció két tagját

Putyin egykori kedvenc oligarchája az ukrán delegációnak adott tanácsokat azokon a tárgyalásokon, melyeket az orosz diplomatákkal folytattak.

Eredmény a tárgyalásokon egyelőre nem született viszont Roman Abramovics elveszítette átmenetileg a látását és az arcáról hámlik a bőr. Az ukrán tárgyaló küldöttség két tagja ugyanígy járt.

Jelenleg Törökországban kezelik őket – közli az amerikai hírszerzésre hivatkozva a londoni a Wall Street Journal. A jólértesült Bellingcat portál megerősítette a hírt, hogy Abramovicsot és a két ukránt valamilyen méreggel támadta meg az orosz titkosszolgálat miközben Kijevben arról egyeztettek, hogy másnap miről tárgyaljanak az oroszokkal.

Szakértők szerint az orosz titkosszolgálat csak kis adagban juttatta be a mérget a három férfi szervezetébe:

“nem megölni hanem figyelmeztetni akarták őket.”

Roman Abramovics igen szoros kapcsolatban állt Putyinnal Moszkvában. Az orosz elnök kinevezte őt Csukcsföld kormányzójának is. Abramovics a Chelsea díszpáholyában a brit elit tagjait fogadta és előmozdította Putyin terveit Nagy Britanniában. Azt követően nem hosszabbították meg a tartózkodási engedélyét Nagy Britanniában, hogy Putyin parancsára idegméreggel akarták eltenni láb alól az orosz hírszerzés híres árulóját, Szkripal ezredest és lányát a szigetországban. A merénylet nem sikerült, de Szkripal azóta is védőőrizetben van. Abramovics Izraelben és Portugáliában szerzett állampolgárságot. Putyin Ukrajna elleni támadása után a Chelsea csapatának eladására kényszerült. Zelenszkij ukrán elnök kérte meg közvetítésre, és ezért vállalt szerepet a diplomáciai tárgyalásokon. Közvetlenül tárgyalt mind Putyinnal mind pedig Zelenszkijjel, ezért tanácsainak nagy jelentőséget tulajdonítottak.

A Wall Street Journalnak nyilatkozó amerikai hírszerzők nem tartják kizártnak, hogy Moszkvában is vita folyik az Ukrajna elleni háborúról. A kemény vonal hívei mérgezhették meg Abramovicsot és a két ukránt, hogy ily módon hátráltassák a tűzszüneti tárgyalásokat Oroszország és Ukrajna között.

Abramovics megőrizte Putyin bizalmát

Az amerikai hírszerzés szerint Abramovics Putyin kézzel írott béke javaslataival kereste fel Zelenszkij ukrán elnököt Kijevben. Az ukrán elnök kérte Biden elnököt, hogy vegyék le a fekete listáról Roman Abramovicsot, aki hasznos szerepet járszik a tűzszüneti tárgyalásokon. Az orosz oligarcha Törökországban szabadon mozoghat, sőt Erdogan elnök támogatja közvetítő akcióit, de repülőútjait megnehezíti, hogy neve fekete listán szerepel, és ezért utazási tilalom sújtja.

Juscsenko ukrán elnököt is hasonló módszerrel “figyelmeztették”

A narancs forradalom jeles vezetőjét, aki nyugatbarát politikát folytatott, azért mérgezhették meg az oroszok, mert szembeszállt az ő kijevi emberükkel, Janukoviccsal. Jellemző az akkori ukrán elitre, hogy Juscsenko akkori elnököt az ukrán titkosszolgálat vezetője mérgezhette meg. A dioxin teljesen tönkretette az arcbőrét. Janukovics a narancs forradalom eredményeképp kényszerült távozásra Kijevből. Az oroszok ezt követően foglalták el a Krím félszigetet 2014-ben. Ezután indult meg a két orosz többségű tartomány – Donyeck és Luhanszk – elszakadási akciója Moszkva aktív támogatásával. Janukovics most is azonnal aktivizálta magát: orosz nyelven szólította fel Zelenszkij elnököt, hogy adja fel, és teljesítse Putyin követeléseit. Zelenszkij érthetően visszautasította kétes hírű elődjének javaslatát.

Zelenszkij elnök egyik legnagyobb sikere a nemzeti egység megteremtése Ukrajnában. Ennek következtében senki sem vállalta fel Putyin érdekeinek képviseletét Ukrajnán belül! 2014-ben ez egyáltalán nem így volt. A Krím félszigeten egy admirális volt az ukrán csapatok parancsnoka, aki pillanatok alatt átállt az oroszok oldalára. Így Putyin szinte puskalövés nélkül foglalhatta el a Krím félszigetet. Nem kétséges, hogy az orosz elnök most is nagyon számított az árulókra az ukrán hadseregben és a titkosszolgálatban illetve a politikai életben. Terve tökéletes kudarcot vallott. Ezért lett a villámháborús  elképzelésből állóháború. William Burns, a CIA igazgatója emiatt jelenthette ki, hogy

“Putyin legnagyobb problémája az, hogy nincsen politikai megoldása Ukrajnában”.

Orosz oligarchák Putyin ellen

Egyre többen bírálják Putyin Ukrajna elleni háborúját azok közül az oligarchák közül, akik az orosz elnök rendszerének haszonélvezői voltak, de most kolosszális veszteségeket szenvednek el.

Mihail Fridman, az Alfa Bank tulajdonosa volt az első, aki felemelte szavát a háború ellen. Fridman maga is Ukrajnában született, ezért jobban átérzi a katonai támadás szörnyű következményeit. Fridman levelében arról ír, hogy ez a válság “két testvérnépet fordít egymással szembe, amelyek évszázadokon át békében éltek egymással.” A levél végén felszólítja Putyint, hogy “vessen véget a vérontásnak!”

Fridman bankár tiltakozását Oleg Deripaska alumínium mágnás és Jevgenyij Lebegyev sajtó cézár követte. Mindketten arra szólították fel Putyin elnököt, hogy vessen véget a háborúnak és tárgyaljon az ukránokkal.

Oleg Tinkov bankár Instagramon üzent az orosz államfőnek mondván

“mindennap ártatlanok vére omlik Ukrajnában. Ez elfogadhatatlan.”

Abramovics Ukrajna oldalán

Putyin kedvenc oligarchája Nagy Britanniában Roman Abramovics volt, akinek birtokát helikopteren kereste fel az orosz elnök amikor hivatalos úton az Egyesült Királyságban járt. Abramovics, a Chelsea VIP páholyában vendégül látta a brit elitet. Aztán szép csendben nem hosszabbították meg a tartózkodási engedélyét a Szkripal ügy miatt amikor Putyin parancsára megpróbálták meggyilkolni az orosz hírszerzés híres árulóját Nagy Britanniában. Most az Ukrajna elleni háború miatt Abramovics kénytelen volt búcsút venni a Chelsea futball csapatától. Abramovicsot, aki jelenleg izraeli állampolgár, Zelenszkij ukrán elnök kérte meg, hogy közvetítsen. Putyin egykori kedvenc oligarchája így az ukrán küldöttség tanácsadójaként tűnt fel a béketárgyalásokon Fehéroroszországban.

100 milliárd dolláros veszteség

A Forbes szerint ennyivel lett kisebb az orosz szupergazdagok vagyona. Nem utolsó sorban azért, mert a rubel villámgyorsan veszíti el az értékét amióta Putyin megindította csapatait Ukrajna ellen. Sok oligarcha vagyonát befagyasztották a nyugati államokban, ingatlanjaik zár alá kerültek. Boris Johnson brit miniszterelnök közölte, hogy listát állítanak össze Putyin embereinek ingatlanjairól Nagy Britanniában, és lefoglalhatják őket. A Pandora papírokból kiderült, hogy több mint 1500 luxus ingatlan van oroszok kezén Nagy Britanniában. A kormány akkor nem lépett, de most azt ígéri, hogy fog- írja a londoni Guardian.

Abramovics közbenjár

Roman Abramovics orosz-izraeli milliárdos Ukrajna felkérésére Fehéroroszországban segíti az Oroszország és Ukrajna közötti tárgyalásokat a folyamatban lévő háború lezárása érdekében – értesült a The Jerusalem Post. Abramovicsot Fehéroroszországba utazott, hogy részt vegyen a megbeszéléseken. 

Oroszország és Ukrajna delegációi vasárnap érkeztek a fehérorosz határ menti városba, Gomelbe, és megkezdték a tárgyalásokat az ukrajnai harcok befejezésének módjáról. Abramovics szoros kapcsolatot ápol az ukrajnai és oroszországi zsidó közösségekkel.

Jevgen Kornicsuk Ukrajna izraeli nagykövete nem kommentálta konkrétan Abramovics részvételét a tárgyalásokon, de azt mondta, hogy “nagyra értékelünk mindenkit, aki tud segíteni, ha van kellő befolyása”.

Abramovicsot, a Chelsea Football Club tulajdonosát bírálatok érte Londonban Vlagyimir Putyin orosz elnökkel való korábbi kapcsolatáról szóló hírek miatt. A parlamentben egyre többen kérik, hogy szankcionálják. Vasárnap úgy döntött, hogy a Chelsea ” gondnokságát ” a klub jótékonysági alapítványának megbízottjaira ruházza.

„Az ukránok megpróbáltak találni valakit Oroszországban, aki segíthetne a békés megoldás megtalálásában” – magyarázta Alekszand Rodnyansky, kétszeres Oscar-díjra jelölt producer, aki Kijevben született, és szoros kapcsolatban áll Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.

„Segítségért fordultak, és Roman az a személy, aki úgy döntött, hogy segít, és támogatást ígért a békés megoldás érdekében.”

Abramovics szóvivője nem kommentálta azokat a híreket, amelyek szerint Fehéroroszországban tartózkodik. „Megerősíthetem, hogy Roman Abramovicsot megkereste az ukrán fél, hogy támogassa a békés megoldás elérését, és azóta is igyekszik segíteni. Tekintettel a tétre, megértést kérünk, hogy miért nem kommentáltunk sem a helyzetről, sem az ő érintettségéről” – mondta a szóvivő.

Oligarchia ellenes törvény Ukrajnában

Volodimir Zelenszkij elnök aláírta a törvényt, mely szerint a jövőben szigorúan korlátozni kell az oligarchák politikai befolyását. A probléma az, hogy egyik elődje, Petro Porosenko is szerepel az oligarchák listáján több mint egymilliárd dolláros vagyonnal, éppúgy mint Zelenszkij fő támogatója, Viktor Pincsuk, aki Ukrajna második leggazdagabb embere.

Viktor Pincsuk vagyonát 2,6 milliárd dollárra becsülikés az államfővel való jó kapcsolata állítólag megromlott. Zelenszkij elnök a hírek szerint arra készül , hogy valóban korlátozza az oligarchia szerepét az ország politikai életére.

Ezt tanácsolja neki az amerikai nagykövetség is, amely meghatározó szerepet játszik Ukrajnában amióta az oroszbarát Janukovics elnököt elűzték Kijevből 2013-ban.

Putyin útján?

Korábban Putyin orosz elnök is fellépett azok ellen az oligarchák ellen, akik hatalomra segítették. Hodorkovszkijt börtönbe is csukatta, ahonnan csak Merkel kancellár közbenjárására szabadult ki. Egy másik orosz oligarcha, Berezovszkij Angliában titokzatos körülmények között az életét veszítette. Családjának tagjai az orosz titkosszolgálatot gyanúsították emiatt.

Putyin egykori pénztárosa, Abramovics viszont vígan él és továbbra is a Chelsea tulajdonosa Londonban. Igaz, hogy az ő tartózkodási engedélyét a brit hatóságok nem hosszabbították meg épp azért, mert még mindig jóban van Putyinnal. Abramovics ezért felvette az izraeli állampolgárságot. Az izraeli útlevelet az akkori államfő nyújtotta át Roman Abramovicsnak a Tel Aviv-i repülőtéren.

És nálunk?

Simicska Lajos összetűzött Orbán Viktorral – állítólag épp Putyin miatt – és megbukott. Utóda, Mészáros Lőrinc immár dollár milliárdos bár sokan ezt a hatalmas vagyont a nemzeti együttműködés rendszerének pénzügyi alapjának tekintik. Oroszországban is ez volt a helyzet, Putyin ezen a címen vetkőztette le az olyan dollármilliárdos oligarchákat mint Hodorkovszkij vagy Berezovszkij.

Jake Sullivan, Biden elnök nemzetbiztonsági tanácsadója gyakran beszél arról, hogy az autokrata vezetők megbuktatásának legcélszerűbb módja a korrupció leleplezése.

Csakhogy Ukrajnában Zelenszkij épp azzal került hatalomra, hogy megígérte: megszünteti a korrupciót és az oligarchák hatalmát. Ebből nem sokat sikerült megvalósítania. Ezért is írta alá az oligarchák elleni törvényt, hátha másodszor sikerül valamelyest csökkenteni az oligarchák politikai befolyását és az általános korrupciót abban az egykori szovjet tagállamban, ahol a lakosság életszínvonala stagnált, ha épp nem csökkent az elmúlt harminc évben.

