Nyugati választerv arra az esetre, ha Oroszország megszegné a tűzszünetet Ukrajnában

0
221
Facebook

Az Egyesült Államok támogatásával európai vezetésű erők is bevonhatók Ukrajnában, ha Oroszország ismét megszegi a tűzszünetet – írta a Financial Times február 3-án, névtelen forrásokra hivatkozva.

Többszintű választerv készül

A lap szerint december és január között ukrán, európai és amerikai tisztviselők egy „többszintű” válaszmechanizmust dolgoztak ki arra az esetre, ha Moszkva egy jövőbeni tűzszünetet megsértene.

A tervezet fő elemei:

  • Első szint: bármilyen orosz szabálysértés esetén 24 órán belül diplomáciai figyelmeztetés és az ukrán hadsereg megfelelő katonai válasza.
  • Második szint: ha a megsértések folytatódnak, bevetnék az Egyesült Királyság és Franciaország által vezetett Önkéntes Koalíció erőit.
  • Harmadik szint: egy nagyobb orosz támadás esetén összehangolt, nyugati vezetésű katonai válasz indulna, amerikai támogatással, legkésőbb 72 órával az első orosz betörés után.

A hír időzítése nem véletlen: február 3–5. között Abu Dhabiban újabb fordulót tartanak az orosz–ukrán–amerikai háromoldalú béketárgyalásokból.

Európai biztonsági garanciák Ukrajnának

Franciaország és az Egyesült Királyság január 6-án megállapodott Ukrajnával, hogy a háború lezárulta után katonai erőket telepítenek az országba. Ez a biztonsági garanciacsomag része, amelynek célja a jövőbeli orosz agresszió elrettentése.

- Hirdetés -

A most körvonalazódó terv szerint az európai vezetésű multinacionális erő amerikai támogatást is kapna, bár a Trump‑kormányzat egyelőre nem részletezte, milyen konkrét képességeket biztosítana. Washington várhatóan a tűzszünet ellenőrzésében is szerepet vállalna a frontvonal mentén.

Trump: Európának kell vezetnie a békefenntartást

Donald Trump amerikai elnök többször hangsúlyozta, hogy szerinte elsősorban Európa felelőssége a tartós béke fenntartása Ukrajnában. Kormánya jelentősen csökkentette a Kijevnek nyújtott katonai támogatást, és a hangsúlyt az európai szerepvállalás növelésére helyezte.

Zelenszkij: lezárultak a biztonsági garanciákról szóló tárgyalások

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a hét elején bejelentette, hogy lezárta az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokat a kétoldalú biztonsági garanciákról. A részleteket várhatóan a következő hetekben ismertetik.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .