Kezdőlap Címkék Kémprogram

Címke: kémprogram

Pegasus csak barátoknak

Az izraeli kormány az elmúlt években elutasította  Ukrajnától érkezett kéréseket a Pegasus kémprogram megvásárlására tett kéréseit – írja a New York Times. 

Ukrajna és Észtország is a Pegasussal hozzá akart férni az orosz telefonokhoz, feltehetően az oroszok  egyre fenyegetőbb  titkosszolgálati műveletei miatt még azokban az években, mielőtt Oroszország végrehajtotta Ukrajna invázióját.

Izrael attól tartott, hogy a kiberfegyver Oroszország ellenfelei számára történő eladása tönkretenné Izrael és a Kreml kapcsolatát.

Az izraeli védelmi minisztérium azonban megtagadta, hogy engedélyt adjon az NSO Groupnak, a Pegazust gyártó cégnek, hogy Ukrajnának értékesítsen, ha ennek  az volt a célja, hogy a fegyvert Oroszország ellen is bevesse. A döntések azután születtek, hogy Izrael évekig engedélyeket adott a külföldi kormányoknak, amelyek a kémprogramokat a hazai ellenzék elleni eszközeként használták.

A Pegasus egy úgynevezett zéró kattintásos hackereszköz, ami azt jelenti, hogy lopva és távolról kinyerhet mindent a célpont mobiltelefonjáról, beleértve a fényképeket, névjegyeket, üzeneteket és videofelvételeket, anélkül, hogy a felhasználónak egy adathalász hivatkozásra kellene kattintania. A mobiltelefon így a telefon kémkedhet saját tulajdonosa után.

A Krím 2014-es orosz inváziója óta az Ukrajna egyre inkább az orosz agresszió és kémkedés közvetlen célpontjának tekinti magát. Ukrán tisztviselők az izraeli védelmi felszerelést az orosz fenyegetés ellen kívánták felhasználni, de Izrael szinte teljes embargót rendelt el fegyverek, köztük a Pegazus Ukrajnának történő eladására.

Az Amnesty International moratóriumot kér a kém szoftverekre

A Pegasus ügyek felderítésében döntő szerepet játszottak az Amnesty International informatikai szakértői, akiknek leleplezéseit azután 17 lap oknyomozó újságírói írták meg. Köztük volt a párizsi Le Monde is, amely közzétette az Amnesty International nyilatkozatát.

Azonnal állítsák le a Pegasus és más kémszoftverek eladását és felhasználását!

– követeli az Amnesty International arra hivatkozva, hogy „Az emberi jogok világméretű válságát jelzi a Pegasus ügy”.

A Forbidden Stories világosan megmutatta, hogy milyen veszélyekkel jár, ha valakit kémszoftverrel megfigyelnek – hangsúlyozza Agnes Callamard a nemkormányzati szervezet főtitkára. Nyilvánvalóan olyan esetekre céloz mint például a szaúdi újságíró ügye: a Washington Post publicistáját Pegasus szoftverrel figyelték, Isztambulba csalták, ahol megfojtották majd feldarabolták hazája főkonzulátusán. Halála után menyasszonyát és az újságíró szaudi családját is ezzel a kémszoftverrel figyelték tovább.

„Az izraeli NSO csak az egyik olyan cég, amely előállít és elad ilyen kémszoftvereket. Ez az egész ágazat a legalitás határán működik. Épp ezért le kell állítani az eladásokat és a kémszoftverek felhasználását mindaddíg amíg nem születik átfogó jogi szabályozás ennek ellenőrzésére” – követeli az Amnesty International.

Kiket figyeltek?

Több mint 50 ezer telefonszám van a listán – emlékeztet a Le Monde. Legkevesebb hatszáz politikusról és 180 újságíróról tudjuk, hogy megfigyelték őket a Pegasus szoftverrel. Marokkó, Mexikó és Szaúd Arábia az a három állam, ahol a legtöbb megfigyelés zajlott, de szerepel a listán Franciaország és Magyarország is. Párizsban Macron elnököt is ezzel figyelte a marokkói hírszerzés.