Abramovics: nem Putyin parancsára vettem meg a Chelsea-t

A dollár milliárdos oligarcha beperelt egy oknyomozó újságírónőt, aki a Putyin emberei című könyvében a többi között azt írta, hogy az orosz elnök adott utasítást a londoni futball klub megvásárlására.

150 millió fontért vette meg a Chelsea csapatát Roman Abramovics, aki korábban Putyin oligarchái közé tartozott. Catherine Belton újságírónő könyvében idézi Pugacsovot, aki akkoriban szintén az orosz elnök bizalmasai között volt, hogy Putyin utasítására döntött Abramovics a Chelsea megvásárlása mellett, hogy “ily módon orosz hídfőállást építsen ki Londonban.” A Chelsea VIP páholyában azután valóban megfordult a brit elit jórésze beleértve a királyi család néhány tagját is.

Abramovics azt állitja, hogy nem áll közel Putyinhoz, és nincsen köze annak korrupt üzelmeihez.

Nem segíti az 54 éves immár izraeli állampolgár oligarcha ügyét, hogy Nagy Britanniában még sokan emlékeznek arra, hogy amikor Putyin ott vendégeskedett, akkor helikoptere gyakran landolt Abramovics angliai birtokán.

A másik ok, amely nem segíti az orosz oligarcha ügyét, hogy a Rosneft állami olajvállalat is beperelte az újságírónőt a Putyin emberei című könyv miatt – írja a londoni Guardian.

Abramovics Csukcsföld kormányzója volt

Az orosz oligarchát Putyin nevezte ki erre a posztra. Az orosz elnök házi portálja, az Rt.com fényképet is közöl abból az időből amikor 2005-ben Putyin parolázik Roman Abramoviccsal a Kremlben.

Az orosz portál emlékeztet arra, hogy Szergej Pugacsovot a brit újságírónő könyve úgy mutatja be mint Putyin bankárát, és bőségesen idéz tőle. 2016-ban egy brit bíróság megállapította, hogy “lehetetlen hitelt adni Pugacsov állításainak” – idézi az Rt.com.

Catherine Belton jól ismeri az orosz elitet hiszen a Financial Times moszkvai tudósítója volt, most pedig a Reuters orosz szakértője.

A Chelsea csapata öt angol bajnoki címet és ugyanennyi FA kupát szerzett, háromszor pedig a BL-t is megnyerte – büszkélkedik az Rt.com. Arra viszont nem utal, hogy Abramovicsot kiutasították Nagy Britanniából.

Hogy lett izraeli állampolgár Abramovics?

A Szkripal ügy miatt nem hosszabbították meg Roman Abramovics tartózkodási engedélyét Nagy Britanniában. Az orosz hírszerzés áruló ezredesét és lányát egykori kollégái próbálták meg eltenni láb alól a Novicsok idegméreggel. A támadás sikertelen volt, de Nagy Britannia tiltakozott és feketelistát állított össze Putyin embereiről. Így került a célkeresztbe Roman Abramovics annak ellenére, hogy öt gyermeke is brit iskolákban tanul.

Ezek után kérvényezte az izraeli állampolgárságot, amelyet gyorsan meg is kapott. Izraelben a televízió is közvetítette amikor átadták neki a Ben Gurion repülőtéren az izraeli útlevelet. Akkor – egy rövid időre – ő volt Izrael leggazdagabb embere.

Közben többször felmerült a hír, hogy Abramovics eladja a Chelsea csapatát, de ez mindmáig nem történt meg.

Ami a pert illeti: most csak az előzetes meghallgatások folynak, a bírósági tárgyalás csak csak jövőre várható. A per mindenesetre jó hírverés a Putyin emberei című könyvnek, melyet Cahtherine Belton egykori moszkvai tudósító írt.

Az oroszok meghekkelték a brit Munkáspárt választási kampányát?

A 2016-os amerikai kampány után az oroszok beavatkoznak a brit választási kampányába is. Erre célzott a munkáspárt vezére, Corbyn amikor beszámolt arról egy sajtóértekezleten, hogy támadás érte a Munkáspárt rendszerét. Utalt rá, hogy egy olyan trió ellen kell küzdenie, mely mögött felrémlik Oroszország árnya: Trump-Johson és Farage.

Először Hillary Clinton pendítette meg, hogy az oroszok segítségével győzött Trump 2016-ban. Most Hillary Clinton azt kérte Boris Johnson brit miniszterelnöktől, hogy hozza nyilvánosságra a jelentést arról: milyen szerepet is játszott Oroszország a brexit kampány finanszírozásában?!

Font milliókat kaphatott a brit konzervatív párt Putyintól a brexitért

Ezt tartalmazza az a jelentés, melyet a parlament hírszerzési bizottsága készített, és amelynek a közzétételét Boris Johnson miniszterelnök megakadályozta. A konzervatív kormányfő joggal tart attól, hogy a választások során ez hátrányosan befolyásolná az esélyeket – véli a londoni Sunday Times, amely megtudott egy-két érdekes részletet a jelentésből. Korábban ugyanez a lap közölte a miniszterelnök brexit tanácsadójának előéletét firtató cikket, melynek alapján egy munkáspárti képviselő feltette a kínos kérdést: Cummings orosz kém lenne?

160 ezer fontot fizetett egy Angliában élő orosz oligarcha, hogy teniszezhessen Boris Johnsonnal és David Cameronnal

A Csernuhin házaspár, melynek mindkét tagja igen aktív a brit társas életben imádja a teniszt mint a kapcsolat teremtés eszközét. Amikor megtudták, hogy az akkori miniszterelnök illetve külügyminiszter jó pénzért bárkivel teniszezik, akkor nem sajnálták ezért a 160 ezer fontot! A Csernuhin házaspár tavaly 450 ezer fontot fizetett be a brit konzervatívok kasszájába!

A különösen kellemetlen az ügyben az, hogy a házaspár Putyin közeli oligarchának számít. A Sunday Times azt a kérdést is felteszi: vajon milyen kapcsolatban álltak az FSZB-vel, az orosz titkosszolgálattal?!

Ez Nagy Britanniában különösen kellemetlen kérdés mostanság hiszen nem is oly rég Salisburyben – Londontól nem messze – a GRU, az orosz katonai hírszerzés megpróbálta megölni híres árulóját, Szkripal ezredest és annak lányát, Juliát. Emiatt Nagy Britannia sok orosz diplomatát kiutasított és kérésére a NATO államok – köztük Magyarország is – ugyanígy cselekedtek.

A rekorder oligarcha 1,2 millió fonttal támogatta a konzervatívokat

Alekszandr Tyemerko azzal dicsekszik, hogy közel áll az orosz miniszterelnökhöz, Medvegyevhez. Nyilván emiatt is kedveli őt az orosz hadügyminisztérium, mely elárasztotta őt megrendelésekkel amíg Oroszországban élt. Ebben az országban hadügyi megrendelést csakis az kaphat, akit a szolgálatok saját emberüknek tekintenek. Kérdés persze, hogy mennyire a saját pénzüket adták a konzervatívoknak az orosz oligarchák és mennyire a szolgálatok kasszájából finanszírozták a brexit barátait Nagy Britanniában?!

Ez már Roman Abramovics esetében is felmerült: Putyin kedvenc oligarchája a Chelsea VIP páholyában az szinte az egész brit elitet vendégül látta. Aztán beütött a Szkripal ügy, és Roman Abramovics tartózkodási engedélyét nem hosszabbították meg annak ellenére, hogy régóta a Chelsea csapatának tulajdonosa, és hét gyermeke közül öten Nagy Britanniában tanulnak. Roman Abramovics nem esett kétségbe: felvette az izraeli állampolgárságot, és így vígan utazgathat a világban, de a brit elit befolyásolásában már kisebb szerep juthat neki.

Az oroszok ásza a Lebegyev família

Alekszandr Lebegyev a hírszerzés rezidense volt Londonban, ahol aztán “váltott” és egy kis média birodalom feje lett: az övé az Independent és az Evening Standard. Fia, Jevgenyij Lebegyev jó barátságban áll Boris Johnsonnal még azokból az időkből amikor a mostani miniszterelnök London főpolgármestere illetve külügyminiszter volt. Perugiaban, egy olasz arisztokrata felújított kastélyában gyakran látja vendégül Boris Johnsont. Akit le is fényképeztek a közelben kissé másnapos állapotban. A Sunday Times ezzel kapcsolatban maliciozusan megjegyzi: korábban felmerült a gyanú, hogy a miniszterelnököt zsarolhatják, mert Perugiaban, az orosz oligarchák kastélyában “minden megtalálható az érkezés pillanatától a távozás percéig”. A bulvársajtó kábítószeres partikról tud, ahol lengén öltözött ifjú hölgyek is jelen voltak. Ugyanakkor az is tény, hogy a Lebegyev família szakított Putyinnal vagy legalábbis ezt a szerepet játssza el. Ők pénzelik a csekély ellenzéki sajtó egy részét. Dehát lehet, hogy ez a megbízatásuk …

Theresa May konzervatív kormányának egyik magát megnevezni nem kívánó tagja, elmondta a Sunday Timesnak, hogy nagy a zsarolás veszélye, és nemcsak ebben az ügyben: “milliárdosok finanszírozzák a konzervatív pártot!” – állította az egykori miniszter arra célozva, hogy a szponzorok azután megkérik az árát a támogatásnak.

A Munkáspárt kampány főnöke azzal vádolja a konzervatívokat, hogy szándékosan késleltetik a jelentés közzétételét a választások előtt. A konzervatívok csak az elmúlt év során 498850-642 000 fontot kaptak különböző orosz forrásokból – állítja az Open Democracy. Vajon ezek az orosz adakozók milyen közel állnak az FSZB -hez? – feszegeti a Sunday Times.

Five Eyes only

Ez a világ legjelentősebb titkosszolgálati szövetsége, mely az Egyesült Államokból, Nagy Britanniából, Kanadából, Ausztráliából és Új Zélandból áll. Amikor Kim Philby, a brit titkosszolgálat akkori főnöke elárulta hazáját, akkor nemcsak brit információkkal láthatta el orosz megbízóit hanem a másik négy állam titkaival is, mert elvben ezek a titkosszolgálatok nem tartanak titkot egymás előtt. Épp ezért aggaszthatja most Dominic Cummings brexit főtanácsadó orosz kapcsolati hálója az amerikaiakat, kanadaiakat, ausztrálokat és új-zélandiakat is. Erről nyilatkozott Ben Bradshaw brit munkáspárti képviselő az ausztrál Sydney Morning Heraldnak. Mr. Brexit ugyanis minden információhoz hozzájuthat Boris Johnson miniszterelnök mellett. Vajon mit profitálnak ebből az oroszok, akik nem is titkolják, hogy a brexit elszánt hívei?!…

A kaszinókirály előz

Roman Abramovics a második helyre szorult a Forbes listáján Izraelben, ahol 22 milliárd dollárral Miriam Adelson végzett az első helyen. Doktor Adelson a felesége Sheldon Adelson-nak, aki az amerikai zsidó lobbi egyik legbefolyásosabb alakja és Donald Trump egyik legfőbb támogatója. Vagyonát elsősorban a kaszinó bizniszben szerezte. Miriam Adelson Izraelben született, de ma már az Egyesült Államokban él. Adakozásáról híres: számtalan zsidó szervezetet támogat.

A Szovjetunióban született és sokáig Londonban élt Roman Abramovics. Hazájában Putyin kedvenc oligarchájának számított, de látva a többiek sorsát idejében Angliába költözött. Megvásárolta a Chelsea futball csapatát, melynek a VIP lelátóján a királyi család tagjai éppoly szívesen jelentek meg mint a politikai és az üzleti élet kiválóságai.

Aztán jött a Szkripal ügy: az orosz hírszerzés megpróbálta meggyilkolni egyik híres árulóját Salisburyben. A gyilkosság nem sikerült. A brit kormány Putyin elnököt okolta. Ezért szankciókat vezetett be ellene. Ennek lett az áldozata Roman Abramovics, akinek nem hosszabbították meg a tartózkodási engedélyét Nagy Britanniában. Abramovics nem esett kétségbe: kérvényezte és meg is kapta az izraeli állampolgárságot.

Élőben közvetítette a közszolgálati televízió Izraelben amikor a köztársasági elnök átadta az izraeli útlevelet Roman Abramovicsnak. Aki ezzel egycsapásra Izrael leggazdagabb polgára lett. Dehát ez tavaly volt. Idén megelőzte őt Miriam Adelson, annak az amerikai kaszinó királynak a neje, aki az egyik legfőbb támogatója az épp az újjáválasztásán ügyködő Donald Trumpnak.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK