Pinchas Goldschmidt, az Európai Rabbi Konferencia elnöke abból az alkalomból tette fel a kérdést, hogy a világ most emlékezik meg Auschwitz felszabadulásának hetvenötödik évfordulójáról.
A rabbi visszaemlékezik arra, hogy nagyszüleit Magyarországról vitték marhavagonban Auschwitzba, ahol gázkamrába kerültek sok rokonukkal együtt. A mai európai zsidóságot alapvetően meghatározza a holokauszt élménye – hangsúlyozza a rabbi, aki a német közszolgálati Deutsche Welleben fejtette ki a nézeteit. Pinchas Goldschmidt rabbi emlékeztet arra, hogy a holokauszt után az európai zsidók nagy része úgy érezte: nincsen jövője Európában! Kivándoroltak az Egyesült Államokba vagy Palesztinába, ahol azután 1949-ben megalakult Izrael állam. Csak egy kisebbség maradt meg Európában – hangsúlyozza a rabbi.
Háromféle antiszemitizmus létezik
Pinchas Goldschmidt rabbi szerint ma Európában a szélsőjobboldali, a szélsőbaloldali és az iszlamista antiszemitizmus létezik. Egyre inkább hallatja a hangját. A zsidók közösségei több mint 1700 éven át voltak aktív részesei az európai történelemnek. Európának mindig hasznára váltak a zsidók. Ezt kérdőjelezte meg a holokauszt. „A mi célunk világos: maradni szeretnénk Európában, és abban reménykedünk, hogy ez lehetséges is lesz!” – hangsúlyozta az Európai Rabbi Konferencia elnöke, aki a Deutsche Welleben fejtette ki a nézeteit Auschwitz felszabadulásának hetvenötödik évfordulóján.