Macron két vizsgálatot követel

A francia államfő egyrészt a marokkói hírszerzéstől vár magyarázatot, másrészt pedig az izraeli kormánytól. Emmanuel Macron felhívta Naftali Bennett izraeli miniszterelnököt, hogy járjon utána az ügynek: miképp lehet egy terroristák megfigyelésére kidolgozott kémszoftvert használni a Francia Köztársaság elnöke ellen? Az NSO főnöke ugyanis úgy nyilatkozott, hogy figyelemmel kísérik: az eladott szoftverekkel kit figyelnek?!

Az NSO az engedélyeket még Benjamin Netanjahu miniszterelnöktől kapta, aki személyesen felügyelte a szektort.

Az Amnesty International nyilatkozata ezzel kapcsolatban kifejezi azt a reményt, hogy
„miután magasrangú politikusok is a megfigyeltek között vannak, ezért a világ államai is szükségét érzik majd, hogy szabályozzák a kémszoftver szektort.”

Pegasus szárnyán Orbán fél, és mindenkit figyeltet – frissítve

A magyar kormány is megvette a Pegasus szoftvert az izraeli NSO-tól. Oknyomozó újságírók szerint a Pegasus segítségével sok országban figyeltek meg az ellenzéki újságírókat, üzletembereket vagy akár politikusokat is.

A Pegasus kémszoftverrel figyelték többi között annak a szaúdi újságírónak az okostelefonját, akit azután a trónörökös parancsára megfojtottak az ország isztambuli főkonzulátusán. A hackelésre szánt személyek között volt két nő, aki kapcsolatban állt Jamal Khashoggi meggyilkolt szaúdi újságíróval és Cecilio Pineda Birto mexikói újságíróval, akit 2017-ben meggyilkoltak. A hackelésre szánt eszközök telefonszámai között világszerte több száz vezető, üzleti vezető, aktivista és más újságírók.

A Pegasus kémprogramot az izraeli NSO Group hozta létre és adta bérbe. Úgy tervezték, hogy katonák, hírszerző ügynökségek és bűnüldöző szervek tisztviselői nyomon kövessék a terroristákat. Azon országok listája azonban, amelyekben nagyszámú hackelési célpont van, azt sugallja, hogy a rendkívül kifinomult kémprogramokat olyan vezetők rendelkezésére bocsátották, akiknek problémás emberi jogi nyilvántartása van, és akik ellenségek üldözésére törekszenek, mint például Orbán Viktor.

A magyar szál

Öten szerepelnek a magyar sajtó munkatársai közül is a feltört megfigyelési listán. Szinte egyetlen esetben sem történt fizikai erőszak az újságírók ellen Magyarországon; ehelyett Orbán média elleni háborúja más eszközöket alkalmazott. Ez magában foglalta a független újságírók zaklatását, a médiatulajdonosokra nehezedő nyomást, az állami hirdetési források kivonását a kritikus médiumokból.

Rajtuk kívül ügyvédek és üzletemberek is a célkeresztbe kerültek. Simicska Lajos családja is érintett. Azért csak a család, mert Simicska Lajos nem használ okos telefont. Ahhoz eléggé jól ismeri ifjúkori barátját, Orbán Viktort. A miniszterelnök a fontos beszélgetéshez szintén nem használ okos telefont, mert tudja: a Nagy Testvér figyel. Magyarországon vajon hány embert hallgattak le és figyeltek meg Orbán utasítására a titkosszolgálatok? Senki sem tudja.

Ami most kiderült csak a jéghegy csúcsa.

A vizsgálat a Forbidden Stories, egy párizsi székhelyű újságíró nonprofit szervezet és az Amnesty International részvételével zajlott. A projekt médiapartnerei közé tartozik a The Washington Post, a PBS Frontline, az angol Guardian, a francia Le Monde, az izraeli Haaretz és mások.

Miután a magyar kormány is megvette a kérdéses szoftvert aligha lehet kétkedni abban, hogy azt a titkosszolgálatok használták méghozzá a hatalom parancsára.

Emiatt Ungár Péter ellenzéki képviselő  a parlament nemzetvédelmi bizottságához fordult.

Az izraeli NSO cáfol és perrel fenyegetőzik.

Novák Katalin miniszter, a Fidesz alelnöke annyit mondott, hogy sajtóhírekkel nem foglalkozik. Csakhogy időközben Ursula von der Leyen is elfogadhatatlannak minősítette az újságírók lehallgatását, így ebből akár tetszik Nováknak, akár nem politikai botránnyá dagadt a lehallgatás.

Pintér Sándor belügyminiszter szerint a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok nem folytatnak illegális megfigyelést, a leplezett eszközök alkalmazására feljogosított állami szerveket pedig kormányzati és kormányzattól független intézmények rendszeresen ellenőrzik.

Varga Judit igazságügyminiszter sajtótájékoztatón közölte „a titkosszolgálatok működtetése szakmai feladat Magyarországon, amely teljes mértékben független a politikától és ezeket a döntéseket soha nem pártállás, vagy foglalkozás alapján, hanem az adott tevékenység alapján kell megítélnie.”

Való igaz, a megfigyelés a titkosszolgálat dolga a nemzeti együttműködés rendszerében, melyet Orbán Viktor felügyel. Kizárólag az igazságügyminiszter engedélye kell a megfigyeléshez, a Fidesz úgy változtatta a törvényt, hogy bíró engedélye nem szükséges. Így ha a  Nagyfőnök kér valamit…

„Nem is voltak nálam a pornó képek!”

0
  • Sógora perli rágalmazásért a világ leggazdagabb emberét.

  • Okostelefon szaúdi kémprogrammal.

  • Akit 40 milliárd dollárral sem lehet korrumpálni.

  • Trump olajért bólintott az újságíró halálára.  

  • Minek ellenség, ha a rokon is elárul?   

Jeff Bezos mezítelen fotói kikerültek az internetre, és az Amazon főnöke azóta kutatja: ki a bűnös ? A pornó képek miatt Jeff Bezos válásra kényszerült : nejének több mint 35 milliárd dollárt adott. Az új asszony, Laura Sanchez a fivérét vádolja : 200 ezer dollárért eladta a kínos képeket a National Enquirernek! Emiatt indított most pert Jeff Bezos ellen rágalmazásért Michael Sanchez. Ez eddig társasági pletyka lenne, de a vizsgálat kapcsán kiderült a világpolitikai szál is.

Szaúd Arábia fura ura kém programot telepített Bezos okostelefonjára

Mohamed bin Szalman herceg meg akarja reformálni hazáját és a nagyszabású, 40 milliárd dolláros programhoz PR kampányt szervezett. Az Amazont akarta megbízni ezzel, és Jeff Bezos érdeklődött is a PR kampány iránt. Csakhogy más volt Szaúd Arábia trónörökösének valódi célja. Meg akarta zsarolni az Amazon főnökét, aki tulajdonosa a Washington Postnak is. A befolyásos liberális lapnak írt cikkeket a trónörökös régi ellenfele, Dzsamal Kashodzsi, aki az Egyesült Államokban élt. Mohamed bin Szalman arra kérte Jeff Bezost: rúgja ki a kényelmetlen újságírót. Az Amazon főnöke visszautasította a kérést. Erre beindult a kém program. Lehet, hogy így kerültek ki a kínos fotók az internetre, de lehet, hogy a sógor a tettes. Aki most perel rágalmazásért.

Világpolitikai botrány lett az ügyből

Dzsamal Kashodzsi ellenzéki újságírót megfojtották és feldarabolták Szaúd Arábia isztambuli főkonzulátusán. Mohamed bin Szalman herceg végül is vállalta a felelősséget. Miután kiderült: Jared Kushner, Trump elnök veje és közel-keleti tanácsadója rábólintott a gyilkosságra. Trump kijelentette: neki fontosabb Szaúd Arábia mint egy újságíró meggyilkolása, és ezzel az ügy számára meg is oldódott. Dzsamal Kashodzsi családja kártérítést kapott. Jeff Bezos a kamerák előtt megölelte Dzsamal Kashodzsi menyasszonyát, aki az isztambuli főkonzulátus előtt várta vőlegényét.

A per

Jeff Bezos közölte: ügyvédei válaszolnak majd a sógor vádjaira. Michael Sanchez azt állítja: nem is voltak nála a kérdéses fotók! Ő csak a sztorit adta el a National Enquirernek és nem a kínos videót! Laura Sanchez elítéli fivérét, és teljes mértékben hitelt ad Jeff Bezosnak, aki szerint a sógor lehetett a kiszivárogtató – írja a Business Insider.

A kém program, melyet Jeff Bezos okostelefonjára telepítettek kicsapta a biztosítékot az amerikai elit körében hiszen éveken keresztül működött! Ezért nagyon sokan alapos vizsgálatnak vetették alá okostelefonjukat, hogy elkerüljék az olyan kínos meglepetéseket, melyek a világ leggazdagabb emberét érték.

Nagy üzlet, kérdés, mennyire legális

0

Összesen 1,15 millió dollárt számlázott az izraeli NSO cég azután, hogy a Pegazus kémszoftvere megfigyelt 10 iPhone-t. Nem rossz üzlet, de mi van akkor, ha a kémszoftver rossz kezekbe kerül? Ennek járt utána a Haaretz munkatársa.

 

A lap munkatársának nem okozott túlságosan nagy gondot, hogy kiderítse: az izraeli Herzlijában bejegyzett céget a katonai hírszerzés ifjú veteránjai hozták létre. A katonai hírszerzés 8200-as jelzésű elit alakulatának három tisztje alapította meg az NSO-t, amelynek egyetlen terméke van: a Pegasus. A szoftver nem ismer lehetetlent: minden okostelefont képes lehallgatni és ráadásul úgy, hogy a megfigyelt személy ebből nem vesz észre semmit sem.

Régebben Uzi géppisztolyt adtunk el a világnak most pedig a Pegasus kémprogramot

–büszkélkedik az NSO, amely ma is a hadügyminisztérium ellenőrzése alatt működik. A hadügy pedig ragaszkodik ahhoz, hogy külföldön is csak olyan államok hivatalos hatóságai kapjanak a szoftverből, amelyek nemzetbiztonsági szempontból nem jelenthetnek kockázatot. Ez az alapelv, de mi van akkor, ha az illető állam hivatalos hatóságai úgy viselkednek, mint a gengszterek?

A kínos példa Mexikó. Eltűnt 43 diák, akiket minden valószínűség szerint megöltek és elástak. A rendőrség széttárta a karját. Megvádolta a kartelleket, majd nem csinált semmit. Újságok és emberi jogi szervezetek kezdtek el kutakodni, és feltették a kellemetlen kérdést: vajon a rendőrök azért nem találják a diákokat, mert maguk is nyakig sárosak az ügyben? Erre a rendőrök aktivizálták magukat. Bevetették a csodafegyvert, a Pegasus kémprogramot. Ám tévedés ne essék, nem a maffia, hanem a sajtó és az emberi jogi szervezetek ellen. A kínos ügyet megírta a New York Times is.

Erre visszalépett a nagybefektető, az amerikai Blackstone, amely korábban megpróbálta megvenni az NSO 40%-át. Egy másik amerikai befektető csoport, a Francisco Partners már részesedést szerzett a nagy üzletben. Pénzügyi problémái tehát az NSO-nak nincsenek, etikaiak annál inkább.

De hát Edward Snowden botránya már megmutatta, hogy a hírszerzés – a világon mindenűtt – elég könnyen túlteszi magát ezen.

A Pegazus program tehát tovább száguld újabb sikerek felé mindaddig, amíg meg nem találják ellene az okostelefonok hatékony védelmét.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!