A francia elnök meggyőzte Friedrich Merz leendő német kancellárt, hogy az Európai Unió csakis úgy oldhatja meg problémáit, hogy közösen vesz fel hitelt mint a Covid pandémia után.
A közös hitelt eredetileg Mario Draghi egykori olasz kormányfő javasolta híres jelentésében, de gyorsan kiderült: ennek nincsen politikai támogatottsága sem Franciaországban, sem Németországban és az unió legtöbb más tagállamában sem.
Hogy lehet politikai támogatást szerezni? Macron megtalálta a megoldást: a kettős fenyegetést, amely abból adódik, hogy Putyin bevonul Trump pedig kivonul Európából. Erre hivatkozva már lehet közösen kölcsönt felvenni. Ezért túlozzák el a kettős fenyegetést Brüsszelben, Párizsban és Berlinben holott pontosan tudják: Putyinnak nincsen meg az ereje arra, hogy elfoglalja Európát, és Trump sem vonulhat ki onnan az USA stratégiai érdekeinek veszélyeztetése nélkül.
Mario Draghi többszáz milliárd eurós alapokat javasol az európai fegyverkezésre, Ukrajna támogatására, a digitális fordulat finanszírozására és a zöld átmenetre.
Orbán Viktor annyira ellenzi ezt, hogy a gránitszilárdságú magyar alkotmányba is beleíratta: Magyarország nem támogat közös uniós hitelfelvételt!
Az indok: az Orbán kormány egy piculát sem kapott az első és eddig egyetlen közös hitelből, a helyreállítási alapból. (Tetszettek volna kevesebbet lopni! – üzeni Brüsszel Orbánnak és csapatának.)
A magyar miniszterelnök nemcsak ezért ellenzi a közös hitelfelvételt hanem azért is, mert retteg a hamiltoni pillanattól. Hamilton volt az USA első pénzügyminisztere, aki a közös hitelfelvétellel egyesítette a tizenhárom felszabadult gyarmatot.
Vagyis Orbán felismerte:
Macron mesterterve az Európai Egyesült Államok megvalósításának előkészítésére irányul. Ebben teljhatalmú kiskirályokra nincsen szükség!
Orbán szívesen eljátszaná az Európai Egyesült Államok első elnökének szerepét, csak sajnos a kutya sem kérte fel erre. Ehelyett Donald Tusk lengyel miniszterelnök “Putyin ügynökének” titulálta a magyar miniszterelnököt.
“Putyin tankjai előrenyomulhatnak az Atlanti óceánig”
Erre hivatkozva fegyverkezik az Európai Unió és a NATO miközben a stratégiai szakértők pontosan tudják: Oroszország képtelen erre! Ezt bizonyítja az ukrajnai háború, ahol az oroszoknak annyira elfogytak a tankjai, hogy a támadó hadműveletek során Ladák és Moszkvicsok helyettesítik ezeket – számolt be erről a Kossuth Rádió egykori moszkvai tudósítója. Nemes Gábor arra is rámutatott, hogy akkora a létszámhiány az orosz hadseregben: Putyin kénytelen egyre többet fizetni annak, aki katonának áll. Ezt erősíti meg a dél-koreai vezérkari főnök bejelentése arról, hogy Észak Korea újabb 3000 katonát küld Oroszország támogatására az ukrajnai frontra.
A háborúhoz pénz, pénz és pénz kell – hangsúlyozta Montecuccoli tábornok, Putyinnak pedig villámgyorsan fogyatkozik a hadikasszája.
Többszáz milliárd dollár értékű orosz vagyont befagyasztottak Nyugaton Putyin Ukrajna elleni agressziója miatt, ez egyhamar aligha kerül vissza Moszkvába. A hatalmas szuverén alap, mely az olaj és földgáz jövedelmekre épült, kifogyóban van.
Végül pedig Putyinnak hiányzik az ideológiai alap is Európa megtámadásához. Az oroszok azután foglalták el Párizst és Berlint, hogy Napóleon és Hitler őket támadta meg. A Kijev elleni támadást még el lehet adni az oroszoknak mint a dicső múlt feltámasztását hiszen az orosz állam valóban Ukrajna jelenlegi fővárosában alakult meg, de Varsó , Berlin vagy Párizs megtámadását mivel indokolhatná meg Putyin?
“Trump magára hagyhatja Európát egy orosz agresszióval szemben”
Ez a tettre kész államok egyik félelme, de a stratégái szakértők pontosan tudják Európában: az USA a saját érdekében állomásoztat csapatokat az óvilágban. Ez már a második világháború idején is kiderült: a partraszállást Normandiában 1945-re tervezte Eisenhower tábornok, aki villámgyorsan észrevette: Sztálin tankjai olyan gyorsan haladnak előre, hogy addigra elérhetnék az Atlanti-óceánt! Ezért előrehozták a partraszállást 1944- re, mert az USA tartott attól, hogy amennyiben a Szovjetunió elfoglalja Nyugat Európát, akkor túlságosan is veszélyes ellenféllé válna.
Eurázsiai együttműködés: Trump kontra Orbán
A magyar miniszterelnök a múltban él: abban bízik, hogy helyreállítható az együttműködés Európa – Oroszország – Kína között, amely jól rosszul, de ment az Atlanti óceán és a Csendes-óceán között. Orbán Viktor egy budapesti tanácskozáson megerősítette: ezt a jövőt várja. Szijjártó Péter külügyminiszter az Ultrahangnak nyilatkozva egy amerikai- orosz együttműködést vázolt fel, melyhez Kína is csatlakozhat. Csakhogy a washingtoni stratégái tervezők számára az eurázsiai együttműködés rémálom.
Trump külpolitikai stratégiai tervezői elsőszámú fenyegetésnek éppúgy Kínát nevezték meg mint Biden idejében. Az USA számára az eurázsiai együttműködés olyan kihívás, melyet nem engedhet meg magának a stratégiai szakértők többsége szerint.
Orbán Viktor tehát könnyen két vagy több szék között a padlóra huppanhat. Ez különösen azért lenne kellemetlen a magyar miniszterelnöknek, mert a nemzeti együttműködés rendszerét jelentős összegű külső támogatás nélkül nemigen lehet hosszú távon működtetni.
Brüsszel nem ad pénzt, Peking csak piaci alapon kölcsönöz. Moszkva finanszírozza Orbánt és csapatát – az ukrajnai háború alatt csekély 2,2 milliárd dollárral – mesélte el David Pressman, az USA ex budapesti nagykövete a CNN-nek. Ez a pénz elég Orbán oligarcháinak fenntartásához, de a nemzeti együttműködés rendszerének finanszírozására nem.
Majd Trump segít – ezt terjeszti kétségbeejtő helyzetében Orbán Viktor a nyugtalankodó tábor hangulatának javítására. Csakhogy Trump költségvetése még a magyarnál deficitesebb, az államadósság meghaladja az éves GDP száz százalékát vagyis az USA elnöke azt rabolja ki, akit csak tud, hogy pénzt szerezzen. Utolsó európai barátjának Orbánnak a sorsa csekély mértékben foglalkoztatja Donald Trumpot, akinek kisebb gondja is nagyobb annál, hogy pénzt szerezzen Orbánnak amikor neki magának sincs.
Magányosan vághat neki a jövő évi választásnak Orbán Viktor, aki egyáltalán nem akarja kipróbálni: mennyire szeretik őt a szavazópolgárok, ha nem vásárolja meg őket?
A magyar miniszterelnöknek pénzt kell szereznie sürgősen és sokat, a szponzorok pedig nem gyülekeznek sűrű sorokban az ajtaja előtt.