Az orosz hírszerzés a román titkosszolgálat logójával kampányolt a szélsőjobboldali jelölt mellett

0
1017
mertylaraine.pages.dev

Románia nemzetbiztonsági tanácsa nyilvánosságra hozott egy titkosszolgálati dossziét az elnökválasztás első fordulójáról, melyben a szélsőjobboldal jelöltje, Calin Georgescu 1%-ról 22%-ra futott fel a választási kampány idején, és az első helyen végzett.

Nagyszabású hibrid akciót folytatott Georgescu érdekében az orosz hírszerzés elsősorban a TikTokon – állapítja meg a nemzetbiztonsági tanács Bukarestben. A jelöltek közül egyedül Calin Georgescu támogatta nyíltan Vlagyimir Putyint, és foglalt el Nyugat ellenes álláspontot. A szélsőjobboldali politikus nem is titkolja rokonszenvét a Vasgárdával, amely a harmincas-negyvenes években fasiszta programot hirdetett: a zsidók és a magyarok kiüldözését Romániából. Az országnak akkoriban 3 millió magyar és csaknem egymillió zsidó polgára volt. A Hitler-Sztálin paktum 1939-ben változtatott a helyzeten, mert Észak Erdély visszakerült Magyarországhoz, Besszarábia és Bukovina pedig a Szovjetunióhoz. Észak Erdély és Besszarábia – Bukovina zsidósága jórészt odaveszett a holokauszt idején, de a román állampolgár zsidók megmenekültek, mert a király – Horthyval ellentétben – nem adta ki őket a náciknak.

Nariskin tábornok átfogó akciót indított Moldova és Románia politikai életének befolyásolására: az orosz katonai hírszerzés vezetője már az ukrajnai háborút lezáró tárgyalásokra készülődik, és igyekszik gyengíteni a Nyugat pozíciót. Moldovában az oroszbarát jelölt  hajszál híján győzött, Romániában Georgescu az első helyen végzett az elnökválasztás első fordulójában. Ellenfele Lasconi asszony, a liberális párt jelöltje. Az RMDSZ vezetője, Kelemen Hunor arra buzdította a magyar kisebbséget, hogy a liberális jelöltre szavazzanak mint a kisebbik rosszra. Az elnökválasztás döntő fordulóját vasárnap rendezik meg Romániában.

A titkosszolgálat szerepe

Romániában a titkosszolgálat rendszer fenntartó erő azóta, hogy a Krím félszigeten 1944- ben megalakult a Securitate – írta Pacepa tábornok, a külföldi hírszerzés vezetője miután az Egyesült Államokba távozott. A varsói szerződés legmagasabb rangú árulója beszámolt arról, hogy Ceausescu is a Szovjetunióban kapott titkosszolgálati kiképzést éppúgy mint utóda Iliescu, aki a demokrácia éveiben irányította a rendszer átmentését. Ceausescu megbuktatásáról Moszkvában és Washingtonban döntöttek. Az USA stratégiai partnernek jelölte Romániát a kilencvenes évek elején, és ezt követően a román elit átállt a Nyugat oldalára.

Az amerikai nagykövetség támogatásával Laura Codreanu Kövesi főügyész antikorrupciós kampányt folytatott, és ez megtisztította az oroszbarát elemektől az elitet Romániában. Csakhogy jött Trump.

A Trump hatás

Orbán Viktor jó kapcsolata a megválasztott amerikai elnökkel igencsak zavarja a román elitet. Bár a most közzétett nemzetbiztonsági jelentés azt állítja, hogy visszaéltek a titkosszolgálat és a terrorelhárítás logójával a TikTokon, nagyon is valószínű, hogy az oroszbarát elnökjelölt támogatása új irányvonalat jelent a titkosszolgálatnál Bukarestben, ahol már készülődnek egy Trump – Putyin paktumra, melynek komoly hatása lehet a régiónkra is. Orbán Viktor már ennek érdekében hozta létre a magyar – szerb – szlovák szövetséget, melynek vezetői Komáromban állapodtak meg.

- Hirdetés -

A magyar miniszterelnök reméli, hogy a szlovák Andrej Babis, akinek az édesanyja magyar és a Szovjetunióban végezte tanulmányait hamarosan visszatér a hatalomba Prágában, és csatlakozik az oroszbarát szövetséghez.

Babis bukását az amerikai nagykövetség készítette elő, mert emlékezett arra, hogy Babis valamikor a KGB és a csehszlovák titkosszolgálat összekötő tisztje volt. Az amerikaiak ehelyett egy olyan négy csillagos cseh tábornokot segítettek bejutni a Hradzsinba, aki bár maga is a csehszlovák titkosszolgálat tisztje volt, de később a NATO-ban futott be tisztes karriert.

Románia hatalmas pénzt költ arra, hogy megerősítse a NATO délkeleti szárnyát: az észak-atlanti katonai szervezet legnagyobb európai beruházása a Fekete-tenger partján épül, ahonnan kiválóan meg lehet figyelni Ukrajnát és Oroszországot sőt ezenkívül Iránt is.

Mivel Törökország bizonytalan NATO szövetségessé vált, ezért Románia felértékelődött a washingtoni stratégiai tervezők szemében.

Milyen alkut köt Trump Putyinnal? Ezt találgatják Budapesten és Bukarestben, és persze nemcsak ott. Románia távozó elnöke maga is a Securitate tisztje volt, ezért nem engedték be Németországba a szász politikust, aki még NATO főtitkár is kívánt lenni. Trump tervei a NATO-val kapcsolatban cseppfolyósak, de Románia minden bizonnyal alkalmazkodik hozzájuk. A román diplomácia pragmatizmusa közismert: 1944-ben a király szakított Hitlerrel, és átállt a szövetségesek oldalára. A puccsot Emil Bodnaras készítette elő, aki  román kommunistaként szolgált a szovjet hírszerzésnél, és tábornoki rangban ő lett a majdnem mindenható Securitate első parancsnoka.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .